Jump to content

DIY gramofon II


stein

  

66 članovâ je glasalo

  1. 1. Da li ste zainteresovani za samogradnju gramofona?

    • Da, ako nije skuplje od cene novog CD plejera
    • Da, ako tema bude dovoljno informativna
    • Da, bez obzira na cenu i tehničke informacije
    • Ne, to je bacanje para i vremena
    • Ne, previše je zahtevno
    • Ne, gramofon je prevaziđen kao izvor
    • Nisam siguran, ali je zanimljivo
    • Nije mi zanimljivo
  2. 2. Da li vam je ova tema zanimljiva



Preporučeni Komentari

  • Odgovora 703
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Idu dve ručice. Na bućkuriš bazu. Između granita i tanjira. Još se radi na definisanju oblika, gabarita i metodologije izvedbe kalupa. Lako je moguće da će se kalup praviti od poliestera a na izrađen model. Tako bi se postigla skoro idealna spoljašnja glatkoća izlivenog komada i mogućnost izlivanja više komada. Moguća je čak i varijanta kreiranja svojevrsne košuljice od epoksida u koju bi se lio betonski bućkuriš, tako da bi bez obzira na unutrašnji sastav materijala, površina bila podložna samo sitnim korekcijama tipa poliranja rukom i slično. Pošto u Subotici ima nas troje koji radimo na ovom projektu (još dva člana foruma prave za sebe) onda izrada kalupa ima smisla. Ako se još neko sa foruma ozbiljno zagreje, imao bi mogućnost da dobije gotov projekat na tacni. Podloga koja je u mom slučaju potežak komad granita, može biti bilo šta, krajnje individualna stvar, suština je tako definisati bazu koja veže tanjir sa ručicom da ima tako definisane dimenzije i oblik, da se na nju naknadno uz stvarno minimalne modifikacije može instalirati praktično bilo kakva ručica.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao što rekoh, ima otvorenih vrata za sve ideje. Full epoxy neću jer će biti preskup. Drugo, hemijsko-termičke reakcije su prilično gadne a masa koja mi je potrebna verovatno nedostižna, plus cena. Procesi koji ne rezultuju termičko-hemijskim reakcijama su u prednosti, a da ni ne ponavljam da imam još 75 kila materijala koji me koštao svega 1700 dinara i malo kusura :tongue10:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima onda logike za izbor bućkuriša kao materijala.Da li si probao kako će se bućkuriš ponašati u epoksi kalupu - da ne moraš posle da "gletuješ" :buehehe:

Momak koji nam inače pravi oklope za tricikle, bavi se tematikom i već je radio nešto slično, naprimer kalup za betonsku kuglu za svojevremeno održavano takmičenje za najjačeg čoveka. U kalup se nanosi sloj specijalnog odvajača koji popunjava pore kalupa a na bazi voska. Pričali smo o opciji da se nanese sloj epoksi smole u koju bi se lila smesa a potom bi se vađenjem povukla i ta "košuljica" koja se ponaša kao lak oko smese. Još ništa ne mogu da tvrdim sa sigurnošću, ostaje nam da probamo jednu po jednu ideju i vidimo šta će dati najbolji rezultat. Glatka površina izlivenog komada je zapravo samo pitanje komfora za lakše održavanje i stvar estetike. Bitno je razmišljati o tome i pokušavati. Na kraju, uvek se može izabrati najprihvatljivije rešenje :tongue10:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U kalup se nanosi sloj specijalnog odvajača koji popunjava pore kalupa a na bazi voska. Pričali smo o opciji da se nanese sloj epoksi smole u koju bi se lila smesa a potom bi se vađenjem povukla i ta "košuljica" koja se ponaša kao lak oko smese. :tongue10:

Ukoliko kalup misliš da koristiš više puta, treba razmisliti i o geometriji odlivka (malo konusno, kao kod oplate, da se može izvući iz istoga bez lomljenja ili njegovog uništenja)...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ukoliko kalup misliš da koristiš više puta, treba razmisliti i o geometriji odlivka (malo konusno, kao kod oplate, da se može izvući iz istoga bez lomljenja ili njegovog uništenja)...

Пожељно ал не обавезно.Постоје оне масе којима се премазују калупи.Гледах кад раде спојлере и бранике за аутомобиле.А како се тачно зове:" Немам појма".Ал није тешко сазнати.Сори!стоН_КолдПС.Миловане шта уради са Сансуијем?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

стоН_КолдПС.Миловане шта уради са Сансуијем?

Хвала на питању и интересовању.Сложио уредно на полицу и чекам мало златно јуне да ме муне, па да почМем...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ukoliko kalup misliš da koristiš više puta, treba razmisliti i o geometriji odlivka (malo konusno, kao kod oplate, da se može izvući iz istoga bez lomljenja ili njegovog uništenja)...

To je u načelu i dogovoreno. Da mi treba kvadrat ili pravougaonik, lakše bi bilo kupiti komad kamena... :tongue10:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ih, tu sam, ali na minus 13 nema šanse da se petljam mešanjem bućkuriša. U ovakvo vreme samo se radi sa stvarima koje greju. Lemilicom, naprimer (hint: Bastard):blush:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Još uvek debeli minus, ali ako ovaj linak radi kako valja, zanimljivo štivo. Prevod automatizovan sa japanskog na engleski (probao na srpski, katastrofa) ali slike i opšta objašnjenja razumljiva. Zanimljivo štivo. http://translate.google.com/#auto|en|http%3A%2F%2Fkiirojbl.exblog.jp%2Fi109%2F (ako bi da samostalno birate jezik na koji se prevodi) ili srpski: http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=sr&u=http%3A%2F%2Fkiirojbl.exblog.jp%2Fi109%2F

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zaista zanimljiva konstrukcija tangencijalne ručice ( 4, 5 str. ), koliko sam za sada pogledao.Nastaviću čitanje.

Mene kopka ležaj. Našao sam i sajt gde se prodaje, ali odkako su Michaela prebacili u veleposlanstvo u MK, nemam više nikog poznatog u Japanu da mi to pokuša pribaviti.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mene kopka ležaj. Našao sam i sajt gde se prodaje, ali odkako su Michaela prebacili u veleposlanstvo u MK, nemam više nikog poznatog u Japanu da mi to pokuša pribaviti.

(nemojte me gađati tortom)Ja u svojoj glavi imam mnogo bolju ideju za paralel tracking ručicu. Ništa ležajevi, riblji akvarijumi, vazdušni jastuci, sofisticirana (h)elektronika za navođenje, cevi sa svojom rezonancom itd.Samo zdrava srBska pamet modifikacije jednog već primenjenog principa koji se pokazao kao dobar, ali je imao štošta nedostataka, zato što je čova manje razmišljao o nekim detaljima, tj. pošao je od jedne lošije pretpostavke (da ploča mora biti idealno ravna - što je redak slučaj, posebno u slučaju PGP PKB ploča).E sad, ako Stein, Бата Хладнокамени ili neko već, čuje, možemo da pregovaramo. :buehehe: Moja ideja, a vi radite šta hoćete sa njome, samo je ostvarite. :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...