Jump to content

Gramofonske glave


revox

Preporučeni Komentari

Nije toliko stvar u lemljenju...

mislim nije bez znacaja ali nije toliko vazno.

mislim da nije lem u pitanju mada se slazem da ga treba uraditi recimo sa pred-zagrevanjem,

i kvalitetnim kalajem (old school, koji ima dobar fluks...) a prethodno ocisćene povrsine.

Ovde je iskljucivo stvar u fizickom spoju.

.

lako se to isproba.

1. prazan konektor

2. konektor gde su zalemljene kratke zice 5mm koje NE prolaze kroz steznik.

3. zalemljene zice koje su stegnute fizicki - i tu skracene.

.

Tih 40pF je od tog dela koji je stegnut. Ne od lemova.

.

Najviše kapacitivnosti unosi fizicki spoj.

tamo gde se steze kabl. tu dolazi do smanjenja udaljenosti provodnika, na povrsini koja je poprilicno velika.

Onolika kolika je povrsina tog dela koji se steze kljestima.

I tu treba postaviti neku izolaciju izmedju zica. koja je dovoljno tanka da taj stezac ima i dalje funkciju,

a mnogo veci dielektrik, izolator, nego sama izolacija zica.

Moze termo buzir, teflonski selotejp (kliza se, preko termo buzir ili nesto drugo) ili papirna izolacija...

kod kablova bez kosuljice narocito - tako da sve ono dobijeno izbacivanjem sheilda, na te 2 tacke se ponovo vraca - with vengence.

 

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pokušati ću objasniti još jedan razlog zašto svaka zvučnica nije za svaku ručku. Taj pojam je poznat pod imenom komplijansa.

 

Što se tiče ovih glava koje imam sve su kompatibilne sa thorens ručkom od 7,5 grama

ide tu još 1-2 grama sklalamerije od šarafa i podloški

 

nije tu problem barmi se tako čini, računao sa kalkulatorom na Vinileengine

 

mislio sam da je možda problem sa VTA pa sam tu malo eksperimentisao ali nema boljitka

 

 

Tako sam ja povezao na EMT-u i to mi radi. Glava Benc Micro gold. Originalni preamp koji je u njemu.

(Sa tim sto mislim da su oni spojili fizicki masu rucke i chasses gramofona. pa moram ubaciti neku podlosku da to izolujem)

Tako dje tako sam povezao i jedan Thorens. Glava Denon mc high output. Ali on je imao SME rucku koja je izolovana i imala je izvod za masu rucke...

i to je odmah radilo sve sa manje sumai boljom separacijom kanala. Tako reci nema ni suma ni bruma kada je pot na maximumu.

sa thorensom je isprobana i riaa koja je na ulazu isto imala ecc83.

.

:)

 

to ću da napravim čim nađem novi kabl da ga mognem uglaviti na gram

 

 

.................. Jos jedna stvar:

Pre par meseci napravim kao neke interkonekt kablove.

Ajd kao da izmerim kapacitivnost.

i bude oko 100-120pF. sto mi je bilo cudno?

onda uzmem i isecem kablove. oba spojena rca konektora.

Izmerim kabl i konektore. 

I utvrdim neverovatnu stvar. Sam fizicki spoj na rca muskom kablu, tamo gde se steze kabl da bi cvrsto stajao,

unosi najvise kapacitivnosti. Izmerim i isti konektor "prazan" bez stegnutog dela kabla od oko 2-3cm.

mnogo manja kapacitivnost.

Na tom spoju je bilo oko 30-40pF i to na samo jednom kraju.

.

Posle toga seam izolovao bolje zice samo u delu oko tog spoja, tako da i dalje mogu da se zajedno tu stegnu

i izmerio mnogo manju kapacitivnost tog fizickog spoja...

.

Napravio ponovo kabl i izmerio na celom kablu manju kapacitivnost.

pri tome korišceni isti C metar, isti konektori i isti kablovi...

.

Zakljucak: fizicki spoj koji drzi kabl u konektoru najvise unosi capacitivnosti, i to X 2.

I ne samo to jer tako rasporedjena capacitivnost na krajevima tvori vec neki konkretni filter i reaktivno kolo.

.

To su neka moja direktna iskustva...

.

Proizvodjaci daju kapacitivnost kbla po metru,

a tu je potrebno dodati  X 2 i kapacitivnost spoje i C samog rca konektora, onda kapacitivnost veze sa zenskim rca,

i samu kapacitivnost zenskog rca.

kapacitivnosti konektora i njihove fizicke veze nisu velike, ali kapacitivnost fizickog spoja,

; tamo gde se kabl steže;

moze biti velika cak ta dva mesta mogu imati vecu kapacitivnost nego sam kabl...

:)

 

 

o ovome sam negdje čitao i tu si u pravu

 

čak preporučuju da se na stavljaju rca konektori skupi sa metalnim oklopima već da se radi sa običnim plastičnim rca konektorima i umjesto stezanja kabla sa metalnim ušicama da se kabl učvrsti sa termobužirom za rca konektor

 

u toj varijanti ne treba ni plastični omotač rca konektora ako se stavi dva tri sloja termo bužira

 

nego

 

ne reče mi niko oko onoga svičera

 

da li rješavam problem sa 2,2Mohma da ne dođe do crkavanja glave i da li će to imati uticaja na zvuk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma stavio bi ja post-38-0-91947700-1389106067_thumb.jpg ovo plavo govance no je preveliko - 8 pozicija

 

a i mali je pa ga nemam đe staviti

 

ovi sa 4 pozicije imaju ihaj kombinacija a to ti je da se igraš i ne slušaš muziku

 

sa 4 vrijednosti otpora daje

 

post-38-0-08191100-1389106619_thumb.jpg

 

meni završava posao ovaj okrugli svičer

 

ubodem mu otpore koje treba ako je ovaj kalkulator da valja

 

http://www.hagtech.com/loading.html

 

i veseli te bože

 

i nemo me zajebavat :wink2:

 

koji prvi otpor da stavim na ovaj rotirajući svič da ne spalim ove glave dal 2,2Mohma ili nešto drugo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

koji vam djavo ovijeh dana , sve moram pisat 3 puta

 

stavi 100K kao fixni - ostale dodavaj u paralelu

 

 

si šefe, :respect:

 

prejela se stoka masnog, ponapijala, godine ufatile, cirkulacija loša, mozak na po gasa - ako radi? :whistle2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo malo vesvese novopečenim gramofondžijama

 

stare gramofondžije to sigurno znaju i obraćaju pažnju na to

 

ova priča koju smo do sad imali na našem forumu  je ovde samo malo opširnija pa se da nešto naučiti

 

http://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?f=19&t=33929

 

ovde

 

http://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?f=19&t=33929&start=204

 

nalećeh na ovo i na ovaj kalkulator

 

kalkulator se može skinuti ovde

 

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCoQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.luckydog.demon.co.uk%2Fimages%2Fcapacifier.xls&ei=8zTMUvOBHKm3yAO_joDoCg&usg=AFQjCNFTaAgcav0NdLQUewdPbcbE0XbgkQ&bvm=bv.58187178,d.bGQ

 

zakačio bih ga i ovde no je malo veći pa neće 267kb

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa vec si stavio link za njega, u postu 274. Ne razumjem sta je problem?http://www.diyaudio.rs/topic/5405-gramofonske-glave/?p=176417

 

nije problem nego htjedoh da ga zakačim ovde bez linkovanja ali ne mogu exel fajlovi da se kače bez samo zipovani pa dok to odradih rodih mečku

 

@ZZZ,  ovaj cordial CPK 220 je između 2 provodnika 60pf/m a tanak je mogao bih ga iskoristiti za ono vezivanje - treba 4 kabla ugurati u gramafon

 

ako nema što tanje od njega

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

moze, ako taj strani gramofonski šteker nije uzan za nas domaći blek en deker...

salim se.

tako je 4 kablica... moze naravno ako kazes da je fizicki OK.

Ali pazi tu bi trebalo da imas manje od tih 60pF navedenih

zbog toga sto ne kodistis kosuljicu.

kako se na slici vidi tu su i plus i minus zasticeni kosuljicom

kabla koja je ujedno i spoj sa chasisom.

I tu nije potrebna ona dodatna crna zica koja se obicno tu pojavljuje.

tako da kroz kosuljicu kablova ne putuje nikakv "audio" signal

(sem HF returna itd itd...).

.

Ali ako imas neki instrument mozes i sam izmeriti pre montaze.

možda jedno od objašnjenja zašto kablovi sa spiralnim širmovima (tipa onih na anti-cable) zvuče drugačije, kod njih nemaš šta da stegneš na tradicionalan način u stegu RCA konektora?

Pa ako mislis na one meke konektore koji imaju kao neku spiralu unutra to je sasvim OK

mislim da imaju 2 firme koje drze patent za to wbt i neki australijanci?

.

nemam pojma kao izgledaju iznutra na mestu koje fizicki drzi kabl?

.

Ali meni su ti na primer wbt super i planiram da ih nabavim i muske i zenske

Razmisljam da napravim neki samo preklpni ulazni deo. pasivni i sa relejima

bez pojacanja i bez ikakve druge skalamerije unutra. Recimo releji na baterije.

i eventualno neki pot unutra. Jesu skupi ali mislim da vrede. Napravis jednom i gotovo.

a moze se dodati i neka daljinska kontrola (mada sam generalno u mom primeru protiv toga,

jer predjem u sobi sigurno dosta sa ustajanjem i sadanjem ponovo ipak to je neka kakva takva fizicka aktivnost...

sa tim daljinskim bi se pretvorio u totalnog dembela... A i nije vintage spirit... i volim da dodirnem pot :))

Što se tiče ovih glava koje imam sve su kompatibilne sa thorens ručkom od 7,5 grama

ide tu još 1-2 grama sklalamerije od šarafa i podloški

nije tu problem barmi se tako čini, računao sa kalkulatorom na Vinileengine

mislio sam da je možda problem sa VTA pa sam tu malo eksperimentisao ali nema boljitka

to ću da napravim čim nađem novi kabl da ga mognem uglaviti na gram

o ovome sam negdje čitao i tu si u pravu

čak preporučuju da se na stavljaju rca konektori skupi sa metalnim oklopima već da se radi sa običnim plastičnim rca konektorima i umjesto stezanja kabla sa metalnim ušicama da se kabl učvrsti sa termobužirom za rca konektor

u toj varijanti ne treba ni plastični omotač rca konektora ako se stavi dva tri sloja termo bužira

nego

ne reče mi niko oko onoga svičera

da li rješavam problem sa 2,2Mohma da ne dođe do crkavanja glave i da li će to imati uticaja na zvuk

mislim da ti taj prekidac nije potreban za selekciju opterecenja.

ako bas mora onda nesto vrlo blizu resetke cevi.

U svakom slucaju jedan R mora biti na resetki prema masi bez opcije iskljucivanja da bi osigurao stalno prisustvo negativnog prednapona

i stabilan ispravan rad cevi.

tu mozes koristiti one male plave on-off prekidace u paku.

ako bas moras

pitam se - zasto je Eichman Bullit takav kakav je

mada , mozda nisu detaljno napisali .... na netu

:wink2:

pa napisao bih sigurno i dao link da sam dosao do toga tom metodom :)

medjutim sasvim slucajno je bilo:

napravim neke kablove cisto da probam zicu, izmerim C tek da proverim

kad ono ček ček - nešto tu nije u redu... proverim shit instrument nekim malim pF C

i onda seci kabl i meri sve ponaosob.

.

bas cu da potrazim taj bullet da vidim sta se prica na netu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

kafanske price

 

BMW bolji od Mercedesa

 

 

mda,moze se i tako gledati na stvar,neki stavljaju na prodajnu listu SPU,EMT15 zarad mozda Decca Gold,ili Decca London-a  :)

 

Odlican link.

Vec iscitano danas pre podne zahvaljujuci tvom input-u. :wink2:

Pratim ovaj thread i dalje.

 

Zakljucak - "rovovska" borba.

 

taj @paskinn je moj covek,cita mi misli :oke: ,ovaj deo mi se najvise svidja:

 

"They thin-out the music, that's how they achieve the impression of 'speed' and 'clarity."

 

(cast retkim izuzecima)

 

nije mi namera da ulazim u te rovoske borbe,prepucavanja,bitno da je covek na kraju zadovoljan..

 

:drink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...