Jump to content

DIY gramofon II


stein

  

66 članovâ je glasalo

  1. 1. Da li ste zainteresovani za samogradnju gramofona?

    • Da, ako nije skuplje od cene novog CD plejera
    • Da, ako tema bude dovoljno informativna
    • Da, bez obzira na cenu i tehničke informacije
    • Ne, to je bacanje para i vremena
    • Ne, previše je zahtevno
    • Ne, gramofon je prevaziđen kao izvor
    • Nisam siguran, ali je zanimljivo
    • Nije mi zanimljivo
  2. 2. Da li vam je ova tema zanimljiva



Preporučeni Komentari

  • Odgovora 703
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pošto je sada sve pogurano i sve se kotrlja na svoj način, ostaje mi da malo budem strpljiv... Osovina će navodno biti spremljena do ponedeljka, potom istu treba da šaljem u Vinču, tačnije Zemun gde nam se umetnik nastanio pa da se finalizira tanjur sa sve osovinom, onda čekamo da se tanjir i osovina vrate do mene pa pravimo čauru za osovinu... Ručica je trenutačno u stand by režimu, da ne kažemo da visi okolo :shakehands:Motor sa jednostavnim regulatorom je danas dobio dva jastučeta od neke penaste gume koja inače služi za dampiranje rezervoara pa ćemo da malo probamo tokom večeri da li se umanjuju ionako male vibracije... Trebalo bi, ali prvo treba probati... Sudeći po tome kako stoje stvari, biće tu još bar dve do tri nedelje pre nego budem ozbiljno mogao da privodim projekat finiširanju..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1.'ebala te jastucad - rekao sam ti olovo - motor zaliven sacmom2. pazi da ne dobijes svetleci tanjur iz Vince3. ako slucajno ne dobijes - amber ledovka u bazi cuda cini ispod akrilnog tanjura

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1.'ebala te jastucad - rekao sam ti olovo - motor zaliven sacmom

2. pazi da ne dobijes svetleci tanjur iz Vince

3. ako slucajno ne dobijes - amber ledovka u bazi cuda cini ispod akrilnog tanjura

Ugradiću u torta-tanjir ovaj MonkeyLectric show, samo će prikazivati br.obrtaja. :fouetaa::shakehands:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1.'ebala te jastucad - rekao sam ti olovo - motor zaliven sacmom2. pazi da ne dobijes svetleci tanjur iz Vince3. ako slucajno ne dobijes - amber ledovka u bazi cuda cini ispod akrilnog tanjura

-Olovo je zabranjeno. Čuo nekad za RoHS? Jedina sačma koju bih mogao je čelična, a i to da kada nosim na sačmarenje, komade u koje uđe, ne praznim u komoru nego kesu pa... tiho da me uvate...-Nisam razmišljao o svetlećem tanjuru, valjda zato što su ploče nekako crne i neprovidne a onih crvenih, žutih i zelenih iz starih dobrih vremena kada je i "Film" izdavao ploče u boji nemam a mislim da sam imao samo dve za života, a i to slučajno... Na čega bi to ličilo?-Amber is good... :shakehands:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ugradiću u torta-tanjir ovaj MonkeyLectric show, samo će prikazivati br.obrtaja. :shakehands: :fouetaa:http://www.youtube.com/watch?v=y9B7ao2-VrU&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=ihL8SEHi8uU&NR=1

Ti malo, khm... zjbvš? Ako ćeš već nešto da radiš, onda opauči u donjem rubu niz tačkica, pa da imadem stroboskop... Mogu i linijice ili vertikalne rupice u najdonjem sloju sasvim blizu ruba pa da udarim neki svetlosni mlaz u ritmu u rupicu i imam vizuelni nadzor nad brzinom... Jedino ne znam kako naterati LED (sad dal plavi il' crveni il amber) da pulsira na 50Hz...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo super strobe fajl, ne samo slike za odštampati već i način kako se izračunava broj tačaka...http://www.quadesl.com/pdf/strobe.pdfA formula je brutalno jednostavna...N = F/RPM x 60secN = number of dots/lines spaced around the disc.F = strobe light frequency in Hertz.RPM = platter speed in revolutions per minute.Za nas, 50/33.33x60= 90 tačkica 360 stepeni izdeljeno na 90 tačkica i 90 razmaka daje liniju na svaka dva stepena...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mene mrzilo da pokušavam da razumem sklopove koji teraju LED da bljeska kao tinjalica... Te PICovi, te 555,pa pedeset trazistora, kvarcovi... Tinjalica je majka mara za sve ostalo... Osim ako neko zna nešto "for dummies" osim tinjalice...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa sijalica ...... cak i led na naizmenicnu , ali nije tako jasno kao sijalicka ili dve ledovke anti-paralelno na naizmenicnu ..... a znas ackermann-a u sred noci .... a ovo ne znas ....... :shakehands:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako ništa drugo ne uspe, moraću da kupim jedan beemve pa da ga nekako odnesem u potkrovlje... :shakehands:post-13-125987355687_thumb.gifKanda bi bio jedan malo skuplji granafor, samo bi me strobe koštao 45k čvaraka...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa sijalica ...... cak i led na naizmenicnu , ali nije tako jasno kao sijalicka ili dve ledovke anti-paralelno na naizmenicnu ..... a znas ackermann-a u sred noci .... a ovo ne znas ....... :shakehands:

Da si konstruktivan, rekao bi mi da pokušam ovako nešto http://www.automati-k.com/?p=129 a ja bih onda zgroženo gledao u jednostavno rešenje... i ne bih znao šta da kažem a još manje šta da radim... :fouetaa:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

vidis - zato sam ja konstruktivan pa me ne interesuju takve sprdacinice ....... elem - na EMT imam tinjalicu , na Garrard takodje , na Lenco ima strobo disc koji radi dovoljno dobro sa svetlom u prostoriji ( sem ako nije bas trofazno spojeno) ..... i ti kad dobro napravis sve , sa dobrom regulacijom - kontrolisaces brzinu jednom u nedelju dana .uostalom - pola posto gore/dole ....... bitno da nema fluktuacija

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma biće tinjalica za podešavanje kada bude trebalo. Ionako trenutačno osim motora i ručice nemam ništa. Za ručicu sam napravio novu kadicu, ova od 50mm mi je mala, pa sam napravio jednu sa 55mm prečnika i ovaj put napravio i jedan dodatak u vidu vijka M10 zavarenog sa donje strane, a unutar tog vijka je probušena rupa i urezan navoj M6. Ovo bi trebalo da pomogne u procesu povezivanja kadice sa stubom na kojem je horizontalna vešalica, a takođe očekujem da bude korisno za tačno postavljanje na poziciju gde treba da bude tačka okretišta ručice. Sada već ozbiljno razmatram kako da se izvede sprega tanjira i ručice. Veoma verovatno će da bude ploča sa dva ili tri sloja različitih materijala. U ovom trenutku imam samo komad višnjevog drveta tih dimenzija i debljine 20mm a razmatram šta bi drugi i eventualno treći sloj sendviča mogli biti. Čaura osovine tanjira je ispod ruba tanjira 56mm a od toga treba da odbijem bar jedan ili dva milimetra za zazor. Dakle, nekih 54mm, što mi daje nekih 60mm za bazu. Donja ploča će se na mestu gde je osovina/čaura upustiti malo većim prečnikom rupe da primi maticu kojom će se čaura pričvrstiti...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mali trafo preko diode na komparator. trimerom podesiti prag okidanja. Komparator pali i gasi ledaru. jel dovoljno jednostavno?

Sipiju i Zenu sigurno da je jasno. Ja čak i kad dobijem sve nacrtano, nije sigurno da će mi biti jasno :cheers:Mali trafo je širok pojam. Bar za mene. Komparator nije na listi osnovnih pasivnih ili aktivnih elemenata, tako da mogu samo da izvedem zaključak da je u pitanju sklop od više delova (LM339???). Kako si objasnio, jeste jednostavno, ali sam to ne bih umeo da izvedem samo na osnovu objašnjenja koje si dao :shakehands: Da ne budem bezobrazan, tako ja umem da objasnim neki mehanički sklop na triciklu. Meni je jasno, ali laiku kome sam objasnio samo deluje kao da je jasno, ali ga siguran sam da bez crteža ne bi umeo da implementira objašnjenje... :fouetaa: To je razlika između vas koji ste išli u tu školu i znate o čemu pričate, i nas koji smo išli u neke druge škole, i ne razumemo baš skroz šta treba da uradimo da dođemo do željenog rezultata :cheers: Zato je naš CD plejer kod vas, a ne obrnuto :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...