Jump to content

Horne teorija i praksa


grau.

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 223
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Evo jedan od najjezgrovitijih prikaza matem.modela horne

http://ia600503.us.a...19670024961.pdf

"malo" je tezi za citanje ali vredi pokusati, ipak JPL-lab je veliko ime...radjeno za potrebe NASA-a,

a mala dopuna bi bila:

http://www.google.co...BbLjRaA&cad=rja

fajl ima neobican naziv: 10.1.1.54.5525.pdf (treba celo uneti u Internet browser) a u satvri:

""Comparison of Two Methods for Measurement of Horn Input Impedance" od Hans Schurer, Peter Annema, Hans–Elias de Bree...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E cao ljudi,evo i nekoliko činjenica u vezi sa temom, za koje mislim da prilično olaksavajueventualni izbor i pravac kretanja.1. St horni je poprilično već odredjena vrednost zbog toga sti ima par standardnih vrednosti (1in, 2in, itd...) a od St i Fo direktno zavisi i velicina horne.,2. Primetio sam da je fokus na takozvanim PA hornama. Mislim da taj tip horne nije odgovarajuci za kucno slusanje i slusanje u manjim ili srednjim prostorima. To su vise segmentne hornecesto iz 3 ili cak 5 segmenata, pri tom ukljucujući i mali valjak na samom otboru HF jedinice koji ima veliki broj HF drivera. Takva konstrukcija ima svoje opravdanje ai i namenu. Svaki segment je dodatni akusticki transformator koji dodatno dodaje efikasnost ALI i izoblicenja pa recimo i usmerenost na manjim rastojanjim dok je na vecim rastojanjim prisutnije rasprskavanje. Takve osobine su jako pozeljne za eksterijer i nize snage pojacavaca sto je bio slucaj u blizoj istoriji pa i u današnje vreme...,3. Takve horne su uglavnom kvadratnog preseka, pardon nisu ni kvadratnog nego cak pravougaonog oblika rastuće povrsine. A recimo bolje resenje su horne kruznog preseka ili onog koji gravitira kruznom preseku. Recimo kao kod starih gramofona...,4. Horne nisu klasicnih proporcija, Na primer pure exponetial, hyperbolic, hyperbolic-exponential, tractrix ili eventualno LeCleech za koju nisam siguran da se uklapa u Salmon horn familly... To su uglavnom kompozicije od vise segmnata gde postoji i conična horna u sistemu.Za kućno slušanje mozda bi bilo najbolje da je Flaer horne pure exponential, aodnos duzine i prečnika usta, L=R, iste duzine i prečnika usta. POD USLOVOM da Fo koja iz toga proizilazi, odgovara smestanju u sistem....5. PA tipovi horni su predvidjeni da pokriju donji spektar HF jedinice a to navodi na zalkljucak da su susretne Fo bas na centralnom delu spektra. A mozda je upravo to ono sto bi trebalo izbeci, Zbog toga sto skoro svi osnovni dogadjaji u muzickim materijakima imaju bas u tom delu koren. Tako da se u tom slucaju centralni deo spektra dobija u nekom sabiranju i z 2 jedinice... Sa bespotrebnim poremecajem faza i od skretnice a i od spege horne i skretnice...,6. PA horne su predugacke, pa da bi se postigao kakv takav time-alaing. horna mora da štrći previše u prostor, barem do one tacke gde se pritisak transformise u zvucni P... oko 1/3 šlus drift skretnice....7. HF sistemi sa PA hornama postizu i do 115db sto je veoma tesko ispratiti ostalim komponentama pša zahteva umnozavanje driveraa samim tim i masu i zapreminu pa ako hocete i cenu... I dodatno otvara pitanje pogona.,8. Jedan od razloga za povecanu efikasnost JE i bullet. koji ima zadatak da dodatno Smanji St i poveca pritisk u grlu horne.Isto kao i compiliansa iza drivera. Mala kompesiona komora. Na taj način se dodaje efikasnost u donjem delu HF jedinice dok gornji visoki deo ostaje na manjim db sto dovodi do potrebe za supertweeterom priblizne efikasnosti... Tako da bi trebalo birati jedinice koje nemaju fiksno ugradjen bullet ili nesto slicno na delu gde dolazi grlo horne, vec da je grlo slobodno i da je onaj mali valjak sto kraći.A po mogucstvu i da se komora iza moze povecati skidanjem onog poklopca i dodavanjem vece kutijice sto je vec teze kod savremenih HF drivera a skoro uvek prisutna praksa kod starih jedinica...Mislim da se moze naci gomila savremenih dobrih jedinica kod kojih je grlo slobodno...,Na osnovu ovih opaski moze a i ne mora da se izvede zakljucak, da bi trebalo upotrebiti kako bi se ovde na forumu reklo neki kršten FLAER horne exp ili hyp-exp ili max. Hyperbolic. Uklopljen u sistem, sa izabranom bas.centralnom jedinicom na visem delu spektra koliko to centralna jedinica dozvoljava. F cut off horne orijentaciono se postavi na oko oktavu nize od F susreta a u zavisnosti koji tip skretnice se koristi.Na taj nacin dobija se manja i elegantnija horna koja u sistemu ima bolji time alaing. i zvucni rezultat. jedno je sigurno atenuacija ako uopste i ima za tim potrebe bice manja, i manje ce se osecati nedostatak krejnjih visokih u odnosu na pocetni spektar HF, manja izoblicenja, manji utisak usmerenosti, povecana sposobnost da reprodukuje RAZLICITO razlicit materijal, sto odgovara dugotrajnom slusanju...Mislim da kvardatne dugacke horne imaju istorijsku vrednost, meni lepo izgledaju, imaju taj egzotican momenat u vizuelnom smislu,ali takodje sam ubedjen da sa dostupnim HF jedinicama i odgovarajucim hornama moze da se dobije mnogo bolji rezultat,nego sa tipskim standardizovanim hornama koje su usko specificne..Izvinite ako davim ali nije moglo krace.Pokusacu da pripremim i neke konkretne primere FLAERA horni da ne bi ostalo samo na priči.cheers.. :crutches::icon_mrgreen:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

veoma zahvaljujem za tu knjiguopet sam morao editovati link :rofl:za kopiranje iz adresne linije koristi - right click-sellect all - copy

e jbg nisam znao da te stivo tog tipa interesuje pa imam je ja vec i haj, doduse samo u fotokopiranom obliku, ali super je kad ima i u PDFu
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nikako da potrefis :crkavanje: flare-a :)

pa nemam ja sta da potrefim to je vec sve odredjeno mnogo ranijesto se tice krivine horne barem je jasno, za pure horne postoje 3-4 T i to je to....primetio sam da ima izbora sto se tice horni. Izrada je vise nego dobra, a mislim da su i cene OKko nece bas da skrtari...ALIponavlja se prica - imam utisak da se retko moze naci neka pure horna sto se tice osnovnog oblika?Na primer ispod fotke recimo stoji podatak da je horna tractrix, a toliko se jasno vidi da je vise hiperbolična ili cak još izduzenija.Ne mogu da ukapiram sta ga toliko tupe....never mind. :guitarplayer:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije bas sasvim tacno sve napisano oko PA horni. neke od kielovih horni za EV su remek delo, narocito ono koje su short throw sa sirim patternom disperzije - 9040 na primer. i zato ih je i tesko naci na oglas polovne jer vecina upravo zavrsi u kucama. nazalost, americkim. danci su prvi otkrili ovo - lik koji je dugo godina bio diler TAD drajvera za dansku je zarazio vecinu korisnika da predju sa 4001,2 &3 drajverima upravo na ovu hornu sa one fabricke TAD-ove koja je nekakav predak yuichi. nedavno je na KP bio par 6040 horni koji su manje i po gabaritima bolje za nase manje sobe ali ne i po "dometu" (medium throw), da me covek pita sto je ne kupih, ne bi znao. pretpostavljam da je otisla u neki ciganski razglas.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Anubis pa tacčo je? Naravno da su Kilove horne remek delo i ne samo njegove nego i mnoge druge.

Ali to su vise segmentne horne za jedinice sa smanjenom Sm, i sa zdatkom da jeko povecaju efikasnost i rasprskavanje

drugo, to su jako dobri i retki komadi u istorijskom smislu pa su high-colectable predmeti. Na osnovu toga imaju povecanu vrednost.

U principu sve te markirame horne su odlicne izrade i cak i ako su oštecene relativno lako se repariraju.

A cini mi se da je nekako i stvar prestiza imati u sistemu horne? U principu cini mi se da tu dolazi pomalo do zamene teza,

horna je samo deo sistema a osnovni element sistema je ipak driver i njegova pozicija u sirem sistemu koji je sklop drugih drivera...

Ako neko voli te komade koji imaju istorijsju, edukativnu i naučnu vrednost onda sam to ja...

.

Samo sam hteo da kažem da to sto su itemi retki i skupi i što ih koriste ljudi koji imaju prostor i novac za opravdane lične experimente

ne mora nužno da bude i argument da je to idealno i najbolje resenje?

.

Postoji jos jedna stvar a to je standardizacija i design sto je potpuno u redu jer su horne kao elelmenti i predvidjene da se koriste kao

element za vec odavno standardizovane driverske jedinece. počevso od otvora HF drivera pa do Fs drivera i pokrivanja sto veceg korisnog spektra

i naravno pravougaonog oblika Sm povrsine usta horni, zbog lakse manipulacije, transporta i pakovanja modula...

.

(To sto je oblik usta pravougaoni a trebalo bi da je kruzni i nije mozda neka presudna stvar, zbog toga sto je bitno da je kruzni do momenta ili duzine kada se vazdusni pritisak transformise u akusticki, a to je cca. oko 1/3 početne duzine. To se u vecini slucajeva jasno vidi na samim hornama

recimo primer je Yamamura dionisio backloaded horna itd...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma ne, samo sam polemisao sa tvojom tezom da PA horne nisu za kucu. 9040 ili 94 jeste i redovno dobro prolazi na svim horn shootoutima koje JMLC i ekipa rade na european triode festu, mnogo bolje od nekih nahajpovanih.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nema puno izbora sto se tice horn nastavaka za drivere, tako da se koristi ono sto je dostupno...Nisam protivnik koriscenja PA horni u kucnim uslovima, samo sam hteo dana osnovu nekih cinjenica mozda pokrenem razmisljanja na malo drugaciji pristup?jednostavno mislim da su pure epo. hyp. exp/hyp ili cak tractrics horne pogodnije nego multi segment horne constant directivity....trebalo bi pogledati idruge tipove horn couplera za driverena primer Karlson hornuili klang-film hornu sa lenses-ima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo recimo nekih rezultata za oblik krivine horne flareu odnosu na isti promer drivera - za istu St povrsinu za driver od 2invidi se da kod izduzenih horni pritisak na grlu jako raste i naglo pada do Fo horne.dok kod recimo pure exponencijalnog oblika, postepeno opada.za T=0.68 cca. (i to tipicno skoro za svaku St i Fo)sto bi odgovaralo nekom exp-hyp obliku, pritisak je ne prelazi gornjiu granicu.Taj isti pritisak se transformise na stranu usta horne pa u tom delu se biti ipovecan db odzivsa svim drugim sto to nosi...A driveri VEC imaju na tom delu ako je oko Fs drivera izrazeniji spektartako da se to na neki nacin supreponira, ako tako mgu da kazem..ima i MatCad fajl pa ko ima instaliran program za Win (radi i za Mac preko crossover app)pa se mogu promeniti vrednosti u zutim poljima i proveriti za razne St, Fo, T itd.

001_Ral.pdf

001_Ral.mcd.zip

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i jos jedan primer sa osnovnim parametrima horne

i primerom pure eksponencijalne horne

za 2in driver i niskom Fo horne, a istim precnikom usta i duzine horne.

tek da se vidi da horna ne mora po svaku cenu biti velika,

.

i sa ovim MCD listom se moze uraditi za bilo koji oblik i tip horne (izuzev Tractrix i Le Cleach)

i razlicite otvore grla i Fcut-off horni.

.

000_MainParamDef.pdf

000_MainParamDef.mcd.zip

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...