Jump to content

Kabeli novosadske firme NOVKABEL (ali i drugi)


Preporučeni Komentari

Da li postoji mogućnost nabavke nekih modela kabela, i kako ?Većina asortimana se ne može naći po radnjama u BG-u, ili ja bar ne znam gde ima. Ako se negde ponešto i nađe, onda mora na veću količinu tipa barem 100 m.Za početak, interesovao bi me telefonac J-Y(ST)Y 12x2x0,8.Da li neko zna kakav je kvalitet/čistoća bakra u njihovim kabelima ?Dobrodošle su i informacije o tome koja fabrika u Srbiji nabavlja kvalitetniji/čistiji bakar koji koristi u proizvodnji kabela.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 52
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

pa samo 2 fabrike imaš u celoj srbiji.

OK, da ne bude dosadno, proširujemo priču o kvalitetu bakra i na ostale. Evo, za početak dodajem Draka i Belden. I pitanje, da li kod nas može da se pazari nešto od Beldena (UTP, SFTP, telefonci), a da to nije kotur od 100 m ?

P.S. BIlo bi dobro da se makar na početku teme učestvuje u temi i na temu, a ne da se flejmuje. Izgleda da se anubisu u poslednje vreme mnogo gledalo kroz prste, pa se (previše) opustio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bolji kablovi (kvalitetniji/čistiji bakar) od ovih nema u Srbiji (a i sire) - a fabrika pred zatvaranjem :crazy: :

http://www.fks.co.rs...audio/audio.htm

Iskreno, najviše bi me interesovao upravo pre pomenuti telefonac J-Y(ST)Y 12x2x0,8. Da li Jagodina ima to u produkciji? Belden ima upravo to, ali ne mogu da pronađem u BG-u za kupiti. Ima i NOVKABEL u proizvodnom programu, ali je takođe problem nalaženje toga na malu količinu. Hteo sam da pravim jedan zvučnički kabel (za sebe) po sledećem projektu: http://www.audiofil.net/how_news_item.asp?NewsID=34 Kada se sve sabere i oduzme, tu je donekle bitan kvalitet vodova od bakra, sve ostalo je stvar konstrukcije i izođenja, a materijal je jeftin.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kad bi Apple preselili u Srbiju propao bi za par godina :buehehe:

I tamo gde jeste, apple drži više hype no odnos uloženo/dobijeno.Propašće on i tamo vrlo brzo.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kod netiksa

Ima Draka cables, svega i svačega, ali nema baš taj telefonac 12x2x0,8Možda kupim ovaj: http://www.netiks.rs...hz-bez-halogena i samo ukrstim 4 na + i 4 na -, a ukupni presek izađe 2x1,3 mm2. Na malu dužinu izađe i mali induktivitet, i solidno nizak otpor ali i manja kapacitivnost. Kabel ima vrlo dobru duplu izolaciju. U svakom slučaju ta igrarijica relativno malo košta.

dodji da cujes kod mene kako svira bolji obican kabl "neotech" iz kanibala - mislices da je tozla :buehehe:

Zvao sam za Neotech KS-1224, ali imaju samo 3,6 m u radnji. To bi trebalo da je zaista jako dobro urađen zv. kabel za male nofce. "Problem" je i to što je u pitanju hrpa 0,1 mm (ili 0,15 mm) licni (ukupno 2x4 mm2), a hteo sam da napravim dobar zv. kabel sa punim presekom od oko 0,8 mm, tj. više njih u dobroj geometriji i odgovarajućoj izolaciji + shield (Al folija) sa svojom ground žičkom.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iskreno, najviše bi me interesovao upravo pre pomenuti telefonac J-Y(ST)Y 12x2x0,8...

Bilo je takih nekih telefonaca u Merkuru na Bežaniji. Nije ti daleko... ...na žalost ne sećam se detalja.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Onaj plavo beli telefonac je precnika 0.8. Ne vidim razlog zasto bi se bezalo od njega. Dobar je to bakar. Ako se nadje Jagodinski, jos bolje. Ima u Jagodini njihova prodavnica, bio sam tamo jednom kupio onaj njihov zvicnicki 2x3mm2 gumiran crveno beli. Ali da me ubijete nemam pojma gde se nalazi tacno radnja jer ne poznajem Jagodinu u opste. Tamo sam se slucajno tada zadesio i iskoristio priliku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iskreno, najviše bi me interesovao upravo pre pomenuti telefonac J-Y(ST)Y 12x2x0,8. Da li Jagodina ima to u produkciji? Belden ima upravo to, ali ne mogu da pronađem u BG-u za kupiti. Ima i NOVKABEL u proizvodnom programu, ali je takođe problem nalaženje toga na malu količinu. Hteo sam da pravim jedan zvučnički kabel (za sebe) po sledećem projektu: http://www.audiofil....m.asp?NewsID=34 Kada se sve sabere i oduzme, tu je donekle bitan kvalitet vodova od bakra, sve ostalo je stvar konstrukcije i izođenja, a materijal je jeftin.

A da se proba mozda sa lak zicom?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dielektrična svojstva izolatora je značajna stavka u konstrukciji kabela.

Iz telefonca Y(St)Y se dobije i potrebnih 24 bakarnih izolovanih vodova, kao i Al izolacioni omotač (screen Al-laminated foil).

Evo kako to otprilike izgleda (kod Novkabel):

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iskreno, najviše bi me interesovao upravo pre pomenuti telefonac J-Y(ST)Y 12x2x0,8. Da li Jagodina ima to u produkciji? Belden ima upravo to, ali ne mogu da pronađem u BG-u za kupiti. Ima i NOVKABEL u proizvodnom programu, ali je takođe problem nalaženje toga na malu količinu. Hteo sam da pravim jedan zvučnički kabel (za sebe) po sledećem projektu: http://www.audiofil....m.asp?NewsID=34 Kada se sve sabere i oduzme, tu je donekle bitan kvalitet vodova od bakra, sve ostalo je stvar konstrukcije i izođenja, a materijal je jeftin.

Ovo možeš da probaš i sa UTP kablom AWG24, tj. za žicama punog preseka fi0,5mm tj. 0,2mm2. Sa 12 komata imaš 2,4mm2, a to je ihaaaj za kuću. Ako treba više poterati cat7, on ima deblje parice.

Osim toga ne moraš da uzmeš kabl sa 12 parica, nego duplu dužinu od toga sa 6 parica.

Ako je bitan Al foil, kupi se kabl s njim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo možeš da probaš i sa UTP kablom AWG24, tj. za žicama punog preseka fi0,5mm tj. 0,2mm2. Sa 12 komata imaš 2,4mm2, a to je ihaaaj za kuću.Osim toga ne moraš da uzmeš kabl sa 12 parica, nego duplu dužinu od toga sa 6 parica.Ako je bitan Al foil, kupi se kabl s njim.

Treba pun presek 0,8 mm, ne i manji, zbog skin efekta.Jedan kabel sa 12 parica je zbog: 1. manje posla kod skidanja spoljne izolacije ; 2. Al screen foil je odgovarajuće veličine da se postavi i za pravljeni kabel. Šta da radim sa dve manje Al folije ?24 voda postavljenih po krugu je zbog najboljeg poništavanja međusobnih negativnih uticaja + i - vodova.Možda bi moglo i sa 16 ili 12 vodova od po 0,8 mm. Geometrija bi bila zadovoljenja, a pozitivno je smanjenje ukupnog poprečnog preseka sa 6 na 4 tj. 3 mm2. Kabel je manje krut, manja je kapacitivnost koje ima značajan iznos sa 6 mm2.Treba pročitati članak sa audiofil.netHteo sam da nabavim 3 varijante: Neotech KS-1224, Draka SFTP kat. 8 Multimedia UC1500 (okačio sam link, iz Netiksa) i ovaj koji sam hteo da napravim.Tako bih imao odličan licnasti 2x4 mm2 by Neotech, SFTP mrežni sa 2 x (4x0,645 mm=1,3 mm2) bez intervencija, i pravljeni sa 2 x (12x0,8 mm=6 mm2) rađen kako Maxwell zapoveda.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Treba pun presek 0,8 mm, ne i manji, zbog skin efekta.

Ako je razlog skin efekat, treba da piše "ne i veći". Što manji presek pojedinačnog (okruglog izolovanog) provodnika to bolje, glede skin efekta. Naravno valja imati i dovoljno mm2.Na audiofil sajtu pišu sastojci kabla i bi čoveku dosta:

Sastojci:1. 9 metara Y(ST)-Y kabela, koji se satoji od 6 parica...

No dobro, tvoj kabl. Pratim šta se radi...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...