Jump to content

Velicina kondenzatora u napajanju


milovan1963

Preporučeni Komentari

Dejane, kao što je već rečeno, stvarno si rijetka kombinacija znanja, iskustva i pripovjedačkog dara. Poznajem tvoje tekstove sa audiofila i sa TNT-a (nadam se da ne griješim u vezi stranice?).Imam jedan sebičan prijedlog!Ako te ikada zatekne neko dosadno poslijepodne ili neizdrživa želja da napišeš pokoju misao o audio tehnici nemoj se ustručavati to napraviti u vidu bloga na našem malom diya. :)Ne možemo (bar ja ne mogu) ti nićim konkretnim uzvratiti, ali eto, da bar predložim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dejane, kao što je već rečeno, stvarno si rijetka kombinacija znanja, iskustva i pripovjedačkog dara. Poznajem tvoje tekstove sa audiofila i sa TNT-a (nadam se da ne griješim u vezi stranice?).Imam jedan sebičan prijedlog!Ako te ikada zatekne neko dosadno poslijepodne ili neizdrživa želja da napišeš pokoju misao o audio tehnici nemoj se ustručavati to napraviti u vidu bloga na našem malom diya. :)Ne možemo (bar ja ne mogu) ti nićim konkretnim uzvratiti, ali eto, da bar predložim.

Hvala lepo na ljubaznim komentarima.Ko kaže da ne možete da uzvratite? Ja i dalje nisam gadljiv na dupli espresso i voćne sokove. B) U stvari, mene samo nervira za mene neshvatljivo velika mistifikacija, naravno iz ličnih razloga mistifikatora, stvari u kojima zapravo nema bilo kakve misterije. Ja mislim da znanje dobija puni smisao samo onda kada se maksimalno proširi na sve strane.Naravno, sve ima svojih granica. Jednom sam bio napadnut od strane nekog lika koji je smatrao da sam ja moralno obavezan da sve svoje komercijalne proizvode lepo stavim na Internet, sa sve pločicama, da ljudi mogu sami sve da urade ?!? Ima i takvih ludaka, ali srećom, ipak su veoma retki, otprilike jedan na tri godine.Ja ipak više volim da odgovaram na konkretna pitanja, meni je tako lakše, ne moram da razmišljam šta bi to moglo biti zanimljivo, kada je meni sve to zanimljivo. Srećom i hvala Bogu, nisam usamljen, ponavljam primer The Shuntyy napajanja koje su projektovali Choky (ovde Admin) i moj kolega Oliver Isailović - vrlo iskreno, ne verujem da iko u industriji to radi tako dobro. A oni su to stavili u javno vlasništvo, zbog čega im ja skidam kapu. Potsećam, taj projekat su pregledali i Nelson Pass, i Erno Borbelly, i obojica su rekli da je to TO, nema više, ne dirati.Ima dobrih projekata, a biće ih još više.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja ipak više volim da odgovaram na konkretna pitanja, meni je tako lakše, ne moram da razmišljam šta bi to moglo biti zanimljivo, kada je meni sve to zanimljivo. Srećom i hvala Bogu, nisam usamljen, ponavljam primer The Shuntyy napajanja koje su projektovali Choky (ovde Admin) i moj kolega Oliver Isailović - vrlo iskreno, ne verujem da iko u industriji to radi tako dobro. A oni su to stavili u javno vlasništvo, zbog čega im ja skidam kapu.

Hvala njima dvojici. Možeš li nam pokazati neki tvoj projekat u sličnom maniru, a koji je javnog tipa? Hvala unapred.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala njima dvojici. Možeš li nam pokazati neki tvoj projekat u sličnom maniru, a koji je javnog tipa? Hvala unapred.

Rado, ali ih još nemam. Međutim, raduckam pomalo, kada imam vremena, na tome da ih steknem. Ima sjajnih štoseva, koji su jednostavni a dokazano rade posao samo tako.Onda ima enigmi. Na primer, pojačavač snage koji, kada se onako pogleda, deluje baš jednostavno. Kada se stavi na sto za testiranje, ima osobine koje su prilično loše za današnje pojmove, a opet, kada se normalno sluša, radi stvarno sjajno. Pa ti sada budi pametan. Obrnuto ali isto kao i neki drugi koji na papiru i na test stolu radi fenomenalno, ali u praksi baš i ne zvuči nešto posebno. A nagledao i naslušao sam se i jednih, i drugih.No svejedno, prekopaću malo po arhivi, trebalo bi da negde imam shemu virtuelne baterije, sklopa za stabilizaciju napona. To jako lepo radi, a jednostavno je za pravljenje, nekih 16-20 delova sve zajedno za "+" i "-" napajanje. Naravno, skalabilno je i po struji, i po naponu, ali je ipak namenjeno manjim potrošačima, nije za neke snage.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dejane, pošto znam da si (kao i ja), veliki ljubitelj Marantza iz serija koje su vredele, pominjao si da jednog refreshovanog koristiš, (mislim da je u pitanju amp iz 11xx serije), zamolio bih te za savet. Upravo sam krenuo da uradim reCap-itulaciju mog 1060, pa sam u maloj nedoumici oko zamene kondenzatora. Za kondenzatore u napajanju si lepo objasnio u gornjim postovima, moje pitanje se odnosi na ostatak amp-aElem, kondenzatori na izlazu ovog ampa su Elne, 3000 uF/50V, ogromne mrcine iz 70-ih godina, vremešne, za zamenu.Dostupne su mi Elne for audio 8200 uF/56V, da li bi to u negativnom smislu uticalo na karakter zvuka ovog ampa?Ideja je da sve elektrolite male vrednosti koje su na putu signala zamenim malim Wima MKS2 63V kondenzatorima iste vrednosti, a ostale elektrolite sa Nichicon-ima.Potenciometri su dobri, preklopnike sam sredio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko kaže da ne možete da uzvratite? Ja i dalje nisam gadljiv na dupli espresso i voćne sokove. B)

Tko zna, možda i nabasamo negdje jedan na drugoga! :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dejane, pošto znam da si (kao i ja), veliki ljubitelj Marantza iz serija koje su vredele, pominjao si da jednog refreshovanog koristiš, (mislim da je u pitanju amp iz 11xx serije), zamolio bih te za savet. Upravo sam krenuo da uradim reCap-itulaciju mog 1060, pa sam u maloj nedoumici oko zamene kondenzatora. Za kondenzatore u napajanju si lepo objasnio u gornjim postovima, moje pitanje se odnosi na ostatak amp-aElem, kondenzatori na izlazu ovog ampa su Elne, 3000 uF/50V, ogromne mrcine iz 70-ih godina, vremešne, za zamenu.Dostupne su mi Elne for audio 8200 uF/56V, da li bi to u negativnom smislu uticalo na karakter zvuka ovog ampa?Ideja je da sve elektrolite male vrednosti koje su na putu signala zamenim malim Wima MKS2 63V kondenzatorima iste vrednosti, a ostale elektrolite sa Nichicon-ima.Potenciometri su dobri, preklopnike sam sredio.

Khm, ... ovaj, ... ja već imam čitavu malu kolekciju Marantz uređaja. Šta ću, to mi je slabost. Imam 1152 DC (2 komada), 1180 DC (jedan komad, rasturen upotreba nemoguća, ali ga imam zbog delova, on mi je donor), 3250b predpojačavač i 170 DC pojačavač snage. Sređeni jedan 1152 DC i 170 DC, još ostaju drugi 1152 DC i 3250b. Kuda ću sa svima njima, ja pojma nemam, a pride po ormanu mi se vuku još i jedan H/K 6550 koji je takođe osvežen, Volume pot izbačen i na njegovo mesto stavljen Alps Blue, i jedan Karan Acoustics KA-i180. Volem, i to ti je. Stalak za levi zvučnik mi čine dva druga zvučnika. I po jedan Marantz 6000 tjuner, i jedan Sony ST-3950 tjuner, komplet osvežen.Oko elektrolita - uzmi te Elne, nije problem, ali gledaj da zameniš i ispravljač. 8.200 je skoro tri puta više od nominalnog, moglo bi biti problema.Zvuk će ti biti jasniji, subjektivno jači, sa boljom kontrolom i čsitoćom od basa do visokih, usled svežih i pride jačih elektrolita, koji su sasvim sigurno boljeg kvaliteta nego što su originali ikada bili.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, svakako ću se pozabaviti diodama, ostaviću za kraj probu sa malo bržim primercima, da vidim kako se reflektuje na celu zabavu!A taj 1152.... :sporty095_2: Da su mi apetiti malko veći, sigurno bih potražio primerak za sebe. Strahovita sprava.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, svakako ću se pozabaviti diodama, ostaviću za kraj probu sa malo bržim primercima, da vidim kako se reflektuje na celu zabavu!A taj 1152.... :sporty095_2: Da su mi apetiti malko veći, sigurno bih potražio primerak za sebe. Strahovita sprava.

Iskreno, 1152 i viši modeli, koji sede na P700 platformi, su ono što je nebo za modele ispod njih, koji su zemlja. Drugim rečima, učini sebi uslugu i pojuri ih, veruj mi, nešto sasvim drugo. Vrede i truda, i jurenja, i ovežavanja.Ta P700 platforma prosto moli da se malo tehnički osveži dodavanjem predriver-a i ničeg više, i da se ponovo lansira. To je toliko pametno i osmišljeno napravljeno, da ja mogu samo da skinem kapu projektantima, uz dubok naklon. Alal im vera!Jedina stvar koja na toj platformi nije dobro urađena je njihovo automatsko menjanje mirne struje. Ideja je dobra, da pri manjim snagama ima veću struju mirovanja nego sa većim snagama, ali u praksi to ume da bude pomale eratično.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iskreno - kada je TV mehanika u pitanju nemam neka posebna iskustva sa ugradnjom Sikoirel klase Elka u TV set - ove , mislim da su takvi elkovi tu nepotrebni u vecini slucajeva , opet za neku Audio primenu ih licno nisam koristio . SAMWHA Elkovi mi jesu dostupni i nisu uopste preterano skupi ali jesu srednjeg kvaliteta izrade i za ozbiljne pozicije bilo u TV - setovima ili Audio uredjajima ih licno izbegavam zato sto su mi po istoj ceni dostupni mnogo bolji Elkovi tipa Rubycon , Panasonic , Floryt , Iskra itd , ali ih ponekada ugradjujem u neke manje kriticne pozicije i tu odradjuju posao 100 % OK . Ono sto bih voleo da istaknem jeste ipak sledece : Dobar kvalitet Elka kao i njegova ocekivana dugotrajnost se lako prepoznaje ipak na vrednostima ispod 10uF , recimo jedna izuzetna kriticna vrednost kod mog posla jeste Elko 1uF / 50 V ili 2u2 /50 V ili 4u7/50V ....(SMPS / Chopper - primarna strana kola ) , tu ne boze bas svaki Elko da polozi moj strogi test Unimerom Iskra 3 ali ga Rubycon prolazi ladno , Iskra jos lakse - bez mane , Frolyt takodje a i poneki Panasonic se provuce nekako ,`` Kinezi`` nemaju nikakve sanse na tim manjim vrednostima , i tu ne pravim Nikada Nikakav kompromis jer ako TV- SMPS `` podivlja``musteriji nakon godinu dana rada zbog loseg( rasusenog i razgacenog ) malog Elka ..... `` ode zacas mas` u propas`` i eto nepotrebnog posla i nepotrebne glavobolje .Ovo su moja licna iskustva sa tim Elektrolitskim kondenzatorskim elementima u zadnjih 30 god rada i drzeci se ovih pravila koje su me naucili stari majstori ovog posla nemam nikakvih problema , cenim da za Audio primenu vaze ista pravila , mozda za neke pozicije u Audio Hi - End uredjajima jos i stroza .

Драги колега,не чита се написано...Ја говорио о употреби SAMWHA елкова у TV-у.За SIKOREL сам написао да прича важи да су добри константно,не да се трпају у телевизоре(што је сложићеш се,мало сулудо).Такође написах да је и моје мишљење било на страни звучних кондова Rubycon итд.,али да ме је човек разложном причом одватио од њих.Њему ни из џепа,ни у џеп-Свеједно му је који би електролит продао,али је препоручио SAMWHA.Без да се увлачимо у даље разглабање шта је добро у задњих 30 година,ја сам хтео да укажем на садашњост.Свака част старим мајсторима(од којих сам и ја учио),али пре 30 година сложићеш се није постојало потрошачко тржиште и квалитет тада и данас је неупоредив.Понекад се морамо сложити са стварношћу.Осим тога ко данас може гарантовати да је нешто дошло из Јапана или SAD-a кад се све ради у Кини због јефтине радне снаге.Писао сам о ономе што се налази данас на нашем тржишту,и ономе што нам трговци пласирају зарад њихове веће добити,више као сугестију,или чињеницу на шта би требало обратити пажњу,а не о томе да ли је бољи ферари од поршеа.У вези са тим,има једна прича која каже да се скупила италијанска влада на хитној седници.Радило се о последњем моделу ферарија који је направљен у само 6 примерака.Проблем је био што се појавио и 7.- из Кине.Прича можда није истинита,али је поучна. :drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....offtopic...Puna TRI radna dana im je trebalo da naprave repliku venčanice Vojvotkinje Middleton i krenu u serijsku proizvodnju! :buehehe: Interesantna je činjenica da kod nas nije moguće naći ništa iz srednje i gornje klase kondenzatora, da pominjem "egzotiku" tipa SilmicII, Cerafine, Muse...Naši prodavci komponenti se kunu da je to potpuno neisplativo!!!Pa kad se to nadoveže na činjenicu da ćemo na Paypal ćekati još 500 godina... <_<

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne razumam baš najbolje zašto je PayPal toliko bitan. Ja do sada nikada nisam imao problema sa plaćanjem u inostranstvu običnom kreditnom karticom Banca Intesa.Imam ja i PayPal račun, otvorio mi ga je prodavac Internet usluga iz Singapura (pa sam ja Dejan Veselinović, Ruzveltova 29, 11000 Beograd, Singapur, i to samo zato što oni prihvataju uplatu samo preko PayPal-a, a ja ga nisam imao :sarcastic_hand: ), ali evo do dana današnjeg, četiri godine kasnije, ni jednom mi nije zatrebao.Na recimo Partsconnexion, možete plaćati njome, svim nemačkim prodavcima možete plaćati njome, običnom kreditnom kartom. Već godinama njome plaćam CD-ove sa Amazon.com-a, i nikada problem. Obzirom na probleme o kojima se dosta moglo čuti u vezi PayPal-a, iskreno, ni ne žurim da ih koristim (jako zakasnele uplate, poneko gubljenje podataka, pa dok izvučete pare, okozite se, itd).Oko elektrolita i naših prodavaca - istina je, oni neće da ih drže jer se isuviše malo traže, ne žele da vezuju kapital za neizvesnu kupovinu. Ali, to možete prevazići pordžbinama kod njih, jednostavno kažete koji, iz kog izvora, i priložite kataloški broj. Ja sam to radio kod Mikro Princa i Vremeplova (oni su mi dobavili BC Components elektrolite za Maratnz-e), da i ne spominjem Krcu (Kelco), sa kojim se znam ne smem ni da kažem koliko godina (2x+), da se ne vidi koliko sam bajat.Najzad, zašto ne uradite ono što su kolege sa foruma Audiofil.net uradili, a to je da organizujete zajedničku kupovinu. Jedan plaća onima tamo, a ostali njemu plate gotovinski ovde. I pride dobijete niže cene, zbog popusta na količinu. Može lično, a može i preko nekog trgovca.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, porućivanje preko naših firmi uvek ostaje kao opcija..Moram priznati da o plaćanju kreditnom karticom nisam razmišljao, mogao bih da probam, i ja sam kod Intese.Kad smo već kod godina, ima nas ovde over 55... Valjda je važnije kako ih nosimo, nego koliko ih imamo! :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam ja i PayPal račun, otvorio mi ga je prodavac Internet usluga iz Singapura (pa sam ja Dejan Veselinović, Ruzveltova 29, 11000 Beograd, Singapur, i to samo zato što oni prihvataju uplatu samo preko PayPal-a, a ja ga nisam imao :sarcastic_hand: ), ali evo do dana današnjeg, četiri godine kasnije, ni jednom mi nije zatrebao.

Probaj sada malo reverse inženjeringa. Napraviš, recimo neku konstrukciju, formiraš PCB, nabaviš lager delova i želiš da to plasiraš na strano tržište (npr u formi DIY kita), čisto kao neku malu dopunsku zaradu (pretpostavka je da u svakodnevnom životu ne možeš da ostvariš potrebnu količinu sredstava za normalno funkcionisanje i samo još malo preko toga) i onda neko to želi da kupi od tebe, a ti nemaš PayPal, imaš samo devizni račun u banci za doznake iz inostranstva. A kupci, nisu zainteresovani da ti pare šalju a da nema PayPala da ima obezbedi sigurnost koju žele da osećaju u procesu. :0002trtum3:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probaj sada malo reverse inženjeringa. Napraviš, recimo neku konstrukciju, formiraš PCB, nabaviš lager delova i želiš da to plasiraš na strano tržište (npr u formi DIY kita), čisto kao neku malu dopunsku zaradu (pretpostavka je da u svakodnevnom životu ne možeš da ostvariš potrebnu količinu sredstava za normalno funkcionisanje i samo još malo preko toga) i onda neko to želi da kupi od tebe, a ti nemaš PayPal, imaš samo devizni račun u banci za doznake iz inostranstva. A kupci, nisu zainteresovani da ti pare šalju a da nema PayPala da ima obezbedi sigurnost koju žele da osećaju u procesu. :0002trtum3:

Nemam ja šta tu da nagađam, pa ja živim od Internet prodaje u inostranstvu evo već deseta godina. Poslujem na principu avansne uplate od 100%, kao i svi ostali, i nemam problema. Garantovano isporučujem robu u roku od 24 časa po prijemu uplate, tj. u dva radna dana. Da se sada ne upuštam u pravne aspekte, ali kažem, ja to evo sada 10-ta godina kako radim. Počeo sam sa tri modela, danas imam devet, i plus uvodim nove linije proizvoda, majku mu, izgleda da tu nešto radim kako valja. Pri čemu moje cene počinju od 400 eura, pa idu nagore.Da bi kupci osećali da su bezbedni, prvo ti moraš da se upoznaš sa tekućim pravnim normama, pa onda njih moraš da staviš na znanje kupcu. Čak i prema našim, a kamo li EU normama, kupac je baš lepo ušuškan, veruj mi. Ali, to podrazumeva da ti imaš jasno i glasno registrovanu firmu i da posluješ po zakonu, pa ma kako nepovoljan on bio za izvoznike. Ne zaboravi staru maksimu - ako ulaziš u neki posao sa idejom da uspeš, ni ne pomišljaj na to ako nemaš opakog advokata i kreativnog knjigovođu. Ja imam oboje.Tvoju gore navedenu ideju sam i ja razmatrao ima tome tri godine, i odbacio sam je kao nerentabilnu. Ma kako ti kod nas nabavljao delove, na kraju ćesš biti bitno skuplji od onih koji žive u zemljama u kojima ima i od ptice mleka, a kamo li delova. Nepoznat si, dakle moraš da investiraš u reklamu. Dolaziš iz zemlje koja je 10 godina bila zemlja koljaća, ubica i etničkih čistača, a niko nikad i nigde nije video da ta zemlja izvozi tehniku. Ukratko, SVE je protiv tebe, a ti, sem ideje, go k'o pištolj. Nemoj se zavaravati, mrka kapa ba ti ti ikada proradilo.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam ja šta tu da nagađam, pa ja živim od Internet prodaje u inostranstvu evo već deseta godina.... Ukratko, SVE je protiv tebe, a ti, sem ideje, go k'o pištolj. Nemoj se zavaravati, mrka kapa ba ti ti ikada proradilo.

Meni ne moraš da objašnjavaš... Salvatore je "Stein" u Steintrikes... :Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, porućivanje preko naših firmi uvek ostaje kao opcija..Moram priznati da o plaćanju kreditnom karticom nisam razmišljao, mogao bih da probam, i ja sam kod Intese.Kad smo već kod godina, ima nas ovde over 55... Valjda je važnije kako ih nosimo, nego koliko ih imamo! :Viannen_loungelizard:

Sto se tice godina, bar mi sto smo oko pet banki se nadamo da si u pravu...A sto se tice partsconnexiona, imaj u vidu da im je postarina 36$, bez obzira narucujes li za 100 ili za 300$. Licno probao, 7-8 puta valjda...Napisu na paketu 20-25$,zbog nase carine i paket stize za max 15 dana. Vrlo posteni, korektni. Ako potrefis mesec snizenja proizvoda koji te zanimaju( 10-20 %) postarina dodje dzabe...Ipak bolja je grupna kupovina-nizi troskovi postarine. Ako je u pitanju veca vrednost,npr 400-500 i vise $ podele robu u dva paketa, uz istu postarinu da nije sumnjiva vrednost nasoj carini. Uglavnom, maximala su...U Intezi vadis ( ako nemas) Internet karticu -za shoping preko net-a, oni sami konvertuju i skidaju lovu...Eto, toliko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.....Oko elektrolita i naših prodavaca - istina je, oni neće da ih drže jer se isuviše malo traže, ne žele da vezuju kapital za neizvesnu kupovinu. Ali, to možete prevazići pordžbinama kod njih, jednostavno kažete koji, iz kog izvora, i priložite kataloški broj. Ja sam to radio kod Mikro Princa i Vremeplova (oni su mi dobavili BC Components elektrolite za Maratnz-e), da i ne spominjem Krcu (Kelco), sa kojim se znam ne smem ni da kažem koliko godina (2x+), da se ne vidi koliko sam bajat.....

Апсолутно тачно.Али,увек постоји али.Рецимо неко коме није бављење електронике примарна ствар,односно не живи од тога,сервисира нешто ту и тамо претежно пријатељима,онако за моралну надокнаду пиво или неки сокић, и коме није у интересу да набавља елементе за које је неизвесно када ће и да ли ће их употребити...и тако задеси се да му затреба нешто,а нема се времена за чекати или за групне набавке.Хтео не хтео мора у најближу радњу и купуј шта има,па ако је срећан можда је и купио шта је тражио.Оћу рећи има пуно обичних смртника који се "баве" електроником а да им није баш најјаснија разлика техничког и физичког смера протицања струје,него прочитају на тараби а оно после није то то.Ваљало би зарад њих и њима сличих скренути пажњу и на овакве ствари.Маторим лисцима нема потребе ,чак је и апсурдно, помињати да је боља јуха од старе коке. :hi:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

А шта је то на продају ако није тајна, може ПП!

Наравно да није тајна, није било каква тајна већ ево десета година. Погледај на http://www.dezorel.com , уз напомену да је то стари сајт који ће убрзо бити замењен новим, колико синоћ сам програмерима однео текстове и слике за нови. Ово напомињем из два разлога:1. По старом сајту, нудим 3 модела, а по новом целих 9, и2. На новом сајту ће бити и електронике, а не само филтера.О цена и осталом не бих овако, не желим да злоупотребљавам овај форум. Кога занима, нека пошаље ПП.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se tice godina, bar mi sto smo oko pet banki se nadamo da si u pravu...A sto se tice partsconnexiona, imaj u vidu da im je postarina 36$, bez obzira narucujes li za 100 ili za 300$. Licno probao, 7-8 puta valjda...Napisu na paketu 20-25$,zbog nase carine i paket stize za max 15 dana. Vrlo posteni, korektni. Ako potrefis mesec snizenja proizvoda koji te zanimaju( 10-20 %) postarina dodje dzabe...Ipak bolja je grupna kupovina-nizi troskovi postarine. Ako je u pitanju veca vrednost,npr 400-500 i vise $ podele robu u dva paketa, uz istu postarinu da nije sumnjiva vrednost nasoj carini. Uglavnom, maximala su...U Intezi vadis ( ako nemas) Internet karticu -za shoping preko net-a, oni sami konvertuju i skidaju lovu...Eto, toliko

Milovane, ti jesi u pravu, ali vodi računa da su tvoja i moja osnovna postavka drugačije. Ti kupuješ za sebe, a ja kupujem za firmu. To znači da ću neke stvari kupovati i po 100 komada ako treba, dakle moja minimalna porudžbina teško da moše da se spusti ispod $500, a daj bože da ostane na samo toliko.Ja moram da napravim neki inicijalni lager, da obezbedim proizvodnju prema predviđenom obimu, pa će moja početna kupovina morati da bude poprilična, a posle ću samo dopunjavati lager.U oba slučaja, za razliku od tebe, ja prevaljujem cenu svega toga na kupca, a ti nemaš na koga no na kućni budžet. Dozvolićeš, zbog prirode posla, meni je ipak mnogo lakše nego tebi. Jedino gde mogu da pomognem jeste da u trenutku kada pišem spisak, naprosto uključim i ponešto za tebe, u kom slučaju te to košta samo onoliko koliko je troškova izazvalo. Ako se utopi u neki moj poveći spisak, to će uvek biti daleko manje nego kada sam poručuješ. Za početak, nemaš troškove slanja, odnosno, imaš neki smešan trošak tipa $1 ili manje.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Апсолутно тачно.Али,увек постоји али.Рецимо неко коме није бављење електронике примарна ствар,односно не живи од тога,сервисира нешто ту и тамо претежно пријатељима,онако за моралну надокнаду пиво или неки сокић, и коме није у интересу да набавља елементе за које је неизвесно када ће и да ли ће их употребити...и тако задеси се да му затреба нешто,а нема се времена за чекати или за групне набавке.Хтео не хтео мора у најближу радњу и купуј шта има,па ако је срећан можда је и купио шта је тражио.Оћу рећи има пуно обичних смртника који се "баве" електроником а да им није баш најјаснија разлика техничког и физичког смера протицања струје,него прочитају на тараби а оно после није то то.Ваљало би зарад њих и њима сличих скренути пажњу и на овакве ствари.Маторим лисцима нема потребе ,чак је и апсурдно, помињати да је боља јуха од старе коке. :hi:

Vrlo dirljivo, ali ne verujem da će dirnuti za srce bilo kog prodavca. Oni će ti reći da ako neko želi da se bavi nečim, shodno izreci "bez alata nema zanata", neka balgoizvoli napraviti sam sopstveni lager skupih delova.A ako postoji neki nezahvalniji deo za lagerovanje, to su baš elektroliti. Mika hoće Nichicon, Pera hoće Elnu, a Toza hoće Black Gate, dok Žarko veruje da su svi Japanci prevaranti i hoće Siemens. Pa ti izvoli lagerovati velike elektrolite, svaki preko 20 eura, u količinama od samo 10 komada po vrsti (Black Gate i celih 100 eura), i instant su pukao bar 3.000 eura.Pa kome se isplati, volja mu. A ja jedva čekam da vidim da li će se naći neki optimista.Ljudi, budimo realni, Srbija je jedna gologuzanska zemlja, osiromašili smo nešto neviđeno. Na žalost, i dalje važi onaj naslov filma Dušana Makavejeva iz Crnog Talasa sa kraja 60ih i početka 70ih - "Siroma sam, al' sam besan".
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...