Jump to content

Kabeli novosadske firme NOVKABEL (ali i drugi)


Preporučeni Komentari

  • Odgovora 52
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

"Proizvod trenutno nemamo na lageru"

Pitao sam i za 12x2x0,8 i kažu da bi možda moglo, ali kotur od 100 m. Meni treba 5 m. Još samo da na forumu sakupim vas 19 koji biste ovo da pravite, i to je to. :mrgreen:

edit: Ozbiljno bi mogao da se razmotri group buy kotura od 100 m kabela 4x2x0,6 koji na 1 m košta 53 din. Nas 5 ili 6 razdeli kotur. Treba po 3 dužine za jednu dužinu pravljenog.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Graphic demonstration of cable frequency response:

Advertisers and consumers talk about different cables performing differently in the highs, lows, and so forth. Spectrum analysis shows the actual frequency response of the cables, proving or disproving those statements. For this analysis I used TrueRTA software. The audio converter I used has an output impedance (z out) of 50 ohms, which is about the same as an active instrument; and an input impedance (z in) of 1 Meg, which is typical for most amp heads, both vintage and modern. I found that with those impedances, all of the cables had totally identical frequency response--meaning they do exactly the same job of conveying lows, mids, and highs, without variation, from 10 Hz to 20 KHz. You can see that here in an analysis comparing the two highest-capacitance and two lowest-capacitance cables:

post-1-0-47431700-1338609524_thumb.png

(Click on image for a larger view)

The glitches you'll see at 60 Hz and 180 Hz are artifacts from the power wiring in the room.

In order to show a visible difference in cable performance, I had to raise the z out and lower the z in. I raised the z out by running the test signal (pink noise) in series with a passive P-bass pickup, and I lowered the z in by putting a 1 Meg resistor in parallel with the input. This also shows an exaggerated view of the type of tone changes that can be heard with a passive guitar. Here is an analysis of ten of the cables side-by-side:

post-1-0-35777200-1338609560_thumb.png

After that test I bought three more cables, so here are those plus two of the high and low capacitance cables from the first test:

post-1-0-13672300-1338609648_thumb.png

(Click on the images for a larger view)

The capacitances of all the cables are listed on this page.

These charts demonstrate that with a passive instrument, a cable's capacitance has a direct correlation to the amount of high-frequency content it can carry effectively. With an active instrument, it makes no difference. They also show that even in an extreme case, the cables perform identically in the lows, and the mids never drop in level unless the highs get rolled off that far. In other words, claims about a cable having "deeper, stronger bass", "scooped mids", or "polite low mids" are all completely false. In the case of a musician testing with their ears, these qualities are just in their imagination, a trick of our brains hearing what they want to hear--it honestly happens to the best of us.

In the case of a company that makes or sells these cables, those descriptions are not entirely honest. Sometimes they even use tone-describing terms like etching, glare, smearing, resolution, and so forth, but these descriptions are just meaningless garbage in the context of instrument cables. Here's a page where I tested those claims. They will also try to snow you with a bunch of scientific-sounding claims about inductance,skin effect, current bunching, and resonance--but those don't have any measurable or meaningful effect on audio frequencies in instrument cables. They are only relevant in the MHz and GHz ranges, at lengths of over a mile, so don't be fooled by the fake "science" in cable marketing.

In spite of those brain tricks or marketing voodoo, there can be some times when swapping different cables into your rig really will cause an audible difference! Here's how: a guitar's pickups, their vol/tone wiring, the cable, and the amp or pedal at the other end all interact to form a passive filter (a simple EQ). The variable that changes the shape of the filter is the total capacitance of the cable. As shown in the "visible difference" graphs above, this filter can roll off the highs, and boost a narrow hump just below the point where the highs roll off. The closer the z out value at one end of the cable is to the z in at the other end, the more exaggerated and audible the filter becomes; the graphs show an extreme example of this. Even small adjustments of your volume or tone knobs can have a noticeable impact on that filter shape. However, with an ideal impedance relationship between two pieces of gear, the filter has no effect at all--the frequency response is perfectly flat, as shown in the very first graph. A good-quality buffer creates an ideal impedance relationship. That's precisely why onboard preamps were invented.

For more about what this all means in practical terms, check out this page of examples. And of course you still have to consider the most important thing: how well were the cables made? Click here to read my opinions of the construction quality, and value, of the cables I tested.

Source:

http://www.ovnilab.c...es/cables.shtml

------------

P.S.

na 50 clanaka i postova o tome koji kabl bolje svira - moze se naci 50 clanaka koji objasnjavaju da to nema veze sa zivotom...

vise naginjem na polovinu onih likova koji kazu da su price o kablovima hoax ...no... imam neko svoje izdvojno misljenje...

licno ne cujem neku veeliku razliku izmedju unutrasnjeg zvucnickog ozicenja (kablovi izmedju drajvera i skretnica - direktno lemljeni za njih) sa no name 0,25mm solid core i visezilnog VDH 2.96 / AWG 12.5 oba Silver coated high purity OFC :rules:

ista je prica i sa spoljasnjim ozicenjem.... :comando:

izabrao sam na Tannoyima CS - 12 HF VDH za unutrasnje ozicenje i za bass i za visoke - a spolja je bakarni high purity OFC Neotech u rangu od 250 dinara po metru

ako je resistance za VDH 0.58 Ohm/100 meter - koliko je na 50 santimetara ? :rasta:

razmisljam o tome kao kad treba da se izabere dzemper - pa onda biramo da li je rucno pleten ili moderan konfecijski - da li je deblji ili tanji - ako vam je toplo i udobno - to je to... nema price vise....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

stari NAUK od 4qmm je bas super za kabliranje ampova :whistle2:

dzaba i NAUK koji sam kacio na kobasice kad nisam mogao da cujem ovo sto sad cujem.ovo svira bar za 2 klase (visoki tonovi cak 3 puta :crazy: ) bolje od starih Cabasse. :Viannen_loungelizard:dakle nista kablovi ne vrede bez jebeno dobrih zvucnika :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...

OK, da ne bude dosadno, proširujemo priču o kvalitetu bakra i na ostale. Evo, za početak dodajem Draka i Belden. I pitanje, da li kod nas može da se pazari nešto od Beldena (UTP, SFTP, telefonci), a da to nije kotur od 100 m ?

P.S. BIlo bi dobro da se makar na početku teme učestvuje u temi i na temu, a ne da se flejmuje. Izgleda da se anubisu u poslednje vreme mnogo gledalo kroz prste, pa se (previše) opustio.

Imas mrezne belden u firmi Infohome i IRVAS International d.o.o., ne znam koja je najmanja duzina, nemaju sa teflonskom izolacijom, bar ne na sajtu. Uglavnom su sa polietilenskom izolacijom, osim 1885ENH koji ima foam polyolefin sto je ujedno i najbolji dielektrik od ovih sto se prodaju ali je na zalost ovaj kabal i najskuplji, oko 1 eur po metru. Imas cenovnik na sajtu Infohome... Ja sam trenutno u istrazivanju teflonskih kablova domacih proizvodjaca pa ako nadjem nesto interesantno, postovacu


Nasao sam Novkabelove kablove za telekomunikacije sa izolacijom od penastog propilena. Mislim da je to najbolje sto moze da se nadje u Srbiji. Danas sutra cu ici da kupim koji metar.

@Boki,

ako si zainteresovan, reci koliko ti treba metara kabla i koji oces da bude konacni presek, dace mi za malo vecu kolicinu popust.

Znaci provnodnik cist bakar, izolacija penasti polietilen. Ja cu uzeti najmanji dijametar sto imaju, 0.4mm.

Radi se o kablu TK59 M, GM. Orjentaciono cena za 5*4*0.8mm je 270 din preko 10m.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nasao sam Novkabelove kablove za telekomunikacije sa izolacijom od penastog propilena. Mislim da je to najbolje sto moze da se nadje u Srbiji. Danas sutra cu ici da kupim koji metar.@Boki,ako si zainteresovan, reci koliko ti treba metara kabla i koji oces da bude konacni presek, dace mi za malo vecu kolicinu popust.Znaci provnodnik cist bakar, izolacija penasti polietilen. Ja cu uzeti najmanji dijametar sto imaju, 0.4mm.Radi se o kablu TK59 M, GM. Orjentaciono cena za 5*4*0.8mm je 270 din preko 10m.

S obzirom na konstrukciju tog kabela, postavlja se pitanje da li uopšte praviti onaj sa audiofil.net sajta?Ako bih išao na tu varijantu da samo ufrćkam grupu vodova za + i -, onda bih ipak trebao neku konfiguraciju koja ima parni broj grupa. Ovaj kabel je 5*4.Kod ovog tipa kabela TK59 M GM, išao bih na varijantu 10*4*0,4 mm.Ipak ću probati još malo da potražim J-Y(St)Y 12*2*0.8(0.6)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

S obzirom na konstrukciju tog kabela, postavlja se pitanje da li uopšte praviti onaj sa audiofil.net sajta?Ako bih išao na tu varijantu da samo ufrćkam grupu vodova za + i -, onda bih ipak trebao neku konfiguraciju koja ima parni broj grupa. Ovaj kabel je 5*4.Kod ovog tipa kabela TK59 M GM, išao bih na varijantu 10*4*0,4 mm.Ipak ću probati još malo da potražim J-Y(St)Y 12*2*0.8(0.6)

Meni je ovaj 5*4 ok jer bi od njega pravio samo jedan vod, sa 0.8 precnikom to mu dodje 2*5mm2. Ovaj od 5x4 sam samo naveo jer su ga imali u radnji kad sam zvao al mogu i drugi da se naruce. Nisam video ovak kabal uzivo, tako da ne znam tacno kakva mu je konstrukcija ali ja sam mislio samo da razdvojim polove bez da sve raspredam. Eventulano mozda uzmem duplu duzinu pa da od druge napravim konstrukciju koju ti hoces pa uporedim. Videcu danas ako uspem da odem do njih i vidim na licu mesta, narucim za mene...Inace radi se o blueline-u.Jesi ovaj kabal J-Y(St)Y 12*2*0.8(0.6) cuo/naso da neko radi sa nekom boljom izolacijom od PVC?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jesi ovaj kabal J-Y(St)Y 12*2*0.8(0.6) cuo/naso da neko radi sa nekom boljom izolacijom od PVC?

Šta čuo? Šta izolacija? :buehehe:Treba mi za ovo: http://audiofil.net/...m.asp?NewsID=34Dakle --> 12*2*0,8 od kvalitetne Cu žice i Al-screen folija, i to je to.Može i 16 ili 24 pojedinačnih od 0,8(0,6) mm, ili neko drugačije grupisanje, ali mi treba i folija u tom paketu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda tu Al foliju uzeti sa nekog najjeftinijeg koaksijalca za TV, oni mahom imaju bakarnu pletenicu u tragovima i tu foliju a koštaju par desetina din/m. Odeš na krov zgrade i nakupiš kolko ti treba ili šetnja do OTC.Rešenje br.2 je samolepljiva Al traka, ima je u Woby hausu za ~50din, rolna 40mmx10m.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda tu Al foliju uzeti sa nekog najjeftinijeg koaksijalca za TV, oni mahom imaju bakarnu pletenicu u tragovima i tu foliju a koštaju par desetina din/m. Odeš na krov zgrade i nakupiš kolko ti treba ili šetnja do OTC.Rešenje br.2 je samolepljiva Al traka, ima je u Woby hausu za ~50din, rolna 40mmx10m.

Hvala za ideje. :oke:anyway, treba imati u vidu da je kanap prečnika 12 mm, pa onda preko ide žica 0,8 mm (sa pvc izolacijom, pa je i više), pa tanka teflonska traka, i Al folija treba da ima širinu koja će to da obujmi. (12+2*0,8+2*0,05)*Pi=43 mm ....za neverovati. Možda bi mogla ta traka iz Woby da se navlači kao uske Lewis sa kašikom za cipele. :buehehe: ...ke videmo....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Можда би и могао да ти помогнем,Зен сигурно зна могу ли,ја те нисам баш добро схватио...јел ти треба можда 24 парични,12 пута 2 жице упредене,пун пресек,бакар превучен сребром,а онда свих 12 парова увијено подужно,и завијено у мрмотову фолију,и на крају обучено у рецимо сиви ПВЦ :whistle2:ЕДИТ- не зезам се,него сам некада сецкао такав телефонски кабал и извлачио жице за разне потребе. Која му је ознака и не сећам се,бачио сам спољну изолацију,остале само жичке.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala za ideje. :oke:anyway, treba imati u vidu da je kanap prečnika 12 mm, pa onda preko ide žica 0,8 mm (sa pvc izolacijom, pa je i više), pa tanka teflonska traka, i Al folija treba da ima širinu koja će to da obujmi. (12+2*0,8+2*0,05)*Pi=43 mm ....za neverovati. Možda bi mogla ta traka iz Woby da se navlači kao uske Lewis sa kašikom za cipele. :buehehe: ...ke videmo....

Soćo jedan... :sarcastic_hand:Samolepljiva traka, ko one široke na koturu, uzmeš i vrtiš oko kablića...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Можда би и могао да ти помогнем,Зен сигурно зна могу ли,ја те нисам баш добро схватио...јел ти треба можда 24 парични,12 пута 2 жице упредене,пун пресек,бакар превучен сребром,а онда свих 12 парова увијено подужно,и завијено у мрмотову фолију,и на крају обучено у рецимо сиви ПВЦ :whistle2:ЕДИТ- не зезам се,него сам некада сецкао такав телефонски кабал и извлачио жице за разне потребе. Која му је ознака и не сећам се,бачио сам спољну изолацију,остале само жичке.

pa, tako nešto. :oke:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta čuo? Šta izolacija? :buehehe:Treba mi za ovo: http://audiofil.net/...m.asp?NewsID=34Dakle --> 12*2*0,8 od kvalitetne Cu žice i Al-screen folija, i to je to.Može i 16 ili 24 pojedinačnih od 0,8(0,6) mm, ili neko drugačije grupisanje, ali mi treba i folija u tom paketu.

Znam sta pravis, a nisi mi odgovorio za izolaciju ali indirektno iz tvojih odgovora shvatam da za dielektrik ne maris...Za Al su ti vec odgovorili, to nije problem moze da se resi na vise nacina, sad kako ce da zvuci, treba cuti...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a nisi mi odgovorio za izolaciju ali indirektno iz tvojih odgovora shvatam da za dielektrik ne maris...

Yep! Kabel koji se kupuje se rastura, a treba da sadrži Cu punu žicu svaka u svojoj izolaciji (valjda PVC), 24 ili 16 kom. od 0,8 mm, i Al-screen foliju koja ide preko svega.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...