Jump to content

Aleph 2 monoblokovi


bokiooo7

Preporučeni Komentari

Sto se CNC obrade tice Leonardo se podrazumeva :) Samo eloksaza mi je bila problem, Sada cu se raspitati za te u Nisu... :)

 

 

Bilo negde već na vorumu: http://antanis.synthasite.com/

 

 

Kvalitet proveren u više navrata, po mojim kriterijumima perfektan rad... neko vreme je i Karan eloksirao kućišta kod Žike (firma sa Alexovog linka).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jucer izmjerismo Alephe .

 

Napon 47 V, bias 3.2A,  Ueff ( 8 ohm ) 30, 97 V = 119 W RMS, na 4 ohm  sa acc gainom od 66% 179W RMS prije klipinga.  Frekventni opseg na +- 10V  120 Khz. Riple napajanja bez prigusnica 230mV. Nema oscilacija ili bilo cega drugog. Sve radi kako treba.

 

Svira ovo dobro, iako se u kucnim slusanjima koristi samo par wati, zbog napona napajanja i veceg biasa cuje se razlika u zvuku u odnosu na peticu, a kako se usvirava razlike je sve vise i vise. Veci stage, bolji bas i  neutralniji zvuk. Na ulazu sam stavio Fairchild fetove, ko zna, mozda bolje svira zbog njih...  Bas i dalje nije ekstremno  cvrst  kao u nekih push pull pojacala vise klase koja odisu dinamikom u tom spektru, ali brzina u zvuku, tekstura i definisanost je odlicna. Odmah da naglasim, donji spektar je daleko od toga da je mlitav ili los, samo ja volim ekstremnu kontrolu u basu... medjutim jos nisam cuo pojacalao koje sve radi savrseno a da ne kosta boga oca... 

 

Kada kupim neke druge, bolje  zvucnike nastelovacu ga da daje najvise kontrole sa njima, posto imam dva izvoda na trafou, ukoliko budu teski za tjeranje ( iako i ovako nema nikakvih problema jer na 4 ohm ima dosta struje) spusticu mu napon a dici bias.

 

Sada osmisljam prednju plocu. 

 

 

post-1115-0-00326000-1430295485_thumb.jp

 

post-1115-0-92190900-1430295499_thumb.jp

 

post-1115-0-61440300-1430295512_thumb.jp

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hocu Zen,

Pokusao sam  ja sve na ovoj topologiji, na starom Alephu 5, igranka bez prestanka, mijenjao bias, stelovao AC gain od 30 - 70 %, cackao povratnu spregu, igrao se sa kondovima i ostalo... Sa manje AC gaina svira malo mekanije i raskosnije, sa vecim vise kao solid state, posto na 8 ohm klipuje na napon, a na 4 proklipuje zbog struje, nastelovan je tako da na 4 ohm donja i gornja grana klipuju u isto vrijeme, to jest simetricno. Ranije je gornja grana, to jest ACC gain, klipovao ranije u odnosu na donju, sada sam isao do klipa negativne i potom nastelovao da i pozitivna bude u simetriji. Na toj vrijednosti sam dobio 179W na 4 ohm. Nije daleko od fabrickog odstipanja, 15 wati vise, vjerovatno zbog malo jaceg biasa i voltaze koju imam. 

Za ovu kutiju cu napraviti i plocice  F5, cisto da cujem kako to svira... :) Mislio sam da idem na 4 para trandzi sa naponom od 47 V, kaskodirani J fetovi u ulazu, naravno. Ali bez onih dioda preko sourca...  

 

Hocu da cujem ovo kako treb,a a to sa Alephom ide tesko u bas opsegu, detalji su zapanjujuci, naravno pricam o flac formatu.  :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav svima,

Evo da poslije perioda usviravanja i testiranja u koliko toliko referentnom sistemu  napisem par utisaka o zvuku.

Znam da ce poslije ovog teksta mnogi pomisliti da sam subjektivan i da ono sto sami napravimo uvijek zvuci ''bolje'' nego neka druga sprava, ali pokusacu da sto prizemnije opisem mogucnosti ovog pojacala.

Testiran je na Dynaudio Focus 360, kao izvor Burmester cd 001 sa ugradjenim preampom, vezan balansiranom vezom Essemble kablovima  i  obicnim zvucnickim kablovima debljine 6mm2 kracim od metar.

 Pri  pustanju obicnih fajlova od  44 khz  preku Burmestera zvuk nije bio los, medjutim nista pretjerano impresivno, kako za mene, tako i za ostale koji su prisustvovali testu. Jedan od clanova ekipe, koji je inace muzicar i svira violinu, je cak dobacio kako je steta imati 70 kg metala i trositi brdo struje za zvuk koji nije los ali nije dorastao tolikoj skalameriji.

Pomalo razocarani odlucismo da pustimo bolju produkciju i fajlove od 192 khz preko Burmestera koji je dorastao tom zadatku.

 I onda sok.

 Povlacim sve sto sam ikada rekao za Aleph topologiju po pitanju basa i bilo kakvih manjkavosti.

Price da Aleph nema kontrolu na basu, da nije mrtvo neutralan i da je ''muljav'' su jednostavno netacne.

Ovo je jednostavno pojacivac toliko visoke klase da 90% nas nema priliku da ga pobudi kako treba i nema uslove da ga cujemo  sta moze.  U tu skupinu spadam naravno i ja.

Preciznost instrumenata, prirodnost glasa i bas deonica su jednostavno toliko dobri da su svi prusutni zanemeli.  Bas ide toliko nisko i precizno da je to zastrasujuce. Pri najkompleksnijim deonicama muzike nema ni trunke kompresije niti gubljenja prostora, a svirao je u sobi od 80 kvm pri jako velikim glasnocama. Dinamika i brzina pojacavaca su brutalne.

Zvuk je bio bez najmanjeg elektronskog potpisa, fluidan, tacan, detaljan i u savrsenom balansu. Svaki instrument se mogao osjetiti u prostoru,  jednostavno jako ozbiljan zvuk.

Ne bih da pravim poredjenja  sa tudjim spravama i drugim topologijama, ali u odnosu na desetak pojacavaca vise klase koje sam slusao, ovo je jednostavno  tri klase ispred.  Odustao sam od F5 i ostalih projekata. Sto se pojacavaca snage tice, ovo je za mene kraj puta.

Zakljucak:

Vecina atrefakta u zvuku (tromost, izoblicenja u visokim i ostale stvari) poticu od losijih izvora, snimaka i zvucnika koji jednostavni nisu dorasli ovoj klasi. Ovaj pojacavac je toliko transparentan da jednostavno pokaze sve sto ste mu stavili na ulaz. Stavite mu kvaltet i slijedi nagrada, dajte mu djubre i kaznice vas losim zvukom. I to je to.  

Razlika izmedju Alepha 5 i Alepha 2 postoji.  Aleph 2 je neutraliniji, ima bolji bas i za nijansu precizniji zvuk. Ovo kazem jer je petica testirana u istim uslovima.

Testiran je i sa Dynaudio Conture 1.3 koji je poprilicno tezak za tjeranje, ali dvojka sa tim nema problema. I JBL L 90 je takodje prosvirao sa Alephom ali ja kod kuce nemam tako skup i dobar izvor pa nisam mogao cuti sve sto sam cuo u referentnijem sistemu.

Problem sa pojacivacima u ovoj klasi je sto su uglavnom '' overkil '' za sisteme ispod desetak hiljada evra u polovnim komponentama. Tako da sa ovakvim stavrima samo cujemo mane nasih losijih uredjaja.

Isti slucaj kao i kad imamo hd televizor a analogni signal, slika bude bolja na obicnom TV prijemniku je jednostavno sakrije mane loseg signala.

To bi bilo to sto se ove teme tice.

Hvala svima jos jednom na pomoci, i za kraj, par slika od pocetka pa do kraja projekta u kome smo na neki nacin svi po malo ucestvovali.

Hvala i Papa Nelsonu sto nam dade priliku da imamo ovako nesto kod kuce.

Ako nekom trebaju nacrti plocice ili CAD crtezi za kutiju neka mi se javi na PP da mu posaljem.

Over and out.

 

post-1115-0-83314100-1430810358_thumb.jp

 

post-1115-0-58424100-1430810374_thumb.jp

 

post-1115-0-04460900-1430810387_thumb.jp

 

post-1115-0-53410700-1430810399_thumb.jp

 

post-1115-0-10461100-1430810413_thumb.jp

 

post-1115-0-07437800-1430810429_thumb.jp

 

post-1115-0-91082200-1430810442_thumb.jp

 

post-1115-0-07195500-1430810456_thumb.jp

 

post-1115-0-48486000-1430810472_thumb.jp

 

post-1115-0-64922700-1430810485_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sa tim bi , eventualno, mogao da poredis neku turbo iteraciju F5 , ali osnovna verzija sa jednim parom u izlazu jednostavno nije za poredjenje

 

inače,drago mi je da si hepiša

 

:wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Zen, 

Iskreno, vise od ovoga mi nije potrebno, tesko da cu ikada imati novac da sebi priustim izvor u ovoj klasi. Cijena novog Burmestera je bila 11000 eura. :) Ja sam i mislio o turbo varijanti F5 v3, najjaca koja ima, ali za tim jednostavno nemam potrebe.Ovo gura vecinu kutija bez problema.  Vidimo se na FAK u... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zboticu, 

Bio si u pravu, kajem se i molim za oprost sto bejah nevjerni Toma!  :laugh1tooht:  

Vlasnik Burmestera je bio toliko odusevljen da sam dobio ponudu da danas cujem isti i u svom sistemu, sto je u neku ruku i veliko prokletstvo, jer vise necu imati sna dok ne nabavim tako nesto i sam...Ovih dana dobijam i prigusnice za probu pa cu da vidim ima li razlike... 

 

Nesic, 

Kondenzatori su zaista odlicni, tek se usviravaju, kupicu jos par komada da imam za rezervu. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odlično si sve opisao  :oke: tačno mogu sve zamisliti u glavi kao da sam i ja bio tamo  :wink2:

Ja stalno guram priču o 24 bita ali niko ne obraća preterano pažnju...

Uzmi si za početak neki DVD koji pušta SACD ili DVD-A pa skini par tebi poznatih albuma,

uporedi slušaj itd...  Ne moraš dati 10000 eura ma ni 10000 dinara da bi imao odličan izvor

koji u većini slučaja šije i najnabudženije vindowz izvore  :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zaslužuje da se objavi na big diya, ako oš evo ne mrzi me da priložimo tamo, da malo pene strendžeri kakve lokomotive se prave u nas :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zocky, 

Veliki dio inspiracije mi je dosao od tvojih, Zboticevih i Zen modovih uradaka tako da se to moze i vidjeti na ovom projektu. Zao mi je sto ovakve stvari ne mogu da se zavrse jeftinije, jer vjerujem da mnoge od nasih clanova koci upravo finansijski momenat... 

 

Alex,

 

Nemam nista protiv,cak bi mi bilo drago :)   Mislim da u neku ruku i dugujem tako nesto tim ljudima tamo, jer sam pored naseg,  dosta toga i naucio sa tog  i sa jos jednog drugog foruma od par clanova kojih na zalost  ovdje nema.... :) Danas sam slusao Alephe kod mene sa Burmesterom i shvatio koliko je vazno imati dobar izvor, stvarno mi nije jasno sta su mu radili pa ima onoliko dobru kontrolu, dinamiku i relaksiranost u zvuku. Cvrsto sam uvjeren da se nesto slicno sigurno moze napraviti da svira barem priblizno i to mi je slijedeci projekat... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

..Cvrsto sam uvjeren da se nesto slicno sigurno moze napraviti da svira barem priblizno i to mi je slijedeci projekat... 

 

Naravno da može i to za daleko manje novca od Burmestera.. nekakav DAC i audio player za 10% cene Burmestera, sviraće veoma uporedivo.

 

P.S. čestitam :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neko moje viđenje situacije: svaki iole ozbiljan dac čip sa još ozbiljnije urađenim izlaznim analognim delom rasturiće stvar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...