Jump to content

TV: Full HD, 4K razlike u kvalitetu slike u Srbiji


Preporučeni Komentari

Posedujem “LG 55C11LB” Oled TV oko 2 godine star.

Slika i zvuk su podešeni korišćenjem ugrađenog AI, na optimum prema AI.

Pozicija sa koje gledam TV je udaljena 1.5-2m.

Na njemu gledam 95% sportski sadržaj (Sport Klub, Eurosport, Arena Sport).

Ne gledam: Netflix, Amazon Prime …..

Gledao sam prenose mečeva GS RG-Pariz na Eurosportu. Oni imaju kanal odvojen za 4K rezoluciju na kome se reprodukuje isti program kao na Eurosport 1, najčešće.
Nisam mogao da gledam taj 4K kanal uopšte jer je na njemu slika toliko bila tamnija nego na Eurosport 1 HD da je bilo negledljivo.

Znam da 4K slika mora da bude tamnija ali je ovo na istom nivou osvetljenja bilo neprihvatljivo i jednostavno je lepše bilo gledati Eurosport 1 HD.

Sada gledam Wimbledone na Sport Klub i 4K slika gotovo da i nije tamnija od HD slike (prihvatljivo je) ali je HD slika oštrija i lepša za gledanje, pa opet gledam HD.

Naravno da znam da 4K slika ima 4 puta više tačaka od HD i da bi trebala da bude bolja (ne dramatično zbog mogućnosti oka-sve sam čitao, ali ipak primetno bolja za najveći broj ljudi).

Ne verujem da su u pitanju moje oči jer gledam TV sa naočarima (kao da imam prosečan vid iako sam mator) što znači da bih bez problema trebalo da vidim da je 4K bolja slika.

Molio bih Vas da mi pojasnite, neko ko zna, zašto se ovo dešava i šta je uzrok takvog mog utiska.

Hvala unapred!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja to ne vidim kroz  Set-top box. Na video kartici preko PC vidim kad pustim 4K - ito nekompresovan HEVC format

Video
ID                                       : 1
Format                                   : HEVC
Format/Info                              : High Efficiency Video Coding
Format profile                           : Main [email protected]@High
Codec ID                                 : V_MPEGH/ISO/HEVC
Duration                                 : 2 h 4 min
Bit rate                                 : 56.3 Mb/s
Width                                    : 3 840 pixels
Height                                   : 2 160 pixels
Display aspect ratio                     : 16:9
Frame rate mode                          : Constant

Ostalo je sviranje :P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Miko, moj TV prepoznaje sam gomilu video formata i sve ih čita i prikazuje.

Naravno da ne znam šta emituje Eurosport kao tu svoju 4K sliku ili Sport klub takođe kao 4K sliku (signal).

Ja samo vidim to što sam opisao i npr. kvalitet 4K slike Eurosport i Sport klub po osvetljenosti se drastično razlikuje i da u odnosu na njihove HD signale izgleda manje oštar (ne može biti dobra slika i jednih i drugih kada su same različite, gledao sam tenis pretpostavljate :D.

Znam jedino to što sam već napisao i mnogo toga što sam procitao na google (baš sam dosta materijala na netu pogledao interesujuci se i za rezolucije mobilnih jer je to suštinski veoma slično i kvalitet didplay bazira na tome da li vidite pojedinacne pixele sa iste udaljenosti gledanja ili ne).

Jasno je takođe da 4K display-slika ima 4 puta više piksela i to VIDIM na mom TV (ne znam kako da objasnim ali se vidi da slika ima više pixela i izgleda nekako “mekše”).

Jasno mi je čak i zašto HD slika izgleda oštrije (to se samo čini oštrije a ustvari su konture kreckave ne znam kako bih to drugačije rekao), pa pošto moj vid (sa naočarima) nije toliko dobar da vidi tih 4 puta više piksela na 4K to se meni HD slika čini odličnom (za moj TV i udaljenost sa koje gledam ne vidim na HD pojedinacne piksele) te mi se slika čini odličnom i oštrijom jer dodatni počeli od 4K slike (koje ne vidim) “umekšavaju” konture.

Moje pitanje je ustvari da li neko zna šta ovi dilberi što nam distribuiraju sliku stvarno šalju i kakav je kvalitet 4K kanala-slika koji plaćamo (ja sam na SBB) jer se vidi da rekoh Eurosport 4K izgleda sasvim drugačije od Sport klub 4K a ne znam šta je dobra slika.

Naravno znam da je slika 4K sa Netflix ili Amazon prime ili Disney dobra ali to ne gledam i to me ne zanima.

Inace pojedini ljudi mogu da vide pixel i u slici čija je rezolucija od 140 ppi/inč iako je Apple svojevremeno tvrdio (Rettina display) da ljudsko oko može da vidi pixel do 290 ppi/inch; što za najveći broj ljudi i jeste tako.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može od 68GB orginala lep rip (kompresovan video) da se dobije 8-9GB.

U programu Handbrake https://handbrake.fr/

Primer komandi je za  Blade Runner 2049 

1080p 10bit

--ctu 32 --max-tu-size 16 --deblock=-2:-2  --profile main10 --range limited  --rdoq-level 1 --psy-rd=1.65 --psy-rdoq=5 --colorprim bt709 --transfer bt709 --colormatrix bt709 --no-sao --qcomp 0.7 --ipratio=1.30 --pbratio=1.20 --qg-size 16 --keyint=10*framerate --min-keyint framerate

2160p 10bit

--deblock -2:-2 --profile main10 --range limited  --rdoq-level 1 --psy-rd 1.65 --psy-rdoq 5.00 --no-sao --qcomp 0.7 --ipratio=1.30 --pbratio=1.20 --qg-size 16 --input-depth 10 --master-display "G(0.265,0.690)B(0.150,0.060)R(0.680,0.320)WP(0.3127,0.3290),L(4000,0.0005)" --hdr-opt --hrd --videoformat=5 --colorprim=9 --transfer=16 --colormatrix=9 --aud --chromaloc 2

Nikada neće biti isti kao orginal od 68GB - u životu - ali liči na nešto. :D

Naravno da TV emiteri ne emituje filmove u 68GB formatu...Ali je moj 9GB kompresovan video bolji od njihovog :buehehe:

p.s.

Ovo je gora priča od FLAC i muzike....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Pretpostavljam i ja da se dešava tako nešto ali ne znam šta stvarno emituju.

Kada su filmovi u pitanju to je ok (stvarno je bar kod mene slika sa Amazon prime u 4K  je odlična, potpuno zadovoljava sve moje kriterijume) ali meni ne treba to nego odlična 4K slika sportskih kanala tj. ko emituje najbolje 4K sportski program (Fudbal, Tenis, F1 ….. ) u Srbiji?

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 5 minuta, Srecko reče

Pretpostavljam i ja da se dešava tako nešto ali ne znam šta stvarno emituju.

Kada su filmovi u pitanju to je ok (stvarno je bar kod nene slika sa Amazon prime odlična) ali meni ne treba to nego odlična 4K slika sportskih kanala tj. ko emituje najbolje 4K sportski program (Fudbal, Tenis, F1 ….. ) u Srbiji?

Sve je kompresovano manje ili više. Ne postoji kanal koji pušta nekomprespvan video . Čak i Netfilx.

Film tipa 2 sata je tipa 2GB kompresovan i to je to.

 A da bi video pravu sliku treba ti 68GB REMUX .

Ima ih i od 87GB

Screenshot 2023-07-09 at 21.25.08.png

Sve ostalo je poređenje kompresovanih snimaka....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Problem je što imamo sve veče i veče televizore sa većim brojem pixela. Pa moraju da se prilagođavaju TV provajderi.

Ali recimo da je za  65" 4K UHD TV potreban minimum 5GB kompresovan fajl - za 2 sata - da ne provališ da je kompresovan.

To povlači sa sobom brži internet i svašta nešto...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije odgovor na pitanje ali vredi pogledati:

 

 

Sto se pitanja tice moguce je da se vrsi kompresija pa dekompresija. 

U principu treba pronaci live prenos u toj rezoluciji a ne vec snimljen materijal. Dakle direktan  prenos sportskog dogadjaja. Lepo je to Srecko primetio i uporedio sa snimljenim sadrzajem poput filmova na Netflix.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

WWW.DIGITALTRENDS.COM

We've gotten used to a steady diet of 4K content, but 4K sports are a rare treat indeed. We look at why live sports in 4K and HDR is harder than you think.

 

 

Citat

Many billions of dollars would need to be invested in upgraded equipment to make a native 4K broadcast a reality

Ali nije nemoguće za 5-6 godina. ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imao sam priliku u Bostonu da gledam nekoliko Imax filmova.

Caka je u tome što je platno bilo skoro polukružno jedno 30x10 m i u potpunosti je obuhvatalo sedišta raspoređena kao u amfiteatru pa se sticao dojam da ste u sceni jer nije se moglo videti ništa osim platna koje vas je u potpunosti obuhvatalo ako pri tome niste okretali glavu npr unazad ili u plafon.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 hours ago, Srecko said:

Znam da 4K slika mora da bude tamnija .......

 

 

Zašto ? Kako se ovo objašnjava ?

Da li to onda znači i da je slika na računarskim 4K monitorima tamnija nego na rezoluciji 2560 x 1440 ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Koliko sam ja shvatio (istražujući na google) trebalo bi da je tako.

Uzmite primer mobilnog telefona-display.

Kada daju osvetljenosti i hvale se to su vršne osvetljenosti i ne odnose se na ceo display već na deo display (zaboravio sam koji deo didplay ali oko 15-25% kompletnog display). Nije isto da li tih 15-25% display ima 4 puta više pixela.

Kad pogledate i logično je jer 4K, zbog više pixela, da bi svetlelo kao HD verovatno bi se grejalo u mat…nu.

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To nema veze sa originalnim pitanjem :) Tebi su upaljeni uvek svi pikseli. Samo na 4k materijalu, npr. 4 piksela prikazuju drugacije boje, dok kod fullhd materijala budu 4 piksela obojena isto jer nema dovoljno podataka da sva cetiri budu obojena drugacije. Imas 4k panel :)

Ako je iz nekog razloga tamnija, mozda je do podesavanja samog televizora. Mozda je dinamicnija slika, pa potom i privid tamnije slike. Sam video materijal nije istog porekla, kompresija drugacija, objasnio je mika gore. Ima tu stosta sta moze biti razlog, ali da ne rade/rade svi pikseli, nije :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može da bude razlika i u HDR vs SDR...... Ako je HDR izvor a TV je SDR - boje su isprane kao u veš mašini.

 

 

WWW.SAMSUNG.COM

Otkrij šta označava HDR i kako se HDR video snimci razlikuju od SDR snimaka. Uporedi statički HDR 10 i dinamički HDR 10+ da izabereš najbolji HDR televizor za sebe.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Srle said:

Zašto ? Kako se ovo objašnjava ?

Da li to onda znači i da je slika na računarskim 4K monitorima tamnija nego na rezoluciji 2560 x 1440 ?

Na osnovu svega što sam procitao odgovor je da, ponavljam, i u postu sam napisao zbog čega. Naravno da su i u jednom i drugom slučaju upaljeni svi pikseli koji treba da budu upaljeni i rekoh Vam da je na 4K tada upaljeno 4 puta više tih piksela koji treba da budu upaljeni i da bi verovatno baterija mobilnog npr. trajala par desetina minuta kada bi vršnim osvetljenjem hteli da osvetlite ceo display da ne pričam o termičkoj disipaciji i svemu ostalom što tera proizvođače da u ovom momentu ne može Max osvetljeno da bude više od 15-25% display (generalno kažu da ni nema potrebe da se ikada vršno osvetli veća površina display).

Naravno da sam temu otvorio da bih pitao da li neko zna šta nam emituju provajderi na 4K kanalima: Eurosport, SportKlub ….

Naravno da znam da se 4K video signal komprimuje ali očito niko na forumu ne zna kako to radi SportKlub a kako npr. Eurosport (očito rade različito) i zašto je 4K slika na Eurosport mnogo tamnija nego na Sport klub 4K (da budem iskren mislio sam da se žalim kao što sam se žalio na kvalitet EON box-a).

Svaki noviji TV (pa i moj) ima proveru kvaliteta display i jedan od koraka ja uporedenje slike 4K (jedna polovina ekrana) i Ful HD (druga polovina ekrana) i svako može da vidi kako bi na njegovom TV trebalo to da izgleda (4K vs Full HD).

E pa Eurosport Roland Garos 2023. 4K je bio mnogo tamnije slike nego sto je primer LG na mom TV i naravno da je to zbog nečega vezanog za npr: način kompresije ….. (šta god, ja ne znam i pitao sam da li neko zna da bih mogao da nešto preduzmem). 4K Sport klub je bolja slika (upravo gledam Wimbledone 2023.) ali ipak gora (ne mnogo, rekao bih zadovoljavajuće, čak mi se čini da zavisi koja kamera BBC snima, tj. kamera koja snima detalje daje savršenu sliku a kamera koja snima iverview malo meku) nego pomenuti test LG. 

Suština je da niko do sada ne napisa INSAJDERSKI zašto je to tako, kao što sam jedva saznao (od inženjera SBB zašto EON box ne podržava sve ono sto najnoviji TV mogu) zašto je kada gledam TV preko EON box-a linija teniskog terena na 720P kriva a zvuk manje kasni nego kad gledam TV preko Aplikacije EON kada je linija teniskog terena uvek prava u kom god formatu da preuzimam TV signal a zvuk znacajno više kasni nego preko EON box.

Ne mislite valjda da nisam procitao sve sto sam našao na netu, o ovome, pre nego sam otvorio temu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 4 minuta, Srecko reče

Naravno da sam temu otvorio da bih pitao da li neko zna šta nam emituju provajderi na 4K kanalima

HDR ili SDR - to je  pravo pitanje. Moguće da uz EON nisu dali adekvatan HDMI kabl pa zbog toga je slika mračna ili isprana. Treba HAMA HDMI 2.0b.

https://www.tehnomanija.rs/televizori-audio-i-video/kablovi-i-adapteri-za-audio-i-video/hama-av-kabl-hdmi-hdmi-122210-000000000001119673
 

 HDR HLG  je format u kome je  Bundesliga , Eurosport itd...

Takođe ako TV ne podržava takav format treba ga isključiti.

Ako sve ovo ne upali - žaliti se SBB-u ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne Miko.

EON box je uređaj relativno star koji jednostavno ne podržava čitav niz video formata i naravno kada nema adekvatan format koristi format koji bi najmanje defirmisao sliku.

Ta deformacija slike zbog neadekvatnog formata naravno krivi linije teniskog terena pa on deluje kao da je udubljen.

Noviji Android bx-ovi naravno nemaju taj problem.

Oficijelno mi je SBB kao mantru ponavljao da je SBB naveo spisak TV koje preporucuje i ako moj TV nije u spisku oni mi ne mogu garantovati kvalitet reprodukcije; a suština je kao što pomenuh da je ogromna većina TV u Srbiji starijeg datuma proizvodnje (njihov EON box je dosta noviji od njih) i da takav EON box sve sto ti TV mogu da reprodukuju obrađuje sjajno.

Nažalost noviji TV i ljudi koji prate sve u svašta sa raznih svetskih TV, ako primaju signal preko EON box imaju problem sa nekim formatima koje EON box ne podržava.

Zato je jedino rešenje za takve situacije gledanje TV preko aplikacije EON TV koja ima sve moguće formate ali Vam sa njom (ide sve preko interneta) kasnjenje zvuka nekada nepodnošljivo i zna da bude i par desetina sekundi.

Naprimer kada gledam U.S Open kafici preko puta mojr zgrade (verovatno imaju satelitske antene upravo zbog praćenja bilo kog sporta na planeti) kad Nole dobije poen čujem kriz prozor proslavljanje poena.

Na TV sa EON box (spavaca soba) to kasni bar 10-15 sekundi, a TV u dnevnoj sobi (LG Oled iz 2021.) sa EON TV aplikacijom to kasnjenje bude i preko 30s.

Najlepse od svega je što zvuk i slika ne kasne sinhrono!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...