Jump to content

DIY gramofon - III


stein

Preporučeni Komentari

Kad se vec prica o motorima, @Stein nadam se da nece zasmetati u temi ako smeta makni post slobodno :wink2: , danas mi kolega dade ova dva motora kaze pocupao iz nekih gramofona davno.

 

Predpostavljam da su iz nekih gramofona sa domacih terena jer na jednom postoji blok kondenzator fabrike RIZ. Ovo me neodoljivo podseca na motore iz pecnica, imam par komada kuci kada je moj matori planirao da prodaje pecene pilice :drink:

 

Ovaj je umalo pristojnijem stanju i ima plasticna kucista lezajeva.

 

post-193-0-35418700-1385138303_thumb.jpg

 

post-193-0-09834800-1385138362_thumb.jpg

 

Ovaj kondenzator je preko prekidaca koji je nemackog porekla i veoma je lagan za aktiviranje.

 

post-193-0-96751300-1385138387_thumb.jpg

 

Ovaj motor je u malo losijem estetskom stanju i on ima metalna kucista lezajeva.

 

post-193-0-36171300-1385138540_thumb.jpg

 

Oba motora nemaju nikakv zazor izmedju lezajeva i osovinica, nisam ih probao ni proveravo DMMom. Ako neko ima vise informacija neka pise. Namera mi je daih iskoristim za sta su i namenjeni :)

 

post-193-0-63162700-1385138602_thumb.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 274
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Beli Ninja - ne smeta mi, odličan primer starog asinhronog motora. Nije da se ne može iskoristiti ali ima nekoliko mana, krenuo bih od toga da je kabast, zove se asinhroni jer uvek ima manji broj obrtaja nego koliko bi imao da je sinhroni, dakle, nije potpuno u fazi pa večito kasni, i naravno, ima poveći broj obrtaja pa mu remenica mora imati baš mali prečnik što sa čisto mehaničkog aspekta nije baš srećno rešenje - gumica za pogon em se jako mora lomiti oko remenice - em je mala površina naleganja pa lako može doći do proklizavanja iste - a i nije lako nastrugati tako precizno - zahteva uvek malo dodatne dorade na licu mesta...

 

Ubledeli - to rešenje sigurno da može da se koristi ali je upravo to, kod motora koji se eksterno regulišu i dodatni zadatak, zahteva referentno brojilo (taho - encoder?) koje se rešava na dva moguća načina - Rizov Turandot je na primer imao prsten sa perforacijom na osovini motora pa se svetlosni zrak sekao i propuštao i tako brojao koliko puta se okrene osovina motora u jedinici vremena što je manje srećno rešenje od brojača na donjoj strani tanjira koji je u stvari merodavan - nije toliko bitno koliko se puta okreće osovina motora sve dok se tanjir okreće tačno onom brzinom kojom treba a to je u ovom slučaju 33.33 o/m ili 45 ako nekome i to treba.

 

Motor iz Lenco L450 je step motor i zahteva drugu vrstu regulacije koja ne znam koliko je bolja ili lošija od regulacije koju zahtevaju mali brushless DC motori ali koliko sam sabrao, njima ne opada snaga jer im se u regulaiciji ne umanjuje ili povećava napon na kojem rade što je koliko znam, simptomatično za klasične DC motore - kako se umanjuje napon, tako gube snagu a punu snagu dostižu na punom broju obrtaja - mada, ja sad već verovatno lupetam...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Beli Ninja - ne smeta mi, odličan primer starog asinhronog motora. Nije da se ne može iskoristiti ali ima nekoliko mana, krenuo bih od toga da je kabast, zove se asinhroni jer uvek ima manji broj obrtaja nego koliko bi imao da je sinhroni, dakle, nije potpuno u fazi pa večito kasni, i naravno, ima poveći broj obrtaja pa mu remenica mora imati baš mali prečnik što sa čisto mehaničkog aspekta nije baš srećno rešenje - gumica za pogon em se jako mora lomiti oko remenice - em je mala površina naleganja pa lako može doći do proklizavanja iste - a i nije lako nastrugati tako precizno - zahteva uvek malo dodatne dorade na licu mesta...

 

Ubledeli - to rešenje sigurno da može da se koristi ali je upravo to, kod motora koji se eksterno regulišu i dodatni zadatak, zahteva referentno brojilo (taho - encoder?) koje se rešava na dva moguća načina - Rizov Turandot je na primer imao prsten sa perforacijom na osovini motora pa se svetlosni zrak sekao i propuštao i tako brojao koliko puta se okrene osovina motora u jedinici vremena što je manje srećno rešenje od brojača na donjoj strani tanjira koji je u stvari merodavan - nije toliko bitno koliko se puta okreće osovina motora sve dok se tanjir okreće tačno onom brzinom kojom treba a to je u ovom slučaju 33.33 o/m ili 45 ako nekome i to treba.

 

Motor iz Lenco L450 je step motor i zahteva drugu vrstu regulacije koja ne znam koliko je bolja ili lošija od regulacije koju zahtevaju mali brushless DC motori ali koliko sam sabrao, njima ne opada snaga jer im se u regulaiciji ne umanjuje ili povećava napon na kojem rade što je koliko znam, simptomatično za klasične DC motore - kako se umanjuje napon, tako gube snagu a punu snagu dostižu na punom broju obrtaja - mada, ja sad već verovatno lupetam...

 

Prvo da lupim i ja nesto vezano za ovo boldovano. Kod mene u firmi je prosle godino izgorelo 3 elektromotora na CNC masinama usled pada napona u mrezi. Nesto je EPS zabrljao i toliko je pao napon da su se i kompjuteri gasili. Nisam siguran sta se sad tu desava.

 

Sto se ovih mojih motorcica tice, pu majku mu taman sam mislio da sam poceo od neceg :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Turandot

kod turandota je perforacija na motorcicu okrugla a ispod je tinjalica

sam tanjir je spolja 'nabazdaren' i onda se okrece pot dok crtice ne pocnu da prividno 'stoje'

e sad sto sam okrenuo pot skroz udesno i jos mu malo fali a osovinu sam podmazao i ona sam ne pravi neko trenje to je druga prica ali ima veze sa ovim

mislim da je izvodljivo to praviti na slican nacin

za stepper ako te zanima pogledaj uln2003 IC (30din) drajver mislim da mu treba mikroprocesor da se ganja ili eventualno ne555

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Ovo je upravo koncept o kome pričam, pogodio si ga skroz. Prosto da prostije ne bi ni smelo biti. Sad se svodi na to kako izvesti detalje. Dakako, ja nikako ne potenciram priču o high-endu, štagod da napravim, verovatno neće biti high end ali to i nije cilj teme. Cilj, za one sa jeftinijim ulaznicama, je prikaz, step-by-step kako doći do kvalitetnog a ne skupog i preplaćenog gramofona. Onaj koji ima kolekciju kao naš cenjeni kolega Doktor ovu temu ne mora uopšte da prati jer ima bolji gramofon, ovo je za one koji gramofon uopšte nemaju a nemaju ni sredstava da upucaju u neki "legendarni" (read: precenjeni na KP) a žele da ponekad sebi odvoje malo vremena da odvrte neku crnu ploču i da uživaju u tome... Ja imam drugu vrstu planova ali i pored činjenice da meni ovaj gramofon prvenstveno treba da odradi posao kao pomoćno sredstvo za istraživanje na temu diy ručica i to prvenstveno tangencijalnih, mehaničkih, mora da ima određeni nivo kvaliteta da bi se ručica mogla isprobati i u radu. Dakle, tanjir, osovina i ležaj moraju biti na visini zadatka a baza mora biti u najmanju ruku solidna.

Što se tiče tih tvojih motorčića... Nije da ne može ali ja ne bih...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kod turandota je perforacija na motorcicu okrugla a ispod je tinjalica

sam tanjir je spolja 'nabazdaren' i onda se okrece pot dok crtice ne pocnu da prividno 'stoje'

e sad sto sam okrenuo pot skroz udesno i jos mu malo fali a osovinu sam podmazao i ona sam ne pravi neko trenje to je druga prica ali ima veze sa ovim

mislim da je izvodljivo to praviti na slican nacin

za stepper ako te zanima pogledaj uln2003 IC (30din) drajver mislim da mu treba mikroprocesor da se ganja ili eventualno ne555

 

Može se napraviti sve, pitanje je koliko je to zahtevno, koliko to ljudi lako može da uradi, koliko je pouzdan taj sklop (strujni krug, kolo) ... Najbolje je rešenje po meni ako imamo neki generator koji generiše neku frekvenciju i da to bude izuzetno stabilno, bez obzira na varijacije u naponu i da na taj način "hrani" motor koji onda više ne bi trebalo da bude direktno zavistan od samog napona napajanja nego od neke dobro kontrolisane frekvencije... Ne znam ja sad više o čemu pričam pa ovo treba zanemariti. Ja ću da se petljam sa mehanikom, tu nisam totalna dileja... :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedna od ručica koja će se testirati je bazirana na WTA (Well Tempered Tonearm) a ista je imala priličan broj iteracija na temu. Počelo je sa plastičnim diskom potopljenim u kadicu sa silikonskim uljem pa sve do varijante sa golf lopticom. Na slici bih prvenstveno skrenuo pažnju na bazu i tanjir te prenos sa motora (pozicija, veličina remenice i sam remen, ako se uopšte tako može nazvati ona tanka nit koja prenosi obrtaje sa remenice motora na rub tanjira)

 

Postavljena slika

 

Veoma je očigledna struktura materijala od koje je baza izrađena i veoma jednostavan a inteligentan (jednostavan i praktičan) način prihvata/vešanja motora na samu bazu. Ovaj na slici je u klasi cene 3885€ sa ručicom na slici (sama ručica je 1285€) a budimo realni, uz malo rada, dobro upotrebljenih dasaka ili/i klikera (ko šta ima u glavi) može da se bez većih problema napravi replika istog ili makar gramofon baziran na ovakvom konceptu. Bruto težina (sa pakovanjem) je 20kg pa čak nije nešto preterano ni lagana sprava u pitanju, tu sam gramofon sigurno ima svojih 14-15kila.

Tu je i Simplex model, jeftiniji za celih 1000€ što i nije bitno, važno je šta se vidi od nazad...

 

Postavljena slika

 

Kao što je ovde očigledno, pogoni se DC motorom, napajanje eksterno sa verovatno malog adaptera, pogon najlonski končić (spajanje dva kraja da se napravi remen bi moglo biti zanimljivo) i mrežni prekidač, tj glavni prekidač - onim od napred se samo pokreće motor u rad... Da i ne zalazim u to koliko je sama ručica brutalno pojednostavljena... što je dobro za nas samograditelje - jednostavnije je samo bolje - lakše je za napraviti...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 .... Onaj koji ima kolekciju kao naš cenjeni kolega Doktor ovu temu ne mora uopšte da prati jer ima bolji gramofon, ovo je za one koji gramofon uopšte nemaju a nemaju ni sredstava da upucaju u neki "legendarni" (read: precenjeni na KP) a žele da ponekad sebi odvoje malo vremena da odvrte neku crnu ploču i da uživaju u tome...

Hvala na komplimentu. :shakehands:

Medjutim, temu (kao i blog) redovno i pazljivo pratim i kao sto vec negde ranije spomenuh - samo napred ! :thumbsup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na komplimentu. :shakehands:

Medjutim, temu (kao i blog) redovno i pazljivo pratim i kao sto vec negde ranije spomenuh - samo napred ! :thumbsup:

 

Hvala :)

 

Elem, evo malo detalja na temu kako je ovaj jednostavan i veoma originalno dizajniran i napravljen gramofon napravljen: http://www.techradar.com/reviews/audio-visual/hi-fi-and-audio/turntables/well-tempered-simplex-turntable-955447/review

Ono što me oduševilo je da je na moje nepostavljeno pitanje kako je najlonski končić spojen tu dat odgovor: dva kraja su vezana u čvor! Veoma haj end! :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovako nesto ? :wink2:

 

Postavljena slikaMozart.jpeg Postavljena slikaMozart 2.jpeg

 

Tako, baš... Za samograditelja sa limitiranim pristupom finansijama, mašinama, materijalima i tehnologijama, ni ovo zapravo, nije neizvodljivo ali je kudikamo praktičnije (u svakom slučaju) razmotriti mogućnost da se konceptu priđe na takav način da ne ispadne na kraju ručica u samogradnji skuplja nego već gotova... Što reče jedan moj prijatelj, "...dok svakom majstoru dam njegovu dozu ljute domaće, izvršiću pokolj nad godišnjim urodom voća u državi..." (na konto toga da se još uvek tu i tamo za flašu dobre domaće može proizvesti neki precizan deo za budući mehanički sklop)

 

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve što ne šteti, od koristi je. :)

Izrezao sam danas, pomalo grubih ivica tj rubova komadić plutene ... nešto... Da probam da bude kao mat pod ploče. Za početak... Nema slika dok se ne upegla jer je smotano u rolnu pa neće da legne na ravno samo od sebe - sada se pripitomljava između dva tanjira od mediapana :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dok Doktor ne bude stavio sličice, da stavim ja nekoliko.

 

Stiglo mi, tj pokupio sam ono što bi trebalo da bude baza i Visa karticom platio 1959,24 RSD... Probušio za sada samo jednu rupu, tamo gde ide ležaj tanjira. Postavio ležaj i evo kako to u raznim kombinacijama izgleda...

Samo subtanjir, sa nižim tanjirom, potom isto to sa plutenim nazovi matom i sa većim tanjirom. Nije loše za amatera :)

 

post-13-0-00988200-1385208747_thumb.jpg post-13-0-28824000-1385208756_thumb.jpg post-13-0-12199900-1385208764_thumb.jpg post-13-0-56769400-1385208767_thumb.jpg

 

Ajd sad još neko ako sme... :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...