Jump to content

Horne teorija i praksa


grau.

Preporučeni Komentari

Veoma dobra izrada, lepo izgleda i postoji vise modela za skoro sve standardne diametreHF jedinica...ALImislimmada nisam 100% siguran mogu proveriti;da to nisu tractrix horne kako je navedenovec neka kombinacija ko zna kojih oblika.sa fotosa se vidi da su predugacke cak i za EXP ili HYP oblik za fo od 250Hzkako je navedenotractrix je mozda samo desetak cm pri kraju horne kod usta,ovo drugo ne.Uopste mi nije jasno zbog cega ne urade to kako treba?Zasto uvek te predugacke horne koje prepojacavaju, preusmeravaju i unose dodatna izoblicenja?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 223
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Veoma dobra izrada, lepo izgleda i postoji vise modela za skoro sve standardne diametreHF jedinica...ALImislimmada nisam 100% siguran mogu proveriti;da to nisu tractrix horne kako je navedenovec neka kombinacija ko zna kojih oblika.sa fotosa se vidi da su predugacke cak i za EXP ili HYP oblik za fo od 250Hzkako je navedenotractrix je mozda samo desetak cm pri kraju horne kod usta,ovo drugo ne.Uopste mi nije jasno zbog cega ne urade to kako treba?Zasto uvek te predugacke horne koje prepojacavaju, preusmeravaju i unose dodatna izoblicenja?

mislim da duzina zavisi za koji drajver se koristepogledaj za 2"
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

tacno, stereolab korektno racuna geometriju u zavisnosti od toga za koji drajver je namenjena horna, za razliku od poljaka koji urade za 1 inch pa onda skracuju za druge dimenzije sto je pogresno.

Koliko sam mogao da procitam na netu, kazu da je StereoLab mnogo bolje uradjena horna i da ne rezonira kao ova od Poljaka.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Neskor + @AnubisNiste u pravu, pogledajte formulevelicinu horne iskljucivo odredjuju1. St povrsina grla = koja je vec odredjena standardnim promerima HF jedinica2. Size faktor = koji mnogo vise utice na krajnji rezultat velicine usta horne i duzine, Sm3. rezonantna frekvencija, koja je u ovom slucaju 250Hz4. oblik horne, za tractrix oblik duzina je najkraca....sve ovo mozete i sami proveriti veoma jednostavnoi to redosledom koji sam naveo..Ovde je vazno da su poznati St i Fo i tip hornepotrebno je varirati Size factor i videti da li se dimenzijekoje su date ulapaju u jedan od 4 rezultata.size factormoze biti samo 1 od 4 vrednosti sf = 2^nn=0 => sf=1 horna stoji u uglun=1 => sf=2 horna je ogranicena samo podom i zidom iza, recimo izmestena iz ugla i stoji na sredini duzine sobe do zidan=2 => sf=4 horna je ogranicena samo jednom povrsinm, recimo stoji na sredini sobe dalje od zida izan=3 => sf=8 horna u apstraktnom prostoru, bez povrsina koje bi je lokalizovale u prostoru, recimo horna je napolju i podignuta je na vecoj visinu.n=4 => sf=16 horna u srbiji u iracionalnom prostoru, nepostoje realne pozicije horne u 3D prostoru... :whistle2:itd... Naravno ovo poslednje je...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da se ispravimisto ovo sto sam napisao samo obrnutim redosledomposto se deli sa sf - sajz faktorom...Sm(sf, Fo)=(1/sf x 4 x pi) x (c / Fo)^2sf sajz factorc brzina zvukaFo f cut off hornevidi se da povrsina usta zavisi samo od SF i Fo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neka mala razmišljanja , pre nego što krenem nešto pametno da radim ....recimo da složim razne revije po brojevima i da ih vratim na svoje mesto ..... 1. projekat treba da bude onaj koji je prihvatljiv za većinu .....znači kompromisi . 2. projekat ne može imati ništa od starih drajvera i zvučnika .....od starog može biti samo znanje .Ovo bi trebalo biti razumljivo iz razloga da se ne potroši velika energija na razvoj projekta , gde se ima 3 polovna zvučnika .....dakle novo jer je moguće kupiti bez problema . 3. izbor zvučnika i drajvera treba da bude odabran na osnovu neke demokratske odluke , dakle prihvatljiv svima . Cena .....pa ne može se ići na neke jeftine drajvere samo zato jer neko trenutno nema para ......lopata i kopanje kanala je oduvek bio rezervni hobi .......opet ni previše skupi da se nešto ne bi radilo za par ljudi .4 . Koncepcija mora biti stvar dogovora ......dvosistemska ili trosistemska ili dvosistemska sa super visokotoncem kao što radi JBL ....tu mora da bude živa diskusija za i protiv ......kompresija ili basrefleks .......digresija .....ako se već hoće nešto zaista dobro onda treba ići na kompresionu .....bas refleks a pogotovo TL gde tri sata nakon zvučnika odsvira i tunel nije baš najzdravije .....moje lično mišljenje ....završena digresija .....koncepcija je u stvari najvažnija , jer odatle sve kreće .5. Kompromis oko veličine , podrazmeva da to može biti prihvatljivo i većini , što ne znači da sad treba da radimo ogromne kutije od 50 litara , ili male od 150 litara ......mora biti koliko mora .6 . U fazi dogovora , trebaju biti uključeni svi koji nešto znaju .....i oni koji ništa ne znaju ali poznaju one koji nešto znaju .....od viška znanja glava ne boli .7. Razvoj horne ......ja bih to nekako voleo da možemo mi sami da radimo .....ne mislim svako za sebe , nego da je dostupno negde u komšiluku .....razloge ne bih sada nabrajao , ali ima ih više pozitivnih nego negativnih ......stvar diskusije koji materijali i koji oblici .........može i dve tri da se razviju pa probaju sa nekim dostupnim drajverima ........korist od stečenog znanja i iskustva ....NEPROCENJIVO .8. Ja recimo ovakav tip projekta već mogu da vidim u magli , ali koji će se vremenom sve više izbistriti , od momenta nekog eventualnog sufinansiranja kompletnog projekta , do recimo predstavljanja projekta nekoj široj javnosti , kao nečeg što radi dobro , ne košta nešto ekstremno i iza stoje kompetentne ličnosti sa kompetentnim autoritetom ...../ naravno da u te osobe ne ubrajam sebe , jer svi koji me poznaju tvrde da nemam pojma :-)) / neka mala osmologija gde nema ni formula ni merenja ni kondezatora ni ostalog .......što se tiče kondezatora , ja ću lično proveravati da li pojedinci mogu da čuju razliku između bipolarnih i skupi blokova :smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Proverio sam za maksimalnu vrednost koju odredjuje sajz faktor 2^0=1za 2in St precnik i 250Hz Fotraktrix horna jeduzina=12.85 cmprecnik usta Rm = 21.9 cm.saljem sliku dimenzija i oblika.ove horne su neke druge geomertije a ne tractrix kako je napisano...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo i oblika pure tractrix horni za precnik grla od 2ini sajz faktorima 1, 2 i 4ovde se vidi da je za SF koji odgovara poziciji horne u uglu, horna mala i kratkaduzina je kraca od precnika usta.tako da je potrebno primeniti veci SF koji odgovara drugoj poziciji hornerecimo veci za jednu poziciju u prostoru ili maksimalni, da bi duzina horne bila priblizno jednaka ili veca od precnika usta. To je moguce sa visim Fo i manjim precnicima grladok se situacija dramaticno menja sa niskim Fo i vecim precnicima recimo kod bas driveragde cak sajz faktori za minimalne velicine horni daju i dalje prevelike horne i tesko ih je smestiti u standardne prostorije....ako treba i .mcd fajl sa formulama i postupkom javljajtemoze se uraditi za bilo koju `hf jedinicu i bilo koju Fo.

250Hz_2inRt_Tractrix_Size Factor1.pdf

250Hz_2inRt_Tractrix_Size Factor2.pdf

250Hz_2inRt_Tractrix_Size Factor4.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zar vec nismo pisali da bi to bio divan ultimativni projekat ovog foruma? nudio sam da se skine horna sa ovih zvucnika koje imam jer verujem da je kombo geddes WG sa B&C DE250 za pare koje kosta u srbiji (mislim 140e par) totalno nenadjebiv. marti misterija za mene je dobro bas resenje za to mada je s obzirom da to nije klasicna horna nego kratki OSWG problem minimiziran jer to nema brzinu prave horne pa ne treba juriti svemirski brzo bas resenje. ali bih voleo da vidim kompresiono resenje koje se spusta realno barem do 50hz -3db, to je rekao bih minimum da se izbegne jurnjava za donjom oktavom, a da ima osetljivost koja ne dovodi u kompromis ceo projekat, znaci barem 95db. visokotonac obavezno.

Neka mala razmišljanja , pre nego što krenem nešto pametno da radim ....recimo da složim razne revije po brojevima i da ih vratim na svoje mesto .....1. projekat treba da bude onaj koji je prihvatljiv za većinu .....znači kompromisi .2. projekat ne može imati ništa od starih drajvera i zvučnika .....od starog može biti samo znanje .Ovo bi trebalo biti razumljivo iz razloga da se ne potroši velika energija na razvoj projekta , gde se ima 3 polovna zvučnika .....dakle novo jer je moguće kupiti bez problema .3. izbor zvučnika i drajvera treba da bude odabran na osnovu neke demokratske odluke , dakle prihvatljiv svima . Cena .....pa ne može se ići na neke jeftine drajvere samo zato jer neko trenutno nema para ......lopata i kopanje kanala je oduvek bio rezervni hobi .......opet ni previše skupi da se nešto ne bi radilo za par ljudi .4 . Koncepcija mora biti stvar dogovora ......dvosistemska ili trosistemska ili dvosistemska sa super visokotoncem kao što radi JBL ....tu mora da bude živa diskusija za i protiv ......kompresija ili basrefleks .......digresija .....ako se već hoće nešto zaista dobro onda treba ići na kompresionu .....bas refleks a pogotovo TL gde tri sata nakon zvučnika odsvira i tunel nije baš najzdravije .....moje lično mišljenje ....završena digresija .....koncepcija je u stvari najvažnija , jer odatle sve kreće .5. Kompromis oko veličine , podrazmeva da to može biti prihvatljivo i većini , što ne znači da sad treba da radimo ogromne kutije od 50 litara , ili male od 150 litara ......mora biti koliko mora .6 . U fazi dogovora , trebaju biti uključeni svi koji nešto znaju .....i oni koji ništa ne znaju ali poznaju one koji nešto znaju .....od viška znanja glava ne boli .7. Razvoj horne ......ja bih to nekako voleo da možemo mi sami da radimo .....ne mislim svako za sebe , nego da je dostupno negde u komšiluku .....razloge ne bih sada nabrajao , ali ima ih više pozitivnih nego negativnih ......stvar diskusije koji materijali i koji oblici .........može i dve tri da se razviju pa probaju sa nekim dostupnim drajverima ........korist od stečenog znanja i iskustva ....NEPROCENJIVO .8. Ja recimo ovakav tip projekta već mogu da vidim u magli , ali koji će se vremenom sve više izbistriti , od momenta nekog eventualnog sufinansiranja kompletnog projekta , do recimo predstavljanja projekta nekoj široj javnosti , kao nečeg što radi dobro , ne košta nešto ekstremno i iza stoje kompetentne ličnosti sa kompetentnim autoritetom ...../ naravno da u te osobe ne ubrajam sebe , jer svi koji me poznaju tvrde da nemam pojma :-)) / neka mala osmologija gde nema ni formula ni merenja ni kondezatora ni ostalog .......što se tiče kondezatora , ja ću lično proveravati da li pojedinci mogu da čuju razliku između bipolarnih i skupi blokova :smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

se slazem za lavorbass - sto se mene tice - ne treba gledati dalje od Sonido12" ili 15"visoki - najjeftinije resenje APT80za vise para , sta 'ocessu kutije stigle do FFL-a ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mogla bi SCW 300 u kompresiju ali je ona ispod 95dB.... i netje da može toliko osetljivo na najnižim frekvencijama i netje da može -3dB na 50Hz. I kutija bi bila malko veća (što meni nije problem no čisto da se zna)EDIT: Jedino dve po kutiji :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja se evo nudim da napravim kalup za horne i mogao bih da ih izradim u poliesteru, jedino ne mogu da obećam koliko to brzo mogu da uradim, jer stalno ima nekih obaveza.Sam kalup može relativno brzo da se uradi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zar vec nismo pisali da bi to bio divan ultimativni projekat ovog foruma? nudio sam da se skine horna sa ovih zvucnika koje imam jer verujem da je kombo geddes WG sa B&C DE250 za pare koje kosta u srbiji (mislim 140e par) totalno nenadjebiv. marti misterija za mene je dobro bas resenje za to mada je s obzirom da to nije klasicna horna nego kratki OSWG problem minimiziran jer to nema brzinu prave horne pa ne treba juriti svemirski brzo bas resenje. ali bih voleo da vidim kompresiono resenje koje se spusta realno barem do 50hz -3db, to je rekao bih minimum da se izbegne jurnjava za donjom oktavom, a da ima osetljivost koja ne dovodi u kompromis ceo projekat, znaci barem 95db. visokotonac obavezno.

Ma zaboravio sam da sam senilan ....što se tiče kompresione ...i što se tiče tebe , mislim da nije toliko bitno koliko je decibela koliko je bitno koliko oma ima impedancija u prvim oktavama ......jer što veća impedancija , manja je potražnja kutije za strujom .....ono šta mi pada trenutno na pamet je dva basa u seriji ........neka dva basa koji imaju parametre kao stari a novije su proizvodnje . Priča o efikasnosti i osetljivosti .....je stvar impedancije ......nije isto 95 db na 4 oma i na 16 .....mislim to je jedna lepa igra reči .....Lukaluka ......to nije loša ideja .....pa čak i taj poliester ..... ako bude imao rezonance i pravio probleme može da se reši ovako i onako .......rezonance mogu biti i od materijala a mogu biti i prenešene od kutije ......to su problemi koji se rešavaji relativno lagano ......
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja se evo nudim da napravim kalup za horne i mogao bih da ih izradim u poliesteru, jedino ne mogu da obećam koliko to brzo mogu da uradim, jer stalno ima nekih obaveza.Sam kalup može relativno brzo da se uradi.

Luka , svaka ti dala !mozes li okvirno da kazes neku cenu - pod uslovom da istu formiras da se tebi isplati rad kako Bog zapoveda ?precnik lavora je negde oko 15" , ako se ne varam
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Luka , svaka ti dala !mozes li okvirno da kazes neku cenu - pod uslovom da istu formiras da se tebi isplati rad kako Bog zapoveda ?precnik lavora je negde oko 15" , ako se ne varam

e pa bre to ne ide zajedno ......svaka ti dala i okvirna cena ......ili jedno ili drugo ......... :smesna:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kalup bih uradio o svom trošku - to nije skupo, a livenje sad ne mogu da procenim.Mada ako Kalup bude dobar, a trudiću se, ja znam i plastičare koji profesionalno rade sa poliesterom pa da vidimo koliko bi oni naplatili po komadu.Mene ne zanima zarada.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

poliester je dobar materijal, ali nije bas DIY friendly...Ali pretpostavljam da coveku sa iskustvom kao sto je Luka nece biti neki problem da to napravii to veoma dobro/ono sto ostaje kao pitanje za razmatranjeDa li ponavljati vec postojece oblike i dimenzije horni?A za vecinu njih se ispostavlja kao netacno ono sto je napisano, oblik karakteristike itdto su uglavnom previse izduzene horne problematicne krivine koja se ne uklapa u "krstene"kao sto je pokazao primer "tractrix" horni sa poslednjih linkova....Da li ponavljati dimenzije i oblike horni samo zbog togfa sto je neko negde napisao da to dobro radia pri tom ne uporedjuci sa tipicnim oblicima horni?.ne verujem da ce va pitanja uopste biti razmatrana kao ni mnoga bitna do sada,ipak sam napisao....Moj tip za predlog horne je EXP-HYP za oktavu nize Fo od susretne Fo ( okvirno, ali bi to trebalo preciznije utvrditi u odnosu na driver ispod...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...