Jump to content

Horne teorija i praksa


grau.

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 223
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

u Moraču , k'o ReVox .... da proveri jel' valjaju .......- svejedno ce posle Zeljkor da ih otkupi ........ :rofl:

hahaha, ti se to vrati sa neurologije...Pardon, iz banje Kanjize...@ anubis, sta mislis o Acoustic horn AH 300, lako napraviti i kod obicnog stolara, ako je dobra za oswald mils audio, sto bi bila losa i za nas...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.diyaudio....page_k_hl__horn

treba kopati , imam negde mere

sto se tice neurologije - prolongirano .........

em naprasno prohodah (a bilo je i vreme ), em treba sacekati da proradi MRI

http://www.diyaudio....tup/#entry74051

'eble vas mere ...........

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne bih ja mnogo gledao u te graphove, narocito za vintage drivere. ima zbog cega se ti drajveri traze i to nije samo nostalgija i memorabilija a narocito ne ravan grafikon, nego ton i sto bi neko odavde reko zila koju u mojoj sobi nisu imali ni BMS4592 ni DE250, kolikogod da su dobri i da daju za pare (ovaj drugi pre svega, prvi je skup ko otrov od kobre).apropo pitanja za AH300, ja sam danas u ocajanju sto nemam resenje koje mi je affordable, razmisljao o tome da se pravi 16-strana konicna horna po bill woodsu. ali nisam slusao i moj ovdasnji guru za horne na to gleda sa podsmehom ali mi je ispravno ukazao na glavni problem konusa a to je roll over na ustima. znaci ne moze da se ostavi bez istog i u ceo proces mora da se ukalkulise i to, sto postoji i kod AH horne novijih generacija. sklopiti 16 letvica u nesto razumno nije neki zahvat ako stolar bas nije kosmicki moron, sto naravno u srbiji nije iskljuceno, ali napraviti dobar lip rollover kakav ima JMLC horna bogme moze da bidne. tema za razmisljanje. sto se svega ostalog tice, mislim da takva horna ne bi trebalo da ima honk ali sa druge strane verovatno da ni nema brzinu koju imaju ovih par ozbiljnijih i zaguljenijih za rad profila jer se ne loaduje preko tako uskog i dugackog grla kao moderni profili ali niko od nas nema sobu od 100m2 u kojoj ce da pati zbog nacina na koji mu horna pravi pritisak (zvucni).kalkulacija za konicnu hornu je plac majke bozije, za to treba deca sa PMF da se angazuju da racunaju pa niko normalan to i ne radi. mislim da vecina korisnika radi odokativno pa preporucujem da se iskopira neko ko je to vec radio. imam negde dimenzije konusa koji je radio john kalinowsky, po secanju za 2" drajver i 350hz hornu dimenzije su duzina 31" i usta 18".... plus minus koliko piva je popio majstor taj dan.... dobra stvar kod konusa je da za njega ne vazi pravilo da mora da se reze drajver na 2x vecoj frekvenciji od Fc horne... losa stvar je sto moras da pravis poseban ulaz u konus koji je prakticno produzetak izlaza iz drajvera..... sto je ustvari dobra stvar jer imas perfekto integraciju grla horne sa drajverom....al to mora neko da napravi..... vidi tu sliku sa merenjima AH horne sto je ostavio neskor gde se tacno vidi profil bill woodsove horne i sta covek u stvari radi, pravi od bronze ili mesinga ili ne znam cega potpuno savrsen izlaz iz drajvera-uvod u hornu, pola posla zavrseno, a dal ces da djidas 10 cm u duljini kod konusa manje vazno - ne zajebavam se uopste.sad vidim da je zen dao mere, znaci sve imamo..... sto se speedy steveja tice, guru koji mu je crtao i suflirao sta da radi (coco) je sve radio ofrlje i odokativno - ni jedan ni drugi ne znaju tacnu frekvenciju horni koje su napravili.... sve debelo predimenzionisano za bar 20%..... olaksavajuca okolnost je sto coco ima AH300 sa inkriminisanim RCA FC drajverom pa je mogao da kopira do mile volje..... a dodatno olaksavajuca je sto je steve dobrica i oce da pomogne sve sto ga se pita....poljaci su smesni, to je sve sto mogu da kazem.... bolje je uzeti od ovih nemaca, stereolab ili kako se zovu.... ne podnosim amaterstvo zavijeno u profesionalizam, ne pravi se svaka horna tako sto se napravi jedna za 1" drajver pa se nozem sece tj krati na duljinu za 1.4", 2" itd..... i niko da ih prozove za to na DIYaudio. svasta....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zakljucak - sve imamolip nije problem - uradi bilo koji veci radijus da prevrne nezno i resio si stvarnije ni to nuklearna fizikamislim - mozes da omasis , al' ces ochin da cujes razliku izmedju radijusa od 30 i 60mmlip jeste vazan ali dimenzija nije kriticna ........i 811B prosvira za sve pare kad je ubijes i nadogradis lipmdabese brilijantna ideja da pravim lip za 811B , od one vrljave naglavne izolacije za cevi grejanja .............jesam strasno bio zadovoljan cujnom razlikom .......... al' sam imao vise isecene prste skalpelom samo kad sam pravio zamenske V blokove za Lenco rucku , od teflonako je ikad sekao teflon skalpelom , zna :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ich se ne razbiram u stolarstvo pa mozda lupam ali taj lip rollover bi morao biti dodatak na konus, ako se pravi od lepog drveta ili sperke, moze da bude mnogo ruuuuzno.... sad cu da pogledam kako ste radio speedy steve, secam se da je i on doziveo otkrovenje kada je na kraju to napravio....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Njegovo je ispalo skroz Ok vizuelno mada mi se čini da nije dovoljno veliki lip napravio ako se dobro sećam slika.EDIT:Greška. Dovoljan lip :)post-117-0-62669100-1335341665_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cekaj, je li to u pitanju adapter koji je fiksiran dole na konusu ? Ako je to u pitanju, Bil Vuds to radi mislim od aluminijuma, lagan,nije skup, lako se radi na strugu.Ne mora biti onako komplikovan. Mogao bi se samo osmisliti nacin ucvrscenja na uzi deo horne, za dobrog majstora ni to nije nemoguca misija.Jedino paziti na unutrasnji precnik-konus zavisno koji drajver je u pitanju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Voleo bih kada bi se Ivica ukljucio u ovaj razgovor oko horni.Mislim da bi imao sto sta da kaze.Koliko znam on se u zadnje vreme bavio simulacijama horni i problema prelaza.

Ma o hornama su napisane gomile strana, ali mislim da je najbolja solucija, ako je moguce da se cuje i vidi neka kombinacija drajvera i horne i iz toga proceni da li je to ono sto se zeli ili ne.Razna racunanja mogu da predvide (manje-vise) neke karakteristike, ali kako ce to da 'zvuci' u kombinacij sa drajverom, do sada nije poznato.Samo jedan primer, neko voli vise usmeren zvuk, nekome to smeta. Koliko vidim na Internetu "svaki ciga svoga konja hvali', pri cemu ne treba zaboraviti i veliki uticaj skretnice, posebno one koja je od pasivnih elemenata. Najbolji primer koliko skretnica moze da bude komplikovna je JBL DD66000 kutija, i kada se govori o hornama, interesantno je pogledati skretnicu za 476 drajver, iako horna za doticnu kutiju na prvi pogled deluje krajnje jednostvano, primenjeno znanje je daleko od toga da je bas tako jednostvano.Sto se izbora materija tice u DIY varijatama, mislim da je drvo najbolja opcija, mada izrada zeljenog profila obicno uopste nije jednostavna. Zato univerzalnog resenja nema. Sto se "neskor-ovih" JBL monstruma tice (2450) verujem da bi neka A-290S varijata bila solidno resenje (barem prema pisanjima mnogih koji su imali priliku da je slusaju), a obzirom na raspolozivu dokumentaciju i merenjawww.geocities.jp/arai401204/Horn_Page/Horn_Speakers.htmlvise je pitanje da li se zeli veca disparzija ( A-290S) ili vece usmerenje A-290FL),slicnu (nesto manju hornu A-300) prikazana je cak i disperzija i izoblicenja. Na osnovu prikazanog u horiznotalnoj ravni +/- 22.5o, odnoso +/-15o u vertikalnoj ravniizgleda veoma dobro, pri cemu za A-290 postoje "veoma pozitivne kritike slusalaca". No ovo se mahom odnosi na JBL 2441,45,46,50 drajvere (i naravno TAD), no kako to izgleda sa drajverimia drugih proizvodjaca nije mi poznato.Mogu da ovde prilozim licna merenje 2446 sa hornom 2311+2308 ('skrgama').Dakle na prilozenoj slici to deluje prilicno solidno ( u opsegu od 5dB od 600Hz....do skoro 13kHz), bez ikakvih kompenzacija, no"veliki poznavaoci" tvrde da ova kombinacija horan-drajver ne daje onu jasnocu prostorne dimanzije zvicne slike kao na primer A-290, aposebno ne u poredjenju sa pomenutom DD66000 (koja takodje pokriva u horiznotnalnoj ravni ugao od +/- 30o, i preko +/- 15o u vertikalnoj ravni.Mozda uzrok lezi u tome sto u i kod A-290S i kod 2311+2308 na sirenje ugla "zracenja" u horizontalnoj ravni postoje 'dodaci' (perca ili plocice), dokkod D66000 toga nema.Ako se "neskor-u" posreci pa dobavi hornu tipa A-290S, mozda ce se pruziti i prilika da se izvrsi i "objektivnija ocena" . barem izmedju A-290 i 2311/2308obzirom da se na obe horne mogu da prikljuce identicni drajveri.

post-1080-0-39297400-1335367628_thumb.gi

post-1080-0-42543200-1335367763_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne bih ja mnogo gledao u te graphove, narocito za vintage drivere. ima zbog cega se ti drajveri traze i to nije samo nostalgija i memorabilija a narocito ne ravan grafikon, nego ton i sto bi neko odavde reko zila koju u mojoj sobi nisu imali ni BMS4592 ni DE250, kolikogod da su dobri i da daju za pare (ovaj drugi pre svega, prvi je skup ko otrov od kobre).apropo pitanja za AH300, ja sam danas u ocajanju sto nemam resenje koje mi je affordable, razmisljao o tome da se pravi 16-strana konicna horna po bill woodsu. ali nisam slusao i moj ovdasnji guru za horne na to gleda sa podsmehom ali mi je ispravno ukazao na glavni problem konusa a to je roll over na ustima. znaci ne moze da se ostavi bez istog i u ceo proces mora da se ukalkulise i to, sto postoji i kod AH horne novijih generacija. sklopiti 16 letvica u nesto razumno nije neki zahvat ako stolar bas nije kosmicki moron, sto naravno u srbiji nije iskljuceno, ali napraviti dobar lip rollover kakav ima JMLC horna bogme moze da bidne. tema za razmisljanje. sto se svega ostalog tice, mislim da takva horna ne bi trebalo da ima honk ali sa druge strane verovatno da ni nema brzinu koju imaju ovih par ozbiljnijih i zaguljenijih za rad profila jer se ne loaduje preko tako uskog i dugackog grla kao moderni profili ali niko od nas nema sobu od 100m2 u kojoj ce da pati zbog nacina na koji mu horna pravi pritisak (zvucni).kalkulacija za konicnu hornu je plac majke bozije, za to treba deca sa PMF da se angazuju da racunaju pa niko normalan to i ne radi. mislim da vecina korisnika radi odokativno pa preporucujem da se iskopira neko ko je to vec radio. imam negde dimenzije konusa koji je radio john kalinowsky, po secanju za 2" drajver i 350hz hornu dimenzije su duzina 31" i usta 18".... plus minus koliko piva je popio majstor taj dan.... dobra stvar kod konusa je da za njega ne vazi pravilo da mora da se reze drajver na 2x vecoj frekvenciji od Fc horne... losa stvar je sto moras da pravis poseban ulaz u konus koji je prakticno produzetak izlaza iz drajvera..... sto je ustvari dobra stvar jer imas perfekto integraciju grla horne sa drajverom....al to mora neko da napravi..... vidi tu sliku sa merenjima AH horne sto je ostavio neskor gde se tacno vidi profil bill woodsove horne i sta covek u stvari radi, pravi od bronze ili mesinga ili ne znam cega potpuno savrsen izlaz iz drajvera-uvod u hornu, pola posla zavrseno, a dal ces da djidas 10 cm u duljini kod konusa manje vazno - ne zajebavam se uopste.sad vidim da je zen dao mere, znaci sve imamo..... sto se speedy steveja tice, guru koji mu je crtao i suflirao sta da radi (coco) je sve radio ofrlje i odokativno - ni jedan ni drugi ne znaju tacnu frekvenciju horni koje su napravili.... sve debelo predimenzionisano za bar 20%..... olaksavajuca okolnost je sto coco ima AH300 sa inkriminisanim RCA FC drajverom pa je mogao da kopira do mile volje..... a dodatno olaksavajuca je sto je steve dobrica i oce da pomogne sve sto ga se pita....poljaci su smesni, to je sve sto mogu da kazem.... bolje je uzeti od ovih nemaca, stereolab ili kako se zovu.... ne podnosim amaterstvo zavijeno u profesionalizam, ne pravi se svaka horna tako sto se napravi jedna za 1" drajver pa se nozem sece tj krati na duljinu za 1.4", 2" itd..... i niko da ih prozove za to na DIYaudio. svasta....

Mozda bi ipak trebalo napraviti neki "blazi" prelaz iz drajvera ako on u sebi vec ima neku malu hornu (na pr JBL 2440/1/5/6/50). e bas taj prelaz , po pricama nekih, mozda bude ozbiljan problem.mislim daje lepo toome pisao: D.B.Keele u svom radu:"what's so sacred about exponential horns?", a moze se naci na:http://tinyurl.com/cko5bcz
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...