Jump to content

KABLOVI


VukJov

Preporučeni Komentari

i onda će kolega jednog dana da ima 70 godina i da shvati da mu je život prošao u razdvajanju želja od potreba sa nabubrenom slamaricom punom šuškavaca.razbacivanje je kad imaš 10.000 i kupiš auto od 12.000, a pritom jedeš zidarski parizer i mažeš molersku paštetu.ne vidim nikakvo rasipanje i neki problem u kupovini kabla od 1000$ ako mi se na računu baškari 1000k$ko ima taj i kupuje, ko nema drži besmislene lekcije o razdvajanju želja od potreba onome koji imaskupe stvari nisu namenjene dokoličarima i filozofima na forumima, ciljna grupa je određena davno pre razvoja takvog proizvoda i tako je oduvek

crni, da imas 1000k$, sasvim je razumno da razmisljas o kablovima od 1000$ cak i u slucaju da ti i oni od 300$ zavrsavaju posao? o tome se radi, cini mi se, ne o kiselom grozdju..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... da se ispravim tj dopunim, mozda mu culo ukusa nije slabo nego ne ume da razlikuje tj prepozna pivo i cigare, sto ne znaci da ne oseti sta je bolje...

Ovo je jako bitna distinkcija (a i cesta situacija) tj. stvar je u prepoznavanju, obradi i klasifikovanju senzacije.Uspesnost dobrog, kako degustatora tako i tonca, vise zavisi od iskustva i treninga nego od samog fizikog cula.Priznati svetski autoritet na polju psihoakustickih fenomena je profesorka Diana Deutsch i svakako je dobro procitati nesto od radova proisteklih iz njenih istrazivanja...EDIT: Naravno da razumevanjem i objasnjenjem tj. prelaskom iz domena mistike u domen nauke, odredjeni fenomeni prestaju da budu zanimljivi odredjenom broju ljudi. I to je u redu, veliki broj ljudi vise privlaci mistika nego nauka. Problem vidim u pokusaju da se etablira kvazi-nauka, alhemija, i stvori pseudo-naucna osnova za eksploataciju tih fenomena u komercijalne svrhe.Dakle, misticari na jednu stranu, naucnici na drugu, ali posteno, bez eksploatisanja neznanja i laznih konstrukcija....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i onda će kolega jednog dana da ima 70 godina i da shvati da mu je život prošao u razdvajanju želja od potreba sa nabubrenom slamaricom punom šuškavaca.razbacivanje je kad imaš 10.000 i kupiš auto od 12.000, a pritom jedeš zidarski parizer i mažeš molersku paštetu.ne vidim nikakvo rasipanje i neki problem u kupovini kabla od 1000$ ako mi se na računu baškari 1000k$ko ima taj i kupuje, ko nema drži besmislene lekcije o razdvajanju želja od potreba onome koji imaskupe stvari nisu namenjene dokoličarima i filozofima na forumima, ciljna grupa je određena davno pre razvoja takvog proizvoda i tako je oduvek

Kablovi od 1000 USD nisu namenjeni dokoličarima sa foruma, istina. Zna se kome su namenjeni .... nesretnicima.Inače, razbacivanje je sve ono što kupiš, a isto to imaš za manje novaca samo te je neko ubedio da je baš ta skuplja opcija za tebe. Razbacivanje je kad razmišljaš tuđom glavom o trošenju svog novca, vremena, etc.Ako na tebe zaista deluju ideje i poruke smišljene od marketinških stručnjaka proizvođača, na mene ne. I trudiću se da tako i ostane.A šta da ti kažem... ti si jedan od onih kod kojih predizborna kampanja zaista funkcioniše i šta imam onda da raspravljam sa tobom kad ti to drugačije i nisi mogao da skontaš :whistle2:Inače, pomenuti momak je želeo dobar auto. Kupio je tada nov Golf V GTI. Ne zato što nije imao više novaca nego zato što je skontao da u tom automobilu ima sve što mu je potrebno. Bilo je u opticaju nekih modela BMW-a mnogo višeg cenovnog ranga koje je gledao ali pola stvari zbog kojih je cena bila viša, njemu nisu bile potrebne.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samogradnja je obicno vise vezana za dinare, marke, $-e. Onaj ko ima i moze on ce da vodi racuna i o kablovima, komponentama, trafoima. Onaj ko nema ce nastojati da sa sto manje ulozenog dobije sto vise i bolje. Njemu ce i obicni kablovi pruziti zadovoljstvo. Oni drugi ce i dalje traziti bolje od boljeg.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bil Gates, najbogatiji čovek sveta , ili bar u prvu trojicu, nikad nije imao privatni avion, a verovatno bi mu trebao za posao. Nije čak nikada leteo ni biznis klasom. Vozio je Hondu ( to je skroman auto tamo). Pare nije ostavio deci već ih ulaže u razvoj lekova za neizlečive bolesti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

NICOLAS Berggruen, francusko-njemački tajkun koji je nedavno uložio 881 milijun funti u Burger King, ne poseduje kuću ni automobil, a ono malo što uistinu jest njegovo nosi okolo u papirnatoj vrećici.

Prodao stan i privatni otok

Imovina ga ne privlači i tvrdi da su dela ono što ima pravu vrijednost. Međutim, bogatstvo ovog 50-godišnjaka procenjuje se na 1,5 milijardu funti, prenosi Daily Mail. Svog se njujorškog stana i privatnog otoka Berggruen riješio prije 12 godina i otad putuje svetom, druži se s lepim ženama i odseda u luksuznim hotelima te ponekad promeni do 14 gradova unutar mesec dana, gradeći golemo poslovno carstvo.

Mislim da bi njemu bilo smesno da trazi bolje kablove.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato sam i rekao da kablovi nisu i ne mogu biti deo te priče (o prioritetima i potrebama/željama, a koje su u skladu sa mogućnostima) ali eto ... Crni ih uvukao u priču jer očigledno nije skroz skontao šta sam hteo da kažem svojim postom.Nema veze. U svakom slučaju, selimo se opako u off. Hajmo nazad na temu.Kablovi yay or nay ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kablovi yay or nay ?

Postoje granice, ali krajnje granice, posle kojih sulude cene baš zaista nemaju smisla.Može i za manje, ali srebro u teflonu je ENDE, a to čak ne mora biti preskupo, makar u odnosu na razne sulude varijante koje nude poznate firme.Ima nekoliko bitnih stvari kada je povezivanje uređaja u pitanju, i meni je više muka da se o tome stalno pišemo (nekima) kao da stalno iznova krećemo u prvi razred osnovne škole.1. usklađene ulazne i izlazne impedance uređaja koji se povezuju.2. korektan kabel za prenos (materijal, provodljivost, presek, geometrija radi poništavanja međusobnog uticaja + i - vodiča, dobra izolacija od spoljnih uticaja)3. dobro izvedeno povezivanje kabela i konektora4. čvrsta veza konektora na kabelu i na uređaju uz dobru provodljivostKod profesionalne (studijske) tehnike ekipa se ne ne bavi "glupostima" kao što to rade audiofili. Kada nabavljaju opremu, između ostalih karakteristika gleda se da su izlazi i ulazi uređaja koji se povezuju urađeni po određenim standardima, i tada problema sa kojima se audiofili smaraju praktično i nema. Upravo zbog korištenja profi opreme na način da je uređaje nekada potrebno povezivati duuuugačkim kabelima, napravljena je balansirana veza sa kojom se praktično svaki negativan uticaj koji nastaje u prenosu poništava. Ali, zato je potrebno da svi uređaji u audio lancu imaju pravu balansiranu konstrukciju, a ne samo da imaju bansirane ulaze i izlaze. Kod većine komercijalnih uređaja balansirani ulazi i izlazi su "postali fora", ali preko 90% takvih hifi uređaja samo ima balansirane konektore, dok im konstrukcija nije balansirana, pa u tom slučaju povezivanje uređaja balansiranim kabelima preko XLR konektora jednostavno nema smisla. Teorijski bi trebalo i da zvuči lošije, jer ima nekoliko delova više pre XLR-a kroz koje prolazi signal, ali u praksi može da bude: 1. lošije; 2. isto; 3. bolje u zavisnosti od kvaliteta kabela (XLR i RCA) i kvaliteta same fizičke konekcije.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zadnje vreme je došlo kada ja moram da branim samograditelje

E teško onim samograditeljima hi-fi uređaja koje ti braniš sa tvojim poimanjem hi-fi zvuka i tvojim stavovima.

Pre svega, pravljenje i konstruisanje uredjaja nije isto, razlika je kao dupe i oko..

Naravno da nije isto, ali su moji i tvoji kriterijumi o tome definitivno različiti. Ti smatraš da je neko konstruktor samo zato što nešto konstruiše i poznaje

elektroniku, što bi bilo tačno kada bi taj konstruisao peglu, usisivač, šporet i tome slično. Ali ovde se priča o konstruisanju HI-FI uređaja, što znači da

konstruktor između ostalog mora i da čuje ono što konstruiše. Kako će da ga iskonstruiše ako još nije uspeo da čuje ili zapazi da različiti kablovi/provodnici

imaju uticaja na zvučne rezultate? Kakav je to konstruktor HI-FI uređaja kome je sasvim sve jedno da li će interno ožičenje biti od običnog, upocc bakra,

ili srebra, licna ili solid-core? Sve ovo važi i za interkkonekte i ostale kablove u sistemu, uz ostale dodatake o RLC karakteristikama, dielektricima,

konektorima,.... ali ko bi to tebi objasnio.

Mnogo važnije, da bi se izbegao loš uticaj žica potrebno je valjano konstruisati uredjaje, odnosno poštovati neka pravila... čak i tada je nemoguće izbeći uticaj preseka žice, na primer za masu kod pojačala... bitno je da za sve postoje objašnjenja zasnovana na zakonima fizike, ali o tome neko drugi..

Iznad je pomenuto šta je još osim preseka provodnika takođe važno, mada nemam nameru da te u to ubeđujem,

sve dok svako od nas može da ima sopstveni izbor šta će da sluša od hi-fi opreme. Ovo je za mene samo razmena mišljenja.

Samogradnja je obicno vise vezana za dinare, marke, $-e. Onaj ko ima i moze on ce da vodi racuna i o kablovima, komponentama, trafoima. Onaj ko nema ce nastojati da sa sto manje ulozenog dobije sto vise i bolje. Njemu ce i obicni kablovi pruziti zadovoljstvo. Oni drugi ce i dalje traziti bolje od boljeg.

@zz_pop

E ovo je zaista pošten pristup, samo što neki oponenti to neće nikako da kažu, već izmišljaju priče i teorije kojima pokušavaju da prikriju suštinu.

Ceo Hi-Fi je takođe vezan za novac, a sve se vrti oko toga šta neko smatra da je racionalno potrošiti na hi-fi opremu u koju takođe spadaju i kablovi.

Potpuno mi je logičan stav onih koji kažu „nisam probao i uopšte me ne zanima“, ili onih koji kažu da na priču o kablovima gledaju kroz odnos uloženo/dobijeno,

i shodno tome prave neki svoj izbor, bilo da je to IC od 10€ ili 1000€. Malo su mi jedino nejasni oni koji u sve ovo obavezno upetljaju i priču o kiselom grožđu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E ovo je zaista pošten pristup, samo što neki oponenti to neće nikako da kažu, već izmišljaju priče i teorije kojima pokušavaju da prikriju suštinu.Ceo Hi-Fi je takođe vezan za novac, a sve se vrti oko toga šta neko smatra da je racionalno potrošiti na hi-fi opremu u koju takođe spadaju i kablovi.Potpuno mi je logičan stav onih koji kažu „nisam probao i uopšte me ne zanima“, ili onih koji kažu da na priču o kablovima gledaju kroz odnos uloženo/dobijeno,i shodno tome prave neki svoj izbor, bilo da je to IC od 10€ ili 1000€. Malo su mi jedino nejasni oni koji u sve ovo obavezno upetljaju i priču o kiselom grožđu.

A moze i ovako da se gleda:Ako sam vec kupio amp, preamp i cd od par iljada evrona, sta ima koj moj da se cimam oko zica. Ima da svira za sve pare ili leti iz kuce...Btw, da li proizvodjaci komponenti preporucuju koji interkonet najbolje pasuje uz koji model?Kontam, oni bi morali da znaju sta je najbolje za njihovo cedo, jel'te...Kolko se secam, gramofondzije su deklarisale kolika je kapacitivnost kabla optimalna za njihov gramafon, jer fakat je da ima uticaja.Btw, pre par dana sam se ebavo sa nekim starim mreznim kablom.Bakar je na fazi i nuli bio kao nov. Zica koja vodi uzemljenje je bila kompletno trula od rdje. Zasto?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

........

ja znam sta je striktno najbolje - od svega sto sam probao i cuo - silver solid core ; do 0,15mm ako je signal , folija iste debljine ako treba veci presek - za energetski vod i za zvucnike ;to u kontekstu striktno ispostovanih impedansiod RCA konektora Eichman Bullit se uklapa sa tim vodicimaXLR - posrebreni Cannon ili slicanmoze i Lemo , nisam gadljiv , ali to samo ako sebi pravimsvaki drugi kabel/vodic a narocito onaj koji mi neko skupo prodaje , a koji zvuci drugacije od toga je -za moje shvatanje- samo staka za copavca , jer mene interesuje samo posten i neutralan vodic , a ne ekvilajzer .nekad to mogu da ispostujem , a nekad i ne .......... ali je recimo u "matorom" WOT preampu ground buss za svaki kanal napravljen od srebrne zice 1,5mm Fi , dok su svi ostali signalni vodovi od posrebrenog bakra Fi 0,2
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A moze i ovako da se gleda:Ako sam vec kupio amp, preamp i cd od par iljada evrona, sta ima koj moj da se cimam oko zica. Ima da svira za sve pare ili leti iz kuce...Btw, da li proizvodjaci komponenti preporucuju koji interkonet najbolje pasuje uz koji model?Kontam, oni bi morali da znaju sta je najbolje za njihovo cedo, jel'te...

Pa prošetaj se malo recimo do nekog velikog svetskog sajma hi-fi (ili tzv. High-End) uređaja i pogledaj kako proizvođači (ne dileri) demonstriraju svojeaudfio komponente i sa kakvim kablovima ih povezuju. Videćeš šta oni misle i bez postavljanja pitanja i koliko se slažu sa onim što si naveo u prvoj rečenici.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znao sam da će neko morati da se uhvati za to :acute: Još sam se razmišljao da li da editujem ili ne.

Ma zajebancija, kao u onom vicu kad posle kongresa proizvodjaca piva drustvo ode u kafanu pa Svaba naruci Paulaner, Danac Carlsberg, Amer Badvajser a Irac sok od maline - ovi ga pitaju sto nije porucio Ginis, a on kaze: "Kad necete vi pivo, necu ni ja...." ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kolko se secam, gramofondzije su deklarisale kolika je kapacitivnost kabla optimalna za njihov gramafon, jer fakat je da ima uticaja.

To je bitno samo kod MM zvučnica, za MC zvučnice ne predstavlja problem... a razlika izmedju jednih i drugih je upravo konštrukcijska..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa prošetaj se malo recimo do nekog velikog svetskog sajma hi-fi (ili tzv. High-End) uređaja i pogledaj kako proizvođači (ne dileri) demonstriraju svojeaudfio komponente i sa kakvim kablovima ih povezuju. Videćeš šta oni misle i bez postavljanja pitanja i koliko se slažu sa onim što si naveo u prvoj rečenici.

Probaj da shvatis ovo:Muzika mi u zivotu mnogo vise znaci od formule 1.Pre dve godine sam hteo da vodim zenu i klinca na trku u Monaku.Nisam jer zenetina nije htela da ide, datum trke za malo promasio njen rodjendan pa nije videla motiv (a vec sam je ranije vodio u MK pa je boli 3.14...)Mozda se ove godine bacim u trosak i odem na trku...Ali da idem na sajam hife nemam nameru, pa da mi neko i plati.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa prošetaj se malo recimo do nekog velikog svetskog sajma hi-fi (ili tzv. High-End) uređaja i pogledaj kako proizvođači (ne dileri) demonstriraju svojeaudfio komponente i sa kakvim kablovima ih povezuju.

Isključivo radi podilaženja onima koji su nabeđeni na gluposti. Na pojačalo od 10.000$ i zvučnike od 20.000$ prikačit će zvučničke kabele od 4.000$ da ih takvi ne bi odškartirali kao neozbiljnog proizvođača.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod profesionalne (studijske) tehnike ekipa se ne ne bavi "glupostima" kao što to rade audiofili. Kada nabavljaju opremu, između ostalih karakteristika gleda se da su izlazi i ulazi uređaja koji se povezuju urađeni po određenim standardima, i tada problema sa kojima se audiofili smaraju praktično i nema. Upravo zbog korištenja profi opreme na način da je uređaje nekada potrebno povezivati duuuugačkim kabelima, napravljena je balansirana veza sa kojom se praktično svaki negativan uticaj koji nastaje u prenosu poništava. Ali, zato je potrebno da svi uređaji u audio lancu imaju pravu balansiranu konstrukciju, a ne samo da imaju bansirane ulaze i izlaze. Kod većine komercijalnih uređaja balansirani ulazi i izlazi su "postali fora", ali preko 90% takvih hifi uređaja samo ima balansirane konektore, dok im konstrukcija nije balansirana, pa u tom slučaju povezivanje uređaja balansiranim kabelima preko XLR konektora jednostavno nema smisla. Teorijski bi trebalo i da zvuči lošije, jer ima nekoliko delova više pre XLR-a kroz koje prolazi signal, ali u praksi može da bude: 1. lošije; 2. isto; 3. bolje u zavisnosti od kvaliteta kabela (XLR i RCA) i kvaliteta same fizičke konekcije.

Zato se i nađe ovako nešto: http://tascam.com/product/la-40mkiii/ međ' uređajima povoljno kod nas za prodaju. Za cenu jednog niže-razrednog pair-a IC-ova... ;) Istina ponuđeni nije MkIII.Već sam napisao (negde) da bi uvođenje (ozbiljnih) standard-a za ulaze, izlaze (kao kod nekih drugih proizvoda) bio korak napred i olakšanje za korisnike...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Isključivo radi podilaženja onima koji su nabeđeni na gluposti. Na pojačalo od 10.000$ i zvučnike od 20.000$ prikačit će zvučničke kabele od 4.000$ da ih takvi ne bi odškartirali kao neozbiljnog proizvođača.

a ti bi kao drugačije?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Guest
Ova tema je za sada zaključana i nisu omogućeni budući odgovori.
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...