Jump to content

Vrhovi za lemilicu i zastita bakarnog sloja na pcb-u


kefalo81

Preporučeni Komentari

Dva pitanja , pocetnicka, mozda i tri.
Nisu teska.

Imam dvije lemilice, obe obicne, mislim da ne kostaju vise od 400 dinara ako i toliko.
Kazem mislim , dobio sam obe.

Na jednoj imam vrh koji se za moje potrebe dobro ponasa, da se ocistiti smirglom ili turpijom i nakon toga sasvim normalno prihvata kalaj tako da je pri radu i poslje njega ako ne smirglam previse, vrh presvucen tankim slojem kalaja, slikovito sjaji se.
E sad druga lemilica za nju sam kupio novi nastavak placen 50 dinara. To je bio jedan jedini model po vrsti i kvalitetu za nju.

Moj problem je sto mi se cini da lako oskidira, tako da ne prihvata kalaj uopste na sebe, ako ga otopim on se pretvori u kuglicu i kapne ali na vrhu ne ostaje nista.

Javlja se rdja na njoj.

Smirglao sam i vidim nesto slicno leguri bakra, crvenkasto.

Narocito oksidira kad je utopim u tinol.

Za ciscenje tokom rada koristim onu zicu za sudje, sa tim skidam kalaj ako ga bude viska.

 

Sta da radim sa tom lemilicom, tj. vrhom. Kako Vi to odrzavate.

Da napomenem, mogu u buducnosti da kupim neku bolju amatersku lemilicu ali za sada bih Vam bio zahvalan ako mozemo da osposobimo ovu problematicnu.

 

 

Drugo pitanje je lak ili koja vec hemikalija se koristi za bojenje/zastitu donje strane stampane plocice.
Ja inace koristim onaj metod, obicna bakarna plocica/stampanje seme na stampacu/peglanje/hidrogen i kiselina.

Problem je sto mi bakar oksidira nakon par dana i htjeo bi to da zastitim.

Sta preporucujete u tu namjenu.

Ja sam vidio da se koristi nanosenje kalaja preko svih linija i smirglanje istog ali mislim da mora da postoji bolji nacin.

 

I trece pitanje, obecao sam dva, je kako da pdf pcb layout rotiram. KOji program da korisitm.

Konkretno ova slika ne moze biti ovakva

Postavljena slika

, kad se stampa i stavi na bakarnu stranu sve je kontra.

 

U pitanju je Zen headphone amp sa headwize foruma.

 

Unapred se zahvaljujem.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 51
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Vrh lemilice ne treba da se šmirgla, tako se ošteti.

Za zaštitu bakra možeš ovako: 

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/8144-gainclone-lm3886-potrebna-pomoc-i-saveti/?p=115141

Fino izgleda i neće da oksidira. Samo pazi kad radiš sa acetonom u blizini plastike!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za štampanje odraza slike u ogledalu iz Adobe Reader-a:

 

To print negative and mirror images:

 

1. (Windows) Choose File > Print Setup. Click Properties to access the printer driver options. Locate and set the options that control negative and mirror images.

 

2. Ako imaš neki image editor program (ACD See ili slično) odradi mirror slike ako umeš da izvučeš sliku iz reader-a.

 

IrfanView će to odraditi bez problema a uz to, i besplatan je ("čupanje" slike iz pdf dokumenta i izvrtanje u ogledalu.)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok.Kucam said telefona pa ne mogu opsirno.Da li sam smirglanjem nepovratno unistio vrh i kako uopste da sprijecim oksidiranje. za neke lemove sam koristio metod da malo kanem na vrh lemilice pa da mi to povuce kalaj koji prinosim Na ovako oksidiran vrh nista nece da se zadrzi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kupi novi vrh u nekoj radnji ili preko neta koja prodaje komponente i pratecu opremu za elektroniku i u buducem vrh cistis sundjerom za sudove, blago nakvasen, i kalafonom.Te vrhove si verovatno zeznuo smirglanjem i turpijanjem. Postavi ovde sliku vrha za tvoju lemilicu i neko ce ti dati savet gde da kupis nov. Vrhovi su oko 100 din sasvim zadovoljavajuceg kvaliteta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ponekad ali ne uvek, može da se primeni trik da se vrh ne greje preterano: izvuče se malo, dakle, ne zabada se do kraja. Tako sam ja radio sa Iskrinom lemilicom od 25W na 220V i Weller vrhom, trajalo mi bar deset godina. Ovi kineski se troše svakih šest do osam meseci. Sreća pa sam se penzionisao :)

 

edit: kod ove kineske lemilice sa regulacijom koju ja imam, ima dve mogućnosti što se vrhova tiče: jeftini od cca 50 ili skuplji oko 120 dinara, oba su šuplja i brzo crkavaju. Druga mogućnost je vrh od oko 400+ dinara koji nije šupalj ali zahteva zamenu tela lemilice (gde grejač ide oko vrha a ne u telo vrha) a onda iskazivanje temperature nije u skladu sa pokazivačem. Izabrao sam ovu drugu varijantu nakon što mi dosadilo da menjam stalno vrhove. Temperaturu podešavam na osnovu toga kako se kalaj ponaša na vrhu i u zavisnosti od toga šta se lemi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dosao sam sinoc kasno i nisam stigao da okacim slike pa cu biti malo slikovitiji rijecima.

Kada sam uzeo novi vrh on je bio po izgledu kao sto izgleda tijelo srafcigera. Pocincano tako je izgledalo.Sad kad je krenulo da oksidira, da li samo od sebe ili zato sto ga je moj brat pri radu umakao u tinol pastu (to nam je navika koju smo vidjeli od naseg oca koji je zavrstio elektrotehnicku ali nema pojma :) -nije se nikad tim bavio )

 

Uglavnom. iz nekog razloga vrh je poceo da sagorjeva i da crni. Kalaj se ni pod razno nije htio prinjeti.Nakon toga sam pokusao sa smirglanjem laganim, dosao do crvenog sloja ali bi se nakon upotrebe ponovo desila oksidacija sa svim problemima, tj. odbijanjem kalaja da se zadrzi na vrhu, makar jedna kapljica.

E sinoc sam ponovo ocistio lagano i odradio obmotavanje kalajem oko vrha i malo vise.Ukljucio i za divno cudo prhvatilo se , jedna malo veca kapljica koju sam vrtio kao na raznju  i postigao laganu glazuru sa kalajem. Cistio sam samo mokrim sundjerom , nisam koristio zicu za sudje.Postupak sam ponovio jos jednom i sad se vrh sjaji. Mislim da mi nece biti problema za dalju upotrebu.E sad moje pitanje vezano za dalju upotrebu a radi izbjegavanja smirglanja i turpijanja (inace mislim da su moji vrhovi puni, tj. koliko sam smirglao morao bih doci do neke rupe), koje cu postaviti po brojevima radi lakseg odgovaranja.

 

1. Kako da odrzim vrh ostrim bez smirglanja i turpijanja?

2. Da li cu samo ciscenjem kalaja sa vrha postici cuvanje te ostrine jer mi se tjelo vrha na prethodnim lemilicama prilicno lako topilo i postajalo bi ili tupo ili bi vrh koji lici na srafciger u sredini bio izjeden.

 

Kao po savjetima, krenuo sam da citam malu skolu elektronike, i moram da kazem da koliko ima interesantnih stvari za koje meni kao laiku ipak treba vremena da shvatim tj. poslozim jer mi ovo nije struka, ali je ipak korisno, moram da primjetim da se tamo neke oznake tipa otpornika kondenzatora isl razlikuju od onog sto vidjam na danasnjim semama.Malu skolu elektronike pominjem jer sam tamo nasao i projekat uredjaja za regulaciju topline na lemilici  tako da cu i to da pravim, uzgred bice i zabavno i korisno.PS. Ova knjiga nema pouku kako se cita sema, kako se sema pretace u pcb na nekom od programa kao pcb expres. Nema nistao ni o pravljenju stampanih plocica i puno jos stvari bitnih narocito u audio diy hobiju.

Ali neku osnovu ipak ima,zato cu je i nastaviti citati.

PUno hvala svima na dosadasnjoj pomoci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vrh cistis jedino navlazenim sundjerom i kalafonom. Moze i ona tamno zuta (bakarne boje) zica za sudove, ali samo gurnes vruc vrh u zicu i izvadis bez glancanja vrha.Postavi slike da bi dobio konkretnije savete.Inace nemoj da mislis da u jednoj knjizi da nadjes sve sto te zanima. Ovo nije hobi vec nauka od koke ljudi zive i glupo bi bilo da nauku spakujes u jednu ili par knjiga.Tako je sa svakom naukom, ne samo sa ovom. Ne sumnjam u to da znas engleski i da poznajes termine pa koristi google u youtube za sve sto te zanima, pogotovo je majstorski deo ove nauke lepo prezentovanna netu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  Kolegione Kefalo 81 

 

-  Vrh lemilice se najbolje cisti Iskljucivo sa malo vlaznim  Prirodnim iz  Mora Sundjerom !!! ,  a Ne sa Sintetickim sundjerom koli je u osnovi neka vrsta plastike , 

Plastika je Najgora za dugovecnost tog sloja specificnog metala kojim je presvucen bakreni vrh lemilice !!! , Nikako i Nikada ne topiti plastiku vrhom lemilice ! , niti ga smirglati ili turpijom doterivati !!! 

 

- Naj jednostavnija regulacija temeperature grejnog stapa snage reda 30 - 50 W / 235VAC se moze postici ako se na red sa grejacem poveze jedna obicna 1N4007 dioda , tako ce razvijena temperatura na grejacu pasti za oko 50 % . 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  Kolegione Kefalo 81 

 

-  Vrh lemilice se najbolje cisti Iskljucivo sa malo vlaznim  Prirodnim iz  Mora Sundjerom !!! ,  a Ne sa Sintetickim sundjerom koli je u osnovi neka vrsta plastike , 

Plastika je Najgora za dugovecnost tog sloja specificnog metala kojim je presvucen bakreni vrh lemilice !!! , Nikako i Nikada ne topiti plastiku vrhom lemilice ! ,

Са овиме се не бих баш сложио.

Имам штап  лемилицу(без икаквих регулација) 16 година,брисао  врх чиме стигао(папир,крпа,сунђер...),колико ли је само пластике истопила,топљену пластику стругао скалпелом и ево га врх и дан данас скоро па непромењен,додуше мало се искривио при врху,али не од пластике него што сам ко пијан уз плот термичке процесе знао често да потпомогнем физичком силом, а знала је да остане укључена и по пар дана.Лемилица плаћена читавих 20 DM

 

Са друге стране на послу ми дали Weller-ову лемилицу са регулационим трафоом, made in West Germany, сагорео сам врх за 40 сати..

 

Хоћу рећи да ако је врх квалитетан тешко ће се уништити.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

     Kolegione Daudio 

 

  Zaista bih voleo da znam koje je Marke taj vrh sto je toliko opstao topeci plastiku itd ... ! , iz razloga da bih sebi nabavio isto takav za svoju Ersu .  . 

 

  BTW , metod kosriscenja vlaznog Prirodnog sundjera za ciscenje prljavog i vrelog vrha lemilice nisam ja izmislio ! , nego je  to stara i proverena  `svajserska` praksa od vec jedno najmanje 60 - 70 god , a i taj prirodni sundjer nakon sto se zaprlja treba prati iskljucivo cistom i hladnom vodom da bi se   izbeglo njegovo ubrzano raspadanje .  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Opet nisam kuci a slik u aparatu ali bilo kako bilo, sinoć sam je zagrejavao , doduše bez lemljenja i vrh ne crni, glazura koju sam postigao kalajem je i dalje tu. Promjeni u naviku koriscenja, Čistim samo sundjerom, zica vise ne, smirgla samo ako mora a to ce prevashodno zavisiti od kvaliteta vrha, tj da li se razlaže pod toplinom ili ne.Sto se tiče male skole elektronike to je bas samo osnova a nekad ni to, puno vise sam za ovaj hobi pokupio na YouTube, počev od lemljenja pravljenja pcb-a pa do klasa rada pojačala ili razlike izmedju cojevnih i tranzistorskih pojačala. Knjiga je pomalo zastarjela metoda naročito ako neko kao laik treba da sebi bez tudje pomoći i pojašnjenja razjasni stvari.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tog prirodnog sunđera ima u DM-u kao kuhinjskog, pakovanje 3 ili 5 kom (svaki mož se iseče na 4-6 delova za lemilicu) po 200tinjak din.

Zaliha za dosta godina po ceni jednog namenskog za lemilicu. Eto ja godinu dana rabim ono prvo isečeno parče.

 

  - Naj jednostavnija regulacija temeperature grejnog stapa snage reda 30 - 50 W / 235VAC se moze postici ako se na red sa grejacem poveze jedna obicna 1N4007 dioda , tako ce razvijena temperatura na grejacu pasti za oko 50 % . 

 

Dimer za svetlo i eto regulacije za nekoliko stodinarki.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Knjiga je pomalo zastarjela metoda naročito ako neko kao laik treba da sebi bez tudje pomoći i pojašnjenja razjasni stvari

 

:angry27:  Grejanje stolice je vrlo aktuelna metoda, makar i e-book sa ekrana...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

     Kolegione Daudio 

 

  Zaista bih voleo da znam koje je Marke taj vrh sto je toliko opstao topeci plastiku itd ... ! , iz razloga da bih sebi nabavio isto takav za svoju Ersu .  . 

 

  BTW , metod kosriscenja vlaznog Prirodnog sundjera za ciscenje prljavog i vrelog vrha lemilice nisam ja izmislio ! , nego je  to stara i proverena  `svajserska` praksa od vec jedno najmanje 60 - 70 god , a i taj prirodni sundjer nakon sto se zaprlja treba prati iskljucivo cistom i hladnom vodom da bi se   izbeglo njegovo ubrzano raspadanje .  

Који је врх тешко могу да одгонетнем,претпостављам да је керамички.

Дошао заједно у комплету са лемилицом,која је марке АРСТОН,ако се не варам,обзиром да ми је једном приликом испала те сам грејач и држач лепио аралгитом.Иначе лемилица је толико рабљена да се врх стопио са грејачем те и да хоћу више немогу да га мењам.

 

Нико не спори коришћење влажног сунђера,него сам само навео пример да ако је врх лош,можеш га и мазити,он ће просто да сагори.

У контексту отворене теме где се јасно види несврсисходност отварања теме,која говори о лемилици од 400динара, за очекивати је да врх траје једно лемљење.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...