Jump to content

Samogradnja Tannoy Westminster Royal-a


Darko D

Preporučeni Komentari

Pozdrav svima. Po prvi put sam na nekom forumu, uopšte, tako da mi ne zamerite ako se komunikacija sa moje strane ne odvija kako treba.

Zainteresovao me je članak o izgradnji Westminster zvučnika i probao bih nešto da sam da odradim. To bi više bio kako danas kažu projekt menadžment i finansiranje, jer nemam stolarsku radionicu ni praktičnog iskustva sa elektronikom. Po zanimanju sam dip.ing. telekomunikacija sa ETF-a tako da neko teorijsko znanje o audiju imam ali je to daleko od toga da bi mogao sam da se upustim u izgradnju.

E sad shvatio sam da za početak treba da nabavim drajvere, HPD 385 i skretnice. Potom da nadjem odgovarajućeg stolara.

Da li postoji neka preporuka u vezi sa tim gde nabaviti delove i naći stolarsku radionicu? Za sada kako mi se čini jedini je izvor e-bay što se tiče HPD-ova, cena je oko 1200 EUR (http://www.ebay.com/sch/sis.html?_nkw=Tannoy%20Arden%20HPD%20385%2015%20Dual%20Concentric%20Loudspeakers&_itemId=5847498881). Kakvo je iskustvo u kupovini zvučnika na e-bay-u, čini mi se da može dosta da se pogreši. Što se stolara tiče imam jednog ok, mada je on iz Kraljeva, a ja živim u Beogradu, tako da je pitanje koliko mogu da ga iskontrolišem, iako je jako pedantan i precizan.

Kakvo je mišljenje, da li je realno da se projekat završi sa oko 2.5k EUR ukupno?

 

Hvala na komentarima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvo, dobro došao na forum! :cheers:
Za ukupnu cijenu projekta ti ne mogu garantirati da će to biti dosta novaca, ali puno je upitnika dok se sve ne iskristalizira. Nekakvu liniju za nabavku Tannoya ti nema nitko ovdje, ali se znalo događati da "dopisnici" iz stranih država dojave kad se štogod zanimljivo pojavi na lokalnim oglasima.
Što se tiče stolara - pretraži malo forum. Imaš kompletiran tutorijal o izradi Westminstera. Ako tvoj stolar nije siguran da to može izraditi "u nulu" onda pokušaj pregovarati s autorom tutorijala je li možda voljan izraditi još jedan par. (Pazi, nisam posrednik i ne znam radi li čovjek po narudžbi - samo razmišljam na glas)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sto se tice nabavke HPD - to je lutrija

 

vredi traziti i po oglasima u Evropi , ako organizujes dobavu

 

placanje striktno preko Paypala

 

u vezi ostalog - majstorstvo stolara je presudno ...... ako je on mastor tesko da ces ti njega sta imati da kontrolises , sem po pitanju lepote finisa

 

 

naravno da final cena zavisi prvenstveno od stolara , a skretnica se sigurno resava za par stotina , ako se biraju non-audiofool komponente

 

edit ........ javlja mi se da nece samo HPD da radi u WM - radio bi i K3808 , K3809 , K3833 , K3836

 

ete , ima tri para K3833 u nemeckoj , par 750E ali je zajeb sto tip prihvata samo licno preuzimanje ......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pravljenje WM nije uopste naivno... :D

 

Ja imam ponudu za jedan par od 2500 eura ali sa izradom na nivou tannoya (furnir po zelji, puno drvo, lakiranje). Kutije su monstruozno velike. Dao mi je majstor i specifikaciju materijala.

 

Kad bi nas se skupilo 2-3 verovatno bi i cena isla dole... B)

 

Bez prave slusaone ja sam projekat stavio na cekanje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pravljenje WM nije uopste naivno... :D

 

Ja imam ponudu za jedan par od 2500 eura ali sa izradom na nivou tannoya (furnir po zelji, puno drvo, lakiranje). Kutije su monstruozno velike. Dao mi je majstor i specifikaciju materijala.

 

Kad bi nas se skupilo 2-3 verovatno bi i cena isla dole... B)

 

Bez prave slusaone ja sam projekat stavio na cekanje...

Sperfi, ovo je cena stolarije?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Darko, ovo je ono što bi stolar trebao moći napraviti:

http://www.diyaudio.rs/topic/2723-diy-tannoy-westminster-royal/

Stolar koji mi je radio gomilu stvari u stanu po meri je jako pedantan i precizan, radio je i puno drvo i medijapan po meri sasvim ok, ali mislim da nije previše kreativan, jer ove kutije zahtevaju dosta angažovanja oko tunela i to. Mada čini mi se da bi mogao.... ispada da je nabavka kvalitetnih drajvera dovijanje po malo, tj. nema ih baš puno na tržištu?

El ima nekih linkova gde pratiti oglase sa strane, možda se nadje neko u nemačkoj, danskoj, švici i sl. od rodjaka :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dobro došao na Forum,

 

ja sam iz drugog reda u publici pratio izradu samih kutija. Objavljen projekat na Forumu u detalje daje krojnu listu i specifikaciju materijala, kao i redosled i način spajanja pojedinačnih delova u celinu.

 

@eci/FFL je publikovao onako kako je on radio. On nije stolar nego inženjer, a stolar koji je radio većinu stvari je radio pod njegovim strogim nadzorom i sa minimumom stepena slobode i umetničkog izražavanja, precizno i pedantno. Kutije su u trajnom vlasništvu našeg dobrog prijatelja u Budimpešti.

 

 

Želim ti puno uspeha u svakom budućem radu! :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uvek se nadražim kada vidim da neko hoće da pravi Westminster-e. :)

Iskrena preporuka da se pogledaju i poslušaju noviji pro-coaxi. Dosta ljudi (uključujući i mene) ih perferira u odnosu na matore Tannoy-e. Naravno, idealno bi bilo da nabaviš nešto novo iz Tannoy kuhinje :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam nameru da trujem temu, ali zbog manjka ljudi koji imaju bilo kakva iskustva sa novijim coax-ima počeo sam da istražujem po svetu u vezi beyma coax-a.

Našao sam istomišljenike (pored Švedske) na jednom Indijskom forumu gde izvesni lik Kapšar (na diyaudio.com poznatiji kao Workhorse) od skora promoviše baš ove beyme koje sam ja nabavio. Poređenja su vršena u odnosu na "legendarne" altec-e/tannoy coax-e i navodno da svi koji su čuli i jedne i druge slažu se da beyme generalno manje farbaju zvuk i imaju utegnutiji bas i bolji "kik".

Delim mišljenje sa Workhorse-om i čekam da mi pošalje šemu aktivne skretnice na kojoj radi - čisto da proverim ima li tu mesta za dodatno poboljšanje zvuka.

Po meni, aktiva + biamping je prava stvar ako se može finansijski izneti.

 

http://www.hifivision.com/active-speakers/52156-active-system-beyma-15cxa400fe-coaxial-drivers.html

 

EDIT:

Glavni parametar koji me je prelomio da uzmem beyma-e je Rms. Sa Rms=1.38, mislim da se ovaj zvučnik po zvuku drastično razlikuje od "krućih" pro coax-a koji imaju Rms=4+

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

apples & oranges ..........

 

i ovi novi i ovi stari predstavljaju jednako zaeban oraj i za kabinet i za skretnicu ......... tako da bi poredjenja trebalo vrsiti izmedju ponajbolje uspelih projekata , a ne generickih ..........

 

daleko bilo da branim Tannoye , ali je cinjenica da valjda nema fele koja je zrtva vece generalizacije po pitanju skretnice i kabineta

 

sto se mene licno tice ........... ja preferiram najjeftinije ........ nema veze jesu li oni stariji ili oni noviji koaxi

 

:smesna:

 

napomena - K383x serija ( sa Tullip WG) je domaci zadatak za sve ostale 15" koaxe ...... em ima visoke , em ima srednje , em ima bass (za razliku od Beyme ) :rofl:

 

http://www.zenmod.in.rs/loudspeakers/tannoy-3833-3836-cleaning-da-gappainting-da-throat/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Po meni, aktiva + biamping je prava stvar ako se može finansijski izneti.

Po mom mišljenju nije dobro, pogotovo za coax.

 

apples & oranges ..........

 

i ovi novi i ovi stari predstavljaju jednako zaeban oraj i za kabinet i za skretnicu ......... tako da bi poredjenja trebalo vrsiti izmedju ponajbolje uspelih projekata , a ne generickih ..........

 

 

Saglasan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a imas i internet na plazi ?

 

:P

 

moze i pokoji drugi , uz korekciju kompesione komore .....

 

jedinoo sto ja bas nisam prava osoba za tu korekciju

 

:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...