Jump to content

Lowther driveri


milovan1963

Preporučeni Komentari

1 hour ago, grau said:

desi lemicu puska te ub'la!

Ispod, iznad, oko,...dva točka, tražio sam te iako se nisam pretrgao, treba da se vidimo,...

1 hour ago, Dacho said:

Moj predzadnji projekat je bio izveden kao FR sa Fostex 208 Sigma i 9" bas helper do 100 Hz u aktivnoj konfiguraciji. Sve je to krasno sviralo ali je cak i to zvucnik sa kompromisom.

Slusao sam jako puno varijanti sa raznim Lowtherima i mogu rec da sam određeni fan takvih zvucnika ali uvijek ce to biti zvucnik sa kompromisom. Odradit ce on skoro 80 % najbitnijig spektra ali kao sto rece moj prijatelj uvijek ce to biti zvucnik bez glave i repa. Govorim cak i o varijantama poput ogromnih horni preko 2.5 m sa velikm izlaznim ustima od preko metar kvadratni i par stotina kg tezine...uvijek tu nesto nedostaje.

Ne kazem da je tu nesto lose, dapace, ali svi ti zvucnici ne mogu sav glazbeni materijal docarati onako kako su zamisljeni. Ima tu i basa i visokih tonova i naravno srednjih u najboljoj izvedbi ali nedovoljno uvjerljivo da bi bio ultimativan.

Kao sto netko rece to je zvucnik samo neke glazbene materijale i za ljubitelje takvog zvuka i tu su nenadmasni. Ali su ipak zvucnici sa kompromisom u izvedbi.

fostex-208-sigma-klipsch-neodyum-kevlar-aluminijum-bass-slika-54704521.jpg

Baš dobro da si komentarisao, nadam se da možeš da me spojiš:

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=8723

Naravno da FR neće da razbija čaše il podiže tepih, no, da ne diskutujemo šta je istinit zvuk. Ko što reče Doktor:

Jedan od razloga je na neki način pogrešnost, čak ni opšte prihvaćeni TQWT projekat holandskog Lovter kluba mislim da nije tačan ili dobar, a izgleda i MK date nisu baš optimalne, a Lowther je izuzetno osetljiv i netolerantan i zato jeste problematičan. Gornja slika je i bila postavka za prodaju Fostexa 167E i Audio Nirvana, doneli su neki momci svoj  tranzistorac u B klasi, Fosteksi su radili odlično, Nirvane iznad pristojnog a Teresonici ko mobilni telefon, sa Hiragom obrnuto, bez poređenja. Prvi pravi šmek sam čuo sa Ajonom i Babuškom, potom nekih nekoliko 211 nije zadovoljilo, tek su RCA 211 cevi gurale valjano, da bi konačno GM70 legao kao naj bolji mogući izbor koji sam mogao ja da čujem, bilo tu raznoraznih sprava uključujući i famozne 2A3, hibridi i ne znam ni sam više, moj zaključak je da kaka god konstrukcija zvučnika bila, amp je izgleda presudan  za Lauter, po mom ubeđenju a i po nekom tehničkom objašnjenju stručnijih, Ruskinja je indiferentna i imuna na povrat drajvera, skinuo sam raznorazna probana pomagala kojima su se ljudi dovijali da potisnu karakterističnu, jednom rečju, dreku bilo kog FR drajvera, Lautera naročito. Nisam u kontaktu sa Dabićem al kolko sam upoznat i video neke reportaže, pored celog Teresonic sistema, njihovi zvučnici su bili uz raznorazne ekskluzivne sisteme. Hoću da kažem da je njihov rad možda otišao dalje svih ostalih, no, mislim da može još, ko što  i sve može uostalom. Doduše, dugo sam van audio sfere al me zasvrbele i uši i prsti da nešto džarnem.   

 

PS-Ova forumska platforma, ko je postavi, "alal" mu ćufte, jel ima način da se podesi da bude ko što je bio.

Izmenjeno od Lemić
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

49 minutes ago, Lemić said:

Baš dobro da si komentarisao, nadam se da možeš da me spojiš:

http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=8723

Teško da će te neko sa njim povezati, jer Barba Sloba(što bi rek'o Đole Balaševic) sada ore neke nebeske njive ... jedino da stupiš u kontakt sa sinom, možda je on upućen u problematiku; i njega je Sloba za života zarazio diyerisanjem. Btw, supruga Ilona mu je sa ovih prostora, iz Bezdana, ako se ne varam. Mislim da imam negde adresu i telefon.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, Beli said:

Teško da će te neko sa njim povezati, jer Barba Sloba(što bi rek'o Đole Balaševic) sada ore neke nebeske njive ... jedino da stupiš u kontakt sa sinom, možda je on upućen u problematiku; i njega je Sloba za života zarazio diyerisanjem. Btw, supruga Ilona mu je sa ovih prostora, iz Bezdana, ako se ne varam. Mislim da imam negde adresu i telefon.

Uh, žao mi je uz izvinjenje, nisam znao. Neka, ako je sin zaražen, možda će se priključiti nekoj diskusiji spontano.

 

Ideja je inače trocevka al sa jednim drajverom, sad ima neka tema na diy.com pa će se valjda razviti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znam i taj link. Wizer membrana je nužna za gornji spektar kao i "metak" koji još malo svirucka gore i za njega ima naj više varijacija, ja sam fabrički plastikanac tretirao šel lakom a neku mini komoru između magneta i njega zapunio vatom i to mu je dovoljno da se malo zagladi. Wizer ima neku interakciju sa nosećom membranom, brada to zademfuje ali i za nijansu osiromaši živost, ja sam odličan rezultat dobio premazom damar laka, takođe prirodna smola, nema kraćenja kao sa vatom a istovremeno se eliminišu ti pikovi, baš kako treba, po mom nekom subjektivnom merilu, GM 70 potpuno potisne dreku, čak možda i zatamni utisak, uglavnom, ne osećam da mi išta smeta, možda sam se i navikao, ogluveo,...Generalno sam i dalje zaljubljen u taj zvuk, rezolucija do surovosti, puna informativna prisutnost i što je baš teško postići sa bilo kojim FR zvučnikom, velik body, odnosno energetska prisutnost, da ko neuk sluša uvek pita gde su ostali drajveri. Zatresu se ponekad prozori al ne ko sa Tanojem recimo, harmonijski odziv niskih tonova je izrazit i zahvaljujući tome ne smeta uopšte što se ne trese pod kad se to očekuje, vrlo zanimljiv zaključak čak i od ljubitelja ekstremnog basa. Žanr muzike nije kritičan, naravno, dobri snimci se razlikuju. Stvar je više neke lične potrebe da se piomeri granica, čitajući net sam zaključio da postoji mogućnost, ustalom i to je konstatacija sa dvocevkom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uz duzno postovanje za kreativno razmisljanje, mislim da te transmisije koje izlaze napred nisu uopste resenje za lowther probleme. tu se odmah cuje fazno divljanje, to da u tacki slusanja imas poklopljene faze iz direktne radijacije i transmisionog tunela je sansa takva da bolje da odes u kladionicu da stavis pare da ce zvezda da se plasira na F4. 

jel neko slusao ove accolade 2 sa oglasa, dva drajvera napred, mali kabinet i otvori za nekakvu pseudo transmisiju pozadi. sta se uopste dobija sa dva drajvera napred (dx2 i dx45)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa sad je jedan pipe, cev,  čija se dužina gađa sa rezonantnom frekvencijim drajvera, uvođenjem još dve cevi, sve različto tjunovane  se može poboljšati donji opseg. Naravno Beli:

http://www.diyaudio.com/forums/full-range/301294-double-mouth-twqt.html#post4933361

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidi Grau, jeste problem uskladiti fazu sa pritiskom koji dolazi sa leđa membrane, to je uvek prisutno, zato mora dobar pristup a ne odokativno. Mali Lauter svira impozantno u Teresonic kabinetu al je tanak dole, lično, o multi staznim  zvučnicima više ne razmišljam upravo što sam osetljiv na fazne pomake. Ja sam bio u zabludi isključivošću prednjeg izvora, međutim, mislim da ću promeniti stav po pitanju usmerenja transmisija.

Izmenjeno od Lemić
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, Lemić said:

Pa sad je jedan pipe, cev,  čija se dužina gađa sa rezonantnom frekvencijim drajvera, uvođenjem još dve cevi, sve različto tjunovane  se može poboljšati donji opseg. Naravno Beli:

http://www.diyaudio.com/forums/full-range/301294-double-mouth-twqt.html#post4933361

Hvala

Nego, ako se ne varam, na Teresonic Ingenium zvučnicima je to rađeno(tjuniranje) Helmholcovim rezonatorima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste, postoje i dodatni u samoj kutiji. Kod TQWT-a ima malte ne neograničen broj promenljivih a nepoznatih, plus su sve kao na klackalici. Nisam se ja time nešto bavio, nisam ni znalac uopšte, tek sada nalazim tu i tamo po neki šturi uski komentar pa kad se sve to sabere, ozbiljna problematika. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao sto i sami rekli sve je to dosta velika lutrija sa tim driverima. Nekada moze da uspije projekat ali najcesce je NE. Ono sto fascinira kod vecine njih je segmenat u kojem su najbolji i to uglavnom kod tihog slusanja. Uvijek me odusevi slusanje jazza na takvim driverima u nocne sate na mizernim glasnocama, stvar se drasticno mijenja ako takav koncept slusas u dnevnim uvjetima sa udaljenosti od 2.5 - 3 m. Tu dolaze do izrazaja sve slabosti takvih drivera, srednji pocnu da se deru, bas nema tezinu i slam, visoki pocnu znatno zaostajati. Nece tome pomoci niti jedna konstrukcija.

Kao sto je Beli vec spomenuo, Slobodan vise nije među nama. Njegove TQWT kutije sam slusao u nekoliko navrata. Zadnja varijanta sa duplim auspuhom je bila nesto bolja ali je to i dalje zvucnik za nearfild slusanje uskog glazbenog materijala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prije par godina sam pokusao iz znatizelje nekoliko varijanti TQWT i BiBTQWT, driveri su bili Fostex 208, 206, Philips, EiNis i neki Altec. Uvijek je tu bilo previse manjkavosti da bi se to mogla nazvati ozbiljna kutija. Kada sam slusao lagani jazz ili neke gudace i sl. odusevljenju nije bilo kraja ali kada odes u stranu sa drugim glazbenim materijalom, nedaj boze zestoki rok ili hause sve ode kvragu i bude tesko slusljivo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Da, open bafle je dobro rešenje, bas u neku kutiju a FR na ploču, tako naj manje treba slušnog prostora, jedino neki dodati amp sa aktivnom skretnicom. Probo sam jednom aktivni sub bas sa Fosteksom, nije bio dovoljno efikasan pa se nisam ofajdio, a i ono malo što se kao čulo je bilo čisto muljanje.

 

Da Dacho, mala i kratkohodna membrana ne može da poljulja ne znam kolko kubika vazduha, od neke efikasnosti na 1w tek malo više izgura bez obzira kolko mu se privodi snage. Jeste naj lepši u bliskom polju, meni to pruža iluziju da sam u bendu, u svom malom slušnom prostoru, a za uzak muzički materijal bi se složio, pre GM-a 70, naravno, Tanoj prednjači u roku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neparni harmonici su prisutni, damping ih suzbija ali sa druge strane smanjuje efikasnost drajvera a puno punjenje iza drajvera usporava brzinu zvuka i onda račun nije tačan. Navodno se dužina talasovoda krati usled usporenja koeficijentom od 0,9, zato su pipe kraće nego što  po prostom računu izlazi. Problem je u vrsti materijala kojim se dampira kao i o količini. Postoji neki tip koji je jedini tačno definisao odnos ali samo za jednu vrstu vune, praktično se slušanjem određuje punjenje, nešto nisam video da se merenjem neko bavio. Teresonic jeste pouzdano, međutim moje uši su drugojačije odredile, a krenuo sam prvo da se zezam sa mikrofonom jer sam nabavio božanstvenu raščešljanu belu vunu. Našao sam negde grafički prikaz rasprostiranja harmonika, za mene je to viša matematika i tražiću od nekog poznavaoca koje znam  da mi plastično objasne problematiku. Mislim da je jedan od dvojice, Bob Brajan il Tjeri Cen, il već kako se zovu, istakao da je pozicija drajvera poduž talasovoda bitna po pitanju neparnih harmonika, što je logično, i da se tačno mesto naj bolje određuje slušanjem, odnosno pomeranjem gore dole, navodno i cm je razlika između dobrog i lošeg, a čak i ugao ima uticaja, kad pogledam svoj kabinet, drajver nije pod 90° u odnosu na neku osu, a tek dužno mesto ne mogu da definišem jer je kabinet zaobljen i prelomljen, doduše imam osnovnu ćoškastu postavku iz koje su razvijane obe krive kutije kakve su danas. Original Vogt pipe nije prav već više puta izlomljen unutar četvrtaste relativno niske kutije. Tad su se isto pravili veliki zvučnici i mislim da nije problem bio u nedostatku pločastih tabli ala šper, medijapan itd, već da je po sredi neutralisanje neparnih harmonika. Integrum i Ingenium su po računu identični ali mislim da postoji zvučna nijansa. Naravno da je i otvor bitan, kod TQWT-a i više nego kod običnog bas refleksa, od uticaja je i sam oblik, čak i položaj na kutiji a ne samo frekvenca. Kod moje kutije postoje dva helmholz rezonatora, jedan koji je u slepoj komori a drugi nadodat na podu, a postoje ješ nekoliko malih otvora sa zadnje strane za fino podešavanje. Ostalo je nedorečeno,( meni nerazumljivo), oko toga sa Gosn Dabićem a i sam projekat trocevke mislim da neće biti realizovan jer koliko sam obavešten ostaće sve na urađenom, al to ne znači da neće biti ničega, kad se vrati iz USA nastojaću da ga animiram i kako smo pričali pre više godina, do tad se intenzivno informišem i imam već idejno rešenje radne kutije sa mogućnošću pomeranja osnovnih parametara ali samo sa jednom cevkom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

37 minutes ago, Lemić said:

...puno punjenje iza drajvera usporava brzinu zvuka i onda račun nije tačan. Navodno se dužina talasovoda krati usled usporenja koeficijentom od 0,9

Dampiranje  utiče na brzinu prostiranja zvuka, a samim tim i na efektivnu dužinu talasovoda. Ovo utiče kako na osnovni ton, tako i na harmonike i zato pozicioniranje drajvera bitno utiče na zvuk(naročito na više harmonike, gde su talasne dužine višestruko manje).  Tačan koeficijent korekcije nije konstanta, već zavisi od vrste i gustine(tj količine) materijala.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...