Jump to content
Srle

Da li pojačala moraju uvek da se priključe na schuko zidnu utičnicu ??

Recommended Posts

Pitanje se odnosi na ona pojačala koja imaju IEC utičnicu sa 2 pina, znači bez uzemljenja. Takođe imaju na zadnjoj strani i onaj znak za dvostruko oklapanje (dva kvadrata, jedan u drugom) ?

ako je klasa dvostruke izolacije (pomenuti simbol) i shodno tome nema suko kabel,onda i nema potrebe za suko uticnicom

1 hour ago, aaa zmaju! said:

A gde bi ti da ga priključiš?

51 minutes ago, чика-Брка said:

ali moraju da se prikljuce na suko.

Nisu sve utičnice šuko, ima i onih starinskih bez uzemljenja. Pretpostavljam da je čovek to pitao.

Sta se hoce od uzemljenja, odvodjenje suski i vaski, ili dodavanje, sto neki vole, ili samo bazicna namena, zastita od strujnog udara.

Tih "starinskih" ima i sad. To su tzv "euro utičnice", u modularnim utičnicama 2 kom zauzme mesto kao jedna sa uzemljenjem i u njih se priključuju uređaji koji uzemljenje nemaju, sa onom pljosnatom utičnicom sa samo dva pina.

Elem, ako je fabrički kabl bez uzemljenja a uređaj sa atestima i sertifikatima, ne mora u šuko utičnicu.

6 hours ago, Zen Mod said:

ako je klasa dvostruke izolacije (pomenuti simbol) i shodno tome nema suko kabel,onda i nema potrebe za suko uticnicom

To sam i pitao. Ovo je pravi odgovor, kratak i jasan. Fabricki strujni kabl je dvopinski.

Jedino mi nije onda jasno, koja je uloga uzemljenja za phono, ako sasija uredjaja na koju se ta masa gramofona spaja "pliva" i nije povezana sa uzemljenjem preko suko strujnog kabla.

5.jpg

Taj GND ide na gramofon

81JOIGS1bHL._SL1500_.jpg

Ja sam se jednom zezno pa nisam bio povezao .

A volume bilo okrenuto na pola. Umalo nisam odleteo u vazduh sa sve membranama zvučnika kad sam dodirnuo metalni deo ručice gramofona.:buehehe:

2 hours ago, Mikorist said:

Taj GND ide na gramofon

81JOIGS1bHL._SL1500_.jpg

Ja sam se jednom zezno pa nisam bio povezao .

A volume bilo okrenuto na pola. Umalo nisam odleteo u vazduh sa sve membranama zvučnika kad sam dodirnuo metalni deo ručice gramofona.:buehehe:

Ma znam da se to povezuje sa masom gramofona. Samo mislio sam da kad se povezu mase gramofona i kuciste (masa) pojacala da to sve onda ide na uzemljenje suko konektora.

A nije mi ni sasvim jasno ni u samom gramofonu da li se zajedno vezuju masa motora i rucke ?