Jump to content

Moj sistem :)


zeljkor

Preporučeni Komentari

Mozda aktivne skretnice unose time delay poremecaj koji nije korigovan (pogledati kod linkwitza) i efekat kompresijepa se cini zbog toga da ”nesto nije u redu"Po mom misljenju kabineti ce sigurno raditi i sa odgovarajucom pasivnom skretnicom (koja ce biti skuplja od aktivne)I sa nekim SE tube pojacalom.A mozd bi trebalo probati podici kabinete, jer ako je postovan originalni nacrt, mozda bi trebalo postovati i poziciju originalne namene? Cini mi se da su to studio monitori? :)

Mislim da ce u ovom slucaju pasivne kostati dosta manje od ovih aktivnih.Takodje ostaje pitanje spl-a basova u pasivnoj verziji.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije samo kick presudan...

to je specifican impuls

svako ko je udario pedalom bas bubanj setice se sta se desava:

prvo imamo jak momenat impulsa (obrtno kretanje one budže na pedali...)

izazvano masom noge i dodatnim delovanjem sile.

prvo ta energija stvara udar

a potom

ta ista u ovom momentu masa koja deluje staticno,

onemogucava membrani bubnja da normalno udje u oscilacije,

vec zaustavlja kretanje membrane u povratku,

i uvodi je u drugi rezim oscilacija.

prakticno imamo 2 sustaina.

.

sve se odvija na vrlo velikoj membrani bubnja, koja pomera veliku zapreminu vazduha

napred i nazad u 2 odvojena vremenska modula.

to zvucnik vrlo vrlo tesko izvodi

neku najpriblizniju imitaciju toga mozda imamo u kompresionoj kutiji

gde zatvorena kutija glumi masu noge koja zaustavlja membranu.

ali zato inverzan problem pri reprodukciji generatorskih signala...

takodje je potrebno uloziti dodatnu energiju na savaldavanje pod pritiska pri primarnom impulsu.

mozda neki veoma jak ogroman alniko motor, u dipol ploci sa velikom ali laganom i vrlo cvrstom membranom

moze da se priblizi realnosti, pokrenut nekim SE ampom solidnog damping faktora i izizetno dobrog trafoa u napajanju.

.

onda imamo malu povrsinu mikrofona koji to sve belezi.

mala membrana jako mala masa...

velika disproporcija onome sto se ustvari desava.

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

blago meni, tema skreće u mračan sokak slušanja tonova umesto muzike, još dve strane topica i preko test cedea stižemo do tongeneratora i rozla šumova.

 

Aman ljudi, pokretač/vlasnik najmasnijih JBL zvučnika na Forumu se ne žali nešto niti traži(o) pomoć za rešavanje kvazikick-problema, shvatili smo da se zvuk koji pravi Vlasnikov sistem ne mora nužno dopasti svakom.

 

Sva sreća pa je tako, inače ne bi imalo smisla sedeti na Forumu i razglabati o raznoraznim konceptima i shvatanjima reprodukcije zvuka.

 

post-36-0-05961800-1384203819_thumb.jpg

 

Da li ima još neko iskustva sa nearfield/soundwall konceptom ozvučavanja sobe sem pokretača teme?? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da ce u ovom slucaju pasivne kostati dosta manje od ovih aktivnih.

Takodje ostaje pitanje spl-a basova u pasivnoj verziji.

nece...

mora jako debela zica, posebna kalemska tela, i kvalitetni C

blago meni, tema skreće u mračan sokak slušanja tonova umesto muzike, još dve strane topica i preko test cedea stižemo do tongeneratora i rozla šumova.

Aman ljudi, pokretač/vlasnik najmasnijih JBL zvučnika na Forumu se ne žali nešto niti traži(o) pomoć za rešavanje kvazikick-problema, shvatili smo da se zvuk koji pravi Vlasnikov sistem ne mora nužno dopasti svakom.

Sva sreća pa je tako, inače ne bi imalo smisla sedeti na Forumu i razglabati o raznoraznim konceptima i shvatanjima reprodukcije zvuka.

Postavljena slika8554882802_f073779f28_b.jpg

Da li ima još neko iskustva sa nearfield/soundwall konceptom ozvučavanja sobe sem pokretača teme?? :)

pa niko nije ni rekao da postoji bilo kakav problem? :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ludilo, opravljate zvucnik koji niste ni culi coveku koji to nije trazio od vas... :respect:

 

Pa Željkor je napisao mišljenje jednog od gostiju i zatražio da se iskreno ocjenjuju zvučnici, ja ću dodati - bez kurtoazije. Iz toga se stvorio (pod)razgovor na temu kicka u basu općenito.

Mislim da je općih komentara/pitanja/mišljenja na temu aktivne skretnice bilo i prije toga. Nije to ništa sa ozbiljnom namjerom da se prerade JBL-i. Jednostavno je u naravi znalaca da uvijek analiziraju sklopove i promišljaju kakvi su u usporedbi sa sličnim rješenjima.

 

Makar, komentar ti je odličan! Fora je za deset! :ok:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

blago meni, tema skreće u mračan sokak slušanja tonova umesto muzike, još dve strane topica i preko test cedea stižemo do tongeneratora i rozla šumova.

 

Aman ljudi, pokretač/vlasnik najmasnijih JBL zvučnika na Forumu se ne žali nešto niti traži(o) pomoć za rešavanje kvazikick-problema, shvatili smo da se zvuk koji pravi Vlasnikov sistem ne mora nužno dopasti svakom.

 

Sva sreća pa je tako, inače ne bi imalo smisla sedeti na Forumu i razglabati o raznoraznim konceptima i shvatanjima reprodukcije zvuka.

 

Postavljena slika8554882802_f073779f28_b.jpg

 

Da li ima još neko iskustva sa nearfield/soundwall konceptom ozvučavanja sobe sem pokretača teme?? :)

Jel u ovaj JBL treba da se ture neke zice

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

.....Zeljko je pustio da "stvar sama progovori", i gle cuda---sve gore navedeno na temu akustike "raspalo se kao mehur od sapunice", sto rece onaj lik -Salijeri iz filma "Amadeus", ostala je SAMO MUZIKA. .....

 

 

Molimo članove foruma da i pored slobode da ne budu ograničeni limitom na veličinu fajla koji se može uploadovati, tu mogućnost što racionalnije koriste, ovakve isečke iz filmova, ako je moguće linkuju sa drugih sajtova, youtube npr ili sa nekog servisa koji za to i služi. Mesto na ovom, forumskom serveru ipak nije beskonačno veliko. Hvala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ludilo, opravljate zvucnik koji niste ni culi coveku koji to nije trazio od vas... :respect:

Svud su straže, svud su straže, ne sme da se kaže...

:)

Nisam primetio da je neko rekao da nesto ne valja i da to treba poraviti?

Svi su se izrazili stvarno više nego pozitivno sa izvedenim projektom

Ljudi, pa i ja su se samo nadovezivali, na već zadatu temu.

.

To sto si ti to tako shvatio i predstavio na ovaj način je ustvari pogrešno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije samo kick presudan...to je specifican impuls svako ko je udario pedalom bas bubanj setice se sta se desava:

prvo imamo jak momenat impulsa (obrtno kretanje one budže na pedali...) izazvano masom noge i dodatnim delovanjem sile.

prvo ta energija stvara udar a potom ta ista u ovom momentu masa koja deluje staticno, onemogucava membrani bubnja da normalno udje u oscilacije,

vec zaustavlja kretanje membrane u povratku, i uvodi je u drugi rezim oscilacija. prakticno imamo 2 sustaina.

.

sve se odvija na vrlo velikoj membrani bubnja, koja pomera veliku zapreminu vazduha napred i nazad u 2 odvojena vremenska modula.

to zvucnik vrlo vrlo tesko izvodi neku najpriblizniju imitaciju toga mozda imamo u kompresionoj kutiji gde zatvorena kutija glumi masu noge koja zaustavlja membranu. ali zato inverzan problem pri reprodukciji generatorskih signala...

takodje je potrebno uloziti dodatnu energiju na savaldavanje pod pritiska pri primarnom impulsu. mozda neki veoma jak ogroman alniko motor, u dipol ploci sa velikom ali laganom i vrlo cvrstom membranom moze da se priblizi realnosti, pokrenut nekim SE ampom solidnog damping faktora i izizetno dobrog trafoa u napajanju.

.

onda imamo malu povrsinu mikrofona koji to sve belezi. mala membrana jako mala masa... velika disproporcija onome sto se ustvari desava.

.

Sve je to lepo i slikovito receno, ali sad ide ono pitanje; a da li imamo snimak koji sve ovo zadovoljava, i na kojim zvucnicima (i pratecoj opremi) je to "potvrdjeno"?

 

Sto se tice fizike "problema" - ubrzavanje i/ili usporenje membrane, sta tu kome pomaze ili odmaze je nesto savim drugo.

Sto se tice velicine magneta ( mozda bi pre imalo smisla govoriti o intenzitetu magnetnog polja u procepu gde se nalazi zavojnica zvucnika, duzini zice koja je obuvacena ovim poljem, ali i drugim tehnikama koje se primenjuju da bi se obezbedilo adekvatno "prigusenje sopstvenih oscilacija membrane". Mali prikaz rada jednog solidnog bas drajvera ( na pr. JBL 1501AL-1/2) bi 'bacio  vise svetla' na probleme koje konstruktori resavaju u izradi samih zvucnika, no i tada ostaje veliko pitanje koliko je krajni rezultat  "dobar za uho"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa na tu temu i glasno razmišljam...

to nam je sto nam je.

lako je Mocartu i Salijeriju da "slusaju" muziku "iz glave" čitajuci partiture...

nema uređaja, elektronike, nema ćak ni instrumenata; samo notni tekst i telo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vratio sam se. Sto se tice Beca nema puno toga da se kaze osim da je prelepo. Zanimljiva je cinjenica da skoro pa nema potrebe da se prica strani jezik posto nasih ljudi ima na svakom cosku :) Jedano vece nas je poslovni partner odveo na veceru u restoran sa zivom jazz svirkom. U pitanju je mali restoran tako da sam imao priliku da prakticno budem udaljen 3m od muzicara. Ritam sekcija , truba , sax i dama prelepog glasa. Sve je akusticki osim klavijatura koje su elektronske. Utisak je pre svega na dinamici. Cela ona prica oko detalja ovde je pala u vodu. Bukvalno to "samara" dinamika i moram da kazem da su svi nasi sistemi daleko od realnosti. Dobro to smo i znali , mozda neki nemaju snage da to i priznaju. Ipak moram da priznam da suprotno zeljama ljudi da cuju svetao zvuk on to nije u realnosti. Prosto imas utisak da nema visokih :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bec ja najveci grad u blizini Pozarevca. Pricaju neki da su u Becu prethodnih godina culi i Nemacki jezik. U njemu se kupuju najbolji lavici, labudovi i orlici za ograde. :oke: Salim se. Cesto sam poslovno isao tamo. " Nasih" na svakom koraku. Lose  ozvucen prostor mozes da cujes i kod nas. Gde oces. Svojevremeno sam kod jednog naseg muzicara slusao ceo sekstet na probi, dok su spremali koncert u Beogradu. Sve na suvo, bez pojacala u velikoj sobi. Nisam imao taj utisak. Pozdrav :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ipak moram da priznam da suprotno zeljama ljudi da cuju svetao zvuk on to nije u realnosti. Prosto imas utisak da nema visokih

 

 

Egzaktli! :thumbup:

 

Hi-fi mora nečim kompenzirati svoje nedostatke, pa se zato već u snimanju ponegdje pretjera da bi se naglasila iluzija. Najčešće baš u visokim tonovima i umjetno stvorenog stagea.

Vraćamo se na dilemu vjerno ili lijepo.

Budući da vjerno nije u potpunosti moguće (IMVHO) ostaje potraga za "lijepim".

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...