Jump to content

The Piano Project


michabass

Preporučeni Komentari

Bočna strana -nanesen lepak

Postavljena slika

Ostatak kutije-nanesen lepak

Postavljena slika

Obično fino razmažem lepak da pokrije celu kontaktnu površinu, kad se to spoji sa onim na bočnoj strani... bude viška da iscuri obavezno...

Postavljena slika

Bočna strana zalepljena

Postavljena slika

Prednja ploča prislonjena probno

Postavljena slika

...tu ću malo zastati, treba da razradim unutrašnji damping, ići ću s par slojeva kondora (bitumen) i verovatno još nešto preko njega a za ispunu kapiram da ću onaj krojački vatelin ili koflin ili kako se već zove jbmlga

S zadnje strane idu dva bas refleksa po 75mm prečnika, ukupna zapremina ispada nekih 75litara a za srednjak oko 14l.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 131
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

ne bih rekao da ti treba kondor ( damping zidova) a sto se tice dampinga zvucnika ( komore ) ne zalazim

...pa verovatno si u pravu za bitumen,ipak su stranice 25mm debele :blink: ali ja ne želim da razmišljam o neželjenim vibracijama stranica. Najbolje rezultate sam dobijao s bitumenom, u pogledu umrtvljavanja... ovo će biti jedan debeli overkill!! :Viannen_loungelizard:

Ima li neko neku ideju gde da nabavim onaj presovani krojački konac? Mislio sam to da zalepim preko bitumena...Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...pa verovatno si u pravu za bitumen,ipak su stranice 25mm debele :blink: ali ja ne želim da razmišljam o neželjenim vibracijama stranica. Najbolje rezultate sam dobijao s bitumenom, u pogledu umrtvljavanja... ovo će biti jedan debeli overkill!! :Viannen_loungelizard:

Ima li neko neku ideju gde da nabavim onaj presovani krojački konac? Mislio sam to da zalepim preko bitumena...Postavljena slika

Ima ga kod nas na bolje snadbjevenim stovarištima građevinskog materijala tako da ga vjerovatno i tamo ima na istim lokacijama.

tabla je 1x1metar i košta 2-3 eura

Ja sam probao da stvim u kutije umjesto sunđera i mako sam odmah

Usisa zvuk tako da sam imao osjećaj da slušam tranzistor, neviđena apsorcija zvuka

Inače smo krojački konac koristili za za zvučnu izolaciju tv studija i preko stavljali presovane table istog

Izrada kutija je fenomenalna svaka čast majstore

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@michabass

...tu ću malo zastati, treba da razradim unutrašnji damping, ići ću s par slojeva kondora (bitumen) i verovatno još nešto preko njega a za ispunu kapiram da ću onaj krojački vatelin ili koflin ili kako se već zove jbmlga

Gore pomenuti azma.rs ima proizvod 2 u 1, sloj bityumena i sloj filca, mislim da bi to bilo odlicno resenje. Ne verujem da je skupo, treba probati.

Onaj krojacki konac koliko sam citao nije dobar, a filc hvale, azmafon takodje, tako da pravac Kg :girl_devil:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...pa verovatno si u pravu za bitumen,ipak su stranice 25mm debele :blink: ali ja ne želim da razmišljam o neželjenim vibracijama stranica. Najbolje rezultate sam dobijao s bitumenom, u pogledu umrtvljavanja... ovo će biti jedan debeli overkill!! :Viannen_loungelizard:

Ima li neko neku ideju gde da nabavim onaj presovani krojački konac? Mislio sam to da zalepim preko bitumena...Postavljena slika

Ja sam kupovao, azmafon, u Termodom-u Smederevski put 14, 11000 Beograd, tel/fax: 011/347-05-05

Tabla je od 400 do 700 din bila u zavisnosti od debljine .

Moji utisci su, da nije dobar za oblaganje unutrasnjosti kutije, jer iz nekog razloga upija, drasticno, bas podrucje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nazvaću ih pa ću videti da li imaju to čudo... a što se tiče upijanja zvuka - pa za tu namenu mi i treba - da upije sve sa zadnje strane membrane. very simple - no cutting corners :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... a što se tiče upijanja zvuka - pa za tu namenu mi i treba - da upije sve sa zadnje strane membrane......... :Viannen_loungelizard:

Pobratime ne da upija sa zadnje nego i sa prednje vjeruj mi :sarcastic_hand: :sarcastic_hand:

Kupio, stavio, probao, izvadio, bacio :Viannen_loungelizard:

No probaj pa nam reci kako ti se čini.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

Nisam još. Bilo je pomaka pre izvesnog vremena ali nikako da nadjem vremena da završim... fale mi delovi i vreme za nastavak projekta... nabavio sam lak žicu za skretnice 1.9mm, ovaj azmafon ili kako se već zove, oko tri kvadrata, neke teško nabavljive imbus vijke, i još par sitnica...nedostaje mi još nekoliko ozbiljnijih kondenzatora za skretnicu ali njih neću da nabavljam pre nego odradim cele kutije i skretnicu usaglasim i sve naštelujem da zvuči onako kako mi se dopada...Radio sam neke slušne eksperimente i prilično sam zadovoljan onim što sam čuo mada ima mesta za tweekovanje, naravno... uploadovaću sutra još slika sa nastavkom priče. Mid 10" u gornjoj komori malo zveči moraću još da je dampiram. Takođe bas 10" razmazuje oko 100-120Hz bez azmafona, trebalo bi da ga strateški ubacim pa da probam ponovo. Hornica je naravno previše efikasna i moraću dosta da je uštrojim, probao sam sa pasivnom skretnicom 12dBoct ali po svemu sudeći biće finalno sa 18db + neka minimalna atenuacija da se uklopi sa midom... možda uleti neki vid dampinga spreda... začudo nisam primetio da plastika ove horne ima neki prizvuk i da rezonira neželjeno...Na prvu ruku mi se učinilo da je bas iz eminence desetke preglasan i da muti ali sam skapirao da sam slušao bez reflex cevi pozadi... :DSve u svemu stao sam na pola i baš mi je krivo zbog toga... ali nastaviću čim dozvole obaveze.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...nedostaje mi još nekoliko ozbiljnijih kondenzatora za skretnicu...

Za igranje može za cca 7e da se uzme kesica od 100 komata ovih prvih na stranici ( http://tinyurl.com/7syv56x ) za roll your own. Lako može da se desi da optrče neki krug oko višestruko skupljih kondova...BTW prednjica zvučnika je :inlove:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam još.........................

Ovo što ti je Peđa predložio (100 komada Philips 1uF/100V) je odlično za te novce. Možeš da kombinuješ vrednosti koje ti trebaju, a dobijaš 100uF za 690 dinara. Da ne govorim o tome da sam slušao promenu na bolje kod BB-a kad je na Jamo D830 stavio ove kondiše. Za taj mid, ako je komora kompresiona, slobodno napuni celu komoru vatelinom ali ne nabijaj. Možeš i manje. Horna ne vibrira zato što je u posebnoj komori odvojena od basa, a i ima veze malo sa reznom između nje i mida (ako je dovoljno niska rezna, hoće da vibrira). Ti ćeš reznu verovatno na 2,5-3KHz što je dovoljno visoko da nemaš problema.Zanima me da li si probao isti bas u kompresiji i ako jesi, kako se čuje ?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma nisu toliki problem kondenzatori, imam pune fioke raznih vrednosti i tipova, sasvim dovoljno za bilo kakve eksperimente ali sam se nameračio da finalna verzija skretnice bude sa nekim fensi mudorfima il slično (samo da nisu oni najskuplji, ipak ovo nije money-no-object projekat :D ) ....Problem je nedostatak vremena kao što rekoh gore...Za mid ću te poslušati, komora jeste kompresiona 13l pa verovatno zato dosta zveči (bliske paralelne površine...) staviću još malo vatelina pa ću probati...Horna nije odvojena od basa ali si napipao tačan odgovor sa niskom reznom... ;) planiram da je režem dosta visoko oko 5-6khz jer prema objavljenoj fr.krivi kombo ove horne i drajvera ima grbu ispod tih frekvencija...dakle radiće maltene kao super tweeter, tek da doda ambijent muzici, mid će tu odradjivati veći deo posla.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam bele Mundorfe i imam ove polikarbonat Philipse koje ti je Peđa preporučio.Ostavio sam polikarbonate na midbasovima. I na waveguideovima ću da probam polikarbonate ali tek za tri nedeljice od danas :) Nego, ne reče mi za bas u kompresiji. Probao ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa probao sam kompresiju al nešto jako kratko dok je kutija bila na ledjima...onako... utegnut bas ali ništa spektakularno...

Ajde da malo update-ujem temu sa onim što sam radio u medjuvremenu:

Pre sklapanja dok je kutija još bila otvorena naneo sam sloj razvodnjenog drvofiksa - tek da zatvori medijapan protiv vlage:

Postavljena slika

Sa zadnje strane sam izbušio otvore za terminal i bas refleks cevi i upustio za rubove cevki:

Postavljena slika

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prednja strana od oraha je lepljena za medijapan ali i dodatno učvršena vijcima, pogled u komoru srednjetonca:

Postavljena slika

pogled u deo gde ide bas, sredina kutije:

Postavljena slika

Donji deo prednje strane je dodatno učvršćen sa četiri iver vijka...

Postavljena slika

njih će biti teško pritegnuti kad legne bočna strana na svoje mesto, ali smislio sam nešto sa nastavcima za gedore....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre nego sklopim kutije valja polepiti bitumen tamo gde je planiran, u par slojeva:

Postavljena slika

To je neki "Izoterm" od Izolirke ali verujem da mogu da idu i drugi tipovi bitumenskih ploča tipa "kondor" i slično:

Postavljena slika

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...