Jump to content

GK 71 tube amp


bata bane

Preporučeni Komentari

Evo prodje vec dva dana , a ja nista nisam radio :buehehe: Vec dugo vremena intresuje me da napravim cevni pojacalo, ali i sam znam da je to ipak pre-veliki zalogaj za mene, iako sam zadnje dve godine naucio dovoljno da me ne ubije struja, ali to nije dovoljno.Jos pre nekoliko meseci potegli smo se u sali ovakvog projekta, kako su neke stvari izvesnije nego pre dva meseca pa reko da vidim bar kako bi "feasibility" studija izgledala.Same cevke GK-71 su mi skoro na domak ruke, ali koliko sam naucio za sad , za dobro cevno pojacalo cevi su najmanji problem ;) Jel postoji vec neka oprobana shema koja radi "kako treba" ili bi to opet bio vise entuzijazam :huh: Na slici slika pojacala, kako ja to nikada ne bih uradio, ali eto stavio sam da ima slicica...vole ljudi da vide slike :cheers:

post-62-0-15453900-1290157714_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 148
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ajde malo razmisli prije nego ca se uvatis GK71. Je da ona moze dat podosta snage ali pri odredjenim uvjetima. Prvenstveno pri tome mislin na potribu za velikom primarnom impedancijom izlaznog trafa koja bi za nju tribala bit barem 10-ak kilooma. Pri manjim impedancijama trafa ce bit itekakvog pada linearnosti. Mada graf na prvi pogled izgleda odlicno, kad se ucrtaju radni pravci vidi se da tu "niskoimpedantni" trafo nima ca puno trazit. A konstrukcija trafa sa primarnom impedancijom reda 10-ak kilooma nije ni va kojem slucaju lagana. A ni jeftinaA ni pobuda koja je potribna da bi GK71 mogla ostvarit maksimalnu izlaznu snagu nije mala tako da ce i zahtivi za driverom bit itekako visoki. A s obzirom na velicinu cijevi, povratni kapacitet siguro ni mali tako da ce i Millerov efekt bit prilicno izrazen a to jos povecava ionako visoke zahtive koji se postavljaju driveruFinancijska konstrukcija za amp sa GK71 ni nimalo beznacajna i takav amp ne moze bit jeftinOvo ne govorin da bin te odvratil od cijevi nego bas suprotno. Ne zelin da dozivis razocaranja zbog vise nego izvjesnih poteskoca u postizanju maksimalno mogucih performansi ampa sa GK71. Sad, ako se ipak odlucis da ces poc delat sa njom, moju podrsku ces siguro imat. Ali bin ti ipak preporucil da za prvi potpuno cijevni rad gres na neku cijev manje snage

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Financijska konstrukcija za amp sa GK71 ni nimalo beznacajna i takav amp ne moze bit jeftin

Hvala sst, zato sam i otvorio ovu temu kako bih mogao da iskalkulisem sve moguce troskove i da bih znao sta bih eventualno mogao da ocekujem.Tek onda, ali tek onda, bih se eventualno odlucio za ovakav "mega" poduhvat :to_become_senile: Postoje razne sheme, ali ja nisam kompetentan po tom pitanju da bih mogao da dam svoj sud , a iz koje bi eventualno iskalkulisao potrebne komponete, zato sam pomislio ako ima vec "oprobana-dobra" shema :good2: Pa da vidimo.... ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj termin "isprobana shema" sam za sebe ne govori nista. Sve sheme takvih ampova su poprilicno slicne i moze se rec da ih je velika vecina u standardnoj konfiguraciji: ulazni stupanj - driver - izlazni stupanj. Ono va cemu postoje razlike (zvucno mogu bit i drasticne), to je cijevi i izbor radnih tocaka i to uglavnom ulazne i driverske cijevi. Tu bude itekakvog sarenila jer je nazalost i previse njih koji ne postuju neka osnovna pravila struke prilikom proracuna.A jos vece razlike mogu nastat zbog ispravljaca i tu tek ima sarenila. A kako je ispravljac integralni dio ampa, mada se na shemama najcesce prikazuje odvojeno, onda nec takvo ka ca je pojam "isprobana shema ampa" postaje uglavnom besmislen.Proracuni sklopova su tu va osnovi jednostavni ali za pravilan izbor radnih tocki triba ipak imat odredjenog iskustva. Zato nemoj trazit "isprobanu shemu" nego iskoristi ovu priliku da savladas sve bitne postavke na kojima se osniva konstrukcija ampa, ne samo u prakticnom slaganju nego i va teoretskom razmatranju i proracunu. Ne tribas se bojat neke teske matematike, za osnovne izracune koji u praksi potpuno udovoljavaju su dovoljne 4 osnovne matematicke operacije.A ki uostalom garantira da su "isprobane sheme" stvarno isprobane i da delaju kako triba. Izvjestaji sa neta, mos mislit :buehehe: :buehehe: :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A ki uostalom garantira da su "isprobane sheme" stvarno isprobane i da delaju kako triba. Izvjestaji sa neta, mos mislit :buehehe: :buehehe: :buehehe:

Slazem se sst, mislio sam mozda neko od "respektabilnih" clanova foruma ima isprobanu shemu ;) Nije mi bitna sama shema, vec okvirna kalkulacija delova npr.(po kanalu)....trebalo bi ti.... :rules: 1) mrezni trfo 300W2) Izlani trafo 10K(okvirno)3) filterska prigusnica 10H, 300mA npr(i eventualno anodne)4) GK71+podnozije5)drajver cev+podnozije6) ....U sustini, najvise me intresuje kolicina hardvera i "zica", ali okvirno, zbog troskova jer nemam predstavu koliko bi to moglo biti :scratch_head::cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kvalitetni izlazni trafi sa 10K primarne impedancije postoje ali bolje da ne gres gledat koliko kostaju. Proizvodjaci koji ih imaju va ponudi su malobrojni a sama njihova imena (Tango, Tamura, Audio Note...) govore koliko bi zelembaca tribalo za toNemoj razmisljat o diy varijanti takvog trafa jer neces dobit nista vise od prosjecnog. Ne zato ca bi tu bilo neke mistike u proracunu nego zato ca jezgre koje oni koriste neces nac na trzistu a virovatno ni istu klasu izolacije zice. A poneki koriste i srebrenu lak zicu. Zato te pokusavan nagovorit da gres na nec ca je dostupnije, znaci na amp koji ce pitat trafo impedancije 2,5 do 3K. Takvih stvari ima dovoljno na trzistu i cijene nisu pretjerane a i u diy izvedbi takvog trafa moze se postic odlicna kvaliteta. Plus cinjenica da bi takav amp delal na puno nizem naponu nego amp sa GK71 pa je pitanje financija puno bezbolnije.OTL ti za sada necu preporucivat jer mislin da se stepenice ne bi tribale preskakat

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemoj razmisljat o diy varijanti takvog trafa jer neces dobit nista vise od prosjecnog.

Toga sam se i plasio, naime postej domaci proizvodjaci P&K audio koji motaju izlazne trafoe za razne lampe ukljucujuci i za GM70 za koju se prepporucuje 10k kao za GK71 i cena im je reletaino dostupna oko 100eura.E sad kakav je kvalitet, to ne znam, ali sigurno nije ni priblizno onima koje si spomenuo. A ako je to cena dobrog cevnog zvuka,misleci na proizvodjace koje si naveo, onda mi se smesi neki dobar SS amp, a i lagano da skupljam soldi kad porasetm da kupim neki besni trafo...ili jos bolje OTL ;):drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A ako je to cena dobrog cevnog zvuka,misleci na proizvodjace koje si naveo, onda mi se smesi neki dobar SS amp, a i lagano da skupljam soldi kad porasetm da kupim neki besni trafo...ili jos bolje OTL ;):drinks:

Ne mora uopce bit tako i iz tog razloga te navodim da gres delat nec ca koristi 2,5 do 3 K trafo. A kako san vec rekal, takvi trafi nisu preskupi i uz dobru izvedbu drivera i ispravljaca amp ce dat ne samo dobre nego i odlicne rezultate. Sa usvajanjem takvog izbora trafa i koristenjem ne preskupih 2A3, 300B (i jos hrpe kandidata), odlican cijevni amp vise ne ostaje na stadiju zelje nego postaje komponenta koja je dostupna. A ni OTL (doduse malo manje snage) ni nedostupan. Imas va onoj temi na audiofil.net jednu moju konstrukciju takvog malog OTLa sa jeftinim 6C19 lampadinama za koju ce va dogledno vrime bit spreman i nacrt PCB-a
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:character13: aman ljudi10K apsolutno nista ne znaci (sem za odredjivanje step-own odnosa... na Zzvucnika...)i uopste pitanje je da li je to optimum i za kakve ciljne tacke rada?a ako vec mora tih magicnih 10K onda je mozda resenje bartoluci trafomislim da je i cena pala a nisu ni losih chr.ako nista drugo, mislim da je baroluci jedan od malobrojnih koji daju skoro sve bitneparametre, iduktivnost primara, kapacitivot, rasipnu induktivnost itd.a koje "ostali renomirani" proizvodjaci ne zele ni da spomenu,a kada daju kao merenja, to su merenja van realnog kola bez cevi, sa generatorom (koji ima manji Ri pa su i merenja tacna ALI ptpuno neogovarajca kontekstu....ja nissam nasao podatke za triodni spoj GK71 samo za standardne aplikacije?da li neko mozda ima anodne krive u triodnom spoju?i ako neko zna da li mozda postoji americki ekvivalent za GK71?Da to nije neso slicno kao 813?.cheers :crazyrocker:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dadoh ja krive za triodu a bb ih zaboravio prepostati ovdeza trafo kontam da bi Yves napravio proracun u koji ja apsolutno ne sumnjam , naravno posle izbora jezgrasad - ko bi to namotao - ja ne bih sigurno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne mora uopce bit tako i iz tog razloga te navodim da gres delat nec ca koristi 2,5 do 3 K trafo. Sa usvajanjem takvog izbora trafa i koristenjem ne preskupih 2A3, 300B (i jos hrpe kandidata), odlican cijevni amp vise ne ostaje na stadiju zelje nego postaje komponenta koja je dostupna.

O njoj(GK71) smo pricali pa zato sam i pokrenu pricu, ali nije pod moranje. Naravno, voleo bih ako je moguce napraviti neku SE varijantu i bar 20W :dubbio: Koliko sam shvatio i ovde mogu da se za relativno malo para nabave veoma solidni trafoi :good2:

P&K trafoi su izvanredni, preporuka. Gledaj da budu sa duplim C jezgrima ( mislim da se za 10k radi sa sm102a jezgrom x 2 ).

Pa to je preporuka sa najviseg mesta, sto dodatno olaksava situaciju, jos ako Zenova veza uradi proracun :good2: Onda znaci da ne moram da brineo izlaznim trafoima, bar je to reseno :matrix002:

Предлажем да размислиш о RS1003(SRS551)-сматрај да их имаш.О детаљима после ритуала испијања Зеноваче

Prvo kafica , a ondak ostalo . A ako ja budem odlucivao posle rituala, nema od toga nista :buehehe:

tip za dr Baneta,iskoristi priliku kada ti Daudio velikodusno nudi RS1003

Ja nisam strucnjak, a nemam ni dovoljnog iskustva da binh napravio adekvatan izbor i topologiju vasa strucna pomoc mi puno znaci , a ja mogu da kazem sta bih, eventualno vise voleo ;):drinks:

post-62-0-17355300-1290203930_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

terat' lanpu sa mosfet folowerom naravno CCS loaded , cascodedonda ni brige ni pameti - lako izlaznu uterat , lako i driveru jer se ne mora borit sa Mileromnaravno - i dalje ostaje da driver mora imat mooda - sto swinga , sto Ri , sto struje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa na prvi pogled uopste nije losa cak odlicna sto se tice linearnosti?(a i pod uslovom da su ova merenja tacna, ipak bi rebalo napraviti spice za pentodu pa je onda postaviti u triodni mod i uporediti krive...)mislim jbg ovako skoro paralelne krive nema ni DA serija cevi... Malo mi je sumnjivo? :angel0:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

na osnovu ovog grafa, pdf podatakaonako na bzinumali je Ug2 max svega 400V tako da je to limit za triodni spoj...inace nije lose, snaga nije velika ali je cistamoze se pojaviti i malo bruma zbog toga sto je grejanje 20V (a =Ug 40-50V).Ug2 max = 400V = Ua-Ug = 50VIa = 90mARL oko 3.5K (skoro bez izoblicenja)da lupim oko 60Hy primarccadUa=55VdIa=20mAdUg=10VS=2mA/Vmu=5.5Ri=2750 ohm.pogledacu sutra detaljnije :coffee:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

grejanje treba uraditi sa nekim najmodernijim :sarcastic_hand: fazonima ;sa jedne strane filamenta ide cap multiplier a sa druge CCS ; oba sa snaznim bipolarcima , sto manje kapacitivnosti;ja sam testirao koncept na malom line stage sa ZA5502 , triodni spoj ni s ni b od smetnjial' jeb'ga - jos peska u kutiji ........ :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

posle izbora jezgrasad - ko bi to namotao - ja ne bih sigurno

tip za dr Baneta,iskoristi priliku kada ti Daudio velikodusno nudi RS1003(veca transkonduktansa - manji Ri - zgodniji OT - manji problem...)

jeb'ga - jos peska u kutiji ........ :buehehe:

:scratch_head: Ја мислио да кроз овај пројекат натерамо Банета да се поштено озноји,прелиста подоста литературе,уклавири принципе и употреби свој магистарски ум.Прорачун и мотање трафоа?Најлакше је дати новце и наручити готове,најслађе је узети жицу у руке и "седела сам за машином шила сам ".Да не буде забуне RS1003 не нудим великодушно,али знам ко их нуди а ту је у пашалуку.Нудим једино своју помоћ,стечено искуство,стрпљење....Ценим да би ово требао бити DIY пројекат од главе до пете.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...