Jump to content

F5 preveliki DC offset


chakija

Preporučeni Komentari

Imam 160mV DC na oba kanala, ali na izlazu na F5 imam 20VDC na jednom kanalu a na dugom imam 50mV
 

 

Ako opet nisi nesto pomesao, iz ovog sto si napisao se moze zakljuciti da ako na oba ulaza pojacala imas 160mV DC a na izlazu pojacala 20VDC na jednom kanalu a na dugom 50mV, to znaci da ima problema na jednom kanalu pojacala. Ponavljam ako si dobro napisao i ja dobro razumeo...

 

Jos jednom da te upozorim, kod takvih stvari zvucnike ne treba koristiti kao opterecenje za eksperimente jer svaki taj 20V DC thump na njima u zavisnosti od trajanja moze da spali zvucnike, meni se licno par puta desavalo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U glavnom to sto si napisao je da kazem nelogicno, ako je na ulazu ampa i dalje kondenzator. 

Kada resavas probleme ovog tipa a ne znas sta prvo da proveris, najlakse je da rasclanis problem, u tvom konkretnom slucaju, na dva dela.

 

Za pocetak otkaci amp i ne diraj ga. Uzmes preamp, potenciometar postavis na nulu a na izlaz iz preampa vezes DC voltmetar. Posmatrajuci voltmetar, pomeras potenciometar od pocetnog do krajnjeg polozaja i posmatras u kojoj meri se menja DC na izlazu i ima li neceg cudnog. Isto to ponovis i za drugi kanal preamp-a. Kada to obavis napisi sta si tom prilikom zapazio.

 

P.S. To je koliko vidim neki stari nemacki preamp i najverovatnije da ima kondenzatore (najverovatnije elektrolite) na izlazima, koji su od ocigledne mladosti uredjaja, poceli da pustaju DC, tj. da cure. Nemam semu preampa tako da ne mogu da tvrdim, to je samo pretpostavka...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo šta sam dobio...

 

Merim izlaze na pretpojačalu:

Kanal 1 sa potom na 0 je 71mV, kada pojačavam padne na 10mV na 9 sati da bi na dalje konstantno rastao do 81mV na maksimalno pojačano

Kanal 2 sa potom na 0 je 4mV, kada pojačavam konstantno raste vrednost do 181mV na maksimalno pojačano 

 

Pojačalo ima blok kondenzatore na ulazu. Na izlazu nema kondenzatora već direktno ide signal iz opampa na izlazni relej, odnosno na zvučnike.

 

Slučano mi dođe da stavim pipalice na osovinu potenciometra i izlaz iz pojačala - merim identične rezultate, odnosno osovina pota kao da ima spoj sa masom...možda je u ovome problem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

chakija,

Lavardin-francuski se proslavio teorijom i praksom sa tzv."memory amplifire".Guglaj, biće ti jasnije.

Tvoj F-5 je doživeo šok,bez obzira na male ZTX ili BC tranz. u sourse izlaznih koji su trebali to da spreče.Ili jesu,pa izlazni Fetovi nisu crkli??

Tvoji izlazni Fetovi su "zakucani" na neku vrednost(Vgs,Idss ne znam) i sa njima nikad nećeš dobiti prihvatljiv  offset.Zameni ih ali im pre toga

izmeri Vgs i zapiši te vrednosti da bi mogao da kontrolišeš DC offset i struju kroz otprrnike.

Imao sam istu sitacuju kao ti i jedino rešenje je to.Otvorio sam skinute fetove,da vidim jesu li se "ispekli" ali ništa nisam abnormalno video?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 bnb

 

Interesantna je to teorija , zato sto ponekad nalazim ` zaglavljene ` ali ne i skroz crknute izlazne power FET-ove u razlicitim SMPS mreznim stepenima kod raznih uredjaja , pre svega kod TV -ja ,

ako mozes zalepi neki link do tog ` memory amplifire ` artikla .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ofset se meri sa kratkospojenim ulazom, ostali nacini merenja su lutanje.

 

S obzirom da je negde na pocetku teme napomenuto da su oba source otpora zagaravila, vidi li neko mogucnost da se to desi , a da nisu HF oscilacije u pitanju?

 

Dc voltmetrom je tesko dijagnostikovati sta se desava, osciloskop je kanda neophodan....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel se secas da li su ti Jfetovi levog i desnog kanala bili pribliznih vrednosti Idss-a i koliki je bio?

K170Bl i J74BL ili si neke druge Jfetove stavio?

Jel su ti DC padovi napona preko 10 oma otpora u sorsovima jfetova priblizni, recimo u 20tak % razlike? (mereno bez ulaznog signala, raskaceno od preampa)

Posebno obrati paznju da neki od tih otpora od 10 oma nije otisao u prekid.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

F5 je sad doveden u red...premerio sam otpore i uklapaju mi se vrednosti. Imam 5mV na jednom i 7mV na drugom kanalu. Problem nastaje kada nakačim pomenuti preamp :)

Definitivno će isti da ode na kanal a u međuvremenu će sanyo iz šteka da mu bude zamena...

 

Inače, u pitanju je Shobin F5 koji je sad u mom vlasništvu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Već neko vreme slušam F5 i stvarno super svira.

Ne znam da li je neko probao malo da naloži bias?

Meni je sa default 0.59V pad napona na R11 malo bio suvoparan zvuk i na momente je znao da zaore u vokalima. 

Pošto je Shoba stavio ozbiljne hladnjake, reko aj da probam malo da mu dam paprike.

Dva dana se kuva na 0.72V i hladnjaci nisu uopšte vrući. Ofset titra tu negde oko 5mV. 

Mensčini da ovako bolje svira. Bem li ga, bass kao da je malo izgubio na volumenu, ali gore je mnogo opušteniji zvuk u srednjim/visokim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...