Jump to content

New Ethernity


AR2

Preporučeni Komentari

Evo da najavim novi projekat. Pocinjem. Posto sam srecni vlasnik gornjeg dela Acinih prvih Ethernity zvucnika, potrebno mi je da napravim donji deo, odnosno bass, koji je u originalu sacinjen od 5 petnaestica. U mojoj varijanti bice samo jedna petnaestica po kutiji. Resio sam da vas obavestavam redovno o napretku i to sve poptkrepljeno slikama. Za pocetak stigli su mi drajveri - Acoustic Elegance TD15s. To su zvucnici koji su svojedobno bili proizvodjeni pod nazivom Lambda, sve dok se bivsi designer i vlasnik Nik nije udruzio sa AE covekom. Ja sa ovim basovima imam dosta iskustva jer imam par dvaneastica koje sam do sada slusao, i vise sam nego zadovoljan kako zvuce.Pokusacu da slikam svaki deo izrade kutija tako da koga zanima moze da prati process. Evo slika drivera koji je fenomenalno uradjen.

post-118-12730469908_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 113
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Vlada je moj drug !!("b e n z i n ..... ala cudno pise voda !! ):happy64:sta nameravas za Box ?imas spremljen nacrt ?

Ovo su samo razrade. Nece biti bas ovako ali slicno. U svakom slucaju, radicu princip slaganja MDF-ova. Na CNC-ju ce biti iseceno 1"MDF oko 24 komada po kutiji pa onda lepljeno. Zavrsnica ce biti carbon fiber veneer i neko plemenito drvo veneer.

Ethernity_Bass.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

svaka cast :happy64: i hvala na temi :happy64:sta ce da pokrece ove lepotane ? :buehehe:

Box ce da bude sealed, mislim nekih 200 - 250 litara. Evo ga link sa specs. za driver.http://www.aespeakers.com/drivers.php?driver_id=13Proracuni ce tek da budu uradjeni, sada kada imam drivere, a radim ih u Sound Easy. Generalno Vas je 467L, to znaci sa nekih 200 - 250 l bicu sasvim OK. Za flat down to 22Hz malo Eq i to je to. Normalno Aca je idejni tvorac. Sto se tice sta ce da drive za basove - Passovi X600 u mojoj izvedbi:http://home.comcast.net/~burningamp/Burnigamp2009/BurningAmp/index.htmla za gornji deo jos nisam potpuno resio, najverovatnije Dr. Chokijev donat, ili F3 ili F5, a sasvim moguce cevke za mid a ovi manji ampovi na vrhu... to ce tek da se vidi...Ajd zbogom odoh da spavam.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Drajver je... haos. Liči mi na neku spravu za mučenje. :happy64: Mislim da ta drvena kutija nije baš najsrećnije rešenje. Dodatni sanduk sa jedno pola tone kalifornijskog peska bi znatno popravio (umrtvio) stvar. :happy64: Imam i jedan originalni predlog - šta kažeš za bronzu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po mojoj računici, ta jedinica bi išla u oko 180-185 L bass-reflex sa tjuniranjem na oko 28 Hz, ili u kompresiju od oko 125 L sa umerenom količinom dampinga.Nešto je pogodnija za kompresiju, pa bi dobro išlo u kombinaciji sa nekm D-class power modulom i odgovarajućom aktivnom skretnicom i malo EQ na najnižim freq.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po mojoj računici, ta jedinica bi išla u oko 180-185 L bass-reflex sa tjuniranjem na oko 28 Hz, ili u kompresiju od oko 125 L sa umerenom količinom dampinga.Nešto je pogodnija za kompresiju, pa bi dobro išlo u kombinaciji sa nekm D-class power modulom i odgovarajućom aktivnom skretnicom i malo EQ na najnižim freq.

sinko , ovaj , sinko - znas li ti sta je X600? :happy64:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam zašto trošiti X600 na jedan 15" bass koji pokriva područje do koju stotinu Hz?Ako se namerava trošiti ta 15" jedinica za ne daj bože dvosistemac gde će bass sa Mms=110 gr da pokriva područje do 2 khz - mnogo sreće želim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam zašto trošiti X600 na jedan 15" bass koji pokriva područje do koju stotinu Hz?Ako se namerava trošiti ta 15" jedinica za ne daj bože dvosistemac gde će bass sa Mms=110 gr da pokriva područje do 2 khz - mnogo sreće želim.

- AR2 je pravio X600 da gura basove , a bolje je da to radi nego da cuci u ormanu - otkud sad ideja o dvosistemcu ? tema je - kolumna od Ethernity sa Vladinim resenjem za bas sekciju
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na koliko Hz će biti rezan bass skretnicom ??? Da li je oblik kutije takav sa svrhom ili samo kako bi izgledalo neuobičajeno ???

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

- AR2 je pravio X600 da gura basove , a bolje je da to radi nego da cuci u ormanu - otkud sad ideja o dvosistemcu ? tema je - kolumna od Ethernity sa Vladinim resenjem za bas sekciju

Pa nije u pitanju Eternity koji znamo, već varijanta sa jednim basom, i koliko vidim po slici visoka štrafta, na kojoj ne znam šta je. Ali, dobro. Ako se priča o basu, znači i tu su oni srednji sa metalnom membranom i ribbon. Po slici, mogao bi biti i veliki ribbon koji ide as low as 400 Hz...npr. Tako nešto radi andrics.Prvo treba odrediti kakav se zvuk nekome sviđa, da li jedinica da ide u kompresiju ili reflex, pa na osnovu toga i slaganja sa srednjetoncem izabrati bass jedinicu ili napraviti custom bass. Meni se ta jedinica ne sviđa za bass-reflex. Bolje da ide u kompresiju. Pitanje je i kolika je prostorija u kojoj će svirati, pa na osnovu toga prilagoditi EQ. Ne valja ni da ide prenisko, ako prostorija nije velika. Opet, u velikoj prostoriji bi se bolje reprodukovale najniže frekvencije, ali neće moći da proizvede dovoljan SPL (za glasno slušanje) bez većih izobličenja.BTW, ne vidim prednosti pojačala klasične konstrukcije velikih gabarita i snage, kada su vrlo neefikasna i mnogo se greju.Za mnogo snage i struje, visoku efikasnost potrošnje, malo grejanja, a pogon samo niskih frekvencija, ne vidim ništa bolje od kvalitetnih power modula D-klase od 0.5-1 kW. Mada, iskreno, nisam probao kako izgleda pokušaj usaglašavanja u jednom zvučnom sistemu takvog modula D-klase i nekog drugog pojačala za srednji i visoki tipa Pass-a u A-klasi. I ako se razliku "po boji" zvuka, pa to upada u uvo, šta je tu neutralnije...što na kraju i nije bitno ako je previše čujan taj prelaz.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Vidim diskusija se razvila. Fino. Evo prvo odgovori. Bass je izabran da bude brz i da se lako vezuje sa gornjim delom. Bas ce biti secen na 200 - 225 Hz. Kutija je planirana da bude kompresiona, oko 150 Lit, nikako ne volem vented. Sto se tice prvobitne zamisli kutije, doslo je do male promene. Aca je predlozio dobru ideju - da se ovaj bass driver montira horizontalno ispod Ethernity chunka, tako da se izbegne bilo kakav time delay. To znaci centar gornjeg dela sedi iznad centra 15-ce koja bije na gore.Neko je pitao za prostoriju - prostorija je dosta velika. Plafon je u delu gde su kutije oko 5.5 m, a prostorija je jako nepravilnog oblika, odprilike jedan deo gde ce stajati kutije je oko 6.5 m sa 6 m, ali je to nadovezano i skoro potpuno otvoreno sa jos jednim odprilike duplo vecim prostorom ( dnevna soba nadovezana na trpezariju i veliku kuhinju). Bas ce biti equlizovan sa ovim, http://www.marchandelec.com/wm8.htmlsto bi trebalo mnogo bolje da radi nego ono sto sam koristio do sada za equilizaciju DEQ2496.Predprosle godine, kada je Aca doneo Ethernitije mi smo kod mene probali ove chunkove sa mojim postojecim basovima koji su takodje Lamdba ali 12 incni. To je zvucalo veoma dobro. Aca rece da je to bio najbolji zvuk koji je cuo do tada sa Ethernitija. Normalno to je bilo tada kada je tek zavrsio ove zvucnike i nije imao priliku da ih bas cuje - tek sto ih je zavrsio doneo ih je ovde i isao u Colorado i na Burning Amp. E po tom iskustvu, ja ocekujem da ce ove 15 ce da rade savrseno.Elem, radovi poceli. Uradih prva merenja i simulaciju. Uradio sam aluminijumske osnove na kojima chunkovi treba da sede. To je bilo malo tricky jer je dno chunkova konusno pa je to trebalo obraditi. Ovo parce aluminijuma je veoma masivno i izgleda bas dobro. Sta cu, volem aluminijum, pa ne moze kutija da bude samo drvena.Evo vam jedna serija slika iz mog shopa, kako obecah slikacu svaku fazu posla. Nadam se da ce te da uzivate barem delom koliko ja uzivam radeci. Ovo ne ide brzo, ali ja i ne zurum. Dakle slika broj jedan, moj shop metal working section.

post-118-062068000 1273992461_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo na mojoj glodalici ovo "parcence aluminijuma cirka 9" x 2" Izbusio sam rupe i sada ih narezujem. Ovi navoji imaju samo svrhu da bi se aluminijumska komadiska montirala na plocu za drzanje na strugu jer moj chuck normalno nije tako velik, a nekako mora da se drzi. Navoji su dosta veliki tako da ne mogu da koristim moju omiljenu spravicu za narezivanje nego moram rucno. Evo za one koje to zanima, ovo je savrsena sprava za rucno narezivanje. Jako pametno napravljeno. Putem ovog zvonceta u koju se ubaci centralni deo - drzac navojnice narezivanje je stalno pod ispravnim uglom.

post-118-034026300 1273992934_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...