Jump to content

DIY gramofon II


stein

  

66 članovâ je glasalo

  1. 1. Da li ste zainteresovani za samogradnju gramofona?

    • Da, ako nije skuplje od cene novog CD plejera
    • Da, ako tema bude dovoljno informativna
    • Da, bez obzira na cenu i tehničke informacije
    • Ne, to je bacanje para i vremena
    • Ne, previše je zahtevno
    • Ne, gramofon je prevaziđen kao izvor
    • Nisam siguran, ali je zanimljivo
    • Nije mi zanimljivo
  2. 2. Da li vam je ova tema zanimljiva



Preporučeni Komentari

Jebote, sad i ti !

Pa jel' Zflazar jasno napisao da je ona Broskie-eva sema sto je na Kiticevom sajtu sjajan cevni RIAA preamp koji je svu konkurenciju znacajno zvucno nadmasio. Sta jos hoces da ti neko formulise/dizajnira?

Ne filozofiraj nego betoniraj :character13:

Jebote, sad i ja...

(hmm... ovo nije baš ispalo kako treba...)

Neka... Meni je ZFL već odavna prosledio šemu RIAA sa 6922 (ECC88, PCC88 E88CC, whatever) i onda dodat komentar da se za napajanje treba zasukati rukave. O istom paušalnom sukanju rukava je pričao onomad i Zen, pa su tokom već načete zlosrećne ne-komunikacije u onom threadu dva stručnjaka "konstatovala" da treba momačka napojna sekcija i ko o čemu, svi samo to konstatuju, dobace, prilože, naznače, nagoveste, spomenu, i na kraju ignorišu jer je mnogo važnije sada isterati mak na konac ko je više u pravu oko ko zna čega... Čekam šta će se iz "mućka" ispiliti... Verovatno neki polutruli smrdljivi fetus pileta a ne konačni dogovor oko neke šeme kompletnog uređaja. Mislim, dobro mi je i sa ovom ultrajednostavnom Le Pacific RIAA, ali bi bilo veliko ostvarenje sagraditi nešto od ovih četvrt kubika cevi, trafoa i visokonaponskih kondenzatora i to koristiti u praksi, i još više, s ponosom konstatovati da je konstrukcija rezultat zdušnog rada više ljudi sa ovog foruma. Makar to bila modifikovana verzija nekog već postojećeg uređaja. Uspelo je sa NS10... Ne vidim zašto se to ne bi moglo postići i sa cevkama. E, tek onda možemo reći da smo forum koji je nešto stvarno realizovao... Sve ostalo što sam uradio (na stranu priča o gramofonu koja će biti kada bude) je nešto začeto negde drugde...

Poenta nije da neko to konstruiše mene radi, već da se realizuje nešto kao rezultat sastavljanja više od jednog mozga i da se nađe makar kompromis oko nečega ako tako moram da kažem. Konsenzus oko svih detalja i ne može da se ostvari jer koliko ljudi, toliko ćudi puta dva uveta...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 703
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Znaci nije sam preamp problem, Broskie je dao semu, Kitic napravio, Zflazar istestirao, nego ti u stvari cekas optimalno napajanje. OK, sad je jasno...Mada, kad vec imas toliko materijala, nije tesko probati 3-4 standardna koncepta (pasivno, shunt i ser. reg, cevni i/ili poluprovodnicki) pa izdvojiti resenje koje ce najvise odgovarati licnom ukusu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znaci nije sam preamp problem, Broskie je dao semu, Kitic napravio, Zflazar istestirao, nego ti u stvari cekas optimalno napajanje. OK, sad je jasno...Mada, kad vec imas toliko materijala, nije tesko probati 3-4 standardna koncepta (pasivno, shunt i ser. reg, cevni i/ili poluprovodnicki) pa izdvojiti resenje koje ce najvise odgovarati licnom ukusu.

Ma nešto mislim da ni napajanje nije problem :character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znaci nije sam preamp problem, Broskie je dao semu, Kitic napravio, Zflazar istestirao, nego ti u stvari cekas optimalno napajanje. OK, sad je jasno...Mada, kad vec imas toliko materijala, nije tesko probati 3-4 standardna koncepta (pasivno, shunt i ser. reg, cevni i/ili poluprovodnicki) pa izdvojiti resenje koje ce najvise odgovarati licnom ukusu.

Nije tu više ni stvar ukusa, ljuto, nalte, ne volem, a ni papreno...Što je sigurno, sigurno je da neću praviti ništa što počinje sa cevna ispravljačica, pa da ne znam ko u čega može da se zakune da je bolje. To što imam ispravljačica sigurno ne doprinosi boljitku, stoga je prosto da bude kolo-kolo naokolo a u kolu plešu četiri plavooke, crnokose diode, sad dal' Šotke mori šotke ili ove "spore", ne bih znao. Potom ide kondoliza a iza dal rezistor ili induktor pa jopet obrni kondenzor i onda ili rezistor ili neka kerefeka sa CCS, Shunt, SPS ili RTS, ko bi ga znao. Iskreno, nikada nisam slušao kako svira napajanje, jer kada ga čujem, to onda obično onaj bas ili bariton od trafoa brunda pesmu na pedeset herca a onda više ništa ne valja... Imam jedno lepo parče torusa, naručeno, plaćeno, isporučeno, zatureno... baš za ovako neku namenu. Ne bih mogao da se tačno setim gde smo stali sa naponom, ali bih rekao negde oko 260VAC... Podložno proveri... Znam da imam celu kutiju kondova od 4700uF/450VDC sa kojima očigledno samo mogu da se boćam...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne mislite da se ništa ne dešava... Dešava se. Danas mi je Lukaluka sredio oko granita a kada će mrcina i stići do mene, rešiće se kako možemo, sada mi se ne isplati putovati na tu stranu, ali sam zato pripremio smešu mlevenog mermera, belog glacier cementa i vode, sve dobro zamešao na suvo, potom dodavao vodu i izlio u dva mala kalupa za probu. Ako se rezultati pokažu dobro, ponovićemo postupak, ako ne budem zadovoljan, korigovaćemo nešto pa opet proba, pa sve dok ne bude kako treba. Materijala bar ima dovoljno :rolleyes: Slike će biti kada beton stegne... Pa kada ga budemo vadili i izvadili i ... ili razbili ili polirali... :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koja je specificna tezina tog vestackog mermera? Da ne bude prelagan?

Ha, ha, ha... Pa nije to stiropor... Mermer se kreće u granicama od 2.6 do 2.86 GS (GW= gravitaciona težina, odnosno težina u odnosu na zapreminu vode pri 4 stepena Celzijusa, kada je H2O najgušći, dakle, od 2.6 do 2.86 kg/dm3) a lomljeni mermer je dobrano lakši sa 1.57 dok se Portland cement kotira sa 3.17kg/dm3. Ako je u određenoj zapremini 2 dela lomljenog mermera a jedan deo Portland cementa koji popunjava rupe između komada mermera, onda bi za tačnu matematiku trebalo izvesti matematičku igranku, ali verujem da je najrealnije računati da se ovako sačinjen beton približava vrednostima koje iskazuje i pun mermer... Do podataka sam došao uz pomoć formule Google + "Specific Gravity Weights" samo dva da spomenem:http://www.engineeringtoolbox.com/specific-gravity-solids-metals-d_293.htmlhttp://www.reade.com/Particle_Briefings/spec_gra2.html#M
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2*1.57+3.17 + k*1(voda)=? Koliko delova vode?Onaj moj stocic od vestackog mermera je neverovatno lagan.

Nije ti način na koji računaš baš nešto. Cement popunjava praznine među kamičcima i na taj način svojom specifičnom gustinom povećava specifičnu gustinu smeše. Da sam znao da ćeš postaviti ovakvo pitanje, smerio bih visinu mermera u posudi, potom sveukupnu visinu sa cementom i posle mešanja opet. Posle mešanja, visina u posudi je opala bliže visini samog mermera, ali ne mogu tačno da kažem koliko. Vodu ne računaj, od nje posle procesa ne ostaje ništa merljivo. Tvoj stočić od veštačkog mermera, ako misliš na onaj sa plavim šarama mene neodoljivo podseća na plastiku ili plastičnom folijom presvučen mediapan, ivericu. Računaj sa dimenzijama i ako imaš vagu, na svakih dm3 bi trebalo da imaš bar preko 2kg težine. Dakle, orijentaciono, ako se po tabeli uzme ploča granita koji je nominalno 2.6kg/dm3 a dimenzija 600x370x70mm, onda je to 6x3.7x0.7dm = 15.54dm3 x 2.6 = 40.4kg za ploču koja će biti osnova za bazu i motor. Ista ili približno ista bi trebala da bude gustina, tj specifična težina veštačkog mermera... Recimo da će okvirno, baza biti 400x400x70, to je oko 28 kg, ali recimo da je samo 18kg, na to dolazi tanjir sa osovinom još 7.5kg, to je oko 65kg pa još ručica, motor... Ne mnogo manje od 70kg. Srećom pa će sve moći da se premešta deo po deo... :rolleyes:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je racunica ispravna. Mermer mesas sa cementom u odnosu 2:1. Nema veze sto ispunjava supljine. Cement vezuje vodu u odnosu 1:x. Sad mozes kad sve zavrsis da potopis u vodu i izmeris ko Arhimed kolicinu istisnute vode i izracunas specificnu tezinu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... a može i da stavi na vagu... E, iskreno, nije me previše briga za pola kile tamo ili vamo. Ako zastenjem kada ga budem dizao na postolje, sigurno je da je teško. Neka, imam ja komšiju koji je oduševljen svakom glupošću koje se latim i uvek voljan da pripomogne kada treba nešto zapeti. Istog komšiju sam već do neke mere uspeo "prevaspitati", naime, već 4 meseca mu Denon na "popravci" i od toga, koliko vidim, nikad više pojačalo neće biti. Našli smo mu super kombinaciju Marantz PM44 SE integralca koji nema tonske kontrole a na kraju svi ćemo odraditi. Ja pomoć u gradnji gramofona prethodnom vlasniku, a moj komšo meni odradi iznutra zidove na zabatu sa stiroporom, lepilom i gletovanjem. Ja samo kupim materijal i malo pripomognem da sve ide brže.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iskreno, težine mi nisu nešto bitne u ovom delu posla. Niti ću napraviti nedovoljno težak, niti previše težak gramofon. Potreba za podatkom o težinama je postojala u fazi gradnje ručice i tanjira. Kod ručice, verujem, iz sasvim razumljivih razloga nije moguće mnogo toga raditi po sistemu "kako god ispadne". Rezultat bi u tom slučaju bio adekvatan: :rolleyes: Kod tanjira, opet, u igru ulazi i tačka na kojoj osovina treba da se vrti a težina koja pritiska plus tare površinu ispod kod težina reda 7 i nešto kg nije niti zanemarljiva, niti olako rešiva (jasno je o čemu pričam, zar ne? :buehehe: )Pošto je ovo čist DIY do granica racionalnosti i isplativosti, a u tom kontekstu čak i nije kloniranje nekog konkretnog modela nekog proizvođača (mada ruku na srce, teško može da se sada izmisli neka mlaka voda) onda će ovo biti izvedeno kao polu-kompromis, polu beskompromis. Kompromis je recimo prilagođenje na neke dostupne i cenom pristupačne elemente. Granit koji će biti osnova za bazu i motor i konačno, sve ostalo, mogao bi biti i onaj sa lapisom, sedefastim komadićima na kojima se svetlost prelama u skoro svim duginim bojama, i koliko god to fascinantno delovalo vizuelno, ne bi sviralo bolje a razlika u ceni bi bila preko tri puta** za iste gabarite (**procena)... Racionalizacija se takođe ogleda i u motoru i zvučnici jer bi bilo iracionalno sam praviti motor i/ili zvučnicu a neracionalno platiti recimo nekih 150+€ za motor koji zapravo nije ništa bolji nego ovaj koji sam dobio od Zena. Zvučnicu koju sam platio 50€ kolegi iz Nederlandske, ovde bih verovatno morao platiti mnogostruko više ( http://www.phonophono.de/YA15014_6_e.php3?Kennung= ) ... Ostatak je ručica koja je koštala malo u novcu a malo više u izvedbi, tj vremenu i radu...Tanjir je rađen kao beskompromisni kompromis jer je u izvedbi Leonarda cena bila tek frakcija cene upola tanjeg tanjira u režiji firme Pro-Ject koji za svoj 40mm tanjir očekuju nadoknadu od 500€...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

#betoniranjeIzvadio sam manji probni uzorak izliven u konzervu. Nisam baš nešto oduševljen pojavom. Na prvi pogled, imam osećaj da ima više cementa nego što treba; popunjenost kamičcima je manja nego što sam očekivao ali to ne mora biti tačno jer se sada vidi samo grubi odlivak. Oprao sam ga samo onako, rukom ispod tekuće vode na slavini. Dobra je vest da sam našao svega nekih šest do sedam minijaturnih mehurića na površini a pošto sam sve radio prilično ofrlje, dobro je da tu nema neki krater. Mnogo sam više pažnje posvetio valjku u koji bi posle trebalo da ide motor a ovaj kalup je iskorišten samo da potrošim ostatak smeše. Što se tiče uleganja i popune kalupa, tu sam 100% zadovoljan jer se tačno i lepo ocrtava svaka nepravilnost i pravilnost u obliku koji je posuda imala. Rečeno mi je da treba da stoji desetak dana pre poliranja ili brušenja, tako da ovo koliko je brzo, toliko je i dugotrajno... Ništa... Sutra uveče vadim i onaj drugi komad pa idemo dalje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...