Jump to content

Germanium SE Amplifier


bata bane

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 740
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Pozdrav, nekoliko dana nisam gledio desavanja, kad ono pravo iznenadjenje :confused1: Odma cu da zvirnem sta mogu da nabavim od ulaznih Ge tranzistor, pa da prionem na realizaciju :cheers: Imam jedno 50kom nekih AZY, bem-li-ga gde su,ako su 14 bice veselja :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@sstrsat, evo linka http://www.mgelectronic.rs/ u opciji za biranje tranzistora postiji i kategorija za Ge, sve sto ima cenu i korpicu, je i dostpno, ako ni tu nema nista sto valja....moracu da pokrenem "poznanstva" :confused1: ...iskopacu ih ja :cheers:

Vidi vidi, ki bi reka da su Ge tranzistori jos uvik podosta dostupni. To olaksava stvar i vec san ti snimil jednog kandidata za zaminit AD162. To je AL112 sa tranzitnom frekvencijom od 3MHz. Jos bi bolji bil AL102 sa 4MHz ali nima kosaricu. Pa sad vidi, ako je 102 ipak dostupan zemi njega a ako nije zemi 112. Za ulazne AFY14 isto ima nekih zamjena va toj butigi mada su po dozvoljenom naponu na granici. Bilo bi bolje da uspijes nabavit AFY14 (jos ga ima va nekim net butigama i google ih najde). Tek ako ih bas nikako ne najdes razmotrit cemo alternative.Kako san rekal, volin kad je netko entuzijasta i drage volje cu ti pomoc da taj amp dovedes do finalne realizacije. Ne zato ca imam neki poseban afinitet prema Ge tranzistorima (osim mozda malo Ge duhova iz proslosti) nego ca mislin da je projekt dovoljno interesantan i da ce rezultati bit dobri. Mozda i puno vise od toga uz malo srice pri nabavi. Pod tom sricom mislin ako se ne desi bas granicni slucaj tolerancija ( a ta nesrica zna kod Ge bit poprilicna).Iman ipak i jedan mali uvjet. A taj je da nima rada napamet i da ces pustanje u pogon vrsit parcijalno, stupanj po stupanj. Bas zbog tih nesritnih tolerancija. Vridnosti komponenti koje san dal na shemi bi tribale pokrit normalan raspon tolerancija ali uvik je bolje izbjec neugodna iznenadjenja i zato cu inzistirat na takvom parcijalnom pustanju u pogon. Na detalje ca i kako cemo vec doc. A ako ti bude kasnil koji moj odgovor to je zato ca kad san doma poprilicno izbigavan kompjuter. Iman ga i previse ovdi na platformi. Kako su mi turnusi misec dana doma i misec dana ovdi virujen da ti ipak nece bit predugo cekat.I jos jedna jako bitna stvar a to je ispravljac koji za ovo mora bit jako kvalitetan. Iz razloga ca zbog relativno malog dopustenog napona za Ge tranzistore nima nikakvog rasprezanja medju stupnjevima. Ali i o tome kasnije, sad se koncentriraj na nabavu pa ce bit lakse ic dalje
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidi vidi, ki bi reka da su Ge tranzistori jos uvik podosta dostupni...

Pravu renesansu su doživeli kada je primećeno da odlično trpe zvučnike malih omaža, idealno bi bilo da dok pravite shemu imate na umu da će pojačalo možda raditi i na 1 Ohm, možda i manje...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sahvaljujem finom Vuletu na saradnji :confused1:elem - bilo bi lepo i korisno da se organizuju vlasnici DD drivera i da u jednoj temi malo objave slikica i napisu nesto o svojim iskustvima ;molim samo - bez fifisanja i proglasavanja Brauna za best thing after bread :cheers:tesko ce da se desi da vas ovde neko napada ..... :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To sa Braunom je bilo samo da bih nervirao ljude oko sebe, već tada sam čuo Ge-DD kombinaciju i polako je ostvarivao...dok se ne iskristališe neko DIY full Ge rešenje bakćem se drtinama sa buvljaka, znaju da iznenade!

Za sada koristim Philips "hibridno" pojačalce, ima malo Si u pobudi ali karakter zvuku daje Ge, zvučnjaci su naravno B200 sa kalemom od 1 Ohm na dasci...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

eto ti onda zadatka - thread zvani DD & koristena lepetronika naravno - pripremamo teren da ti onda tajno , putem PP , ponudimo neko extra DIY vs. brand resenje , cijena - prava sitnica :confused1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pravu renesansu su doživeli kada je primećeno da odlično trpe zvučnike malih omaža, idealno bi bilo da dok pravite shemu imate na umu da će pojačalo možda raditi i na 1 Ohm, možda i manje...

Kojih sad 1 oma i manje? Pa po vridnostima napona napajanja i struje mirovanja sa banetovih shema (32V, 2,5V), to su tipicni radni uvjeti za 8-omsko opterecenje. U skladu sa time san i nacrtal ovu shemu koju san objavil.

Za 1 oma i manje je bitno drukciji pristup, sa daleko manjim naponom napajanja. Ali isto i sa daleko vecom strujom. Znaci i sa skroz drugin vridnostima komponenti a vrlo virovatno i sa ubacivanjem jos jednog ruskog snagatora ka pobude za izlaznoga.

Optimizirat amp za 8 oma i za manje od 1 oma istovremeno je besmisleno delat jer bi to u najmanju ruku znacilo stravicno visoku disipaciju izlaznog tranzistora pri nekom od opterecenja. I sa time povezane i termicke i financijske probleme. Nije nemoguce to storit ali isplativost je jako upitna, najblaze receno.

Kako san vec rekal, drage voje cu pomoc va ovome ali bi stvarno najprije volil znat za ca je to namijenjemo, da li za standardnih 8 oma ili za neku egzotiku sa manje od 8 oma. Ca su to neki riboni, planari ili..... ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kojih sad 1 oma i manje? Pa po vridnostima napona napajanja i struje mirovanja sa banetovih shema (32V, 2,5V), to su tipicni radni uvjeti za 8-omsko opterecenje. U skladu sa time san i nacrtal ovu shemu koju san objavil. Za 1 oma i manje je bitno drukciji pristup, sa daleko manjim naponom napajanja. Ali isto i sa daleko vecom strujom. Znaci i sa skroz drugin vridnostima komponenti a vrlo virovatno i sa ubacivanjem jos jednog ruskog snagatora ka pobude za izlaznoga.Optimizirat amp za 8 oma i za manje od 1 oma istovremeno je besmisleno delat jer bi to u najmanju ruku znacilo stravicno visoku disipaciju izlaznog tranzistora pri nekom od opterecenja. I sa time povezane i termicke i financijske probleme. Nije nemoguce to storit ali isplativost je jako upitna, najblaze receno. Kako san vec rekal, drage voje cu pomoc va ovome ali bi stvarno najprije volil znat za ca je to namijenjemo, da li za standardnih 8 oma ili za neku egzotiku sa manje od 8 oma. Ca su to neki riboni, planari ili..... ?

Dragi prijatelju,ja pravim pojacalo za zvucnike od 4 Ohm-a... :confused1: vec sam se rastrcao da nadjem AFY14, pa se nadam da cu ih uskoro naci :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK Bane, drzimo se znaci standardnih vridnosti impedancije zvucnika, 4 a i 8 oma. Sa zadatih 32V napajanja i sa 2,5A struje mirovanja ces na obadvi impedancije moc ostvarit do maksimalno nekih 11 do 12W. U slucaju koristenja 8-omskog zvucnika moze struja mirovanja bit manja a to znaci i manju disipaciju izlaznog tranzistora. A sa 4 oma moze napon napajanja bit manji pa je opet dobitak va disipaciji. Mozda je i bolje da ga unaprid optimiziramo za tih 4 oma ako si siguran da ce se koristit sa samo tim zvucnicima jer sa tim pogonskim uvjetima (32V / 2,5A) vise od 12W neces dobit ni na 4 ni na 8 oma. U jednom je slucaju ogranicenje maksimalna amplituda izlaznog napona a u drugom slucaju maksimalna amplituda izlazne struje.U slucaju da je siguro zadata impedancija 4 oma i da ti je tih 12W snage dovoljno, potraga za ulaznim tranzistorom postaje jednostavnija jer je napon napajanja manji. Cak bi bilo idealno poc na 24V i to osigurat iz baterija A ca je sa ovim ca je Sleepy spomenul da ce morat delat i na manje od 1 oma? Inace, u linku koga si stavil je AL112 prikazan sa kosaricom pa pretpostavljan da ga ima.A vidin i jednog odlicnog kandidata umisto AFY14. To je AF118 samo je nazalost prikazan bez kosarice. Mozda da proviris da li ga ipak ima.AFY14 ti ima na http://www.4starelectronics.com/part_detail/AFY14.html i na http://electronicpool.de/en/list/details.php?bez=Afy14 AF118 mozes nac isto na electronicpool.de ili na http://www.littlediode.com/components/AF118_Transistor.html?gclid=CJ7DjtPGpKACFVst3wodvTseag

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posto vec imam dobro stabilisano napajanje sa 32V, bilo bi dobro ako mozemo to da iskoristimo. Definitvno cu ga koristiti za zvucnike nominalne impedase 4 oma. Sto se tice snage, svaki wat je vazan pa ne bih da ga sklepam pa de nije dovoljno. Ovo koje koristim sada ima oko 16-17V izlaznu sinusoidu na izlazu, e sad koliko je to W :confused1: Nasao sam sajt gde mogu odmah da kupim AF118 http://en.marketgid.com/goods/1450/9851/ koliko vidim to je za FM i ide do 125MHz.. (ako je bolji od AFY14, mogu odmah da ga uzmem)Ostali sajtovi koje si mi poslao za sad uglavnom traze upitnik o kolikoj se kolicini radi prvo.A i cena je :cheers: , ali sta je tu je :cheers: Za Al112 je na netu 4E(a mogu i ovde da ga kupim), a AL102 OKO 15e , ako nije velika razlika, ja bih se ipak opredelo za ovu jeftiniju varijantu za sad :hyper:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...