Jump to content

Linux


crni.

Preporučeni Komentari

E, odlično... Na ženinom kompu (u firmi) prso XP. Ajd, rekoh, svakako koristiš samo OOcalc, Acrobat i neki java bazirani program za ispostavljanje faktura fondu za zdravstvo (nix interneta), saću ja da ti instaliram Mint.

Da skratim priču, komp je iz 2005, neki AMD i 80G hard. Kažem ja njoj, batali ti ovaj krš, ipak je to komp, a za komp je 10 godina čitava večnost. Kupi ti nov. Intel sa 4 jezgra, 500G hdd, 4G DDR3 na 1600MHz... sa sve win 8.1 instalirano, dinar manje od 25.000 dinara (cca 200€)

 

Ostao mi kući njen stari firmin krš. Pokrenem Mint (201403 Mate), radi desetak minuta i potom pobrljavi (smaže, zamaže) slika tj prikaz na monitoru. Eto ti ga. Stisnem dugme za restart, restartuje se sve kako i treba, pokrene se, radi desetak minuta i opet krahira... Ajd sad...

Ovako, na daljinu, rekao bih da je tu pre nevolja u HW-u, no, povaljam, sve je to, ovako, kroz ključaonicu. No, iz poštovanja prema domaćinu:

 

dobar linux

 

al' serem ti se na zajednice . bar srpske

 

jedan kukolj svo zito usra

neću o tome nastavljati ovde. Na našem forum-u, verujem, naći ćemo neko rešenje i za to. Čitamo se, tamo.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bio admin u bivšoj firmi, pa sam sebi postavljao zadatke da isprobavam sve živo, a i po nalogu poslodavca da se proba free softvare.

Forsirao Ubuntu, jer kao tipa najbolja podrška, user friendly, laka instalacija...

2 računara gde je grafički dizajn u startu bila otpisana, jer Adobe paket preko wine-a radio u najmanju ruku jadno (da ne pričam o Gimp i inkscape alternativama, prejadno).

Poslovna sekretarica nije mogla da se navikne na Open Office jer žena od vremena koristi samo Excel, pa je i tamo otpao.

Kod knjigovođice je bio softver FX klijent koji je rađen samo za windows.

Kod prijemne sekretarice takođe custom aplikacija rađena iz visual basica isključivo za windows.

I direktorka imala neki laptop sa OEM windowsom...

Tako da je čika Bili odneo mučke pobede u svim kategorijama.... Ubuntu ostao kod mene samo na kompu kao dual boot na parčetu backup harda.

Toliko o zainteresovanosti... jbg, hteo ja (više zbog kuraženja), hteo gazda (više zbog uštede), al nije nam se dalo...

Pa vidiš, to je problem... Ali nije niko dovoljno dokon da piše podršku za Linux, ako nema zainteresovanih korisnika, ti si zainteresovan, ali velika većina ili nije čula, ili ga pljuje a nije ni probala.

Tačno je da nema CAD i grafičkih programa, kao i mnogih drugih, to stoji da, za takve firme još nije upotrebljiv, WINE nije baš najbolji za to, mada ja sam uspevao da poteram sve Adobe programe iz paketa CS3 pre 2-3 godine, naravno to je mučenje dok se postigne. Navikla bi se na Libre ili Open Office, ali ljudi razmišljaju kao "zašto ja da se navikavam kad ne moram".

Problem je što niko neće da uloži i plati da se napiše ta custom aplikacija za linux, kao što je moralo da se plati da bi je neko napisao za Windows, bila bi potpuno funkcionalna. Ljudi su u zabludi da bi taj softver koji se razvije morao da bude besplatan, ne mora, ima komercijalnih programa za linux, ali ovako, sa nedovoljno softvera teško da nešto može da se uradi...

Ja dosta koristim Arch, za svakodnevne potrebe ima i više nego dovoljno softvera, ono za šta ne postoji alternativa emuliram prilično lako (Corel, Photoshop), i kategorički mogu da tvrdim da linux zadovoljava 99% kućnih korisnika, ali opet oni ne žele da probaju nešto drugačije, pa ljudi nisu hteli da pređu sa Win 7 na 8 i 8.1 zbog start menija, o čemu mi pričamo... Potrebno je više ljudi sa voljom, kada bih našao još par programera bio bih voljan da radim na razvoju softvera za knjigovodstvo, sam ne mogu to da uradim, ali kada bih našao još 2-3 čoveka napravili bi velki korak...

Mada trenutno nema ništa od toga dok ne završim Babel-a. :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sad sam na Fedori 21 na Desktop masini.

zaboravih da kazem da je Xfce spin.

za sve postoji alternativa ko koristi Linux.

recimo meni su Windows fontovi dopadljiviji od Linux fontova, ostrina je bolja, oblik je manje kockast, ispeglaniji su kad se gleda u browseru.

ali je najmanji problem instalirati Windows  fontove  na Fedori.

sudo yum install http://olea.org/paquetes-rpm/webcore-fonts-3.0-1.noarch.rpm

sudo yum install http://olea.org/paquetes-rpm/webcore-fonts-vista-3.0-1.noarch.rpm


nano /etc/fonts/local.conf

ubaciti unutra:

<?xml version="1.0"?>
<!DOCTYPE fontconfig SYSTEM "fonts.dtd">
<fontconfig>
<match target="font">
<edit name="autohint" mode="assign">
<bool>true</bool>
</edit>
<edit name="hinting" mode="assign">
<bool>true</bool>
</edit>
<edit mode="assign" name="hintstyle">
<const>hintslight</const>
</edit>
</match>
</fontconfig>

sacuvati pa

reboot

 

apsolutno isto izgleda kao da sam na win7 ili win8 :buehehe:

 

---

 

sto se tice ostalih programa, uveliko se radi na tome da svi programi budu kao web aplikacije, odnosno u cloud-u.

 

tako da ce bilo ko moci da pokrene CAD, Adobe, Office ili bilo kakav drugi program direktno iz browsera na bilo kakvom OS-u (za sad ko ima dovoljno para da plati mainframe, a verujem da ce u buducnosti svi ovi programi biti dostupni uz licencu onlajn)

 

verovali ili ne, na tome rade nasi ljudi u suncanoj Americi. :good2:

 

mainframe 2 :

 

https://www.mainframe2.com/

 

 

,

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovako, na daljinu, rekao bih da je tu pre nevolja u HW-u, no, povaljam, sve je to, ovako, kroz ključaonicu.

To bih i ja rekao... deset godina je ipak deset godina, a ni novo nije bilo neki hajend...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To bih i ja rekao... deset godina je ipak deset godina, a ni novo nije bilo neki hajend...

Verujem da bi, možda, jedno čišćenje hladilnih sredstava pomoglo. Eto, ne izdržah, iako iz kukolja, onako ****an, javljam se samo zbog Tebe.

Ponavljam, ako želiš i ako Ti je potrebna pomoć, lako ćeš naći Ubuntu Srbija forum leglo kukolja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da neću da se bavim reparacijama... Bar ne za sada. Pored 4 ispravna i funkcionalna kompa u kući, ne znam zašto bih se sada time smarao. Kad ne budem imao šta pametnije, a do tada sigurno ne može više da zastari nego koliko je do sada postao obsolete...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 7 months later...

Gde smo ono pisali o AP Linuxu?

Sinoć malo testirali AP Linux VS WINDOWS ( AIMP3) VS CD player.

Set Up :

AMP Octave V40

Zvu  ProAc

CD  ARCAM  RMJ23 sa ringdacom

DAC Project DAC Box RS

AP Linux na HP dx5150

Win 7 na ACER laptopu

Vlasnik sistema vrlo konzervativan što se tiče strimovanog zvuka. Pravi vinilaš i CDžija.

Jednoglasan zaključak: AP Linux pobednik. :respect:

 

Zvuk bolji i od CDa i od WIN7 .

Muzikalniji, prostorniji, bolja definicija i timber.

( malo sam ga maltretirao sa klasikom i oduševljeno je izjavio: "Prvi put da se klasika dobro čuje na mom sistemu" :shinymj5:)​

 

 

​CD player i medijumi idu na vikendicu.

Još jedan konvertit.

:good2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

. . .

Sinoć malo testirali . . .

 

Vlasnik sistema vrlo konzervativan što se tiče strimovanog zvuka. Pravi vinilaš i CDžija.

Jednoglasan zaključak: AP Linux pobednik. :respect:

 

Zvuk bolji i od CDa i od WIN7 .

. . .

 

​CD player i medijumi idu na vikendicu.

Još jedan konvertit.

:good2:

Da li gramofonski setup i vinil kolekcija idu takodje "na bubanj", tj. u vikendicu ( nisi napisao zakljucak i pobednika Linux vs. gramofonski setup ) ?

Ako je odgovor da, zainteresovan sam ako bude nesto iz te LP kolekcije na prodaju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probajte skinuti Fidelizer i namjestiti ga na "extremist mode". Ne kažem da će biti bolje od Linuxa, ali će biti bolje od samog Win7.
meni se  win10 pokazao boljim od sedmice što se tiče zvuka, a sa Fidelizerom je još bolje nego bez. 
Bila bi zanimljiva usporedba Linux vs Win+Fidelizer.

Inače postoji Audiophile Linux složen baš za audio. Navodno je odličan.



Pobjeda PC-a nad dobrim gramofonskim setapom bi bilo veliko iznenađenje za mene, ali tu igra bezbroj faktora - od kvalitete DAC-a, USB kartice, žica, op. sustava i sl. s jedne strane  i zvučnice, gramofona, žica, ručice, phono stagea i sl. s druge strane.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probajte skinuti Fidelizer i namjestiti ga na "extremist mode". Ne kažem da će biti bolje od Linuxa, ali će biti bolje od samog Win7.

meni se  win10 pokazao boljim od sedmice što se tiče zvuka, a sa Fidelizerom je još bolje nego bez. 

Bila bi zanimljiva usporedba Linux vs Win+Fidelizer.

Inače postoji Audiophile Linux složen baš za audio. Navodno je odličan.

Pobjeda PC-a nad dobrim gramofonskim setapom bi bilo veliko iznenađenje za mene, ali tu igra bezbroj faktora - od kvalitete DAC-a, USB kartice, žica, op. sustava i sl. s jedne strane  i zvučnice, gramofona, žica, ručice, phono stagea i sl. s druge strane.

Koristili smo ovaj AP Linux.

apl-v3-sc1-542x312.png

Valjda je to taj koji pominješ. http://www.ap-linux.com/

Ostaje još upoređivanje sa Daphile-om koji po meni ima bitnu prednost što radi bez ekrana , tastature i miša. UI je sa nekog tableta.

Vinil za sada nije u razmatranju da se meri sa PC setupom.

 

Pitanje za poznavaoce. Da li AP Linux ima neke veze sa ARCH Linuxom?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

. . .

A o zvuku vinil setupa pitaj Groznog. :whistle2:

Ne razumem zasto bih ja pitao Groznog o vinil setup-u tvoga prijatelja, a jos manje razumem u kom kontekstu je bio tvoj smiley na kraju ?

Ako je moje pitanje i molba za info o prodaji LP-a ( ako je i bude ) bila provokativna za tebe, u tom slucaju ti se izvinjavam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne razumem zasto bih ja pitao Groznog o vinil setup-u tvoga prijatelja, a jos manje razumem u kom kontekstu je bio tvoj smiley na kraju ?

Ako je moje pitanje i molba za info o prodaji LP-a ( ako je i bude ) bila provokativna za tebe, u tom slucaju ti se izvinjavam.

Zato što nisam hteo da pravimo digresiju i da pišemo ovde,  a zvuk vinila je bitno drukčiji od digitalije ( Groznom se mnogo svidja) pa je zato i smajli takav ( samo note izlaze). Bila je to šala.

Naravno da ne smatram da me provociraš.Lepo sam rekao da vinil nije učetvovao u poredjenju. Ako bude krčmenja vinila, javljam ti. :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je taj.

AP-L 3.0 je na bazi minta, a 3.1 na bazi arch linuxa.

Može li Ap Linux da se nabaci na nešto što nije PC?

Konkretno mislim na Pogoplug.

Može da mu se nabaci ArchLinux MPD i server, pa bih da probam Ap Linux na njemu a sve pod utiskom sinoćnog oduvavanja konkurencije.

http://www.audiokarma.org/forums/showthread.php?t=563116

http://archlinuxarm.org/platforms/armv5/pogoplug-v2-pinkgray

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Linux Kernel 4.2 Kirkwood package and rootfs (Flattened Device Tree) for GoFlex Home/Net, Pogoplug E02/Mobile/V4, iConnect, Dockstar, Sheevaplug, NSA320, NSA320S, NSA325, NSA310S, NSA310, Topkick, Netgear Stora, ASUS-M25, Iomega ix4-200d , and all other Kirkwood plugs that are already in the mainline.

 

http://forum.doozan.com/read.php?2,12096

 

 

nije bas za pocetnike igranje sa ovim.  :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nisam siguran da Pogoplug ne spada pod PC.

imas sad razne stikove koji jesu PC i sve su jaci.

http://www.intel.com/content/www/us/en/compute-stick/intel-compute-stick.html

Da ali Pogoplug Biz  imam, nakacio sam  mu dva HDDa po 1TB i sve to lepo vidim sa interneta . Jos kad bi mogao neki MPD  na to da se prikaci i  USB DAC i gotovo.

Ovi stickovi su vise za video i opet ostaje problem servera i diskova.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zvanicno ne moze, u zahtevima pise Intel or AMD 64bit i jos ponesto 

 

attachicon.gifInstall instructions v3.0 AudioPhile Linux.png

 

 

Obavezno probaj Daphile sa real time kernel-om kad budes uporedjivao.

Hteli smo sinoc da probamo i Daphile ali nikako da se  tabletom nakacimo na Daphile browser. Nije ona adresa sa Daphile  sajta nego neka druga a ja zaboravio koja je (slicno ali ipak razlicito. 192.168.1 254 valjda ili tako nesto a ne daphile/local ) Da smo stigli  da probamo imali bi sada na forumu crno na belo uporedne ocene.

BTW ne znam koliko je do Linuxa a koliko do DACa. Ipak je i ProJect DAC doprineo ubedljivoj  pobedi strimovanog zvuka nad CDom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...