Jump to content

Moj sistem :)


zeljkor

Preporučeni Komentari

Anubis je danas svratio do mene i moze da kaze svoje utiske. Meni je bilo jako prijatno druzenje. Neskore zapamticu ti sto nisu uzeo one GPA 416 prosli put Anubis i ja samo se prokuvali noseci ih :hot:

Mene jos grize savest za one GM70 sto sam ti ostavio na grbaci :hot::wink2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo da se i ja zapljunem.odmah da kazem, mislim da zeljkov sistem sveukupno svira odlicno.na cudan nacin, i zvu i neskor su u pravu sa svojim zapazanjima. po meni, ovo je verovatno (nisam se toliko udubljivao, mnogo smo pricali) izbalansiran studijski west coast zvuk ranih osamdesetih. to znaci da je u odnosu na komercijalnu JBL gamu ovaj zvuk nesto suvlji, sto ce reci neutralniji, da nema blooma, koloracije, nicega sto bi ometalo rad u studiju laznim artefaktima ulepsavanja zvuka. sa druge strane, JBL je JBL tako da je on muzikalan, melodican i slusljiv. moj generalni zakljucak je da je sve to vrlo neutralno i ispeglano, da dubokog basa ima onda kada ga ima na snimku, a da ga nema onda kada ga nema i da tako treba da bude. prilicno sam iznenadjen zvukom 2420 sa socivima, to nema nista od agresivnosti kompresionog drajvera u horni, i generalno, iako sve preko 1200hz sviraju kompresioni, nema ni traga agresivnosti i beaminga.sad, ono sto me je na neki nacin posebno dojmilo je sto se zeljko odlucio da forsira zvuk vremena u kome su nastali zvucnici, amplifikacijom od koje se sigurno moze naci bolje ali ona ima jednu specificnu sinergiju sa zvucnicima. to je luxman M2/C2 kombo iz vremena kada su ovi zvucnici bili na peaku svoje slave, i mislim da je to super match. naravno da svako od nas zna da bi na njihovom mestu jedan F5 ili babelfish zvucao transparentnije i preciznije i u mnogome eliminisao zamerke na koje je neskor ukazao, koje pomalo imaju osnova ali ne i sasvim, ali bih ja na zeljkovom mestu uradio isto ili bar slicno, sparivao bih sa najboljim pojacalom iz te epohe do koga mogu finansijski da dobacim. kada bih imao puno para ja bih na ove zvucnike stavio mcintosh 275 u bridge modu da sa 100 mono vati teraju ove kutije, i mislim da bi efekat bio kao da imate umu turman pri ruci u sobi za striptiz iznenadjenja.iskrene cestitka za jako dobar zvucnik. kada bih imao 4 sobe za audio, u jednoj bih imao ovo da na njemu slusam eagles i fleetwood mac i kalifornijski blues 70-tih. u drugoj westminstere, u trecoj lowthere a u cetvrtoj petosistemske horne. toliko od mene;)PS. jos jedna opaska na racun neskorovih zamerki - mislim da je razlika u definiciiji izmedju basa koji on ima u svojoj sobi i u zeljkovom sistemu takodje posledica pozicije zvucnika i rasporeda jedinica na baffleu. 18" drajver u JBL-u je daleko ispod ose slusanja - tu se na ovim zvucnicima nalazi 2420, dok su tannoyi dignuti vrlo visoko, skoro da su na visini usiju slusalaca, plus na skoro upola manjoj razdaljini. da bi se pri ovakvim razlikama mogli porediti ovi koncepti, oba moraju jako da se panje sto je u oba slucaja nemoguce. tako da sam sklon da verujem da bi kada bi se poredjenje radilo u odgovarajucim uslovima dosta toga na kraju izgledalo drugacije nego sada.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slazem se. McIntosh je moj san , cena je ubica. Razmisljao sam i o tome da se to napravi kao klon ali izgleda je to jako tesko posto su izlazni transformatori misterija za napraviti. Ako neko ima ideju neka se javi :) Stavljam jedan link za uzivanje:

http://www.westlakeaudio.com/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Usput cisto malo novosti. Nas kolega Ivica je uspeo da posle dosta truda uspostavi matematicki model za horne koje se koriste u JBL Everest 6600. U toku je izrada prvog modela za 2" (original je za 1.5") prema modelu. Kada bude gotovo ide merenje sa JBL 2441 sa Al i Ti membranama i 2450 sa TI membranom. Videcemo kako ce da ispadne pa cu da postujem rezultate. Postoji plan da se uradi sistem sa 2245+2202+2441+ta horna+2405. Nije jos sve jasno ali vreme ce da pokaze u kom pravcu da se ide. Bilo bi lepo da imamo Radian ovde ili mozda 18Sound ND2060A pa da se izmeri ali za sada je van finansijske mogucnosti ta opcija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kada bih imao puno para ja bih na ove zvucnike stavio mcintosh 275 u bridge modu da sa 100 mono vati teraju ove kutije, i mislim da bi efekat bio kao da imate umu turman pri ruci u sobi za striptiz iznenadjenja.

ovo je za Pulicerovu nagradu, ili barem utešnu nagradu poklanjanja dva mcintosh pojačala Anubisu pa nek onda uklapa pojačala sa zvučnicima i Umom!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...

Poslednja inkarnacija sistema:1. Klon JBL 4345 sa originalnim jedinicama, kutijom sredjenom za nesto vecu zapreminu po preporuci G. Timbersa sa heritage foruma i skretnice uradjene sa MKP i vazdusno motanim zavojnicama2. Amplifikacija 2x Luxman M-023. Peamp Luxman C-024. CD Philips CD960 

5. DVD Pioneer DV-610AV6. Interkonekt Preamp Amp Kimber Cable7. Kablovi ka zvucnicima Pink Triangle8. Interkonekt CD Preamp Kimber Cable Hero + WBT

 

Promenom interkonekt kabla otvorila se zvucna slika, sada je zvuk transparentniji. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zelko

sto ne pokusas sa tim odlicnim driverima

uraditi nesto samostalno

A na osnovu izmerenih podataka drivera?

Danas ima dovoljno programa za izrcunavanje i predvidjanje ponasana drivera u boksovima

.

Nemoj me pogresno shvatiti ali mislim da pravljenje necega po preporuci samo zbog toga sto je to neko rekao

ili sto je to proizvodjac tako uradio

ne vodi u neki napredak?

.

To je samo neko ponavljanje koje nece dovesti do rezultata koje ti driveri mogu obezbediti.

.

Recimo MJK MatCad programi za simulaciju drivera u boksu su odlicni i nisu skupi.

A takodje za multi driverske koncepcije

Steen Duelund (google)

koncept skretnice je stvarno neprikosnoven...

...

Jednostavno driveri se moraju izmeriti u takvom stanju u kojem su

a sudeci po fotografijama u odlicnom su stanju,

projektovati odgovarajuci i zeljeni kabineti ZA SVAKI driver

i uraditi odgovarajuca skretnica za svaku liniju.

A to sigurno nisu fabricke tipske skretnice nizeg reda.

...

to nije nikakvo dodatno ulaganje novca ni neka svemirska tehnologija

nisam nista lose mislio, ne zameri, samo mi je malo steta da tesko nabavljive i reparirane retke drivere

koji nisu ni jeftini, ubacujete u prezvakane koncepcije...

cheers

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kolga Ivica i ja smo vec radili na tome jako puno. U principu ovo je jedino sto je kompaktno a da je dobro. Simulacije sa skretnicama smo dosta radili i veruj mi ovo je maxium koji moze u pasivi mozda jos koje peglanje ali nema potrebe za tim. Ono sto bi moglo da poboljsa stvar je resavanje faznog pomeraja koji postoji ali to je lako resivo aktivnom skretnicom jer kako god okrenes bas kutija za 2245 je ogromna cca 280-300l sta god primenio. U svakom slucaju ovo radi jako dobro da bi nesto menjao. Iskreno mrzi me.

 

4355 koji su u fazi rada su takvi jer isti mogu da se prodaju puno lakse u originalu. Posto jos puno drivera ima sto Alteca sto TAD tu ce se raditi nesto custom u narednim godinama po naprednijim principima. Uskoro stizu neke horne koje ce verovatno posluziti za custom sistem ali o tome vise kada bude sve gotovo.

 

p.s Ove 4345 nisu po originalu vec je radjena optimizacija koliko je moglo bez narusavanja originalnog izgleda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

PostojI I opcija izrade posebno subwoofera sa dodatnim parom 2245 koji imam (ili ako se nabavi eventualno 2242) slicno kao sto je B460 a da se odvoji ostatak sistema. Tu bi se islo na 12" midbas (2202 ili 2206) + 2" kompresioni (2251+Truxtent) + horna (tip H9800 ili H66000) + mozda supervisoki (JBL2407 aka BMS4540Nd).  Ovo je isto daleka buducnost.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kolga Ivica i ja smo vec radili na tome jako puno. U principu ovo je jedino sto je kompaktno a da je dobro. Simulacije sa skretnicama smo dosta radili i veruj mi ovo je maxium koji moze u pasivi mozda jos koje peglanje ali nema potrebe za tim. Ono sto bi moglo da poboljsa stvar je resavanje faznog pomeraja koji postoji ali to je lako resivo aktivnom skretnicom jer kako god okrenes bas kutija za 2245 je ogromna cca 280-300l sta god primenio. U svakom slucaju ovo radi jako dobro da bi nesto menjao. Iskreno mrzi me.

 

4355 koji su u fazi rada su takvi jer isti mogu da se prodaju puno lakse u originalu. Posto jos puno drivera ima sto Alteca sto TAD tu ce se raditi nesto custom u narednim godinama po naprednijim principima. Uskoro stizu neke horne koje ce verovatno posluziti za custom sistem ali o tome vise kada bude sve gotovo.

 

p.s Ove 4345 nisu po originalu vec je radjena optimizacija koliko je moglo bez narusavanja originalnog izgleda.

Izvini ako dozvoljavas, znam da ste studiozno pristupili tome, ali skoro da sam

ubedjen da niste razmatrali Duelund koncept skretnice za multi driverske sisteme uopste...

Takodje mislim da niste uzeli u obzir ni ispravne visine, pozicije u odnosu na driver a u konkretnom kabinetu

za bas refleks otvore, kao ni broj otvora. U principu to za BR radi jedino MJK i to vrlo tacno.

...

Ako je zadrzavanje na originalnom konceptu zbog lakse eventualne dalje prodaje

onda je potpuno u redu, mislim to je onda druga stvar potpuno...

...

Mada ima jos nesto svaka pa i najbolje simulirana skretnica zahteva sigurno jedno 4-5

proba i korekcija koje su zasnovane na merenjima i slusanju materijala simutano posle svake promene

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ideja je da postoji mogucnost lake prodaje ako zatreba da bi se sakupilo love za 4x1500Al-1 + 2x476Be. To bi bio neki ultimativni scenario za finalni sistem.

 

Izvini ako dozvoljavas, znam da ste studiozno pristupili tome, ali skoro da sam

ubedjen da niste razmatrali Duelund koncept skretnice za multi driverske sisteme uopste...

Takodje mislim da niste uzeli u obzir ni ispravne visine, pozicije u odnosu na driver a u konkretnom kabinetu

za bas refleks otvore, kao ni broj otvora. U principu to za BR radi jedino MJK i to vrlo tacno.

...

Ako je zadrzavanje na originalnom konceptu zbog lakse eventualne dalje prodaje

onda je potpuno u redu, mislim to je onda druga stvar potpuno...

...

Mada ima jos nesto svaka pa i najbolje simulirana skretnica zahteva sigurno jedno 4-5

proba i korekcija koje su zasnovane na merenjima i slusanju materijala simutano posle svake promene

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada malo bolje razmislim ovo je prava stvar. Uz to i  jedno pojacalce od cca 500W. Ovo bi izuvalo iz gaca :)

ovako nešto spremam tj imam neki dugoročni plan,ali ne samo 

 

 

ovaj se lepo moze podeliti na 2 pa prepakovati :oke:

na dva nego na tri pa 2x500W-bas 2x250W-mid 2x50W-hi,za protiv kamenja u bubrezima,trombova u venama i u inat bubnim opnama! a možda se nešto i dade u rentu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Niste vi pustali muziku na trans zurkama...... Ovakav jedan (Jbl ali ne ko onaj gore vec razglasi od po 500W) je bio od 10 sa 10 snagasa od po 700W u zatvorenom prostoru  :whistle2: . Kakav crni kamen i tromb i bubne opne sve je to bila fina prasina, a mozak je mesec dana slusao tu muziku posle zurke.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...