Jump to content

Philips sirokopojasni


mdragoslavm

Preporučeni Komentari

Moj savet je, pod uslovom da nisi verziran u izradi zvucnika i da je slusanje imperativ, nabavka 12" Philipsa. To moze ici za tu vrstu muzike bez dodataka gore i dole. Nece biti idealno ali ce biti veoma dobro. I radice tako sa svakim ispravnim pojacalom. Cak i bez filtera/skretnica. Ovo kasnije moze da posluzi kao dobra osnova za nadgradnju.

Ako odlucis da ostanes sa ovim drajverom onda je pomoc u basu neophodna, pogotovo za open baffle. Za visoke ne znam, moralo bi konkretno da se proveri. U svakom slucaju trebace rad na skretnicama u startu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

https://www.diyaudio.com/forums/multi-way/123512-ultimate-baffle-gallery-3.html

Ovde imas milion ideja na temu fullrange+woofer... oba mogu na istu dasku, treba ti profi woofer 15" najmanje, sa Qts izmedju 0,5 i 1  , osetljivosti 96dB/w ili vise, Xmax bar 3mm... i OB bass mora da se udalji od zadnjeg zida oko 1m. Ako je bass helper u kutiji onda i ne mora toliko...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Preporucio bih neki cevni radio aparat veceih gabarita, sa nekoliko zvucnika/drajvera u sebi.

Kostace vise od 100eu u dobrom stanju, jos nesto za dodatni servis / proveru, verovatno ce biti mono i nece biti hifa po danasnjim standardima ali pevace Ella i Louis za medalju.

Bez sale.

:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Obzirom na TS parametre, što veća kompresiona kutija sa varioventom, ili TL. Basa dovoljno biti neće, a ni visokih preko 12kHz koliko vidim.

Realno, taj drajver je srednjotonac, išao bi u neku kutiju ili OB sa basom i visokotoncem ala Wolandov Sonido.

Ako želiš malu kutiju kompresionu, onda na red stavljaš neki veći bipolarni elektrolitski kondenzator (recimo vrednosti 800-1000uF jer je 4oma driver) da ispegla brdo na basu. Taj kondenzator se bajpasuje nekim malim blokom od par uF da ne trpe visoki. Nešto ovako:

https://www.visaton.de/en/products/fullrange-systems/solo-20/bauanleitung

Posle dodaš visokotonac, neki papirni ili kalotni sa malim blok kondenzatorom kao skretnicom. Ili još bolje ovaj (4oma):

https://www.aliexpress.com/item/32851198637.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.295e3f48vXiCGk&algo_pvid=f6cdd95a-884c-4737-9e4f-0e5cde48d1a1&algo_expid=f6cdd95a-884c-4737-9e4f-0e5cde48d1a1-51&btsid=602f6a61-e406-43d3-b471-14ced645ce8b&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_8,searchweb201603_53

ili bolje ovaj, malo je efikasniji (isto 4oma):

https://www.aliexpress.com/item/32835705232.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.295e3f48vXiCGk&algo_pvid=f6cdd95a-884c-4737-9e4f-0e5cde48d1a1&algo_expid=f6cdd95a-884c-4737-9e4f-0e5cde48d1a1-13&btsid=602f6a61-e406-43d3-b471-14ced645ce8b&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_8,searchweb201603_53

Na kraju dodaš aktivni SUB kad ti dosadi zvuk bez basa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na predlozima , prihvatam philips driver u kutiji Visaton Solo 20 i da dodam visokotonac .

Od kojeg materijala da napravim kutiju , visokotonac mi se vise svidja onaj sa siljkom , sub mi ne treba , mala je soba .

Jel ima nekih jakih protiv predloga , mogu vec sutra da krenem u pravljenje kutije.......

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kazu da je najbolja sper ploca, 18mm, pa onda iverica oblozena nekim damplng materijalnom, tipa bitumen-kondor... Ja bih ti preporucio jvtiniju varijantu, iverica sirova iznutra Montage git I zalepiti keramicke plochice - ima da umrtvi ivericu 100%! 

Spolja neki lep furnir, kad utvrdis da ti se svidja zvuk i da ostaju u kuci... Koji ti je izvor zvuka i koje pojačalo? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, mdragoslavm said:

Hvala na predlozima , prihvatam philips driver u kutiji Visaton Solo 20 i da dodam visokotonac .

Od kojeg materijala da napravim kutiju , visokotonac mi se vise svidja onaj sa siljkom , sub mi ne treba , mala je soba .

Jel ima nekih jakih protiv predloga , mogu vec sutra da krenem u pravljenje kutije.......

 

Bipolarni elektroliti, proveri koliko koštaju kod MG electronic oni F&T da ne bude preskupo. Samo oni od 100v valjaju. Ako napraviš variovent sam, možda ti neće trebati ni elektroliti a zvučaće bolje. Variovent prividno povećava kutiju i dodaje bass. Kutiju nemoj praviti baš kao Visaton, nego malo užu prednju ploču a dublju kutiju. Vidi neke druge Visaton kutije koje imaju recimo 6inch midbas i visokotonac, zapremine oko 20-25l. Prilagodi ih svom prostoru u sobi. Skiciraj u razmeri da deluju skladno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pogledao sam cene, ne isplati se stavljati bipolarne elektrolite na red sa driverom. Bolje je ići na veću kutiju i variovent. Alternativa su polarisani elektroliti vezani kao bipolarni, malo lošije ali dosta jeftinije. Vežu se na red, plus na plus ili minus na minus. Dobije se bipolarni kondenzator upola manjeg kapaciteta. Recimo 2 kom. od 1500uF na red daju jedan bipolarni od 750uF.

Kutija može od medijapana 18mm. Može i blažujka ili iverica.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije preveliko , ja trazim drugaciji zvuk , bolji , bar za pomenutu muziku od klasicnih zvucnika , mislim npr na komercijalne fabricke kompresione kutije , tima Grundig box 1500 ili KS Aktiv 3 , ili https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/25519-zvuänici-black/

Jednom sam cuo jedan zvucnk , driver , lezao na podu , iz nekog starog radio aparata , mislim da je bio neki RFT , povezan na neku prastaru japansku mini liniju , i to mi se mnogo svidelo , i ocekujem da ce to da mi se svidi u kombinaciju sa lampasem , i prekrsim obecanje da sam zavrsio sa hifom .......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, mdragoslavm said:

verovatno se javljam za dalje instrukcije u utorak kad kupim ivericu ili medijapan .

Sačekaj prvo da vidiš dimenzije kutije, pa onda kupuj materijal (seku ti na meru besplatno tamo gde kupiš).:hammer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...