Jump to content

Obrade, falsifikati i tribute bendovi (samo Rock&Blues)


NIXIE

Preporučeni Komentari

U ono davno vreme kad ne beše interneta, sa mnogo manje informacija nego danas, mnoge numere su stekle veliku popularnost, a sa manjom ili većom zadrškom se saznavalo da su u pitanju obrade starih popularnih stvari ili obični falsifikati. Neke grupe su došle do velike slave zahvaljujući tome, kao moji omiljeni Zeppelini, a ove naše već da ne pominjem.

Čak i danas ponekad naletim na nešto tako, a da nisam znao za postojanje originala, a mnoge obrade su i bolje od originala. Neki pak ne podnose obrade i tribute bendove, ja volim da čujem ponekad, ali samo ako je baš dobro. Blues mi je tu nekako najgori, više od pola su obrade. :bad_boys_20:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sve dok je originalni autor potpisan, u pitanju je postena obrada - sad da li je dobro uradjeno ili nije, drugi padez

ako nije originalni autor potpisan, svesna ili nesvesna kradja

Zepp su uradili sto jesu - greh da izvorni autor nije potpisan, ali su to kasnije platili (milom ili silom)

nego, lepo je to u Jazz-u obicaj - potpises autora originala, uradis svoju obradu/verziju; ako si ga otprasio kako valja - svi ti skidaju kapu

kreativnost se uvek priznaje, e sad - publikum rock-a a skoro isto toliko i blues-a, nije nesto sposoban po pitanju muzickog znanja da bi ispravno donosio sudove sta je kretanje u okvirima zanra a sta je cista pozajmica

postoje opsta mesta, a postoje i originalne stvari

prve svi sviraju bez grize savesti a druge - e to mora da se potpise

 

"I was born in the dark ....."

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

49 minutes ago, NIXIE said:

 Blues mi je tu nekako najgori, više od pola su obrade. :bad_boys_20:

Za to ne cudi...Robert kad se pojavio sa svojim albumom sve je postalo posle trcanje oko njegovih numera sa tog albuma, pa i kasnije varijacije i njihove obrade. 

Izmenjeno od shonne
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad se autor navede pretpostavljam da mu se i plati pošteno za autorsko pravo, ako nije starije od 50god (tako nešto beše traju autorska prava na zapadu).

Što se mene tiče naglasak je na obradama koje su bolje ili lošije od originala.

A falsifikat je uvek teško dokazati, a ima i tragičnih slučajeva (falsifikat falsifikata). U nesvesne krađe nešto baš i ne verujem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo zanimljivog izvora informacija na temu...

SECONDHANDSONGS.COM

Find out who performed the original version of a particular song, or who covered or sampled that song. Unlike many related sites, we try to be as complete as possible (not just performer and song title, but also songwriters and original releases) and order the data in a reusable and maintainable way.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 5 nedelje kasnije...
  • 2 months later...
Upravo sada, NIXIE reče

Semplovano je nego šta. Msm čim čuješ odmah je jasno ko im je bio uzor. :D



Tako ni naši ministri nisu prepisali svoje diplomske radove. Semplovali su ih. :D 
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...