Jump to content

Nedostatak niskih tonova na zvucnicima


kokodril

Preporučeni Komentari

Imam kompresione vintage kutije  Bang & Olufsen s- 60 , zvuk je detaljan  i prijatan ali  fali u zvuku  bas . Znam da je tesko napraviti kompresioni zvucnik sa dobrim basom ,samo je ovde dosta povucen .

Sta je ovde glavni krivac za nedostatak  niskih tonova  (skretnica , velicina kutije .....) .  Dubina zvucnika je nekih 23cm  ,   bas zvucnik 10'' SEAS  25 F-EW  sto nije malo , a ima pored jos jedan bas- srednjetonac . Citam da za kompresionu kutiju ne treba takva dubina kao kod kompresione i da su te dimenzije  solidne .

Vase misljenje   :popcorn:http://www.audio4maniacs.co.uk/beovoxs60.html

 

 

 

 
 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 20
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Citam da za kompresionu kutiju ne treba takva dubina kao kod kompresione i da su te dimenzije  solidne .

 

 

Ajd ponovo. Cenim da si hteo ovu drugu kompresionu da zameniš bas-reflexom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koje pojacalo koristite?Mozda nije doraslo kutijama,a mozda je soba neadekvatna,a mozda drzite kutiju na stalcima?Pravi bas bi one najbolje dale sa B&O pojacalom,iz tog vremena,i sve nalik tome.Ta stara pojacala su i malo farbala,pa eto basa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da  sa bas-refleksom , brzo sam  kucao   :drink:   . Sto se tice pojacala probao sam na vise njih   , sa Harmanom ima najvise basa  ali opet  nije to to . Citam na stranim forumima da ljudi isto tvrde da ove kutije imaju manje basa .  Po pravilu bi kompresiona kutija bila najlaksa za pozicioniranje , medjutim ova cudno radi  . U srediti gde bi trebalo da sedi slusalac basa gotovo da nema a  kada se pomeris u cosak bas   dolazi do izrazaja i tu je  dosta jaci . Jadino da sedim u cose   :laugh1tooht:    i slusam muziku .  Soba je 15 m2  .

Nindza i tvoji zvucnici su  kompresioni  koliko vidim .  Kutije su na stalcima normalno nisam ih stavio na pod , one imaju drzace sa zadje strane pa sam ih gurnuo skroz u zid  da vidim da li ce biti promene ali jok 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razmisljao sam da promenim terminale , stavim bolje   i  mozda unutrasnje ozicenje . To nece  resiti nedostatak basa ali ce sigurno bolje svirati  

Ako bi se stavili svi drajveri u vecu zvucnu kutiju sa vecom dubinom , sta bi  dobio tada 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze biti ovo sto Impuls napisa. Moje kutije su kompresije i stoje na podu jer nemam mogucnosti da uguram stalke u ovako mali stan. Onda necu moci da otvaram prozor :)Ali basa bas ima koliko treba i nisko ide.Da nisu kondenzatori na skretnici produvali, u originalu su elektrolitski verovatno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih pomoću male baterije 1,5V proverio polaritet basova, tj. da li su u fazi, a zatim i kablove do pojačala jal su OK vezani.

 

Možda je i do sobe. Ja sam imao (imam) problem sa nedostatkom basa kad su zvučnici bili simetrično postavljeni na dužem zidu male sobe od nekih 13-14m2. Na mestu slušanja (na suprotnoj strani od zvučnika) ozbiljan manjak basa a po ćoškovima bilo i za izvoz. Tu na žalost nisam našao leka. Premeštanje zvučnika na drugu poziciju ako je izvodljivo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih se takođe složio sa ManicP-om u vezi akustike same prostorije.

Moš imati zvučnik kakav oćeš, ali ako ti prostorija nulira određene frenkvencije u sweetspotu imaćeš velikih problema da dođeš do kvalitetnog basa. Neka od mogućih rešenja su:

1) promena položaja zvučnika i pozicije slušanja

2) akustički tretman prostorije

Multi-sub konfiguracija bi sigurno rešila problem bass-a u čitavoj prostoriji, ali to je nešto što mnogo komplikuje čitavu priču...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

Možda je i do sobe. Ja sam imao (imam) problem sa nedostatkom basa kad su zvučnici bili simetrično postavljeni na dužem zidu male sobe od nekih 13-14m2. Na mestu slušanja (na suprotnoj strani od zvučnika) ozbiljan manjak basa a po ćoškovima bilo i za izvoz. Tu na žalost nisam našao leka. Premeštanje zvučnika na drugu poziciju ako je izvodljivo.

 

Vrlo slicna problematika :), i ja sam se sa time vec (skoro) i pomirio. Soba je deo sistema, i to je to.

 

Brza potvrda teze da soba pravi problem se moze dobiti na osnovu simulacije (jer realno radi se o manje vise elementarnoj fizici...) Recimo calculator sa ovog linka moze biti koristan

http://www.hunecke.de/en/calculators/loudspeakers.html

 

Takodje slican simulator se  nalazi i u REW programu (http://www.roomeqwizard.com/).

 

Kod mene je problem nastao kada sam prebacio zvucnike na kraci zid - rupa oko 60-70Hz  u poziciji na sredini. Klasicni ekvilajzer tu samo delimicno moze pomoci (i to sam probavao , recimo ovaj REW moze cak da napravi impulsni odziv..) Problem basa se efektno resava u vremenskom domenu tako sto se zakasni jedan zvucnik za xmS (ima pluginova za foobar npr), samo to pravi haos u zvucnoj slici, poziciji scene i sl...I o5 vazi samo za jednu tacku tj poziciju u odnosu na zvucnike..

 

Verovatno bi trebalo napasti problem iz oba domena (i vreme i frekvencija) samo sto ja nemam slobodbnog vremena ni za slusanje muzike, a kamoli da izucavam svu tu problematiku teorijski, pa cak nisam ni siguran da li postoji teorijski (idealno) resenje...

 

O5 neke eksperimente uvek mozemo da radimo i realno ne kostaju nista (programi su free)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanje je koliko je gumeno vesanje drajvera ukrtilo za sve ove godine. Imao sam slucaj pre par godina kod matorog vufera sa gumenim vesanjem (B139)  da je umesto 24Hz, Fs otislo na ravno 40Hz.

 

Gledajuci specifikaciju, drajver nije nekad bio los, Fs 26Hz Qts 035 ali Vas 175l. Cini mi se da je vise za BR nego za kompresiju, odnosno sadasnja kutija je suvise mala.

 

U Sony SS2070 mora da svira bolje jer je kutija veca za skoro 10 litara.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

..................

Multi-sub konfiguracija bi sigurno rešila problem bass-a u čitavoj prostoriji, ali to je nešto što mnogo komplikuje čitavu priču...

 

Ovo je jedino pravo resenje, ne samo u ovom slucaju, nego uopste. Nazalost, ne vidim da se kod nas bas nesto primenjuje (btw, ja koristim ovaj sistem).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Premestio sam kutije na vise mesta cak sam ih prebacio u drugu sobu , rezultat je isti . 

videcu sto  ManicP kaze  da se  pomoću male baterije 1,5V proverio polaritet basova, tj. da li su u fazi, a zatim i kablove do pojačala jal su OK vezani

Nego gledao sam neke terminale za zvucnike i vidim neke  besmislice . U M&G electronic SL6MG  terminal 270din  na  drugo mesto na oglasima je 800din a u Kanibalu ga  prodaju pod nazivom  zt okrugli  za 1100 din .  

 
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Eto me opet posle pauze  , sa zvucnicima je sve u redu :oke:ali sa mnom ocigledno nije  :wild:  .  Preferiram heavy zvuk i razmisljam o tome da  iskoristim ove drajvere jer su zaista kvalitetni i napravim bas refleks zvucnik od njih . Mozda nije lose da se i ja oprobam   u samogradnji   i vidim sta ce da ispadne od svega ovog .

 

Misli da radim trosistemsku kutiji koju cu napraviti a  posto nemam iskustva sa tim bilo bi lepo da mi date malo vetar u ledja .  

 

Ovaj bas Seas 25 F-EW jeste zaista dobar ali je namenjem kompresionim i njega zelim da zamenim isto nekim od 10'' ali osetljivijim drajverom  pozeljno 91db  . Dakle uzmem visokotonac i jedan srednjak  iz ovih zvucnika ,  ostatak prodam da bi imao za delove za ovu novu SAMOGRADNJU .

Zelim da mi predlozite koji bas drajver bi mogao da potrazim ne mora da bude na oglasu ali je pozeljno VINTAGE  jer mi ova nova konfekcija nesto ne pije vodu , isto nabavim trosistemsku skretnicu i naravno pravim kabinete nove  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pretpostavljam da bi JBl bio dobar izbor samo ne zelim da dajem puno za drajvere , koja je cena ovih  . Vidim da covek  na kp prodaje  vesanja sundjerasta za JBl za 50e . Mrzim ta sundjerasta jer ih moras menjati .  Platno ili guma imaju   prednost  zbog toga 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...