Jump to content

DD driveri i pripadajuca elektronika


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 414
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Nisam mislio na silu, nego napamet. ;)

Ja ne znam da je iko bez da čuje kako rade drajveri več na osnovu pisanja po forumima kontaktirao Dragića i modifikovao zvučnike...svi korisnici ovog patenta koje poznajem prvo su ga čuli...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki - a da budes malo konstruktivan?kako god bilo - verujem da ni ti nisi cuo te zvucnike na pravoj amplifikacijiposlao sam Sipiju sinoc semu od Elekttorovog The Current Amp-a ; njihov nespretan pokusaj da naprave amp koji ce gurati 0,4 oma ; nespretan jeste , ali i skolski primer sa kojim velicinama se operise .moze Sipi da iskomentarise ......... i ne do Bog da vam se javi Juma .... ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kako god bilo - verujem da ni ti nisi cuo te zvucnike na pravoj amplifikaciji

Vrlo verovatno. Ipak mislim da ni najbolji amp na svetu koji radi na 0.2 Ohma ne može pomoći full-range jedinici na niskim frekvencijama kada je ista montirana na tablu širine 30 cm.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato što bi žene dolazile na forum...propast!

Žene se ne mešaju medju audiofile, tako da ne verujem da bi ih jedan takav smajli privukao. Smajli sa cvećem sa video na mnogim drugim forumima, i trebao bi da znači pomirenje. Verovatno si u pravu da tako nešto u Srbiji nema svrhu. ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vrlo verovatno. Ipak mislim da ni najbolji amp na svetu koji radi na 0.2 Ohma ne može pomoći full-range jedinici na niskim frekvencijama kada je ista montirana na tablu širine 30 cm.

kakve sad to veze ima ?uzmi ti tvoj bas driver i montiraj na OB sirine 30 cm , nece ni on raditi kako treba ;...... a onda reci cika Linkwitzu da OB ne valja .necemo sad babe i zabe ; ako Dragicev driver ne valja - nije kriva OB ako valja , onda OB radi svoje ...... i u plus i u minus .ako OB nije za njega , ima sta jeste .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima li neki ogranicavajuci faktor za modifikaciju drajvera? Zasto pitam...pa recimo da me je zainteresovao entuzijazam by Dr. Evil, i ako bi se sa trafoom to ganjalo sto da ne probamo? Samo za pocetak sa jeftinijim drajverom? Npr Beyma Full Range? Taj Visaton nije bas jeftilen...Posto su modifikacije? Zna li neko?Doktore, nisam se salio za modifikaciju, platicu Impulsu da ti ugradi Germanijume u CD i phono sekciju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1.uzmi ti tvoj bas driver i montiraj na OB sirine 30 cm , nece ni on raditi kako treba ;2....... a onda reci cika Linkwitzu da OB ne valja .3. ako Dragicev driver ne valja - nije kriva OB 4. ako valja , onda OB radi svoje ...... i u plus i u minus .5. ako OB nije za njega , ima sta jeste .

1. naravno. moj bas montiran na OB od 30 cm će kao i taj FR imati poništavanje prednjeg i zadnjeg talasa od 12-13 dB u odnosu na efikasnost mereno na beskonačnoj tabli2. naravno da valja kada je montirano 2 komada u paralelu sa dugačkim hodom membrane, sa aktivnom skretnicom i power modulom od mnoooogo Watti. Sečeno je ispod frekvencije gde dolazi po pada efikasnosti tj. odziva, tako da je ceo opseg koji pokrivaju u zoni gde je došlo do poništavanja (koje je delimično, ali treba velika snaga da se SPL podigne na nivo srednjih i visokih). Benefiti su odsustvo kutije u kojoj se stvaraju rezonance, bez obzira na tip kutije, kao i mnogo slabiji stojeći talasi unutar prostorije. I na visokim glasnoćama, komšije skoro da ne osećaju/čuju zvuke na niskim frekvencijama.3. rekoh već da taj OB širine 30 cm pogoršava stvar jer se od nekih 350-380 Hz pa ispod frekventni odziv srozava za 12-13 dB u odnosu na ostatak opsega zbog poništavanja prednjeg i zadnjeg talasa koji su u kontrafazi, i koji se susreću4. nemam komentar. pogledati pod 3.5. moje je mišljenje da treba da se poigra sa kvalitetnijim jedinicama, prepravkama Fostex-a i Lother-a od 20 cm, da se onda jedinica strpa u TL ili Horn kutiju, i eventualno doda neki manji ribbon visoki za iznad 6-7 kHz. Od filtera ništa na FR, a jedan kond na ribbon.Teresonic praktično to već radi, i izgleda da vrlo dobro rade, ali, naravno, bez prepravke Lother jedinica, i bez dodatog visokog.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko sam zakljucio iz posmatranih stvari, Dragiceve zvucnike moze da pokrece bez ikakvih problema bilo koji amp samo se treba pozabaviti arhitekturom izlaznog stepena i napajanja naravno uz povecan broj izlaznih tranzistora. jedino se treba pozabaviti i pronaci odgovarajuci silicijumski tranzistor da ima dovoljno veliko pojacanje zbog lakse kontrole struje u bazama. Ako sam u stanju da napravim 30A-ki punjac za akumulator koji ima jos manji otpor od Dragicevog zvucnika sto ne bih mogao i amp koji bi to isto radio. cak je sa fetovima to jos lakse uraditi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa napravi ;) nije problem , ali se u svakom slucaju gubi finesa koja jeste osnovni atribut FR zvucnika ;sta hocu reci - prirodan uredjaj za transformaciju struje je - transformator jos kad se svodi na to da nije komplikovan za uraditi .....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1. naravno. .....

poenta i jeste da se pitanje drivera odvoji od dosadasnjih primera implementacije i amplifikacije ;

prvo - obezbediti dovoljno potentan sklop za merenje

drugo - na osnovu izmerenog odrediti najbolji princip udomljenja samog drivera

trece - obezbediti amp napravljen za njih .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

poenta i jeste da se pitanje drivera odvoji od dosadasnjih primera implementacije i amplifikacije ;

prvo - obezbediti dovoljno potentan sklop za merenje

drugo - na osnovu izmerenog odrediti najbolji princip udomljenja samog drivera

trece - obezbediti amp napravljen za njih .

Nisam ja zadužen za implementaciju tih drajvera. Iskreno, niti me to zanima.

Ali kada se taj FR montira na 30 cm široku tablu, to je extra neozbiljo od strane onoga ko je to uradio. Fizika i dalje važi.

Slušni test je to potvrdio. Iako sam znao šta će biti, uslišio sam molbe da odem da čujem, i možda se iznenadim. Nije se desilo ništa što nisam očekivao. Iznenadio bih se da je neko uspeo da patentira mehanizam koji funkcioniše tako da se prednji i zadnji talas ne poništavaju. To bi već bilo iznenadjenje. Ostaje da i merenja potvrde nekoliko stavki koje smo pominjali. Ne samo oko OB, nego i druge.

Valjda bi se ljudi koji se decenijama bave ribonima setili kako drugačije, a bolje mogu da pogone te zvučnike kojima je otpor 0,2-0,4 Ohma. Ti ljudi su do nosa u primenjenoj fizici i elektronici, mnogi su je studirali, a neki i završili, a ipak su ostali na trafoima za prilagodjenje impedance.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Konvencionalni, Dragićev, svejedno...

MC drivera i jeste bas to - MC - device namenjen da strujno/naponske fluktuacije pretvori - u kontekstu elektromagnetnog motora - u linearno kretanje .

nista vise i nista manje

strujni transformator ( ili naponski ili transf. impedanse - zavisno sta je primarna kategorija ) sluzi za pretvaranje reda velicine primarne kategorije , gledano od ulaza trafoa prema izlazu

banalizovano ali i sveobuhvatno receno - svaki trafo sluzi za prilagodjenje izlazne impedanse izvora na ulaznu imedansu tereta (potrosaca)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...