Jump to content

Moj aktivni sistem


beatgoeson

Preporučeni Komentari

Uz male dopune, copy/paste sa hi-files foruma. Biće još izmena u sistemu. Doduše, izmene neće nešto dramatično uticati na zvuk.post-59-0-73636900-1301107127_thumb.jpgKomponente su sledeće:CD plejer SONY X7ESDIz njega vodi kabel u aktivnu (analognu) skretnicu RANE SAC 23Tu se signal deli na segmente:1. Do, otprilike, 100Hz. Ovde sub-eq radi posao savršeno, obezbeđuje ravan odziv, bez obzira kako postavim filter na sub-u.Iz skretnice ide kabel do sub ekvilajzera SVSound AS-EQ1. To je mono izlaz iz skretnice. Ekvilajzer ima dva mono izlaza, za dva sub-a, ali trenutno imam problema sa jednim pojačalom, pa radi samo jedan. U pitanju su mono class D pojačala, predviđena za ugradnju u sub, ja sam ih okačio sa obe strane police, "pod mišku". Pojačala sy Hypex DS 8.0Bas drajveri su Focal Audiom 15WX2. Od 100-280HzPojačalo je Yamaha M-80Drajveri su keramički, dva para Accuton C²92/63. 280-3500HzPojačalo DIY Pass F5. Na kućištu piše da je Babelfish, ali je unutra F5. Poneko na ovom forumu to već zna. Drajveri keramički, Accuton C²90-T6.Accuton drajveri sada imaju nove oznake, mrzi me da ih tražim. Ali, ovaj srednjetonac je prepoznatljiv sa dve perforacije, ugrađuju se u neke najskuplje zvučnike koje sam uopšte video (samo na slici, naravno).4. Preko 3500Hz.Pojačalo je modifikovani Quad 405.Drajveri su RAAL 70-10D Tu će slediti prva izmena, ovaj manji će biti zamenjen većim ribonom, RAAL 140-15D. Ne zato što je ovaj loš, naravno. Jednostavno, kada sam kupovao prvi drajver, nisam imao u vidu da i za više frekvencije važi (uslovno rečeno) pravilo: Veći je bolji. :sarcastic_hand: Zvučnički kablovi su Novkabel nauk 900, i jedan Neotech. Interkonekti su većinom Neotech, ima i jedan Klotz, kao i poznata firma "No name"... Dakle, ništa specijalno.Polica je moj ponos. :Viannen_loungelizard: Kupovne, obrađene daske, tri reza testerom, i gomila okova... Dok sam ih zašrafio, za sat ipo - eto police. Veoma čvrsta i kompaktna (sve to što je na njoj je teško blizu 100kg), kasnije sam je dopunjavao, kako se ukazivala potreba. post-59-0-67803900-1301107804_thumb.jpgpost-59-0-32476500-1301107855_thumb.jpgpost-59-0-44502900-1301108302_thumb.jpgpost-59-0-19134300-1301108479_thumb.jpgpost-59-0-63365300-1301108501_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 43
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ево и овде један... WOW. :connie_nutzo::crazyrocker: Једно питање - како се на скретници може подесити једино резне фрекфенције low/mid и mid/high, како можеш лимитирати mid-bass-ове на доњу границу од 100Hz у опсегу 100Hz - 280Hz?Или је то њихов природни roll-off?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lepo :)Nadam se da si zadovoljan kako sada sviri, uz već najavljena doterivanja...

Zadovoljan, jer već svira mnogo bolje nego što sam mogao da zamislim.Osim zamene visokotonca, moguće su sledeće izmene:1. Ako bude nešto od DIY aktivne skretnice. :character13: 2. U startu je bila ideja da na srednjim i visokim bude SET, u tom smislu sam već bio kontaktirao gospodina Tatića. U međuvremenu se ovo moje malo zakomplikovalo, odužilo, uz "malo" veća finansijska zahvatanja nego što sam planirao. Mada, naravno, to nije ništa neočekivano ni neobično.S druge strane, bilo je da sam na poziciji srednjetonca zamenio Quada sa F5. Pojačala koja se u full sistemu značajno razlikuju po karakteru zvuka, osim primetne razlike u brzini, nisu pokazala bitne razlike u opštem utisku. Mislim - ne bi me mnogo potreslo, ako bih morao da vratim Quada. Čak mi je Quad na poziciji visokih zvučao lepše nego F5. Možda je bio trenutni hir, ili nedovoljno testiranja?Elem, pitam se da li bi ulaganje (ne baš male) love u setove bilo zvučno opravdano? To bih ustanovio probom - ali, bilo bi najbolje sa dva odjednom, a to je teško izvesti. G. Tatić je, inače, jedan fini čovek, verujem da bi i to uradio, ali dovlačiti čoveka, pa reći - ne odgovara mi, odustajem... :scratch_head: 3. Takođe je, u početku, postojala ideja da na srednjetonac nataknem front hornu. :punk: Zapravo, ona (ideja) postoji i na kraju. S tim, da se sistem promenio od tog početnog perioda, pa se i ideja proširila na pojas mid-basova. Pa ako i to uspe, ko zna, možda i na... :hyper: Ali, ne - hornu od 20Hz sigurno neću napraviti, a šteta je lišiti se tog ugođaja. Kada stavim "Touch" od Yello, drma k'o u Japanu (da proste Japanci na neumesnom poređenju).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

koncepcijski veoma interesantno i ne sumnjam da je i zvučno besprekorno, ali estetski momenat ne bih komentarisao

Ovim je sve rečeno, tačno je i slažem se. Čak mi nezgodno da razuveravam ljude kojima je ovo estetski OK. S druge strane, trebalo bi uložiti mnogo stolarsko - mehaničarskog truda (i znanja) da sve ovo izgleda šik.Opet, nije da se ne uklapa u ambijent. :sarcastic_hand: Pomišljam da nabacim neke lance, da vise... :D
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ево и овде један... WOW. :connie_nutzo::crazyrocker: Једно питање - како се на скретници може подесити једино резне фрекфенције low/mid и mid/high, како можеш лимитирати mid-bass-ове на доњу границу од 100Hz у опсегу 100Hz - 280Hz?Или је то њихов природни roll-off?

Na midbasovima imam prirodni roll-off, počev od nekih 90-100Hz. Kako god postavim filter (mogu i da ga isključim) na sub-u, sub-ekvilajzer mi proračuna idealan, ravan odziv, koliko je to u njegovim mogućnostima. Čak poravnava odziv i u zoni gde se sub već značajno utišao. Tako se ovaj uređaj pokazuje višestruko korisnim. :respect:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

trebalo bi uložiti mnogo stolarsko - mehaničarskog truda (i znanja) da sve ovo izgleda šik...

bez zagledanja preko tuđeg ramena u tuđ buđelar, NHF, tamo gde ima novaca za SET, i za nove RAAL, imam utisak, da je kontaktiranje Save Velikinca ili sličnog čoveka vičnog audio-stolariji sa kojom bi se obukao /obložio/ ovako spektakularan zvučnik u ruho dostojno Wilson Audio WAMM više nedostatak volje za istim postupkom neko nešto drugo. No, ako smatraš da je treba birati između lepog zvuka i lepog izgleda, onda poštujem tvoj izbor. A ako želiš oba, onda, ko zna koji je krajnji limit?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Accuton drajveri sada imaju nove oznake, mrzi me da ih tražim. Ali, ovaj srednjetonac je prepoznatljiv sa dve perforacije, ugrađuju se u neke najskuplje zvučnike koje sam uopšte video (samo na slici, naravno).

Vrlo neobičan sistem, a sam princip rada bi teoretski trebao da omogući dobre performanse. Koliko si uspeo u tome, nije moguće proceniti po fotografijama, ali mora da tu ima nešto.Keramičke Accuton drajvere sam slušao u dosta ozbljnih zvučnih kutija: Progressiv Audio (Transformer), Ayon (GosHawk),Gemme Audio (Katana), Metal Sound Design (Planet), DS Audio, Surrountec (Monolog HE), a možda i još neke, samo ko će se setiti svega. Svaki put sam konstatovao da zvučne kutije sa keramičkim drajverima sviraju izuzetno precizno ina neki način karakteristično, toliko da sam već uobrazio kako bih mogao na slepo da prepoznam zvuk ovih drajvera. U svakom slučaju, taj njihov zvuk mi se dopada i verujem da si uspeo da iskoristiš potencijal kojim raspolažu. Ipak, nije mi samo jasno zašto uz tako dobre drajvere nisi odabrao i kvalitetniji materijal za kutije, a o završnoj obradi i estetskoj formi bolje i da ne komentarišem.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bez zagledanja preko tuđeg ramena u tuđ buđelar, NHF, tamo gde ima novaca za SET, i za nove RAAL, imam utisak, da je kontaktiranje Save Velikinca ili sličnog čoveka vičnog audio-stolariji sa kojom bi se obukao /obložio/ ovako spektakularan zvučnik u ruho dostojno Wilson Audio WAMM više nedostatak volje za istim postupkom neko nešto drugo. No, ako smatraš da je treba birati između lepog zvuka i lepog izgleda, onda poštujem tvoj izbor. A ako želiš oba, onda, ko zna koji je krajnji limit?

Nedavno sam sreo jednog drugara koji se zainteresovao da čuje ovo, a sam se ponudio da dovede Savu, sa kojim je, izgleda, dobar. Tu bih čuo mišljenje iz prve ruke. Malo sam skeptičan, bilo bi tu puno posla, a ne može se izneti odavde. :dubbio: Inače, zvuk mi je zaista bio iznad svega.Što se novaca tiče, nagrebe se nešto - ipak ova avantura traje već dosta vremena, ali nije da nemam i drugih načina da ih upotrebim. :rolleyes:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vrlo neobičan sistem, a sam princip rada bi teoretski trebao da omogući dobre performanse. Koliko si uspeo u tome, nije moguće proceniti po fotografijama, ali mora da tu ima nešto.Keramičke Accuton drajvere sam slušao u dosta ozbljnih zvučnih kutija: Progressiv Audio (Transformer), Ayon (GosHawk),Gemme Audio (Katana), Metal Sound Design (Planet), DS Audio, Surrountec (Monolog HE), a možda i još neke, samo ko će se setiti svega. Svaki put sam konstatovao da zvučne kutije sa keramičkim drajverima sviraju izuzetno precizno ina neki način karakteristično, toliko da sam već uobrazio kako bih mogao na slepo da prepoznam zvuk ovih drajvera. U svakom slučaju, taj njihov zvuk mi se dopada i verujem da si uspeo da iskoristiš potencijal kojim raspolažu. Ipak, nije mi samo jasno zašto uz tako dobre drajvere nisi odabrao i kvalitetniji materijal za kutije, a o završnoj obradi i estetskoj formi bolje i da ne komentarišem.

Možda je za keramiku karakteristično to - što nema ništa karakteristično? :) Što kaže proizvođač , "praktično bez izobličenja".Baš bih voleo da ovo čuje i neko ko je slušao zvučnike ZA koje ja nikad nisam čuo. :D Za čamovinu imam posebno objašnjenje, možda ima u njemu nečega. Osim gluposti. :hi: Materijal je važan, naravno, kod nižih frekvencija. Ako si gledao na drugoj temi kako su napravljene kutije, video si da je ovo rađeno po ugledu na Nautilus - "kutija" je zavojnica u obliku slova "S", stavljena u sanduk s peskom. Ja sam sebi umislio da je dobro da kutija "radi", jer tako apsorbuje dobar deo mehaničke energije talasa (osim što se još jedan deo (samo)neutrališe oblikom kutije) . A to "sviranje" kutije od čamovine se dalje neutrališe zamašnom količinom peska, preprekom od lima, opet pesak, i još jedna čamovina. Da je u pitanju krut materijal (recimo hi-tech kompozitni), on "spolja" ne bi svirao (kao ni moj) , ali bi energija ostala zarobljena u njima. Navodno, kod viših vrekvencija, ta se energija kod Nautilusa pokupi i sprovede onim metalnim produžecima gde se pretvara u toplotu... Malo sam skeptičan po tom pitanju.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda je za keramiku karakteristično to - što nema ništa karakteristično? :) Što kaže proizvođač , "praktično bez izobličenja".

Moguće da je baš to, kada sam rekaoo „karakteristično“ nisam ni mislio da nešto farbaju zvuk, već da se na neki način razlikuju od većine onoga što sam imao prilike da čujem. Taj srednjetonacneverovatno brzo i čisto svira, a može biti da je on i najzaslužniji za takav utisak.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odlicne kutije...U tom pravcu,ali sa manjim apetitom i sam razmisljam.Da li su i ona dva bela basa za nize frekv. isto neodimijum? I ovo mi nije bas jasno-T 6 -90 si rezao na 3500 (preporuka mu je 80 -3000,3200 max ),a isto tako mali ribon tesko da dobaci do 3000...Zato pravilno razmisljas o velikom,on ide mnogo nize,i lakse se uparuje sa "okastim"Akutonom,jedino ima vise dB.Izabrao si najtezi put-nove kutije,sa vrhunskim drajverima bez originalne seme...Verovatno je bilo najteze i najsporije "naci"pravi bas,odraditi pravo dampiranje, ako mozes par reci,i sam se mucim sa 30w54 .Naravno,i sam kazem,slusa se zvuk a ne lepota...Ako moze oba,super,ako ne,ovo drugo moze i da saceka.Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Strašno zanimljiv koncept! Imamo filozofiju o SET-u i jednom visokoosjetljivom driveru po kanalu i ovaj pristup kao suprotnost. Vjerujem da oba pristupa imaju svoje prednosti. Meni se sviđa sistem iako ću vjerojatno krenuti suprotno! :good2: Što se tiće estetike - šta ste napali čovjeka? Prijatelju, kad vidim tvoj set-up spreman sam se odreći svog nicka na forumu u tvoju korist - ovo je pravi ZERO WAF Audio! :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odlicne kutije...U tom pravcu,ali sa manjim apetitom i sam razmisljam.Da li su i ona dva bela basa za nize frekv. isto neodimijum? I ovo mi nije bas jasno-T 6 -90 si rezao na 3500 (preporuka mu je 80 -3000,3200 max ),a isto tako mali ribon tesko da dobaci do 3000...Zato pravilno razmisljas o velikom,on ide mnogo nize,i lakse se uparuje sa "okastim"Akutonom,jedino ima vise dB.Izabrao si najtezi put-nove kutije,sa vrhunskim drajverima bez originalne seme...Verovatno je bilo najteze i najsporije "naci"pravi bas,odraditi pravo dampiranje, ako mozes par reci,i sam se mucim sa 30w54 .Naravno,i sam kazem,slusa se zvuk a ne lepota...Ako moze oba,super,ako ne,ovo drugo moze i da saceka.Pozdrav

Za te basove nigde ne piše kakav je magnet, pretpostavljam da nije neodimijum, valda bi onda pisalo? :rolleyes: U svakom slučaju, to je bio jedini model koji mi je odgovarao, pa me nisu zanimali detalji.Ovo za C²90-T6 nešto nisi dobro gledao. Odnosno, gledao si neki drugi drajver. Ovo je klasični srednjetonac, negde na 140Hz pada kao kamen. Znači, nema šanse na 80. :) A od gore, tek na 7k počinje značajniji pad:http://www.clofis.nl/nl/thiel/C90-T6.pdfZa mali ribon je Aca napisao 2k-100k. Ispod 2k krivulja jako blago pada, ali je, verovatno, u pitanju "autoritet" kojim on može da svira i te frekvencije. Dakle, srednjetonac bez problema, a ribon za nijansu nategnuto, ali, mislim, takođe bez problema. No, ionako stiže novi, Aca kaže da se može seći i ispod 3.5k, ali će, verovatno, ostati ta tačka.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Strašno zanimljiv koncept! Imamo filozofiju o SET-u i jednom visokoosjetljivom driveru po kanalu i ovaj pristup kao suprotnost. Vjerujem da oba pristupa imaju svoje prednosti. Meni se sviđa sistem iako ću vjerojatno krenuti suprotno! :good2: Što se tiće estetike - šta ste napali čovjeka? Prijatelju, kad vidim tvoj set-up spreman sam se odreći svog nicka na forumu u tvoju korist - ovo je pravi ZERO WAF Audio! :drinks:

Hvala na podršci! Ako budem pobedio na takmičenju za najružniji sistem, pokloniću ti nagradu, pod uslovom da promeniš pristup. :sarcastic_hand: Ima jedan jako dobar razlog za pravljenje složenih sistema, kako ja to vidim: FR je "malo" problematičan sa niskim i visokim, ali je sjajan u sredini! Može se poterati set-om!Višestazni aktivni sistem nema problema sa niskim i visokim. Kvalitetan specijalizovani srednjetonac je u sredini sjajniji od FR . srednji i visoki se takođe mogu poterati set-om (ako se tako napravi). A i bez set-a bolje svira. :character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na podršci! Ako budem pobedio na takmičenju za najružniji sistem, pokloniću ti nagradu, pod uslovom da promeniš pristup. :sarcastic_hand:

Dogovoreno! :sarcastic_hand: Mada ne vjerujem da postoji ružan ili lijep sistem. Svaki je lijep na svoj naćin. Kao i psi (iako znam da si mačkoljubac kao i ja) - buldog je toliko ružan da je dražestan!Bitno je kako hifa radi svoj posao, a ne kako izgleda. :L3000:

Ima jedan jako dobar razlog za pravljenje složenih sistema, kako ja to vidim: FR je "malo" problematičan sa niskim i visokim, ali je sjajan u sredini! Može se poterati set-om!Višestazni aktivni sistem nema problema sa niskim i visokim. Kvalitetan specijalizovani srednjetonac je u sredini sjajniji od FR . srednji i visoki se takođe mogu poterati set-om (ako se tako napravi). A i bez set-a bolje svira. :character13:

Ne osporavam!Nekad se treba ipak i malo igrati i ne doživljavati hobi predramatično. Za to što radiš - palac gore!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

(preporuka mu je 80 -3000,3200 max

Ovo za C²90-T6 nešto nisi dobro gledao. Odnosno, gledao si neki drugi drajver.

U aktuelnom datasheet-u je, zaista, cela kriva pomerena malo u levo, u odnosu na ono čime sam ja baratao. E sad - da li je u pitanju isti drajver, ili su olabavili neki šraf na njemu? :scratch_head: :sarcastic_hand:Ovo su podaci od pre tri godine...http://www.clofis.nl/nl/thiel/C90-T6.pdfI najnoviji:http://www.accuton.de/media/datasheet/Datasheet%20C173-6-090.pdfU svakom slučaju, dobro da si mi obratio pažnju - kada stigne novi ribon, probaću da sečem i malo niže. Mada, probao sam više varijanti i sa ovim malim, razlike u zvuku su gotovo neprimetne.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni se svidja kako izgleda ! Voleo bih da cujem kako ovo svira, jer znam da je i kao mono razbijalo...Hteo bih da pohvalim beatgoeson-a kao izuzetnog domacina. Uvek cu pamtiti trenutke uz hajneken i dobar zvuk :cheers:

Nehotice si tačno napisao - ono je razbijalo, a ovo svira. :good2: Zvao sam te ja još ranije. Dođite u istom sastavu. :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...