Jump to content

Sure TPA3116 - prvi koraci, lamentacije i zapažanja (split iz "Novopridošlih skalamerija")


zerowaf

Preporučeni Komentari

50 minutes ago, sir Oliver said:

Kako da promenim fazu? Polaritet zvučnika misllš?

Da, obrni oba zvučnika + - mora da se čuje neka razlika, a dal je bolje prosudi sam. Ako obrneš samo jedan, nestaće basa. Javi nam kakva je razlika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 minutes ago, sir Oliver said:

Hvala na savetima ali sad nemam vremena da kuckam ( a ni da probam)

Kuckamo se kasnije.

Mada mi nije baš jasno zašto oba zvučnika.

HINT  Moji zvučnici su bipolarni pa ne važi baš sve kao za obične zvučnike.

Nema veze dal su bipolarni, moraju oba zvučnika biti međusobno u fazi, znači obrće se + i - na oba. Baš ako su bipolarni, to znači da sigurno nije isto zračenje sa prednje i zadnje strane pa se čuje obrtanje faze više nego za monopolarne. Kod mene se čuje mala razlika pri obrtanju faze, zato što mi je srednjotonac obrnute faze u odnosu na bas i visoki.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

59 minutes ago, sir Oliver said:

 

Mada mi nije baš jasno zašto oba zvučnika.

HINT  Moji zvučnici su bipolarni pa ne važi baš sve kao za obične zvučnike.

Nema veze da su bipolarni zvucnici ili ne. Radi se o fazi signala, da je invertovan negde u lancu, ili ne. Po nekima, to se ne cuje, dok se po drugima, cuje. Ja ne znam sta da kazem, nisam dovoljno eksperimentisao sa tim. Mada, ipak je bolje da faza bude korektna. 

Ipak, mislim da kod ovih pojacalaca to nije razlog suzenosti "soundstage"-a. Sta je, ne znam. Ali na to sam mislio kada sam rekao da se ovi mali ampici D klase vise cuju 2D nego 3D. Nekako zvucna slika postaje manja, tanja, umesto da cujete instrumente u prostoru, u sobi, gore dole, pa cak i iza zvucnika, sve dolazi nekako u jedan tanak red, izmedju zvucnika,i tu se sve zavrsava. Kao da ste presli u susednu prostoriju da slusate muziku. E to mi najvise smeta, i ne znam da li neko pojacalo D klase to odradjuje kako treba, i to je upravo ono zbog cega mi se svidja zvuk lampaskih pojacala, i donekle zvucno slicnih Pass diy varijanti, ali opet svi oni nemaju jak i tvrd bass, i zvuce jako mlitavo na CSS125 fr. I tako, nikako da spojimo dve krajnosti...

Ustvari, kontam da bi meni  sad tu mozda leglo neko Pass XA pojacalo, da zvuci prirodno a da ima i snage, ali to je za sada jos uvek u domenu sci-fi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad slušam na lampe nema sweet spota već je svuda prisutan stereo efekat (levo desno, napred nazad). Čak i kada sam inline sa zvučnicima.:o  Ne čuju se zvučnici kao izvori zvuka već zvuk dolazi i dešnje od desnog i levlje od levog zvučnika. :wub:

Kad slušam TPA cela slika se suzila u neki tunel izmedju zvučnika. Nema one magije da se nalaziš u prostoru koji je ispunjen zvukom već slušaš iz daljine  kroz tunel taj isti stereo. Nemam zamerku na bas, visoke, detalje ( imam na prirodnost -timber) ali prostornost je unakažena.

Što je najgore to je kod svih D class koje sam slušao . I kod skupog Džef Rolanda.Da li je to osobina svih digitalaca, ja ne znam. Možda. Namenjeni su za malu potrošnju energije, prenosivost, pristojni snagu i... near field slušanje.

 

U Sisevcu je TPA sa Vukušić lampama već mnogo bolje svirao ali uslovi i postavka nisu dozvolili da se oceni stereo dojam. Da li lampe vrte fazu, da li taj famozni harmonik, šta li je,...

Švajsujem svoj preamp sa PCC88 pa ću čuti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, sir Oliver said:

Kad slušam na lampe nema sweet spota već je svuda prisutan stereo efekat (levo desno, napred nazad). Čak i kada sam inline sa zvučnicima.:o  Ne čuju se zvučnici kao izvori zvuka već zvuk dolazi i dešnje od desnog i levlje od levog zvučnika. :wub:

Kad slušam TPA cela slika se suzila u neki tunel izmedju zvučnika. Nema one magije da se nalaziš u prostoru koji je ispunjen zvukom već slušaš iz daljine  kroz tunel taj isti stereo. Nemam zamerku na bas, visoke, detalje ( imam na prirodnost -timber) ali prostornost je unakažena.

Što je najgore to je kod svih D class koje sam slušao . I kod skupog Džef Rolanda.Da li je to osobina svih digitalaca, ja ne znam. Možda. Namenjeni su za malu potrošnju energije, prenosivost, pristojni snagu i... near field slušanje.

 

U Sisevcu je TPA sa Vukušić lampama već mnogo bolje svirao ali uslovi i postavka nisu dozvolili da se oceni stereo dojam. Da li lampe vrte fazu, da li taj famozni harmonik, šta li je,...

Švajsujem svoj preamp sa PCC88 pa ću čuti.

Ako preamp ili amp obrće fazu, ti je okreni na zvučnicima i opet si u fazi. Zato sam i rekao da probaš, pa ćeš videti. Razlike sigurno ima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Vix said:

Nema veze da su bipolarni zvucnici ili ne. Radi se o fazi signala, da je invertovan negde u lancu, ili ne. Po nekima, to se ne cuje, dok se po drugima, cuje. Ja ne znam sta da kazem, nisam dovoljno eksperimentisao sa tim. Mada, ipak je bolje da faza bude korektna. 

Ipak, mislim da kod ovih pojacalaca to nije razlog suzenosti "soundstage"-a. Sta je, ne znam. Ali na to sam mislio kada sam rekao da se ovi mali ampici D klase vise cuju 2D nego 3D. Nekako zvucna slika postaje manja, tanja, umesto da cujete instrumente u prostoru, u sobi, gore dole, pa cak i iza zvucnika, sve dolazi nekako u jedan tanak red, izmedju zvucnika,i tu se sve zavrsava. Kao da ste presli u susednu prostoriju da slusate muziku. E to mi najvise smeta, i ne znam da li neko pojacalo D klase to odradjuje kako treba, i to je upravo ono zbog cega mi se svidja zvuk lampaskih pojacala, i donekle zvucno slicnih Pass diy varijanti, ali opet svi oni nemaju jak i tvrd bass, i zvuce jako mlitavo na CSS125 fr. I tako, nikako da spojimo dve krajnosti...

Ustvari, kontam da bi meni  sad tu mozda leglo neko Pass XA pojacalo, da zvuci prirodno a da ima i snage, ali to je za sada jos uvek u domenu sci-fi...

Mislim da je to zato što svaki pojačavač D klase ima na izlazu LC filter koji počinje dosta rano u čujnom opsegu da menja fazu, a to upravo utiče na zvuk tako kako si opisao. Ja bih to koristio samo za SUB i ništa više, mada i tu onaj L na izlazu sigurno puno utiče, tanka mu ta žičica kojom je motan. Vidim na raznim forumim da su ljudi dosta modifikovali ta pojačala i menjali osim ostalog i LC izlazni filter.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, NIXIE said:

Mislim da je to zato što svaki pojačavač D klase ima na izlazu LC filter koji počinje dosta rano u čujnom opsegu da menja fazu, a to upravo utiče na zvuk tako kako si opisao. Ja bih to koristio samo za SUB i ništa više, mada i tu onaj L na izlazu sigurno puno utiče, tanka mu ta žičica kojom je motan. Vidim na raznim forumim da su ljudi dosta modifikovali ta pojačala i menjali osim ostalog i LC izlazni filter.

Davaj linak

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve mi se cini da se sir Oliver i ja necemo usreciti kombinacijom nisko-efikasnih zvucnika i D klase pojacala, a ni cevna pojacala bas nesto ne leze. Mislim da,ako ne budemo menjali zvucnike, moracemo traziti neki snagas od pojacala, nesto kao Pass XA ili Alrph, ili nesto slicno, mozda cak i AB klasa, ali koji pored snage ima i lampaski prizvuk. Mozda neki Apex upali, mozda ne. Malo teze, da. Ja cu mozda probati Gainklon da cevnim ulazom, ako to ne uspe, pravim cisto lampasko pojacalo i vrecam se na visokoefikasne dernjave zvucnike, koji sviraju :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

24 minutes ago, Vix said:

Sve mi se cini da se sir Oliver i ja necemo usreciti kombinacijom nisko-efikasnih zvucnika i D klase pojacala, a ni cevna pojacala bas nesto ne leze. Mislim da,ako ne budemo menjali zvucnike, moracemo traziti neki snagas od pojacala, nesto kao Pass XA ili Alrph, ili nesto slicno, mozda cak i AB klasa, ali koji pored snage ima i lampaski prizvuk. Mozda neki Apex upali, mozda ne. Malo teze, da. Ja cu mozda probati Gainklon da cevnim ulazom, ako to ne uspe, pravim cisto lampasko pojacalo i vrecam se na visokoefikasne dernjave zvucnike, koji sviraju :)

Imaš one No box BB od Stradija, baš ih je danas okačio na forum, ali ti verovatno nemaš prostora za to čudo. Možeš umesto Raal ribona neki Neo CD3 da staviš on ti je reda 70eur/komad kod Marsaudio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, sir Oliver said:

Davaj linak

Jao ima puno toga, čitao sam svašta ne sećam se baš tačno. Traži TPA3116 mods, tweaks. Recimo ovako nešto sa diyaudio.com:

If anyone is interested, here are some upgrades to the dual chip TPA3116. The board sounded decent but a bit harsh on the highs. Two of stock power caps began swelling just after a two days of listening. 

The mods are: 
Panasonic 25SEPF330M power caps
TDK FK20X7R2E224K bootstrap caps
Bourns 2100HT-220-V-RC inductors (for 8-ohm)
Wima MKS4D036802E00KSSD output caps

The mods made the amp sound very good and much smoother. After doing a very ghetto snubber mod, the harshness is gone. silly.gif
 

Evo linka, samo nisam siguran da oni induktori smeju onako da stoje, obično se stavljaju pod pravim uglom jedan u odnosu na drugi.

http://audiokarma.org/forums/index.php?threads/tpa-3116-vs-the-tripaths.574806/page-152

I još jedan

http://www.diyaudio.com/forums/class-d/237086-tpa3116d2-amp-352.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ja nešto nemam ni oči , ni ruke , ni letilicu za prčkanje po SMD ima.

1 hour ago, Vix said:

Sve mi se cini da se sir Oliver i ja necemo usreciti kombinacijom nisko-efikasnih zvucnika i D klase pojacala, a ni cevna pojacala bas nesto ne leze. Mislim da,ako ne budemo menjali zvucnike, moracemo traziti neki snagas od pojacala, nesto kao Pass XA ili Alrph, ili nesto slicno, mozda cak i AB klasa, ali koji pored snage ima i lampaski prizvuk. Mozda neki Apex upali, mozda ne. Malo teze, da. Ja cu mozda probati Gainklon da cevnim ulazom, ako to ne uspe, pravim cisto lampasko pojacalo i vrecam se na visokoefikasne dernjave zvucnike, koji sviraju :)


Zvučnike ne menjam ni po cenu smrta. Lampaša imam, samo me nešto kopka da li bi neki jači (VTL) bolje legao. Sa D klasom eksperimentišem jer  se kao savetuje digitala za moje zvuje. (Onaj pomenuti Virtue). Probao sam i klasično pojačalo (Rotel RA03 i to je zvučalo kao kanta. Gore od svega. Na moje i vlasnika Rotela veliko iznenadjenje )

A cela ova igra oko D klase je iz dva razloga.

1 Kopka me ona sinergija iz Sisevca, TPA i lampe,

2 Svrbi me da napravim neki all around sistem, kao Peachtree npr.     nova300   Lampa u preampu, D klasa, DAC,... Sve umem da našvajsujem samo još da ubodem dobro rešenje. JLSounds sa lampom sam pravio, preamp umem, samo još digitalac. I lep dizajn da smislim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, sir Oliver said:

Ma ja nešto nemam ni oči , ni ruke , ni letilicu za prčkanje po SMD ima.


Zvučnike ne menjam ni po cenu smrta. Lampaša imam, samo me nešto kopka da li bi neki jači (VTL) bolje legao. Sa D klasom eksperimentišem jer  se kao savetuje digitala za moje zvuje. (Onaj pomenuti Virtue). Probao sam i klasično pojačalo (Rotel RA03 i to je zvučalo kao kanta. Gore od svega. Na moje i vlasnika Rotela veliko iznenadjenje )

A cela ova igra oko D klase je iz dva razloga.

1 Kopka me ona sinergija iz Sisevca, TPA i lampe,

2 Svrbi me da napravim neki all around sistem, kao Peachtree npr.     nova300   Lampa u preampu, D klasa, DAC,... Sve umem da našvajsujem samo još da ubodem dobro rešenje. JLSounds sa lampom sam pravio, preamp umem, samo još digitalac. I lep dizajn da smislim.

Pravi ,pravi,pa ce i mi da pravi al prvo ti sto bi rekli.Molim te svi pojacivaci sa potom  d klase tpa 3116 prodati sto su bili na oglasima,da ne verujes i gde ja sad da kupim osim kineza./Aliexpres/ imal ko na prodaju pa da i ja pravim posto sve ostalo imam.:wave:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala, hvala. Volim ja te perforirane kutije. I  JLSounds DACsam ugradio u perforiranu.  Ovaj je još i egzotičnog oblika. Liči mi na pržun za kafu. Imam sličan.

Ovo je predlog za preamp. A ostaje još nedoumica za D klsau.

Ja umesto da letujem preamp sedim i smišljam dizajn kućišta. Ali izgleda da sam sad našao nešto dobro. Možda i TPA3116d2 stane u istu kutiju.

javljam kad izletujem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...