Jump to content

DIY gramofon II


stein

  

66 članovâ je glasalo

  1. 1. Da li ste zainteresovani za samogradnju gramofona?

    • Da, ako nije skuplje od cene novog CD plejera
    • Da, ako tema bude dovoljno informativna
    • Da, bez obzira na cenu i tehničke informacije
    • Ne, to je bacanje para i vremena
    • Ne, previše je zahtevno
    • Ne, gramofon je prevaziđen kao izvor
    • Nisam siguran, ali je zanimljivo
    • Nije mi zanimljivo
  2. 2. Da li vam je ova tema zanimljiva



Preporučeni Komentari

Jedna veoma retka izvedba ručice kakvu sam imao na umu, more or less, kada sam spominjao inkorporisanje sa poklopcem...post-13-126038361234_thumb.jpgOvo je valjda jedina slika na koju google reaguje pri traženju po imenu/nazivu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 703
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

e- da je pravis iz cistog zadovoljstva i ceifa ...... nikako zato sto je bolja od nekih 100 puta jednostvnijihnot my cap of tea , u svakom slucaju .

Ta velika, nikako nije ni moj cup of tea, ali zarad probe, jednostavno moram napraviti jednu tangencijalnu. Velika je šteta što ću morati da "prelomim" koju zvučnicu uz koju ručicu, nemam dve iste, pa to ti je :siroma:Ko zna, možda od tangencijalne i ne bude ništa na kraju ili se pokaže kao čist gubitak vremena, ali znaš kako je kada crvi kopaju pa kopaju i ne puste da misliš o nečem drugom....Moja ideja je da ceo sklop ispoštuje fundamentalnu ideju vođenja igle kroz brazdu na isti način kako je informacija zabeležena. Prednosti sklopa su nepostojanje sila koje zahtevaju anti-skating (dakle nema više priča o rastućem opadajućem ili konstantnom ili čak potpunom odsustvu protivklizne sile, dakle odsustvo zato što nema šta da kompenzuje) i nepostojanje potrebe da se kompenzuje i dribla sa greškom u uglu pod kojim zvučnica vodi iglu kroz brazde. Sve ostalo, rekao bih, ide u prilog šestarskim ručkama, počevši od jednostavnosti izvedbe, pa sve do fantastičnih mogućnosti igranja štapom i kanapom... Međutim, ima načina da se napravi i tangencijalna ručica relativno primitivnim sredstvima, a kako će se ponašati tokom svirke, pa čuće se :blum3:Nikako neću ulagati neke godišnje bruto prihode bilo koje zemlje da je sagradim. Mora biti jeftina, jednostavna za izvedbu, praktična za upotrebu i ... jesam već rekao da mora da bude jeftina? :hammer:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je najjednostavnija tangencijalna rucka ( doduse nije tangencijalna ali glava se krece tangencijalno) ona kombinacija od dve paralelne rucice ( ko brisaci na autobusima).Jesi video ovo ovde :http://www.soundfountain.com/amb/ttrabco.html ?I Rabco je izazov za DIYere

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nekome da, nekome ne :hammer:Mene čisto zanima iskustvo u gradnji bez zglobova, bez tela koje skuplja i emituje rezonancije u čujnom opsegu, prosta mehanika, i naravno, zanima me koliko se, i da li se uopšte čuje razlika... Stoga, ja svakako idem dalje u tom pravcu... Do daljnjeg, stisnut dugmić za pauzu dok ne bude foto-strip... :siroma:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala, mada mislim da za relativno krutu nit treba i motor da bude u baš teškom kućištu. Ne dopada mi se ideja o vezivanju čvora na remenicu. ... he, he, he, garant si mislio da ću da kažem da mi treba jedan DD gramofon... Ideja je da se iskoristi već provaljen i dobrano istestiran trik sa gumicom okruglog preseka koja se inače koristi za razne aplikacije tipa donjeg veša, a najbolje se pokazala verzija koja se prodaje u "snopu" manje-više okruglog preseka sa nekih pet ili šest gumenih niti uvučenih u pletenicu od niti pamuka/sintetike. Gumene trake plosnatog preseka za beli donji veš su problematčne kada treba izvući pojedinačne niti gume. Takođe mi se dopada ideja da se za pogon iskoristi traka iz VHS kasete, a najbolje bi bilo kada bi postojao komad one trake sa početka i kraja, bez magnetne prašine... Zato je kod mene remenica na motoru izvedena sa dva tipa površine, i za tanke okrugle/kvadratne i za plosnate izvedbe remena...http://www.vinylengine.com/phpBB2/viewtopic.php?t=15258post-13-126054958919_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napravljen je Plattenteller ili Platterrs ili kako bi mi rekli Tanjir ( gramofonski ), mada je u ovom slučaju bolje odgovarao naziv " vodenički kamen " .Dimenzije gotovog tanjira su : prečnik Ø300mm, debljina-visina 87mm, težina sa osovinom 7,525kg Potreban materijal : 1. Klirit debljine 10mm ; površina 1m²; težina pripremka 11.25kg.2. Lepak za klirit ~ 0.3kgIzrada:1. Klirit isečen u komade 320 x 320mm, 9 ploča2. Isečeni diskovi Ø310mm, 3kom. sa srednjim otvorom Ø40mm i 6kom sa srednjim otvorom Ø16mm, koliki je i prečnik gornjeg dela osovine.3. Pripremljen lepak za klirit, zatim diskovi medjusobno zalepljeni u jedinstven blok.4. Obrada na strugu na spoljnu meru Ø300, debljinu dok se ne dobije prva fino obradjena površina sa gornje i donje strane, usecanje kanala 0.5mm dubine 2mm a zatim i obrada kanala za naleganje remena 1.5 x 1.5mm.Dužan sam izvinjenje Steinu za foto-strip obrade na strugu. Jednostavno sam toliko uživao da sam potpuno zaboravio da fotografišem izradu.Okretanje tolikog komada ( Ø310mm) na strugu, jednako kao i na gramofonu, nosi u sebi nešto magično i ima moć da hipnotiše.Na stranu što sam strepeo da nešto ne krene naopako, jer je tanjir obradjen u sklopu sa osovinom.Kako bilo, uspelo je.Postavljam par slika tanjira u izradi, bez strugarske obrade, uz komentar da sam ja lično zadovoljan a vi kako hoćete.Svima želim lep ostatak dana.

post-11-126063301812_thumb.jpg

post-11-126063302954_thumb.jpg

post-11-126063303908_thumb.jpg

post-11-126063304946_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako dobro izgleda. Jel to peskirano ili na neki drugi način dobijen mat finiš ??? Leonardo svaka čast na izradi... Ma u stvari svaka čast BRE :hammer: Her Štajn, verujem da će ovo biti vrlo interesantna sprava :siroma:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...