Jump to content

Vintage visokotonac i neodimijum magnet


Okibokis

Preporučeni Komentari

Da li se moze postici poboljsanje u zvuku,ako se stavi dodatni magnet na kalotni visokotonac,prostim lepljenjem neodmijumske plocice,iz drugog visokotonca?

 

To sam vidjao na basovima na Canton,i Heco zvucnicima,pa me interesuje sta bi se kvalitativno dobilo u zvuku? Moze li uopste covek da se igra sa dodavanjem magneta na vintage zvucnike,a da ne narusi zvucnu sliku?Nebitno da li je u pitanju bas ili visoki.

post-1130-0-50903700-1394608961_thumb.jp

post-1130-0-20384200-1394608964_thumb.jp

post-1130-0-11948200-1394608965_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 31
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Pusti muziku i dodaj magnet dok radi, ako čuješ razliku tj ako je bolje/glasnije ostavi, ako nije skini. Prosto. A druga priča je dal treba da bude glasnije jer onda linearnost sistema nije kako treba. Ako praviš nov sistem sigurno je bolje ako je efikasniji... my 2 cents.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pusti muziku i dodaj magnet dok radi, ako čuješ razliku tj ako je bolje/glasnije ostavi, ako nije skini. Prosto. A druga priča je dal treba da bude glasnije jer onda linearnost sistema nije kako treba. Ako praviš nov sistem sigurno je bolje ako je efikasniji... my 2 cents.

Palo mi je na pamet da je vecim delom zasluga tacnog zvuka,ili karakteristicnog zvuka,nekih dobrih visokotonaca tipa Dynaudio,ili Scanspeak,upravo u velicini magneta,,drugog neceg u namotaju,i kaloti,posebno i nema.Mozda i gresim,ali mislim da je bar kod visokotonca,glavna prica oko kvalitetnog magneta,ako vec kod bas zvucnika,utice membrana,vesanje i velicina i tezina membrane.Ovde toga nema.Ili se varam?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve ima uticaj. Od snage magneta i procepa u magnetu (što uži to bolje) pa do težine kretnog sistema visokotonca. Takođe tip žice, kvalitet materijala membrane i nosača zavojnice...... sve utiče na krajnji rezultat.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve ima uticaj. Od snage magneta i procepa u magnetu (što uži to bolje) pa do težine kretnog sistema visokotonca. Takođe tip žice, kvalitet materijala membrane i nosača zavojnice...... sve utiče na krajnji rezultat.

Postoji li mogucnost,da materijal u visokotoncu,koji nije predvidjen za tako jak magnet,pregori ili krace traje?Hoce li povecana snaga magneta da spali namotaje?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko je meni poznato ono što bi se dobilo je malo povećanje efikasnosti drajvera. Slažem se sa svime što je michabass rekao. Povećanjem magnetnog fluksa će se povećati i toplotna energija koja se oslobađa što se može rešiti ferofluidom. Inače ne verujem da će se karakter zvuka originalnog drajvera išta promeniti, odnosno ''poboljšati''. Mislim da bi waveguide tu pomogao više.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moje misljenje je  da sa svakim povecanjem magnetnog fluksa reciprocno raste i ukupna efikasnost zvucnickog motora(zvucnika) , odnosno povecanjem  mag.fluksa potrebno je i reciprocno manje snage iz pojacala u zvucnik da bi se postigao isti SPL , sto ujedno znaci i manje opterecenje odnosno manje zagrevanje kalema zvucnika .

Drugo je pitanje da li se samo jednostavnim naslanjanjem Neo. magneta na zadnji deo gvozdene pol ploce to zaista i postize !? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da bi ise flux pojacao - mora se ddatni magnet orijentisati tako da se odbija od originalnog

 

dakle - lepak i neka konstrukcija da se stegne sve dok lepak ne odreaguje

 

posle toga tesko nazad

 

zavisno od cele konstrukcije i velicine dodatnog magneta se dobija povecanje fluxa , samim tim i efikasnosti

 

ali - ta dobit u efikasnosti uopste ne more da bude linearna

 

usput - nemaju svi dodati magneti (sto ih vidjamo na jedinicama) funkciju pojacanja fluxa ; neki od njih su relativno slabi magneti , dodati da se utice na oblik polja originalnog magneta , u funkciji "shileding"-a

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da bi ise flux pojacao - mora se ddatni magnet orijentisati tako da se odbija od originalnog

 

dakle - lepak i neka konstrukcija da se stegne sve dok lepak ne odreaguje

 

posle toga tesko nazad

 

zavisno od cele konstrukcije i velicine dodatnog magneta se dobija povecanje fluxa , samim tim i efikasnosti

 

ali - ta dobit u efikasnosti uopste ne more da bude linearna

 

usput - nemaju svi dodati magneti (sto ih vidjamo na jedinicama) funkciju pojacanja fluxa ; neki od njih su relativno slabi magneti , dodati da se utice na oblik polja originalnog magneta , u funkciji "shileding"-a

Jel si ti bas siguran u ovo???!

:unbelieveble:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://science.howstuffworks.com/how-to-make-magnet-stronger.htm

 

 

    [*]Magnet stacking One way to make weak magnets stronger is by stacking more of them together. There's a big problem with this, though. Magnets attract each other in opposite directions, which will lower their overall strength. If you can find a way to hold or clamp them together, so they're aligned in the same direction, they will in fact produce a stronger magnetic field [source: Balbach].

 

 

znam da sam negde na Big DiyA citao o tome , ali tesko za naci

 

nadjoh i ovo http://www.madsci.org/posts/archives/2006-03/1142352705.Ph.r.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajd da razmisljamo malo.

Domeni treba da su usmereni da bi se magnetna svostva pokazala.

Suprotstavljeni magneti mogu samo da oslabe uticaj jedan drugome.

post-39-0-59544900-1394639180_thumb.jpg

 

A ovo nisam razumeo

 

Magnets attract each other in opposite directions, which will lower their overall strength.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je Zen malo brzopleto izneo svoje misljenje o polovoma magneta i sabiranji mag. fluxeva.

Branko je u pravu ali ne zato sto je on iz nisa kao i ja nego zato sto je to tako.

 

E sad dodavanjem magneta od pozadi kao sto je prokazano na slici ne znam koliko moze da poveca mag flux.

Trebalo bi odlepiti zadnji polni nastavak pa dodati magnet na magnet pa zalepiti ponovo polni nastavak i produziti naravno.

Mislim da je to utopija.

 

Povecanjem mag. fluxa sigurno se dobija veca snaga drivera (veca efikasnost) a kako ce to uticati na zvucnu sliku je subjektivna stvar svakog pojedinca.

 

p.s. Neki audiofili veoma cene zvucnike sa alnico magnetima koji su vise  puta slabiji od neodijum magneta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neki fabricki stavljaju dva magneta.

Postavljena slikaPostavljena slika
Kod mida (basa) bi trebalo da se obezbedi veci hod membrane i time veci vazdusni pritisak. Kod visokotonca verovatno veca efikasnost, bem li ga. E sad je pitanje da li samo pojacavaju flux magneta ili kalem seta kroz oba magneta ili.....

Danas je mnogo lakse i jeftinije (isplativije) napraviti jake magnete pa stvarno ne znam zasto se maju sa ovim magnetima.

U svakom slucaju nije tesko probati.
Jedan magnet iz hdd-a prilepiti pa oslusnuti razliku

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam dve neodijumske plocice,koje sam izvadio iz nekih visokotonaca,i kad su dve slepljene jedna na drugu,bogami cupaju vise nego solo,sto znaci da se snaga sabira.E sad sta ce visokotonac sa tom suvisnom snagom,to je pitanje.Da li ce posle nekog vremena da crkne namotaj iz nekog razloga?Ono sto jos nagadjam,ali cu i da probam ovih dana,mislim da ce zvuk biti brutalan,manje zavodljiv nego alnico.Verovatno sve sto je slabo unosi u zvuk neke svoje distorzije,pa se cini umiljato.Dok snaga deluje industrijski,izbacuje posao,ali nema emocija.To su samo nagadjanja,ali videcemo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zen je u pravu po pitanju magnetnih polova, a potvrdu možete naći i kod Troelsa na sajtu u poglavlju o visoko efikasnim zvučnicima. I dalje mislim da se dodavanjem magneta neće promeniti njegov karakter zvuka, dobitak na emocijama koje reprodukuje i tome slično. Samo povećena  efikasnost drajvera.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...