Jump to content

GM70


dunavko

Preporučeni Komentari

Vladd sve si ti u pravu za elektrone i ostalo,  osim da nema zvučnog uticaja kakvo je grejanje izvedeno  (AC Ili DC) kod DHT i DHP i šta je korišćeno od delova. Kod Lemićevog pojačala je verovatno sa nekim dobrim razlogom urađeno DC grejanje kakvo-takvo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, NIXIE said:

Lemićevog pojačala je verovatno sa nekim dobrim razlogom urađeno DC grejanje kakvo-takvo.

U preampu radi AC grejanje, hteo sam isto i za GM70 kad sam ga reparirao, ali su svi rekli da nije moguće, Šolaja je baš pričao sa Vukišićem i zaključak je da nije moguće. Čitao sam neki  opširan blog, nisam razumeo a vrlo komplikovana pa sam odustao pre kraja članka. Ovo što je kod mene je bilo dobro, bez bruma, što kad se pogleda uređaj, reklo bi se da nije moguće.

Izmenjeno od Lemić
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nista ja nisam u pravu, tako se odvijaju desavanja na koja sam naucen, nije to nikakvo moje delo. Isto tako moze da pripadne bilo kome.;):wink2:

Ja bih uvek za kucnu upotreby radio definisano DC napajanje sa jasnim naponom i uz ocekivanje maksimalnog veka trajanja skupe lampe, za razliku od varijabilnog AC napona(svakako ne bih radio AC regulaciju)...bez truna razmisljanja o mogucoj lepoti zvuka

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čitam pomalo šta se radi na bigdiy, DHT i DHP mi nije baš u užoj zoni interesovanja, ali vidim da za neke direktno grejane lanpe kažu za najbolji zvuk samo AC grejanje, pa i za neke indirektno grejane isto. Morao bih prvo nešto od toga napraviti da se sam uverim, a to neće biti skoro. Isto kao dilema dal staviti grec ili ispravljačicu na visoki napon, uglavnom pobeđuje ispravljačica, a tek tu svira drugačije id lampe do lampe. Put do uspeha je posut trnjem. :rolleyes:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

drugar iz USA je imao problem sa pregrevanjem mreznog trafoa na inace korektnom kinezu koji koristi VT4C u izlazu
kad mi je poslao slike , nasao sam mu resenje - Meanwell za svaku VT4C za grejanje, sa dodatnim filterom izmedju, tako da ej glavni trafo oslobodjen poprilicnog tereta, samim time temperatura smanjena na korektnu ............ a i nesto malo bruma sto je bilo prisutno u zvucnicima je nestalo

sto se tice grejanja DH cevi, postoje dva plana problema:

- transfer i resavanje bruma u slucaju koristenja AC grejanja

-interpolacija izmedju katoda razlicitih cevi preko njihovih napajanja - idealno koristiti nezavisan izvor grejanja za svaku cev, bilo to AC ili DC

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

lako je isfiltrirati dodatno , i osnovu i HF

jedna od najbitnijih stvari je da kolo grejanja stvarno bude maximalno floating, da nema kapacitivnih i induktivnih interakcija izmedju razlicitih katoda

ali, opet - osnova svega je dovoljno mesta u kutiji ampa, da bi se mogao napraviti odgovarajuci aranzman svih elemenata i ozicenja

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 minutes ago, Zen Mod said:

Meanwell za svaku VT4C za grejanje, sa dodatnim filterom izmedju, tako da ej glavni trafo oslobodjen poprilicnog tereta

Pošto moram da vadim mrežnjak zbog dodavanja pričvrsnih ramova, premestiću ga kolko mogu ka napred i dobiću iza mesta za dva trafoa za grejanje, EI 85, ako se zujka ne ukloni nakon szezanja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, NIXIE said:

Čitam pomalo šta se radi na bigdiy, DHT i DHP mi nije baš u užoj zoni interesovanja, ali vidim da za neke direktno grejane lanpe kažu za najbolji zvuk samo AC grejanje, pa i za neke indirektno grejane isto. Morao bih prvo nešto od toga napraviti da se sam uverim, a to neće biti skoro. Isto kao dilema dal staviti grec ili ispravljačicu na visoki napon, uglavnom pobeđuje ispravljačica, a tek tu svira drugačije id lampe do lampe. Put do uspeha je posut trnjem. :rolleyes:

Svi smo mi razliciti i razlicite povode za ushicenja imamo. Nekom  je luksuz glavni pokretac, nekome neobicnost resenja ili koncepcije, da ne kazem perverzija ali neobicnost svakako..

Meni su luksuz i skupoca komponenti na dnu, uticu sa par %, skupe komponente vec znacajno vise ushicuju, i lep izgled, a najvise predradosti mi prave dooobra tehnicka resenja i lepe slike na osciloskopu kao posledica korektne izrade...

Sve to utice na ushicenje dozivljaja zvuka svakome drugacije.

 

Kod AC grejanja se radi o RMS ekvivalentu, trafo mora da je 90VA po katodi, uz garanciju mreze 5%. Sve za odrzanje ili produzenje deklarisanih 1000 radnih sati, sto izadje 20-30 din sat muzike po katodi ...

Visok napon je ozbiljna igracka, pogotovo preko 1000V, tu i povrsine komponenata postaju provodnici...

Ozbiljan ispravljac mora da uzme u obzir i preslikavanja napona, jako polje, mora da brine o praznjenjima vise nego o punjenjima kondova i jezgara, zastiti od prenapona... makar pasivnim varnicarem...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako imas mesta , stavi prigusnicu u kolo grejanja

najbolje da ta ista bude u diferencijalnom modu

bolje potiskivanje, manji gabariti

 

ajd, vreme da se radi, dosta cedjenja suve drenovine

kad bude dovoljno vrednih promena, otvoricemo temu ponovo

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Guest
Ova tema je za sada zaključana i nisu omogućeni budući odgovori.
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...