Jump to content

Horne teorija i praksa


grau.

Preporučeni Komentari

Upravo videh na sajtu Radijanovih comp.dr. nesto sto mi bas nije jasno...Nihovi 2" drajveri-oni bolji, idu gotovo ravno do 20kHz ? Je li to znaci da njima uopste ne treba visoki, da oni bez problema guraju i te visoke frekv., ili je tu bolje ubaciti neki supertv. da to bolje i lakse odradi...

recimo da je od 2in najvise dobacije 850PB modelali i on polako pada od oko 15KHz pa do 20Khz (podela je 10db na grafuikonu...)

post-96-0-89248500-1340208666_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 223
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

recimo da je od 2in najvise dobacije 850PB modelali i on polako pada od oko 15KHz pa do 20Khz (podela je 10db na grafuikonu...)

Da, njega i hvale da samo malo zaostaje za 950-kom iako je ferit, i prilicno jeftiniji...Svejedno, po tom ni njemu nije na odmet visokotonac.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, njega i hvale da samo malo zaostaje za 950-kom iako je ferit, i prilicno jeftiniji...Svejedno, po tom ni njemu nije na odmet visokotonac.

pa mozda mu i nije potreban supertweeter?potrebno je prvo poslusati sa ispravnom hornom i skretnicom....ma sta se bre zezate evo ga jedan dobar HF driverkolekcionarski primerak a radi...http://www.ebay.com/itm/1A13-FIELD-COIL-KINAP-LOMO-CINEMA-DRIVER-FOR-KLANGFILM-WESTERN-ELECTRIC-PROJECTS-/170860771535?pt=Vintage_Electronics_R2&hash=item27c81878cf#ht_12733wt_1282he he he
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

citajte bolje te graphove, vrlo cesto se odziv daje (pored konkretne horne) i sa odredjenom ekvalizacijoma odziv tih zamalo pa full range 2" drajvera sto se spustaju do skoro 300hz na desnoj strani grafikona je vrlo sumnjiva stvar i ne cesto se frekv odziv postize manipulacijom rezonancijama membrane, sto ce reci da ce i da odsvira 15k ali ce to biti stadionskih 15k koje ne zelis u svojim usima u svom stanuu tom smislu bih rado gledao nesto sto se u visokim ponasa kao DE250 (snazan roll off posle 14-15k) ali sa vise potencijala u nizem registru. mozda B&C ima takav drajver koji radi isto ko 250samo dublje pada u odgovarajucoj horni ali se bez probe ne moze reci...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

veoma cesto, a mislim da je to i ovde slucaj, nije napisano da li je i kakva je horna koriscena pri merenju.I da li su uopste koriscene bilo kakve skretnice. Tako da su ta merenja vrlo uoopstena,ne kazem da ne govore nista, ali bi ih trebalo uzeti sa rezervom.U principu su svi ti driveri dobri i daju vise nego sto im je cena.I mogu se koristiti i sa jednostavnim Karlson couplerom (google images)recimo to sam probao sa BC modelom 500 D tako nesto...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zanima me da li je kod ove horne u prilogu moguća promena širine grla bez proporcionalnog smanjivanja ostalih dimenzija, tj da li je moguće od nje napraviti hornu sa 1'' grlom a većim dimenzijama ili sve dimenzije moraju biti u istoj proporciji kao na slici?Pričam naravno za B crtež.

post-123-0-01006600-1340742154_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa moras da ubacis u racunaljku za izabranu geometriju novi radijus grla pa ces dobiti nove parametre tipa sirine, dubine itd. sad, sustinska promena ce ti biti dubina horne, smanjivanjem promera izlaza drajvera ona se povecava. ostale promene ce biti manje vise zanemarive ali preciznosti radi, bolje bi bilo da sracunas i nacrtas. narocito ako ides na izradu serije. ali nece biti katastrofa i ako samo povecas dubinu horne prilagodjeno formatu 1" drajvera - poljaci (autotech) bez blama odlivaju hornu na dimenziju za 1" i onda je u zavisnosti od porudzbine seku na 1.4" ili 2" dubinu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako sam dobro shvatio, to znači produžavanje dubine od grla horne prema centru za poluprečnik koji je označen na slica sa d1 do širine grla od 1''?Što dalje znači da smanjivanje r0 bez menjanja ukupnih dimenzija širine i dubine horne loše rezultirati?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što se mučiš toliko sa tim starim crtežom? Što ne napraviš normalan Oblate Spheroid waveguide? Formula je prosta, možeš sam da izračunaš bilo koji na osnovu onoga što ti treba:y(x) = sqrt(throat radius^2 + x^2 Tan(coverage_angle)^2)Ako ne veruješ meni, tu formulu je dao lično Geddes, evo ovde je postovao, peti post tu:http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/103872-geddes-waveguides.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Smanjivanje ili povecavanje bilo kojih fizickih parametara horne pojedinacnorezultira poremecajem globalnih parametara horne, Fo, oblik, tip horne.to dovodi do odstupanja od pocetnog modela i dobija se no name - no type horn....Ovi sa neta sto prodaju horne to rade, pa no-name shape horne beleze kao tractrix itdsamo zat o st oih mrzi da prave vise kalupaa i zasto bi to radili kad im dobro ide?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK, pošto bez izmena proporcija sa grlom od 1'' dobijam hornicu koja je 15cm široka, šta će biti ako u hornu sa grlom od 2'' stavim 1'' drajver sa adapterom? da li može da bude negativnih zvučnih posledica?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK, pošto bez izmena proporcija sa grlom od 1'' dobijam hornicu koja je 15cm široka, šta će biti ako u hornu sa grlom od 2'' stavim 1'' drajver sa adapterom? da li može da bude negativnih zvučnih posledica?

pa zavisi kakav je adapter. ne moze obican sa 1" na 2" nego to ce biti parce horne od vise cm da bi se ispostvala dubina horne. u principu za svaku hornu bi trebalo da ima poseban adapter napravljen specijalno za nju. barem su tako nekada radili alteci, vitavoxi i ostala buranija.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

tako se radilo ;ali je ispravno kontra - da adapter bude identican razvoju throath-a samog kompresionog driveratada se svodi na to da je lom (prelaz na drugu izvodnu krivu) koji je neizbezan - na podrucju manjeg zvucnog pritiska , samim tim manje cujanedit : spremam se da cujem uskoro Goodmans T52 nakacen preko DIY adaptera na 811Bonako kako su radili majstori iz Iskre - ili Altec 1" na 811B ili Goodmans , bese po automatizmuGoodmans je 3/5" a oni ga turase na 1" throat horne bez ikakvog adaptera

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo da proverim da li sam dobro shvatio, na crtežu je horna u tačnim proporcijama kao sa prethodne slike, sa produžetkom tj sažetkom na grlo od 1", da li sam dobro nacrtao? Ovo je sada horna sa 30 cm širine i ukupne dužine 29 cm.

post-123-0-83846000-1340907553_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

furaj, dobro je, moras od nekud da pocnes.

anubis, na koliko bi ta horna isla...1000 Hz ?Je li si ti koristio fane st 5022...Ako jesi, mozes li uporediti sa 2405 ( ili beyma cp 21) i fostexom.Sta mislis o nekim komentarima da tpl 150 na 10KHz ima malo raspadanje i da trazi visoki...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne, nikada na kraju nisam kupio taj fane, dobio sam "prijateljski" savet da se ne zalicemja imam fostex T825, za mene je to kraj price pod uslovom da mi ne treba veca osetljivost od njegovih 100-102db2405 je super dok ne cujes fostexa. ostriji je, sto nekima vise radi posao. fostex je svilenkast a analitican.za tpl150 nemam komentar, nisam slusao. mislim da sve zavisi od toga gde ga iseces sa donje strane, ako ga nisko opteretis sigurno ce izazvati posledice na drugoj strani. mislim da su komentari zbog toga. pored toga, ja sam provereno gluv iznad 14k tako da me to ich ne pogadja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

tako se radilo ;ali je ispravno kontra - da adapter bude identican razvoju throath-a samog kompresionog driveratada se svodi na to da je lom (prelaz na drugu izvodnu krivu) koji je neizbezan - na podrucju manjeg zvucnog pritiska , samim tim manje cujanedit : spremam se da cujem uskoro Goodmans T52 nakacen preko DIY adaptera na 811Bonako kako su radili majstori iz Iskre - ili Altec 1" na 811B ili Goodmans , bese po automatizmuGoodmans je 3/5" a oni ga turase na 1" throat horne bez ikakvog adaptera

pogledacu mozda imam ja jedan originalni adapter za goodmansa mozda i 2 kom ako nadjem tvoji su...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što se mučiš toliko sa tim starim crtežom? Što ne napraviš normalan Oblate Spheroid waveguide? Formula je prosta, možeš sam da izračunaš bilo koji na osnovu onoga što ti treba:y(x) = sqrt(throat radius^2 + x^2 Tan(coverage_angle)^2)Ako ne veruješ meni, tu formulu je dao lično Geddes, evo ovde je postovao, peti post tu:http://www.diyaudio....waveguides.html

Koliko se secam TZV "Oblate Spheroid waveguide" spada u CD ( const. directivity) horne sto NIJE slucaj kod "Spherical" varijante kakva je renije razmatrana "kugelwellentrichter" verzija horne. Naravno, u literaturi se pominju i mnoge druge geomtrije, a na kraju odluka zavisi od toga sta se tacnije zelelo da postigne, kao na primer da li se zeli da se povecanjem usmerenosti horne na visim frekvencijama zeli da kompenzuje 'pad' u dozivu drjavera.Mislim da je neko od resenja koje daje priblizno pravougaoni ili eliptican prednji izgled ( odnosa 1:2 ili 1:3) najprikladnija solucija jer na racun suzenja dijagrama zracenja u vertiklanoj ravni do nekle kompenzuje 'pad' u odzivu drajvera, a ujedno smanjuej uticaj poda i plafona u refleksijama, dok sa druge strane daje mogucnost kreiranj nesto sireg ugla zracenja u horizontalnoj ravni cime se oblast 'optimalnog mesta za slusanje' povecava.Inetreasantan primer bi mogao da bude rad JBL "majstora" u serijie Everest DD66000, ili prethodnih model a K2 H9800 na primer ili 4365, dakle sve kutija koje su predvidjene sa tzv "sobno-kucno" slusanje.Narvno tu je ugradjeno mnogo sire znanje i isikustvo koje je steceno decenijama u radu sa hornama i kompersionim drajverima , ali treba NAGLASITI da za svaku od takvih horni je potrebna i nesto slozenije skretnica, ako se zeli da se dobije sto zaravnjenije kriva frek. odziva sistema.Ovde zelim da istaknem jos jedan razlog u prilog ne-okruglim hornama, a to je mogucnost eventulane kompenzacije inicijane 'oscilacije' akusticke impednase na nizim frekvencijamajedno od resenja: ("www.artec-france.com/etudes.php?lang=fr&system=reference&item=pavillon")http://www.artec-fra...e&item=pavillonje na ovu temu takodjepozdravivica
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...