Jump to content

Germanijumsko pojacalo A klasa SIEMENSOVO


dunavko

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 61
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

posto imam na trafou (BTW koji je jako veliki...)i izvod za 6,3V ja sam i planirao da ubacim recimo sa udvostrucivacem napona jednu dvostruku triodukao driver za trafo. I ujedno mogu da izbacim lampicu on-off posto sam napravio rupicaste sasije...Videcu jos ne bih da mnogo komplikujem, kao sto je WE uradio u ulaznom delu, haos.Inace mislim da taj interstage nije previse komplikovan za izradu pa se cela koncepcija moze ponoviti i sa nekim Ge tranzisttorima koji su dostupniovde su neki Mullardovi od kojih ja imam samo 3 kom za rezervu.

Licno mislim da bi takva konfiguracuja i najbolje zvucala , a i bilo bi to ujedno i najelegantnije resenje za te WE Amp-ove , sa nekom odgovarajucom triodom u A klasi na primarnoj strani , dok bi izbor prave cevke za to mesto opet zavisio od impedanse primara tog driver trafuljka i potrebne AC snage za kvalitetno pobudjivanje baza tih izlaznih tranzistora . Poz.

post-556-0-75762100-1315672088_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

drage kolege banat i zoki, manite se coravog posla.bilo nekad, sad se samo pripoveda. sto se tice duse, mislim da je to ipak precenjeno. a sto se tice lowther-a, pa bolje bi se tu uklopio s.e.koji uskoro zavrsavam - 12E1 + 6SN7, zar ne zoki ?a zvuk, pa ipak je lampa lampa. :drink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma nije to nista posebno vec ima neku istorijsku vrednosta vec radi pa nije potrebno popravljati...Steta bi bilo da se baci a ionako nemam nijedan Ge amp....Mada kako neko rece lampe - prva ljubav zaborava nema :Dizzy:.E banatdobri ti AD engleski sa srpom i cekicemvidi ti to samo kako se sijaju :acute:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bane jel ti u upotrebi tvoj Gw amp?

Nego da je u upotrebi, doduse radio kao bafer varijanta bez gaina, A klasa 2A mirne struje 12W otprilike, mada nisam nikad radio opseznije istrazivanje sto se tice snage. Vise mogu da ti kazu sst i Zen koje sam davio oko tog mog projekta...fala im onoliko :respect: Kompletan gain stage dobijam sa 6n30 cevkom...reko bih da bi ti se to svidelo...mada uradio sam i gain stage sa malim Ge tranzistorima sa prelaznom karakteristikom oko 60MHz sto je vise nego fino ....za Ge :wink2: Elem, mislim da mogu da se pohvalim da je to jedina Ge sprava na svetu sa tim karakteristikam...za sad :oke:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

manite se coravog posla.

Tocno tako. To i ne bi bilo drugo nego coravi posal, pogotovo sa koristenjem lampe koja je predlozena. 6C45 pita podosta miliampera za optimalan rad i tu lezi potencijalno vrlo velika opasnost za izlazne Ge tranzistore.

Ca ce se desit ako uleti neki tranzijent koji ce nju (pa makar i vrlo kratkotrajno) blokirat? Neka niki ne misli da se to ne moze desit. Smetnji danas ionako ima i previse a taj tranzijent moze bit i prijelazna pojava prilikom paljenja / gasenja izvora signala. Tako da jedna pojava koja je u nekim drugim okolnostima potpuno beznacajna i bezopasna ovdi di bi 6C45 morala delat u uvjetima induktivnog opterecena (trafo) vrlo lako moze dovest do unistenja izlaznih Ge tranzistora.

Najosnovnije razumivanje pojmova o pojavi samoindukcije prilikom prekidanja strujnog kruga u kome je induktivitet daje odgovor zasto.

Iako je ovdi taj induktivitet poprilicno gusen nekim prigusnim faktorima, opasnost je itekako realna zbog poprilicne struje koja bi tribala tec kroz 6C45 i zbog bazicno vrlo male imunosti Ge tranzistora na prekoracenja granicnih uvjeta.

Neko ce pomislit da ako ovo stoji onda bi ista opasnost bila i sa koristenjem Ge tranzistora u driveru kako je u originalu i kako onda to da sa njim sve prezivljava. Takvima samo mogu rec da usporede brzinu odziva na step funkciju izmedju takve RF cijevi i AF Ge tranzistora.

Takvo "antika" pojacalo ima ionako samo povijesnu vridnost dok mu je uporabna vridnost prakticno nikakva. A bilo kakva prepravka rusi i povijesnu vridnost na nulu

Kompletan gain stage dobijam sa 6n30 cevkom...reko bih da bi ti se to svidelo...mada uradio sam i gain stage sa malim Ge tranzistorima sa prelaznom karakteristikom oko 60MHz sto je vise nego fino ....za Ge :wink2:

Elem, mislim da mogu da se pohvalim da je to jedina Ge sprava na svetu sa tim karakteristikam...za sad :oke:

I vrlo virovatno jedina postojeca Ge sprava koja se moze ravnopravno nosit sa Silicijem. Ne samo nosit nego i poprilican broj Si uradaka debelo nadmasit.

:oke:

Jasno, u njoj se ne koriste oni tipicni Ge izlazni tranzistori sa ft reda kiloherca nego ruski Ge snagatori sa ft od 5MHz-a a po nekim izvorima i sa punih 10MHz-a

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razmisljao sam da napravim, onako iz dosade i mali preamp sa Ge tranzistorima, naravno malim GT321B. Posto ih imam jos jedno 30ak komada, mogao ih da odvojim za jedan preamp. Dual mono konstrukcija i obavezecno CCS u gain i folower delu. Imam i plocice za shunt napajanje kjoe je radio Sipi, a trafoi bi mogli da budu i za print montazu koji nisu preterano skupi. Eto food for tought... :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razmisljao sam da napravim, onako iz dosade i mali preamp sa Ge tranzistorima, naravno malim GT321B. Posto ih imam jos jedno 30ak komada, mogao ih da odvojim za jedan preamp. Dual mono konstrukcija i obavezecno CCS u gain i folower delu. Imam i plocice za shunt napajanje kjoe je radio Sipi, a trafoi bi mogli da budu i za print montazu koji nisu preterano skupi. Eto food for tought... :wink2:

Pa kada si vec tako lepo uradio amp nije uopste losa ideja, :yes3:Ja cu isto najverovatnije uraditi sa ulaznim delom iz Ge ampa...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa kada si vec tako lepo uradio amp nije uopste losa ideja, :yes3:Ja cu isto najverovatnije uraditi sa ulaznim delom iz Ge ampa...

Da ali ti tranzistori nemaju prelaznu karakteristiku vecu od 100Khz, ne bi bilo lose probati ove male ruske sesirice od 60Mhz.... Evo bacio sam neku shemsicu, ali ne znam jel to uopste moze da radi...znam da sam nesto obrnuo naopacke...

post-62-0-96825800-1315738859_thumb.jpg

post-62-0-99051900-1315739005_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bane, nece to moci tako - ulazni tranzistor treba da ima naponsko pojacanje, dakle izvor konst. struje treba da je u kolu kolektora a ne emitora. Ovako em nemas radno opterecenje prvog tranz. pa mu je kolektor na masi, em ti je drugi tranz. postao dioda (baza i kolektor u kratkom spoju)...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

drage kolege banat i zoki, manite se coravog posla.bilo nekad, sad se samo pripoveda. sto se tice duse, mislim da je to ipak precenjeno. a sto se tice lowther-a, pa bolje bi se tu uklopio s.e.koji uskoro zavrsavam - 12E1 + 6SN7, zar ne zoki ?a zvuk, pa ipak je lampa lampa. :drink:

Da se manemo corava posla ???, Nikad !!! Jer kasno je druze , pogotovu sto se ja sa zadovoljstvom bavim tim poslom vec jedno 30 godina ! :buehehe: Ps : Kada se radi drajver stepen sa recimo odlicnom u svakom pogledu 6c45p triodom, povezanom na primarnoj strani pob. trafoa naravno da se dodaje externo povezana zastita sa zenericama u kolu baza izlaznih Ge tranazistora da bi se sprecio`` overide`` izlaznih tranzistora i tako sprecilo njihovo unistenje (neko rece : recimo usled prolaska slucajnog tranzijenta velike amplitude ) , isto tako nije lose dodati svakom sada vec skupocenom i retkom Ge izlaznom tranzistoru i po jednu brzu diodu inverzno polarisanu , spojenu izmedju kolektora i emitera radi ponistenja Back EMF efekta generisanog iz zvucnika ili PSU .Eto i slicice sa primerom kako je to uradjeno ali unutar kucista samog tranzistora na slicnim modernim `` counterpart `` Si LatFet tranzistorima snage : Poz za Sve drugare ! :cheers:

post-556-0-88163400-1315746110_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ali ti tranzistori nemaju prelaznu karakteristiku vecu od 100Khz, ne bi bilo lose probati ove male ruske sesirice od 60Mhz.... Evo bacio sam neku shemsicu, ali ne znam jel to uopste moze da radi...znam da sam nesto obrnuo naopacke...

Kako sad to samo do 100KHz zar nisu u pitanju MHz ?nema veze ima u MG electronicu hrpa tih Ge tranzistoraa i ti ruski mi deluju OK? jesu li ispravni?.ideja o preampu je ok ali moras postaviti neke okvire zar ne1. Bane da li hoces da ti taj preamp bude kao zasebna jedinica ili ces iskoristiti napajanje od ampa koji vec imas?2 koliko napona na izlazu ti je potrebno? (standardno ili neka druga vrednost?)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta je uopšte poenta rada sa germanijumskim tranzistorima? Bolji zvuk? Zar ne mislite da bi bi se neki od kešolovaca u tzv. High End segmentu toga već setio do sada i to uradio? Koliko je meni poznato, to niko od velikih imena ne radi. Još da mešaju cevke i MOSFET-ove i hoće, ali tu je kraj. Ne videh da iko meša germanijum sa bilo čime? Možda ima neki dobar razlog za to?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...