Jump to content

Tranzistori vs. Lampe, Alan Shaw


Srecko

Preporučeni Komentari

u sportu kao i u hifi...u sportu neko voli nolu a neko fedexa, dok sa druge strane u hifi, neko voli ss a neko lampe

i jedno i drugo je merljivo, ali srce nešto ili voli ili ne voli...slabo tu vrede brojke i grafikoni

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, Mikorist said:

Ja sam krenuo sa dva zvučnika od 5 inča. Sad sam na 10 a završiću na 15. Volim velike membrane. I da ...boli me uvo za brojeve :smesna:

to verovatno da se bass čuje više u sobi, a ne samo u klonji, a?:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

msm ono boldovano mi nije bas najjasnije,ko i koga zasto tera,nemoj zaboraviti da kad se ugasi internet,svi forumi,hajperi raznoraznih iteracija postanu "nedostupni" u virtualnoj formi,hifiseansama bude kraj,drustvo ode kuci,isprazne se pepeljare,prazne flase i case se odnesu tamo gde treba da odnesu,TI ostajes sam sa svojim sistemom i trebao bi uzivati u tome na svoje zadovoljstvo,slobodno bez sa icije strane radjenih pritisaka..ono dok se mi pokusavamo prilagoditi ostalima,sta nam drugi namecu,jer nas oni "skoluju",ostat ce veciti rock n roll menjaze,bez pocetka i bez kraja...
B)

Bez namere da Vam oponiram, naprotiv pokušaću da objasnim svoj stav.
Možete npr. obilazeći Toskanu ući u bilo koji muzej, galeriju i uživati u sopstvenom doživljaju remek dela renesanse i vratiti se u Srbiju prepuni utisaka i veoma zadovoljni.
Naravno možete iznajmiti i vodiča-kustosa ili digitalnog vodiča da o tim istim delima čujete-naučite mnogo više nego ste znali i da ih zbog toga doživite drugačije a JA bih rekao dublje, potpunije, .... na potpuno drugačiji način.
Uvek sam preferirao opciju “sve ili ništa”[emoji16].
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 11 minuta, Srecko reče


Bez namere da Vam oponiram, naprotiv pokušaću da objasnim svoj stav.
Možete npr. obilazeći Toskanu ući u bilo koji muzej, galeriju i uživati u sopstvenom doživljaju remek dela renesanse i vratiti se u Srbiju prepuni utisaka i veoma zadovoljni.
Naravno možete iznajmiti i vodiča-kustosa ili digitalnog vodiča da o tim istim delima čujete-naučite mnogo više nego ste znali i da ih zbog toga doživite drugačije a JA bih rekao dublje, potpunije, .... na potpuno drugačiji način.
Uvek sam preferirao opciju “sve ili ništa”emoji16.png.

iako je to jako slicno,to su dve razlicite umetnosti,bar za mene..moze mi neko objasnjavati,kao sto su mi i objasnjavali na casu muzickog dublje analize,bilo Bach-a,Vivaldi-ja i svih tih velikih muzickih umetnika klasicne muzike,ili mozemo procitati i zivotopis jednog Miles,Coltrane-a,i mozemo doci blize nekim informacijama koje su vezana za doticna dela,kako slikarstva,tako i muzickim,ali sustinu stvari nece promeniti..krajnji zakljucak donosimo,mi medj vijugama,i necemo se moci poistovetiti sa vijugama jednog Van Gogh-a,Bach-a...

msm,mozda si trebao kupiti novi JBL L-100 Century,a ne Harbeth,samo ih nisi uzeo,jer sta ce reci "ostali" efekat je oko kojeg se vrtimo..msm svako trosi svoje pare na nacin koji njemu najvise odgovara,ali sto prije se prestane sa samozaludjivanjem,to ce posledice biti manje za korisnika...

:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma kakav crni jbl...ni oni četvorocifreni...HL5 je bolesno dobar zvučnik...zna to srećko i zadovoljan je nego hoće više informacija o ss vs lampe

hoće da nađe povoda da se otarasi quada, a ja čekam ko zapeta puška:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neki ljudi prosto ne razumeju merenje, a sve je u merama :) 

Znam tacno sta Srecko zeli da prokljuvi, uzrocno posledicne veze izmedju onoga sto se "meri" i onoga sto se cuje. Karakteristika sprave i efekat na signal i finalni zvuk.

To nije jednostavno, ali nije ni dramaticno komplikovano, i nakon fokusiranih napora nije tesko ostvariti da su i unapred zna sta moze da se ocekuje, npr pri izdizanju nekih harmonika, za pocetak, pa do promena faza i interakcije sobe, usaglasenih impedansi i bez suvisnih gainova, da bi se odrzali neki odnosi signala i suma.

Pomalo gde je snake oil, ponegde gde treba dodati rakije, a i tamo gde je sve jasno...

 

E sad, neko voli tako, neko voli onako, neko se fokusira na poznavanje muzike, neko s fokusira na poznavanje sprava...svako bira sopstvenu zabavu, ali na neki nacin svako treba da unese i neku svoju ideju u sveukupnu problematiku, zarad sebe, inace ..bes DIY, dzabee prazne price, idi kupi, digni kredit, pitaj majstora koje ulje.....nije dobra hifa smak sveta od cene... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

49 minutes ago, Srecko said:

 

Uzmimo,na primer,slikarstvo.Iako mi je stan pun slika,ja sam potpuna neznalica ove umetnosti.Stvarno se trudim da razumem kriticare koji,meni ipak nerazumljivim recima,opisuju odredjenu sliku.Pa se setim umetnika koji je magarcu rep umocio u boje,a ovaj mlatio po platnu.I onda hvalospevi,i sta je slikar hteo da poruci tom slikom.Ili ,na belom platnu crna kruznica i crvena tacka u njoj.Stoje ljudi ,posmatraju sliku iz raznih uglova,tragajuci za visim smislom,vecim nego sto je i umetnik zamislio.

Nisam magarac.

Mozda mi pomogne poznavalac svojim strucnim objasnjenjem o vremenu i okolnostima kada je slika nastala,koje su boje koriscene,u kakvom emotivnom stanju je slikar bio,i sl.Nece to puno vredeti ako se meni doticna slika ne svidi,ne izazove emocije.

Tako je i sa muzikom,tj. hi-fi komponentama.Razna iskustva raznih konzumenata dobro dodju za stvaranje neke opste slike,sta valja,a sta ne.Meni vise znaci u smislu koje komponente treba izbegavati(sto se u mnogim recenzijama moze procitati izmedju redova).Jedini pravi nacin odabira komponenti,po meni je slusanje sto vise sistema,i graditi sopstveni ukus.Poceti od zvucnika koji odgovaraju prostoru u kome ce se slusati muzika,onda traziti pojacalo,probati ih u svojoj sobi,pa tek onda izvor koji nije kritican u odnosu na pojacalo/zvucnici.Nekom ce leci lampe,nekom tranzistori,stvar ukusa,i svakog slusnog aparata ponaosob.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

iako je to jako slicno,to su dve razlicite umetnosti,bar za mene..moze mi neko objasnjavati,kao sto su mi i objasnjavali na casu muzickog dublje analize,bilo Bach-a,Vivaldi-ja i svih tih velikih muzickih umetnika klasicne muzike,ili mozemo procitati i zivotopis jednog Miles,Coltrane-a,i mozemo doci blize nekim informacijama koje su vezana za doticna dela,kako slikarstva,tako i muzickim,ali sustinu stvari nece promeniti..krajnji zakljucak donosimo,mi medj vijugama,i necemo se moci poistovetiti sa vijugama jednog Van Gogh-a,Bach-a...
msm,mozda si trebao kupiti novi JBL L-100 Century,a ne Harbeth,samo ih nisi uzeo,jer sta ce reci "ostali" efekat je oko kojeg se vrtimo..msm svako trosi svoje pare na nacin koji njemu najvise odgovara,ali sto prije se prestane sa samozaludjivanjem,to ce posledice biti manje za korisnika...
[emoji3]

Gospodine Paja959, “lako” je Vama kada govorite o nečemu o čemu sve znate[emoji16].
Postoje oblasti naravno u kojima i ja imam takav stav, ali kao sto Crni lepo reče mnogo je toga proslo kroz moje ruke. Neke komponente i po nekoliko puta upravo iz razloga sto odrednica “sviđa mi se” je veoma nedefinisana (sviđa mi se danas, sutra ne, pa mi se prekosutra opet sviđa zbog čega sam iste stvari kupovao rekoh i po nekoliko puta....).
Sada pokušavam da se postavim mnogo racionalnije, da nešto naučim, da učinim kompromis ako je pametno, da shvatim zašto mi se nešto sviđa. Ipak slušamo mozgom[emoji16].
Zato sam Quad ESL 63 i prebacio u drugu sobu iako mi se još uvek više sviđa njihov zvuk nego Harbeth Super HL5 Plus (kompromis) ali ne toliko koliko sam neke druge probleme (da ne objašnjavam) eliminisao kupovinom Harbeth-a.
Pri tome Harbeth (bilo koji model) možete voleti ili ne ali ćete retko koga naći ko bi doveo u pitanje kvalitet tih kutija.
Neznam da li sam dovoljno elokventan da objasnim svoju poziciju-stav ali sam pokušao[emoji16].
Odosmo daleko u filosofiju[emoji16]. Bolje da prekinemo.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neki ljudi prosto ne razumeju merenje, a sve je u merama [emoji4] 

Znam tacno sta Srecko zeli da prokljuvi, uzrocno posledicne veze izmedju onoga sto se "meri" i onoga sto se cuje. Karakteristika sprave i efekat na signal i finalni zvuk.

To nije jednostavno, ali nije ni dramaticno komplikovano, i nakon fokusiranih napora nije tesko ostvariti da su i unapred zna sta moze da se ocekuje, npr pri izdizanju nekih harmonika, za pocetak, pa do promena faza i interakcije sobe, usaglasenih impedansi i bez suvisnih gainova, da bi se odrzali neki odnosi signala i suma.

Pomalo gde je snake oil, ponegde gde treba dodati rakije, a i tamo gde je sve jasno...

 

E sad, neko voli tako, neko voli onako, neko se fokusira na poznavanje muzike, neko s fokusira na poznavanje sprava...svako bira sopstvenu zabavu, ali na neki nacin svako treba da unese i neku svoju ideju u sveukupnu problematiku, zarad sebe, inace ..bes DIY, dzabee prazne price, idi kupi, digni kredit, pitaj majstora koje ulje.....nije dobra hifa smak sveta od cene... [emoji4]

Pa gde ste do sada[emoji16]?

Da ste ovo napisali ranije ne bih se ubijao razmišljajući kako da definišem svoj stav[emoji16].

Upravo je to Alan Shaw i napisao na jednom od grafova; koji će se tonovi čuti glasnije a koji biti potisnuti usled onakvog oblika frekventne karakteristike i kako to korisnici opisuju.

Zato sam i otvorio temu.

Ko zna da čita može mnogo da sazna između ostalog i zašto nešto voli; ali prvo mora da nauci da čita[emoji16].

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Doktor said:

 

Imao sam pre više godina na slušanju PP pojačivač sa EL34 koji je uradio Boban Stojadinović.

 

Podsetio si me na Stojadinovića. Imao sam jedan njegov PP EL34 u sistemu. Zamolio me jedan prijatelj da ga probamo da li je ispravan. Naravno pristao sam.  Zvuk je bio jako loš. U poređenju sa mojim tranzistorcem očajan. Naravno ovaj prijatelj je prodavao ovaj amp, ostao mu je od pokojnog zeta. Boban je to specijalno radio za njega. Cena bila bagatela. Ja u procesu selidbe i nije mi se dalo da teglim još 30kg pored  svega ostalog. Videlo se da je kvalitetno urađen, ali je godinama stajao na tavanu, razdešen, pitanje i u kakvom su stanju bile lampe. Igrom slučaja ovaj pojačavač dospe u ruke drugog mog prijatelja u inostranstvu. Naravno odmah ga je dao na proveru i podešavanja. Kad sam ga čuo kod njega nisam mogao da verujem kako to dobro svira.  Uz to taj prijatelj je slično tebi veliki kolekcionar vinila, sluša progresivu sa kraja 60-ih do sredine 70-ih. Zamolim ga da na neke OB (na kojima sam mu radio overhauling) pusti Smak i Time. Ja do danas ne čuh da to  kod nekog drugog bolje svira  . 

Nedavno sam slušao još jedan PP. To svira još bolje. Na slepo veliko pitanje da li bih ga sa lakoćom razlikovao od  dobrog 211 SET. 

Još uvek ne čuh tako dobar tranzistorac, a bolje lampaše jesam i od ova dva pomenuta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 12 minuta, Srecko reče


Gospodine Paja959, “lako” je Vama kada govorite o nečemu o čemu sve znateemoji16.png.
Postoje oblasti naravno u kojima i ja imam takav stav, ali kao sto Crni lepo reče mnogo je toga proslo kroz moje ruke. Neke komponente i po nekoliko puta upravo iz razloga sto odrednica “sviđa mi se” je veoma nedefinisana (sviđa mi se danas, sutra ne, pa mi se prekosutra opet sviđa zbog čega sam iste stvari kupovao rekoh i po nekoliko puta....).
Sada pokušavam da se postavim mnogo racionalnije, da nešto naučim, da učinim kompromis ako je pametno, da shvatim zašto mi se nešto sviđa. Ipak slušamo mozgomemoji16.png.
Zato sam Quad ESL 63 i prebacio u drugu sobu iako mi se još uvek više sviđa njihov zvuk nego Harbeth Super HL5 Plus (kompromis) ali ne toliko koliko sam neke druge probleme (da ne objašnjavam) eliminisao kupovinom Harbeth-a.
Pri tome Harbeth (bilo koji model) možete voleti ili ne ali ćete retko koga naći ko bi doveo u pitanje kvalitet tih kutija.
Neznam da li sam dovoljno elokventan da objasnim svoju poziciju-stav ali sam pokušaoemoji16.png.
Odosmo daleko u filosofijuemoji16.png. Bolje da prekinemo.

no, nemoj,nisam ti ja nikakv gospodin,samos sam clan ovog foruma,kao i svi ostali..msm,sto kazu,dobar popa,uci do kraja zivota..ovo je sport sa pokretljivim nepoznanicama u puzzle-u koji mozemo samo mi zaustaviti u jednom trenutku..dokle ce da stoji tako,samo je pitanje nase odluke...

B)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

no, nemoj,nisam ti ja nikakv gospodin,samos sam clan ovog foruma,kao i svi ostali..msm,sto kazu,dobar popa,uci do kraja zivota..ovo je sport sa pokretljivim nepoznanicama u puzzle-u koji mozemo samo mi zaustaviti u jednom trenutku..dokle ce da stoji tako,samo je pitanje nase odluke...

Mnogo sam toga lepog čuo o Vama.

Ljudi za koje sam mislio da su se naučeni rodili[emoji16] ne libeći se ni trenutka ispričaše mi koliko ste im pomogli u nekim stvarima malte ne kao mentor.

Razumecete sto ne pišem o kome je reč. Ipak nisam AV[emoji16].

Gospodin, navika (gotovo da ne mogu da je se otresem[emoji16]). Pokušaću.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Srecko said:

Mnogo sam toga lepog čuo o Vama.
Ljudi za koje sam mislio da su se naučeni rodili[emoji16] ne libeći se ni trenutka ispričaše mi koliko ste im pomogli u nekim stvarima malte ne kao mentor.
Razumecete sto ne pišem o kome je reč. Ipak nisam AV[emoji16].
Gospodin, navika (gotovo da ne mogu da je se otresem[emoji16]). Pokušaću.

pogresan prozor tapatalk! :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

34 minutes ago, prophet said:

Podsetio si me na Stojadinovića. Imao sam jedan njegov PP EL34 u sistemu.

. . . 

B. Stojadinovica aka Bobinsona sam imao prilike i licno upoznati pre vise od 15 god. kod pok. Lotketa.

Prijatan, smiren i pozitivan dasa. :thumbsup:

Iz razgovora sam zakljucio da izuzetno poznaje ovu materiju, da je old school fazon i da je naslusan dobre muzike ( jazz i klasika ).

Ljubitelj cevi, cevnih topologija, posebno EL-34 i KT-88 ( i nase, niske, KT-90 ). 

Od njegovih uredjaja sam slusao i par njegovih cevnih preamp-a i jos jedan cevni amp. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...