Jump to content

Odakle krenuti u svet vrteški?


gluv_i_udaren

Preporučeni Komentari

1 hour ago, asimze said:

Jutro!

Nije te jebao ležaj nego Marfi. Zaboravio si na njegov zakon. I mene je jebao stotinu puta.

Kad pamet ne daje rješenje, tada se lati "najglupljeg" prijedloga. Vjeruj mi pali. Imao sam bogato iskustvo u industriji.

Nije ovo Marfi, ovo je moja glupost :)
Dobra vest je da je ova moja glupost potvrda koncepta i da očekujem bolje kad napravim pravi plint

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, gluv_i_udaren said:

Ostavim rupčagu u plintu da napravimo vrtešku sa integrisanim phono stageom? Ono, da se svaki audiofil koji bar malo drži do sebe zgrozi pre nego što čuje :)

Ako se hoce najbolji performans, mora tik do rucke 😁 Da cujemo prvo pa onda da se razmislja o tim varijantama :) Ima jos jedna stvarcica u arsenalu, ce da se proba i to. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, gluv_i_udaren said:

Ostavim rupčagu u plintu da napravimo vrtešku sa integrisanim phono stageom? Ono, da se svaki audiofil koji bar malo drži do sebe zgrozi pre nego što čuje :)

srećom da nisam audiofil pa nemam plint, a ni brigu u vezi rupe u njemu u koju bih smestio Shishido LCR sa 8 lampi, eksternim napajanjem od 30 kila i parom stepapa za MC :ph34r:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, Woland reče

srećom da nisam audiofil pa nemam plint, a ni brigu u vezi rupe u njemu u koju bih smestio Shishido LCR sa 8 lampi, eksternim napajanjem od 30 kila i parom stepapa za MC :ph34r:



Očito je da nisi!
Audiofili se ne bi sjetili Shishido san-a, nego nečeg tipa Acuphase ili PS Audio. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima


Nisam ja njima davao ocjenu nego sam spomenuo čega bi se prosječan audiofil sjetio prije nego majstora Shishido-a.
Oni što su skroz "odlepeli" će i na Shishido zafrknuti nosom i otići kući upaliti svoje Sakuma san skalamerije. :D 
Kako god, na audiofilskim forumima i FB grupama (usput budi rečeno, ovo je jedino mjesto slične tematike gdje sam aktivan) će malo njih znati za bilo kojeg od dvojice, ali će svi citirati neku rečenicu gospodina "P"-a iz PS Audia ili nakon pitanja za savjet o kupovini, među prvim prijedlozima izbaciti i Acuphase, ali mogao sam odista umjesto njega spomenuti i neke druge jednako uobičajene "sumnjivce" u datim okolnostima. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 12/27/2023 at 5:22 AM, zerowaf said:

Kako mi je sad fora naslov "Odakle krenuti u svet vrteški"!

Neupućen netko klikne i čeka nešto poput savjeta o Fluance RT89 ili Pro ject Debut i onda ugleda temu o nastajanju egzoskeleta za Model 101 od Cyberdyne Systemsa. Tada odmahne glavom i ode potražiti neki jednostavan projekt za zvučnike bez skretnice i nađe Aleksa koji se sprema kuhati papirnu pulpu, pa prešati membrane za drivere.

Pomisli: "Ja ću samo čitati! Klonirao sam sve što vrijedi, ali ovo su f'-en vanzemaljci!"  :D

 

Taj sam upravo, praznici, free time, isčitao veći deo teme. 

Odlična tema, još bolji sagovornici, pokretaču threada svaka čast na radovima. 

Moje mišljenje o vrtilici i pločama, vredi, ali treba imati uslova, ploče, kvalitet svalakko traži još veće odricanje, ulaganje, ko voli go for it, ja za sada dak i cd plejer kao izvori. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 časa, parabolis reče

Taj sam upravo, praznici, free time, isčitao veći deo teme. 

Odlična tema, još bolji sagovornici, pokretaču threada svaka čast na radovima. 

Moje mišljenje o vrtilici i pločama, vredi, ali treba imati uslova, ploče, kvalitet svalakko traži još veće odricanje, ulaganje, ko voli go for it, ja za sada dak i cd plejer kao izvori. 



Potpuno si u pravu!
Gramofon i ploče su em skupi, em traže veće zalaganje:
Zahvaljujući "našem malom dućanu" sam godinama uživao u tolikoj količini muzike kakvu ne bih mogao skupiti u pločama čak niti da sam mogao sve platiti.
Ali život mi se donekle promjenio i sad čeznem za drugim stvarima zato da bih mogao platiti svu štetu što mi obitelj kroz godinu napravi. A u štetu se ubraja i gdjekoja ploča (lani oko 200 komada, moram stati na loptu i početi više slušati).
Dok god budem s tim zadovoljan dotle ću tako. Ili ako me nešto na neki drugi način ne skrene opet u neki novi život.
Kad ti je životni moto: "Zašto ne?!", svašta ti se izdogađa. :D 

No natrag na temu, nije granafor neophodan, ali je ponekad uživancija na više nivoa.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam ovu napravu podesio ovako, “normalnim” metodama koliko ide, al’ me žulja da se može iscediti još malo, pa počeo da čitam… I sad sam se otrov’o da (kako sam i mislio ranije) antiskate nije dobar kad se podesi na ćelavoj ploči. Pardoniram, ne “nije dobar”, nego nije dovoljno dobar.
Pa onda naučim da VTA može da se izmeri prilično jednostavno. Treba Analog Productions test LP i line in na kompjuteru.
Pa onda kopam po fiokama i ormarima u tri ujutro tražeći nešto što ima line in da probam to i da uradim (normalno, nema ni starog laptopa niti neke zaboravljene usb zvučne…)
Zatim, čitajući dalje shvatim koliko je azimut bitan za crosstalk kanala, separaciju i koliko ga je nemoguće postaviti kako treba bez test ploče i (najbolje) osciloskopa.

Sad sam klikn’o test ploču, osciloskop imam i ištem pomoć oko USB zvučne. 
Ima li ko ideju šta da tražim da ima dobar ulaz? Ne zanima me izlaz uopšte, dajte neke savete da noćas ne kliknem neku glupost…

 

 

 

 

 

P.S. Ko mož’ da ne voli tu spravu? Stalno je zanimljiva :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Ne mogu ti tu ništa pametno reći.
I sam podešavam na žgance pomoću štapa i kanapa onako kako sam vidio na bezbroj sličnih YT videa.
Što se tiče klikanja po noći.....izdrži! Sačekaj da prođe. :)
Začas se može nakupovati stvari vrijednih, bez pretjerivanja, na tisuće Eura, a da ihna koncu koristiš jednom, pa zaboraviš.
Kao npr. ja sa Dr Feickert skalamerijom za podešavanje geomtrije.
Koristio sam ju i kasnije isprintao sa neta protraktor.
I pajz sad - najbolje sam na koncu podesio ručku sa šablonom koju sam dobio uz ručku od starog Bokranda.
Bez kerefeka - samo bitno.

Nemam fozgometar niti osciloskop.
Namjestim zvučnike u sobi sa test ce-de-om da mi pozornica bude najbolja moguća.
Onda na gramofonu po sluhu namjestim sredinu stejdža, najčešće vokal.
VTA namjestim u paralelu s pločom, pa onda (napokon sam nabavio VTA on the fly skalamerijicu) idem malo po malo gore ili dolje dok ne nađem mjesto gdje mi se najviše sviđa neka ploča za koju znam da je dobro snimljena. Ili nekoliko njih, npr. Koncert u Kelnu, Bauhaus Bella Lugosi, Pink Floyd onaj remaster od Goodmana, skoro sve od ECM-a, poneki Pablo (Gifted ones sa Dizzy-ijem), Philipsovo izdanje Vivaldijevih godišnjih doba (1979. St Martin in the fields, Iona Brown).
Kad jednom namjestim nerado mijenjam zvučnicu radi same promjene. Radije slušam muziku nego što ispočetka sve štimam.
Tipične audiofilske ploče ne koristim za to jer ih smatram nekako obojenima. Usporedivo sa profi fotografijama automobila za prodaju. Provučeno kroz filter da sve izgleda (zvuči!) pastelno.
...................................................

A bio sam par puta u napasti da kupim onaj preskupi software od AnalogMagic-a.
Vjerojatno bih dobio napredak, možda i značajan jer ipak ja nisam Michael Fremer, no cijena me svaki put otrijezni ako ju pretvorim u naslove koje još nemam.

Izmenjeno od zerowaf
Stil, jezik, detalji.....peglanje :D
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 minutes ago, zerowaf said:

A bio sam par puta u napasti da kupim onaj preskupi software od AnalogMagic-a.

Puko bi da me nisi podsetio, je l' da? :)

Šalu na stranu, podesim i ja to tako, k'o sav svet, slušao sam večeras svašta, od Iron Maidena do Hugh Laurie i uživao. Svira to prelepo, ali gramofon je u stvari dva hobija - uživanje u muzici i radost razumevanja tehnologije koja odoleva (još uvek) svim izazivačima modernog doba. E sad, ova druga strana hobija bi volela da je sigurna da taj komadić dijamanta leži u rilni do kraja, a leži samo kad je sve skoro savršeno. Čisto, sa tehničke strane bih da ispoštujem konstruktora cele skalamerije koliko god mogu, barem misleći da sam odao počast i umetniku ako čujem njegovo delo kako je zamislio.

Uh, al' ke*am u sitne sate... :) U stvari sam se upustio u nešto što moram shvatiti do kraja i zanimljivo mi je. Voleo bih da vidim dokle ova platforma može da dogura.

Ako uspem, napraviću tutorial za podešavanje, možda bude još nekom od koristi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 4 časa, gluv_i_udaren reče

Puko bi da me nisi podsetio, je l' da? :)

 

 

:P:buehehe:

Ma samo rekoh da znam kako ti je! :D

pre 4 časa, gluv_i_udaren reče

Ako uspem, napraviću tutorial za podešavanje, možda bude još nekom od koristi...

 

Bilo bi lijepo! :thumbsup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kad sam bio audiofil imao sam taj softver, i zvučnu kartu sa line in.. i poštovanje za umetnika, konstruktora, onoga što snima, reže, štampa, skladišti, doprema, prodaje.. posle sam stekao samopoštovanje, iščlanio se iz audiofila, rasprodao softver i line in karticu, kupio ploče za te pare, upodobio se i koliko-toliko unormalio.. normalan ne mogu biti posle svega, kasno je za to

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...