Jump to content

StabiS/StogiS 12" setup


Eci

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 162
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

što ne probaš treću vrijantu

 

sa  spojena sva tri tega da nađeš balansi onda sva tri pomjeraj dok ne dobiješ gaznu silu koja treba, bez ako i u ovoj varijanti tegovi nisu predaleko od centra rotacije, a ne bi trebalo bar po slikama

 

neće Woland mijenjati glavu svaki dan

 

đe da sad pravite tegove

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I da dodam, kada budete zavrsili sa kontrategovima onda kod merenja gazne sile za unipivot rucke ide malo drugacije. Ta vagica koju koristite je od 3 do 5 mm iznad nivo na kojoj je stvarno ploca i to mora da se ukalkulise jer se zna da kod uni pivot rucki menanje VTA izaziva promenu VTF.

Ima formula a to je 

As said, the simulated setup was for a VTF of 2 g and a stylus elevation of 5 mm above LP level. The latter is a bit extreme, not too many record-dedicated scales with exhibit such platform height (then again, many a non-audio scale will be far worse!). As the effect on VTF is near-linear at low elevations it is easy to scale down to any required height. E.g. the CanRong I tested earlier with its 3 mm high platform would measure the uni-pivot arm at 2+ 3 * (2.285-2) / 5 = 2.17 g.

Znaci na primeru je mereno 2,17 a prava tezina na ploci je 2,0.  Zvuk se jako razlikuje sa tolikom promenom gramaze. Ova kalkulacija se cesto zaboravlja a izuzetno je bitna za kvalitet zvuka

pozdrav i sretno slusanje 

Ipak evo ceo telkst jer ima i tabela za razlite tipove rucica se menja onaj konstantan broj.

http://www.tnt-audio.com/sorgenti/in_balance_e.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

verujem da je sa 12" rucicom ta razlika mizerna

To nema nikakve veze sa duzinom rucice, tj duzina ne utice na to.

 

"razlika znacajna jedino kod rucki kod kojih se TF obezbedjuje dejstvom opruge"

 

Ovo takodje ne stoji , kod svih unipivot rucki kod kojih je kontrateg van centra promenom VTA se menja i gazna sila (VTF)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa nece biti da je svejedno koliki su kraci , pri posmatranju ugaone promene

 

lako je izracunati - staticka postavka za dva granicna slucaja

 

greda sa dva oslonca, sa prepustom

 

stvar koja se uci u srednjoj tehnickoj skoli

 

mene licno mrzi da racunam

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam drustvenjak pa sam bezo od matematike :) ali kako god ako na onoj vagici izmeri 1,8 grama onda ce gazna sila na ploci da bude manja od 1,8 grama a to onda znaci malo manje basa i fokusa. Taj se problem cesto spominje kod valovitih ploca gde se Vertikal Tracking Force onda stalno menja a i kod debljih i tanjih vinila se resava tako sto se pod tanje stavi papir ili karton odredjene debljine da bi na svim plocama u kolekciji bio bar priblizno ista gazna sila kada se slusaju. To je ono sto ja znam pa sad vi nastavite.

Tako je na ovoj rucki i svim drugim koje imaju kontrateg sa pomerenim centrom a uni pivot su. Ako je kontrateg u centru onda te pojave nema.

U ostalom lako je proverljivo, izmeri gaznu silu sa vagicom na tanjiru i izmeri gaznu silu sa stavljenom plocom (znaci vagica ce biti vislja za 2mm) i ja smatram da ce gazna sila sa stavljenom plocom da bude veca, ako je tako onda je stvar jasna ako nije moje izvinjenje, 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na duzini od 12" krak se zbog tih 5mm vrati za manje od 1 stepena u potpunu horizontalu. Mislim da je to zanemarljivo. Iskren da budem u gramofone se ne razumem ich ali ovo je prosta trigonometrija i malo mehanike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo neka on proveri, ako sam u pravu sta cemo sa onim glavama kojima i 0.05 grama cini velike razlike u zvuku, a takvih ima dosta, To je samo pitanje kako ce da izmeri gaznu silu  i nista vise, zato se i prodaju vagice koje mere to na visini vinila (clearaudio na primer)

ili ako je vislja vagica kao ova njegova meri bez mata ili se snadje na drugi nacin da izmeri tako da to bude visina igle na kojoj bi bila i da je na ploci, nista vise.

Da ponovim, ovo ne vazi kada je kontrateg u centru ali kada je van centra a unipivot rucke su u pitanju ima efekta, neka proveri, nije tesko pa neka kaze. Ja ovo pricam iz iskustva a ne napamet ali eto neka se javi woland sa rezultatima testa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Pa to je to, ali ako se uzme u obzir dinamicnost tezista opterecenja (voda u kofi, konopci, vetar, velike tolerancije u osloncu) na krajevima djerma onda je on i komplikovaniji u odnosu na rucku gramofona :D

 

A ima jos jedno kod djerma imas to da se javlja ju i horizontalne sile jer i prednje i zadnje opterecenje traze ravnotezni polozaj jer vise na konopcima, kod rucke su opterecenja fiksna i ne menjaju polozaj na samoj rucki.........

 

Jednostavno se moze ceo nosac sa ruckom podici za visinu koja je kriticna i tako dovesti iglu u svoj prirodan polozaj pri slusanju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa to je to, ali ako se uzme u obzir dinamicnost tezista opterecenja (voda u kofi, konopci, vetar, velike tolerancije u osloncu) na krajevima djerma onda je on i komplikovaniji u odnosu na rucku gramofona :D

 

A ima jos jedno kod djerma imas to da se javlja ju i horizontalne sile jer i prednje i zadnje opterecenje traze ravnotezni polozaj jer vise na konopcima, kod rucke su opterecenja fiksna i ne menjaju polozaj na samoj rucki.........

 

Jednostavno se moze ceo nosac sa ruckom podici za visinu koja je kriticna i tako dovesti iglu u svoj prirodan polozaj pri slusanju.

Ali ako dovedem(o) iglu u „svoj prirodan položaj pri slušanju“, šta će ostati na stolovrtu za čitanje sa ploče?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam bas najbolje razumo pitanje, moze li malo drugacija koncepcija?

Dobro, onda malo lakše kao zamena: da li razlika u nadmorskoj visini između m(j)esta gde je stolovt trenutno i mesta gde će biti trajno sm(j)ešten zarad slušanja ploča ut{je,i}če na ispravnost trenutno podešene gazne sile?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro, onda malo lakše kao zamena: da li razlika u nadmorskoj visini između m(j)esta gde je stolovt trenutno i mesta gde će biti trajno sm(j)ešten zarad slušanja ploča ut{je,i}če na ispravnost trenutno podešene gazne sile?

Koliko ja ovo razumem. Znaci nije isto podesavanje za one koji zive na desetom spratu i one koji zive na prvom.

Da ne pricamo o onima koji zive na 122. spratu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...