Jump to content

DIY gramofon - III


stein

Preporučeni Komentari

ili se kupi ovo http://www.kupujemprodajem.com/Pro-Ject-1-2-8885989-oglas.htm?filter_id=22121015 i ne moraš da juriš delove, motore, tanjire, ne moraš da moliš strugare i ne moraš da brineš kako će to na kraju zvučati :)

znam da grešim ali ajde da kažem :)

 

Da, to je gramofon koji sam spomenuo na prethodnoj strani i uopšte ne grešiš (sa aspekta isplativosti). Čak sam dobio i objašnjenje zašto je ogoljena iverica. Prethodni vlasnik je mislio da je u pitanju furnir i hteo da isti zameni drugim, koji bi mu se više dopao pa kad je krenuo da ga guli, ispade da je folija, više nije bilo nazad pa ga oguli do kraja, prelakira ivericu i nikad se ne stavi nova...

Evo, preskoči mi ploča pa ide onaj deo pesme gde ja ovo radim motivisan idejom da eksperimentišem različitim izvedbama ručica pa bi mi ona ručica ispala višak (koji plaćam), baza bi se morala svakako menjati - volim da mogu da gledam u opremu a ne da me stalno bode u oči gola iverica i opet se vraćam na dve komponente koje mi ostaju - tanjir/ležaj i motor... Moram da ponovim da je ProJect zapravo firma koja korene vuče iz negdašnje Češke Tesle i dve stvari koje su zadržali iz sedamdesetih, tanjir i motor nisu ništa usavršeniji nego oni koji su se koristili pre četrdeset godina, jedino što nemaju toliko staža... Dobro, nije ni ovaj moj tanjir od mediapana nešto revolucionarno, ali me bar ne košta nešto para... :) Kad rezimiram, kupovinom ovog iz oglasa, može da se dobije solidan gramofon po povoljnoj ceni sa sve ručicom... Za mene bi to bilo preplaćeno jer bih verovatno isti očerupao da bih došao do ležaja i motora...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 274
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Malo sam se prevario tj zajebunio, totalno sam zaboravio da imam dve nenačete kantice sa temeljnom bojom pa sam posle brušenja pripremio DIY komoru i preduvao oba tanjira u jednom sloju (za početak) a sleduje toliko slojeva koliko bude neophodno da se potpuno popuni porozna površina ruba tanjira. Kod manjeg će to biti manji problem jer već ima jedan sloj crne boje a sa većim će biti malo više posla ali sa ovako visokom tehnologijom, ništa nije problem. Potrebna je komora za duvanje (poveća kartonska kutija) mala stega u koju se dovoljno čvrsto može uhvatiti ležaj osovine da bi se zavrteo pa onda duvanje i naravno, specijalizovana sušara (širom otvoren prozor) :hihihihi:

 

post-13-0-28730900-1385028267_thumb.jpg post-13-0-96090600-1385028269_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao mašincu po struci, meni je DIY gramofon takođe interesantna tema.

U poslednje vreme vlada baš žešća napala na gramofone, pa je i mene to malko zakačilo.

Imam nekih ~100 ploča koje sam nasledio od neke rodbine (AC/DC, Deep purple, Duran duran, Beatles itd...) pa bi hteo malo da se zezečim sa tim da vidim da li to uopšte radi.

Ja sam apsolutni noob kada je u gramofon u pitanju i tek sam počeo da skupljam informacije šta-kako.

Ne znam da li već bilo, ali ovaj gramofon mi deluje skroz interesantno:

http://www.kupujemprodajem.com/rucno-radjen-gramofon-8491054-oglas.htm?filter_id=45217971

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam da li već bilo, ali ovaj gramofon mi deluje skroz interesantno:

http://www.kupujemprodajem.com/rucno-radjen-gramofon-8491054-oglas.htm?filter_id=45217971

 

Tu ima dve stvari koje mi se ne dopadaju: prvo, to što je direkt drajv, znači, šta si kupio, to si kupio, pa kako god ti se zalomilo (ako je dobar, onda super, ali ako ima neku manu, moraš sve u djubreta - i motor a verovatno i tanjir teško da će se moći upariti sa nečim drugim) a zašto je izlaz sa ručice (RCA) odvučen na suprotnu stranu, niko ne može da obrazloži pametnim objašnjenjem - ta dodatna kablaža ko zna kakva je i koliko koristi/šteti... Ako bi već kupovao (a da ne prerađuješ ama baš ništa) onda http://www.kupujemprodajem.com/Thorens-td-280-8850396-oglas.htm?filter_id=34225661 ili nešto za početak, nije uopšte skupo a za proveru da li si dovoljno spreman da se igraš sa vinilom, http://www.kupujemprodajem.com/Dual-CS-435-1-8690250-oglas.htm?filter_id=34225801 je sasvim pristupačno a nije poslednje đubre... Sve ostalo ili košta toliko da za te pare može i mnogo bolje u samogradnji (precenjeno) ili je ispod onog nivoa koji se bez problema može dostići u samogradnji...

 

Ako u prvom redu, nisi siguran, drugo, ne znaš u kakvom su stanju ploče, bocni nešto do 50€ max za probu - proveri, možda neko od rodbine u nekoj garaži ili tavanu/podrumu ima neki grebofon vredan toliko pažnje da probaš... Veoma brzo će se iskristalisati da li si spreman za vinil ili ne...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Delimicno gresis.

Zasto ?

Zato sto je ovo diyaudio forum.

 

Btw, stein - samo napred ! :good2:

Sa uzivanjem pratim ovu temu, tvoj blog i toliko entuzijazma i pozitivne energije ne videh skoro !

:shakehands:

rekoh da grešim jer znam na kom sam forumu, a rekao sam i da je sjajno što nam stein ovo prenosi.

ja bolji tutorial ne videh skoro...ozbiljno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Preduvano i treći put. Nema smisla da sad radim fotke, razlika nije bogzna koliko očigledna, ali se vidi na konkretnom komadu. Posle svakog duvanja (u veoma tankom sloju sa primerene udaljenost) i sušenja svaki put treba blago obrusiti laganim potezima da se "dlačice" odstrane i površina zaravna. Videću da li je dovoljno ili treba naduvati još koji sloj temeljne. Pre duvanja konačnom bojom, površina mora biti potpuno glatka i ne sme biti porozna. Temeljna boja za to treba da služi, da zapuni pore i postane dobra podloga za konačnu boju, koja god to bila, crna, bela, crvena, ili neka fluorescentna (bljak) sa napomenom da fluorescentne boje obavezno pre nanošenja moraju imati belu podlogu. Verujem da se time niko neće zezati... Praktično je u ovakvom slučaju koristiti crnu mat boju i duvati sa malo veće udaljenosti. Tako se eliminiše slivanje/nalivanje boje i problemi sa estetikom - tu je estetika jedini faktor nakon što se reši problem poroznosti koja se rešava temeljnom bojom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanjce? Dali vredi ovo sa slike popravljati/prepravljati?

Sorry za OFF!

Hvala unapred.

 

Koliko vidim, to bi trebalo da je Dual? Vid' ako radi, vozi... Nema tu šta mnogo a se pametuje. Dakle, ako je zvučnica/igla ok, brzina u redu, ne bruji, ne proizvodi buku (rumble) onda ne vidim potrebu da se nešto čačka. Za takve gramofone, ko ga se ne želi odreći, ima tutorijala po netu, dampiranje, fino doterivanje, ali rastavljati ga i od toga pokušati napraviti nešto što taj gramofon nije, gubitak vremena. Dakle, ako je dobar, onda ga treba koristiti... :)

 

edit:

 

http://www.dual-reference.com/tables/1249.htm

http://www.vinylengine.com/library/dual/1249.shtml

http://www.ttrecycled.com/engpages/dual1249eng.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...ma ne, imam ga milion godina i još sam ga koristio za snimanje muzike na kasete  :unbelieveble: (svojevremeno) tako da je DUAL onim mojih 700 hevimetal (ex)ploča

odradio jako dobro a imam još jedan potpuno ispravan koji koristim paralelno uz njega svih ovih godina za slušanje onih ploča koje i dan danas slušam.

Samo me zanimalo dali ima smisla to popravljati pa onda budžiti ali sam dobio odgovor koji sam i očekivao!

Hvala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... slušanje onih ploča koje i dan danas slušam.

Samo me zanimalo dali ima smisla to popravljati pa onda budžiti ali sam dobio odgovor koji sam i očekivao!

Hvala.

 

Ja sam mislio da ti slušaš samo digitaliju... Ali dobro, bitno je da smo se razumeli. Čuvaj pare i troši vreme korisnije ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E pa Steine posto si nas ovde dosta inficiro sa sokocalima i ja se malo zdao oko gramaphona pa sam evo nabudzio da i kod mene proradi malo analogija.Stari bsr 128 sa shure m91ed ,ubacena nova igla postavio rca konektore,drug saca napravio mm preamp,prikopcao i onda zajebancija jedno dva sata da podesim rucku posto nemam nista od pomagala vec sve nako na ruku.Kad je prosviralo setih se tebe i tvojih postova ovde i sad mi je jasnije zasto to .Vec sam seo i skicirao osovine i tanjir pa ce krenem tvojim stopama,zima ide pa da se radi.Svaka cast za slike i textove.Ovako je to izgledalo danas.Vinil posle 20 godina.

post-1362-0-96660400-1385054737_thumb.jp

post-1362-0-62242900-1385054812_thumb.jp

post-1362-0-13802200-1385054846_thumb.jp

post-1362-0-29286100-1385054881_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto se fino odmaklo sa radovima i prikazom, dužan sam da vezano za motore dam i upozorenje... Desi se ljudima da misle da je blamaža ako nešto pitaju (pomisle valjda da će izgledati nedovoljno pametni, šta li? - nismo li se svi neuki rodili?) pa pomisle kako je bolje da oni to sami reše, na svoju ruku, pa posle nalepnicu preplate. Pričam o sinhronim motorima. Elem... bio ja otvorio temu za grupnjak čeških motora pa me Zen pljun'o sa visine pa se niko nije usudio javiti. Došlo se do malo više informacija, za sada može da se reši da ih imam u Segedinu za 20,50€/kom ako uzmem deset komada. Zapelo što firma gde bi ti motori došli nema maloprodaju pa bih morao prvo da nađem neku drugu firmu koja ima maloprodaju pa onda oni to da kupe i meni "preprodaju"... Nije ni bitno. Bitno je paziti da vas ne "navuku"na neku "žvaku" o high endu i ostala baljezganja...

Na... primer...

 

http://www.ebay.de/itm/AC-refined-synchronous-motor-for-the-turntable-/170868184255?pt=US_Record_Player_Turntable_Parts&hash=item27c88994bf

 

prodaje kinez "profinjeni" AC sinhroni motor, cena 51,25 evara. To otprilike dva i po Češka, "neprofinjena"... Ajd, svako može da prodaje to što ima pošto hoće, slobodno tržište... recimo da ne biste naseli na ovo ali isti kinez ima nešto još "fensije", specijalno govanjce sa sve kondenzatorom i prekidačem i limenom škatulom!

 

http://www.ebay.com/itm/AC-refined-synchronous-motor-for-the-turntable-/180891764953?ssPageName=STRK:MESE:IT

 

Postavljena slika

 

Mlogo fensi. Isti taj već u startu precenjeni motor, po sada još boljoj ceni (boljoj definitivno po prodavca) od 239 USD iliti cca 177 evra!

 

Dakle, pljuc u šake i preturanje po kutijama gde su delovi od starih kasetofona/štampača/skenera/video rekordera-plejera...

 

@ 2a3: čestitam i dobro došao nazad! :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto je bitno da ovaj gramofon bude kompaktan sa što manje nestabilnih elemenata jer mu je primarna namena test-teren za ručice, motor će se smestiti ispod glavnog tanjira, uz rub subtanjira. Za sada je pozicioniranje urađeno samo za motor, prateća elektronika (uz motor iz Lenka L450) će se smestiti negde pored a to ću definisati čim bude gotova pločica sa delovima. Za sada motor ima svoje definisano mesto :)

Pogled od gore - vide se konture motora i mesto gde treba da se nađe remenica

 

post-13-0-28632700-1385057684_thumb.jpg

 

Pogled sa donje strane

 

post-13-0-42022500-1385057692_thumb.jpg

 

Rupa će se uraditi uz pomoć freze...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Gledali smo već turčina, ne bi bio neki problem da ne ceni šiping po komadu - jedan komad 10€, tri komada, 30€ - bezveze. Transport iz Engleske za jednu rega osovinu/ležaj je bio manje od 7 evra, transport za tri komada, ista cena kao i za jednu. Samim tim, ode cena turčinovog motora za 50% uvis umesto kao kod osovina gde je cena na količinu padala po komadu....

Što se mene tiče, ja sam obezbeđen, motore gledam da uz tutorijal ponudim i neki racionalni odabir i racionalnu cenu. Nešto što bi bilo kome/svakome bilo prihvatljivo, da ne kažem, povoljno - jeftino... Skupih motora ima svude i kojekude :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok :pioneer:

 

Pa nemoj tako, smajli je na kraju :)

 

Ispašće da ja forsiram AC sinhrone motore pošto-poto. Ne bi trebalo da bude tako shvaćeno. AC sinhroni motor ima jednu veliku prednost u ovom slučaju, a to je da uz male dimenzije i minimalni broj pratećih elemenata da bi radio posao, ima konstatan, frekvencijom kontrolisan broj obrtaja. Mali DC motori zahtevaju elektronsku regulaciju a ja se u to ne razumem baš mnogo pa ne mogu na tu temu da pišem bilo kakvu vrstu uputstva.  Imao sam onomad jedan krš od Thorensa (TD-115) koji je imao u sebi celu gomilu pločica. Model TD-110 ima nešto jednostavniji sklop i mislim da se može primeniti i na ovakav projekat. Evo šeme i pločice regulacije za primer (uz ovo ide i pločica za auto-stop kontrolu i pločica sa ispravljačem tj trafoom.)

 

post-13-0-51395700-1385098623_thumb.gif post-13-0-34781700-1385098624_thumb.gif

 

Kompletan servisni manual se nalazi na vinylengine. Ono što je tu malo nezgodacija za izvesti je na primer tahometar (označeno sa (G) na šemi, vezano sa motorom) Dakle, šema ili mora da se preradi ili nađe/nabavi motor koji tu odgovara.

Postoje i jednostavnija rešenja, ne znam jesu li dovoljno dobra a ne mogu ni da procenim i komentarišem:

 

Postavljena slika

The op-amp used is the ubiquitous 741. Using a single supply voltage, which can be up to 30 Volts DC, the non-inverting input is fed with the control voltage from the 10k linear potentiometer. The op-amp is used as a voltage follower, its output current boosted by a series pass transistor, a BD139.

The TIP139 is also in emitter follower and supplies current to the motor. The emitter voltage is fed back to the inverting input of the 741. An op-amp with negative feedback will acts to maintain the balance between its inputs. The voltage applied to the non-inverting input via the control will be the same as the inverting input and this ensures a constant voltage across the motor.

The constant voltage means that the motors speed will be maintained, independently of the mechanical load applied to the motor. Should the motor load increase, then the motor armature takes more current, this causes the voltage at the inverting input to fall, and the op-amp will increase its voltage output, countering the effect of increased motor load.

With motor circuits, always measure the current drawn by the motor with a load, as this is the current the series pass transistor has to supply. Dissipation in the transistor will be the product of collector-emitter voltage and emitter current. This must not exceed the limit for the transistor, the BD139 can handle 8 Watts of power maximum, maximum collector current is 1 Amp and maximum collector-emitter voltage is 80 Volts. Alternative power transistors such as TIP31C may also be used.

The 1N4002 rectifier dissipates any back EMF from the motor when the power supply is removed.

 

Koliko razumem, ovo bi moglo da obavlja posao bez ikakvih specijalnih čipova koji se prave baš za posao kontrole obrtaja motora.

Problem koji se može javiti je nedostatak kontrole na brojem obrtaja - puko obaranje ili podizanje napona da bi se tanjir okretao uvek tačnom brzinom nije dobro rešenje.

 

Postoje i koračajni (step) motori kojima treba obezbediti adekvatne uslove za rad a tek to ne kapiram, ali sam siguran da ima na forumu dovoljno članova koji su dovoljno upućeni u problematiku.

 

Osim ovog/ovakvog rešenja ima sijaset čipova koji su upravo dizajnirani da se ugrađuju u sklopove za regulaciju broja obrtaja DC motora, na primer L200 (oko 183 din/kom u kelco.rs) TDA7274 (@proelektronic.rs - 50 din/kom)

 

 

U svakom slučaju, uz DC motor treba obezbediti trafo, ispravljač i kontrolu/regulaciju broja obrtaja - rešenje koje može biti elegantno izvedeno, i tu se dobija jedna velika prednost - izrada remenice tj dimenzije remenice nije više problematična - za nijansu veća ili manja remenica ne predstavlja problem jer se može broj obrtaja tanjira lako korigovati. Bitno je samo da se odabere/nađe motor i regulacija koji će da rade posao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mene zanima kolko ce motor da bude bucan u zavisnosti od tipa AC/DC/step oko ac motora se ne razumem kontrolu za dc ide pomocu napona mada moze i PWM

za step mislim da ide pwm sto ne znam da li preterano utice na stabilnost tj da li ce ta 'iseckanost da smeta' inace ima ih za cca 10e (nema17) najmanji standardni model.

kontrola mikroprocesorom, trebalo bi biti jednostavno :wink2:  preciznost zagarantovana :whistle2:

 

moze li stepper da razvije dovoljnu brzinu(za beltdrive) i ako muze koliko ce da zuji

 

mislim da je optimalno resenje da napravimo kontrolu za dc jer su jeftini i dostupni

a mogu vrlo stabilno da rade

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja na ovoj mojoj velikoj crvenoj drtini imam mali 2W AC sinhroni motor. Ništa se ne čuje dok radi. DC motori su verovatno još bolji... Tako kažu. Ko nema u šteku, ima malih DC motora na dosta mesta (prodavnice elektronike po Srbiji) a cene se kreću od nekih 200/250 pa do otprilike 1000 dinara plafon, sve zavisi od tipa, gabarita, voltaže, inicijalne namene, levi, desni, dvosmerni...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...