Jump to content

Acousticaly damped enclosure


ZZZ

Preporučeni Komentari

On 11/30/2016 at 0:18 PM, Vix said:

E sad, druga opcija je napraviti nesto nalik velikom puzu, kao b&w nautilus

To je zanimljiv izazov, ali treba puno rada potkovanog entuzijazmom. Uraditi dva polumodela, odliti nekoliko polutki i korigovati, probati,  ponavljati proces...bas treba entuzijazma i druzenje sa camdzijama... 

 

BTW

Mozda na ove ramove nakaciti neko laneno ili slikarsko platno, a centralni otvori od cvrstog rama, metal ili drvo, samo da cvrsto drzi oblik pa na to zalepiti ili prositi materijal za dampiranje. A za dobro dampiranje prekriti sve cvrste i ravne povrsine u kutiji

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja kupio danas azmafon oko 270din jedna tabla 10mm debljine, (dimenzije nisu bas 1 x 1m vec je jedna stranica malo manja, druga veca od 1m) pa cu da probam nesto ovih dana. Ako me secanje ne vara ne sece se bas lako, cupav je i mora biti bas ostar skalper ili cime se vec sece. Ali se zato lako hefta :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U ono malo tekstova za koje ste linkove stavili u ovoj temi, pročitah da se mistični

Quote

carpet underlay

materijal pričvrsti (čitaj zahefta) za blind ram i tako fiksira na poziciju u kutiji. Zato ne vidim nikakav razlog da se ne primeni tapetarski filc kojeg ima u različitim debljinama i gustinama, pošto je njegova funkcija  ako sam dobro razumeo apsorbcija. neće kroz njega da duva kompresor, vazduh koji iza sebe pokreće membrana zvučnika neće ništa nauditi našpanovanom filcu, U svakom slučaju otvor na zadnjoj strani kutije bih zatvorio filcom. I narvno proba sa Azmafonom može da bude interesantna, mada mi se čini da je on veće gustine od filca.

Što se isecanja rupa tiče, po mojem iskustvu, ukoliko je u pitanju ravna linija, korisno je stisnuti materijal  nekim lenjirom da se malo zbije i višekratnim zasecanjem oštrim skalpelom prorezati potreban rez, tako je lakše u rastresitom materijalu. Ukoliko je potrebno prorezati kružni otvor, potrebno je napraviti malo pomagalo u vidu šestara. Uzme se letvica dovoljno kruta, bliyu jednog kraja se napravi zarez-šlic u koji se umetne nov skalpel nožić da mu špic viri 1-2 cm iz letvice. On se može fiksirati tako da se kroz čelo letvice ušrafi jedan vijak za drvo da pritiska nožić da se što manje pomera. Na potrebnom odstojanju (poluprečniku potrebne kružnice) od oštrice skalpela sa proturi (zabuši-zakuca) jedan ekserčić, i on se zabode kroz filc (azmafon), a može i da se zakuca za podlogu na kojo se radi, na mestu centra budućeg kružnog otvora. Vodeći u krug oštricu skalpela uz pritiskanje proseca se otvor u filcu u obliku kruga. Možda deluje komplikovano, ali nije uopšte.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nece da gruva kompresor, ali je za akusticno dampovanje vazna i velicina rupe i rastojenja pregrada, da se zvucniku omoguci i volumen vazduha za rad.

I tu je razlika izmedju ove konstrukcije i "prostog" prigusivaca(za oruzje, komorni dizajn je isti), sto se ukrstaju dve nezgodne, relativno suceljene potrebe. 

 

I zato je bitno da dampirajuci materijal ne leprsa u prostoru.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako je filc od prirodne vune onda ima najvecu gustinu tzv koeficijent viskoziteta. Oprana i odmascena od lanolina prirodna vuna I jeste najbolji materijal za dampiranje i ostale regulacije. Zanimljivo je pogledati i kako pod mikroskopom izgleda vlakno vune i vlakno od poliestera... Na primer u australiji je koriste za neki sloj sendvic a u zidovima i tako postizu neku vrstu erkondisna. I vlaznost dobro regulise. Mislim to joj je i namena kod ovce? Ne? regulacija temperture i-ili vlaznosti posto se zivotinja ne znoji da bi na taj nacin regulisala konstantnu temperaturu?

Isto se desava i unutar kabineta energija se u damping materijalu pretvara u termicku enegiju. I taj damping bi trebalo da stoji skoncentrisan u samom centru kutije. ne svuda okolo. Ono sto se stavlja na unutrasnje stranice kabineta nije damping drivera nego damping kabineta. A to je drugo pitanje.

Hartli je u patentu predvideo i jedno i drugo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Skoro sam gledao u radnji bas to jedna bala je oko 40eu i ima oko 30-40kg. U radnji na veliko. Nije za ovu primenu nedovoljno je cvrst i tanak je a krupne su one krpice unutra.  Savija se i ne stoji samostalno. Ali verovatno moze na unutrasnje zidove?Tu bi eventualno mogao onaj krojacki pamucni filc, koristila ga ekipa iz SAMa redovno u kabinetima. :) pitanje je da li se to proizvodi jos uvek.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, ZZZ said:

Skoro sam gledao u radnji bas to jedna bala je oko 40eu i ima oko 30-40kg. U radnji na veliko. Nije za ovu primenu nedovoljno je cvrst i tanak je a krupne su one krpice unutra.  Savija se i ne stoji samostalno. Ali verovatno moze na unutrasnje zidove?Tu bi eventualno mogao onaj krojacki pamucni filc, koristila ga ekipa iz SAMa redovno u kabinetima. :) pitanje je da li se to proizvodi jos uvek.

Proizvode se u raznim debljinama i gustinama, pitanje je samo na šta će čovek da naleti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada se kaze filc automatski to znaci jedno i jedino - nabijeno platno od prirodne vune.

Za sve druge oblike tkanine koja lici na jedan i jedini filc koj je iskljucivo od vune, se navodi i materijal od kojeg je.

Kao sto je recimo kasmir - iskljucivo ud vune Kamile i to je vrsta filca takodje, ali nemoguce je reci "kasmir od pamuka" :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 hours ago, ZZZ said:

Kada se kaze filc automatski to znaci jedno i jedino - nabijeno platno od prirodne vune.

 

E pa nije baš sasvim tako, Nazivi tkanina su najčešće bili vezani za mesto (varoš, oblast) gde su nastale, i u pitanju je bio način tkanja, prepleta po kome su se razlikovale te tkanine među sobom. Sam filc je pravljen valjanjem, presovanjem, i u originalu je bio vunen i korišten za tople zimske odevne predmete i kape.

Naziv tkanine je prvenstveno označava vrstu tkanja, način proizvodnje, a kasnije su se na isti nači proizvodile tkanine i drugačijeg sirovinskog sastava. Stoga ZZZ, automatski znači za tebe, pošto si ti tako apsolvirao, ali u stvarnosti to nije tako baš SASVIM.

No, nije to ni tako važno, samo da je obavezno da filc u dapiranju zvučnika bude od vune nije baš obavezno. A mogu samo da zmislim koliko bi koštao filc za dampiranje od vune, možda pola bubrega, a ja nigde ni ne videh filc od vune debeo 7-8mm!

 A ako nekome i zasmeta naziv filc za takaninu koja nije vunenog sastava, nema veza, koristiću naziv tapetrski filc ili skraćeno TF na dalje.

J..o te koja manguparija, penta , gedre , đunta... šta im sve neće past napamet, samo da zaj.....ju. Zadrto sve to,  zabidžilo ko oni iz SNS. Kad oni priopće , to je neporeciva istina. Cvrc. :P

Uzgred TF od čega god da je, u debljini 7-8 mm koji se našpanuje na blind ram i tako učvrsti u unutrašnjosti kutije, sigurno neće da se zaroza. Ali ajd ja da de ne zabidžim i ja ko ovi pre mene ili ti nedaj bože oni iz S..

Ne insistiram ni na čemu (pošto znam da sam JA u pravu)!:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...