Jump to content

Samogradnja Tannoy Westminster Royal-a


Darko D

Preporučeni Komentari

Mislim da je trostruka horna: Bas horna je cijeli kabinet, mid horna je onaj lijevak iza kojeg je driver, a visokotonac je već u driveru ugrađen u svojevrsnu hornu.

 

Mada ni meni nije jasna ta bas horna. Je li to čisti horn ili je na nekom rubnom području.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je trostruka horna: Bas horna je cijeli kabinet, mid horna je onaj lijevak iza kojeg je driver, a visokotonac je već u driveru ugrađen u svojevrsnu hornu.

 

Mada ni meni nije jasna ta bas horna. Je li to čisti horn ili je na nekom rubnom području.

 

 

Na rubu znanosti

 

:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na rubu znanosti

 

:smesna:

 

 

A gleda se prekozidna televizija, ha? :D  ("Na rubu znanosti" je naslov jedne od emisija HRT-a koja ide u kasnim satima)

Često se znaju pročitati mišljenja za neke čudne zvučnike kako nije ni horn ni TL nego da ima karakteristike oba. Zato sam tako rekao....ionako čitam samo ono podvučeno, mirišem na Brut i na pokošeno sijeno. :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

drugim rijecima - volis sve sto vole mladi .......... :rofl:

 

televizija se gledala dok jos nije bila prekozidna ......... negde od tada je i ne gledam

 

zanimljivije je gledati u bubanj ves masine , pod uslovom da nije top loader :smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zanimljivije je gledati u bubanj ves masine , pod uslovom da nije top loader

 

Onda smo isti. Ne gledam TV...dobro sad pratim utakmicu, ali inače mi TV služi kao monitor za računalo, i ne čitam novine. Bistriji sam kad nisam izložen zračenjima. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako može malo elaboracije...

 

Ja sam probavao bi-amping sa pasivnom skretnicom i bolje mi je sviralo nego sa single-ampom.

Van teme smo, ali bilo je govora o aktivnoj skretnici. 

 

Na stranu izrada kabineta za taj koncept sa coax drajverima, potrebno je rešiti više problema prilikom izrade skretnice što je opet povezano sa samim kabinetima. Krenimo od SPL-a gde treba raditi atenuaciju kako visokog tako i samog bas/centralnog u delu opsega koji svira, zatim BSC, početak reza i tačka susreta (koja je u jako nezgodnom delu), faze itd. Poenta je da je to dvosistemac i da taj bas ima jači odziv u gornjem spektru i to se ne rešava samo aktivnom skretnicom.

 

O drugim nedostacima koncepta tipa nemogućnosti postavljanja visokog ex-centar kao i razmeštanja istog, biranje tipa horne za isti nećemo sada da govorimo.

 

Ne bi bilo na odmet imati više identičnih pojačavača u ove svrhe. Naravno da će rasterećenije raditi, pogotovo ako je nategnut koncept (fazno i impedantno), ali kažem dobro urađena pasivna skretnica i jedan solidniji amp su u principu bolji izbor.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

po pitanju Tannoya - sve je to vec odavno uradjeno - kompletna rezanja i potrebne EQ su postignute aktivnom skretnicom .........

 

jos narocito danas je to jos lakse , sa svom digitalijom na raspolaganju

 

e sad , ko sta vise voli .......

 

ja licno naginjem sto jednostavnijem , mada je nekad najteze stici do toga

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Krenimo od SPL-a gde treba raditi atenuaciju kako visokog tako i samog bas/centralnog u delu opsega koji svira, zatim BSC, početak reza i tačka susreta (koja je u jako nezgodnom delu), faze itd. Poenta je da je to dvosistemac i da taj bas ima jači odziv u gornjem spektru i to se ne rešava samo aktivnom skretnicom.

Slažem se, ali sve te stvari koje si naveo mnogo je lakše odraditi nekom kvalitetnom aktivnom skretnicom nego ići na pasivu. MiniDSP mi prvo pada na pamet, zatim Behringer DCX itd. Nemam iskustva sa digitalnim skretnicama, ali pretpostavljam da ako je ista vrhunski odrađena, može da pruži dosta.

 

Ja sam na mom crown-u koji je 2x2 izlaza probao pasivnu varijantu sa bi-ampingom i sa single amp-om. Zvučne razlike je bilo i imam utisak da bolje svira sa sa bi-ampingom.

Woofer vozim WOT a driver mi je attenuiran 3,5db na power ampu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Treba napraviti distinkciju izmedju active xover i DSP.

Naravno da se sve moze resiti i u vremenskom i u frekventnom domenu. Moze se ugoditi i da drajveri rade maltene bez kabineta. Ali nije to to. Jeste lakse ali nije bolje. Govorim o kucnoj nameni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...