Jump to content
Stradi

Koji visokotonac uz Lowther

Recommended Posts

Частотный диапазон музыкальных инструментов

• Рояль, фортепиано 27-4200 Гц
  • Контрабас 40-300 Гц
  • Электрическая бас-гитара 41-250 Гц
  • Туба 45-320 Гц
  • Валторны 60-740 Гц
  • Фагот 60-630 Гц
  • Виолончель 65-880 Гц
  • Тромбон 80-500 Гц
  • Акустическая гитара 82-1175 Гц
  • Электрическая гитара 82-1570 Гц
  • Альт 130-1240 Гц
  • Кларнет 140-1980 Гц
  • Труба 160-990 Гц
  • Скрипки 210-2800 Гц
  • Гобой 230-1480 Гц
  • Флейта 240-2300 Гц
  • Пикколо-флейта 560-2500 Гц
  • Частотный диапазон человеческого голоса:

• Бас 75-330 Гц
  • Тенор 120-500 Гц
  • Меццо-сопрано 170-700 Гц
  • Сопрано 230-1100 Гц
  • do koje gornje ucestanosti sistema treba ici racunajuci i furijea,plateznu mogucnost,bolju zvucnu sliku , ezoteriju,frojda...

@Lemić

Pozdrav Lemicu ...zao mi je sto onomad kad smo se dopisivali na starom fifi forumu nisam imao parica za vasu Hiragu pa reko da priupitam sta je od ampova ostavilo utisak do sada i na cemu ste se zaustavili? Jos vaznije za mene ...isto pitanje za preampe? Jurim si nesto za Levinsona 27.5 a jeftina resenja nece dobro da ferceraju pa da vidim jel postoji neki dragulj u DIY ili komercijalnoj varijanti koji je vredan paznje... dok se ne skupe parice za Levinsona 26s ili DIY gvozdje sa ovog foruma :D:D

Srecna nova svima drugari ostecenog sluha :P

Zdravo i veselo tebi i svima u Novoj. Da te malo podsetim https://www.diyaudio.rs/topic/8307-apex-ax-11/?do=findComment&comment=269757  i da dodam, radio je odlično jedan trnazistorac samo sa jednim tranzistorom baziran na Hiraginom projektu, rad Miroslava Petrovića, možda je imao i izlazni trafo, ali je bio male snage i to se osećalo na Tanojima koje sam tada imao. Praktično je Ajon, il kako se već zove, prvi pojačivač koji je nadsvirao moju Hiragu u kombinaciji sa Lauderom, doduše slušan svega nekoliko sati što je bilo sasvim dovoljno. Nekoliko pojačivača sa 211 su bila nedorasla Hiragi, jedan čak vrlo loš i nije mu pomoglo prepravljanje ni sa drugim odličnim pred cevima i prešemiranjem. Tek je primerak sa cevkom RCA 211 bio tonski slušljiviji ali sa nekako teškim i uvek posličnim basom koje te cevi inače imaju karkterno, jeste taj bas bio voluminozniji u odnosu na Hiragu što me je iznenadilo, ali sve ostalo nije bilo dovoljno i ubedljivo za prevagu, a sem toga, obećao sam tada drugaru taj pojačivač i prepustio sam mu ga. GM 70 je po mom kriterijum i ukusu, a i po mišljenju ljudi koje uvažavam, nešto posebno i Lauteri jako lepo zvuče, po mnogo čemu atipično od očekivanog za FR drajver. No, nije svaki GM 70 pojačivač toliko dobar, nisam slušao ali prihvatam preneto iskustvo bar sa dva pojačala sa tom lampom. Preamp je TVC Šolaja, čuvena SE Euridice od preko 30kg čeka naslonjena uza zid ispod zavese verovatno reciklažu, ima previše gvožđa i bakra i na kilo vredi više nego što bi mogla da bude neka drugarska cena. Sigurno sam pristrasan kad su mi drugari u pitanju, ali Šolajin TVC zvuči mnogo lepše od mase drugih koje smo slušali, a čulo se sve što je od znčaja. Da, dva i te kako ozbiljna 2a3 pojačivača sam imao prilike da slušam kod sebe, jedan ko turpija a dugi, Šolajin, osim izuzetno lepog tona malo šta za poređenje sa GM-om. To je enigmatočno, zvučnik visoke osetljivosti bi trebao da se zadovolji sa vatom ili par, međutim, ni odličan 300b sa nekih 7 vati nije zvučao  kako treba, jednostavno gubi dah i ne oseća se neka snaga ili voluminoznost, energetsko prezentovanje, čak i pri tihom slušanju. Zvučnici tipski FR su po pravilu suvi, malih kretnih masa i  ne inertni i samim tim bez samoodsviravanja, reprodukuju samo kolko ih mili signal pokrene, zato im je potrebna neka mikro dinamička pokretljivost koju nema svaki pojačivač i zvuk tada bude sterilno rezolutan bez bogato izraženog tona i to smeta ušima. Moja Hiraga je imala bez malo punih i čistih 40 vati, GM 70 sada ima nekih 13 mereno, ma ne mogu da se porede tek u ovom nekom segmentu gde se radi o mikro strujama. Davno sam slušavao VT4C sa Tanojima, Nestorovićima i sličnim moćnim zvučnicima, mislim da SE pojačivač nema neku naročitu prednost u takvom uparivanju, možda čak i manu zbog ograničene snage, sem toga, čistunstvo izvora  ni nema smisla kad se koloriše kroz više drajvera i komponenti u samoj skretnici ma kog kvaliteta. Po mom mišljenju, simplističku postavku SE+FR uz sve mane i prednosti, ne treba ukrštati i mešati sa ostalim postavkama. Zvučnik po meni je primaran i sve ostalo se podređuje njemu da bi se iz njegove ne savršenosti isteralo što više, pa šta ko izabere. Nisam nadobudan i sklon samoreferisanju, al prelaskom na FR pre x godina, jednostavno sam izgubio želju da slušam naokolo, kad kurtozano moram, obično se okrenem leđima il sednem u stranu skroz i držim jezik za zubima, zato i izbegavam družbe i dešavanja što je pa pogrešan stav.