Jump to content

TQWT sa Fountek FR135EX


micro

Preporučeni Komentari

Radi se o full range drajveru koji stoji u fioci, gledao po netu kutije , sve je raritet jer je dosta skup, pretpostavljam precijenjen za svoju kategoriju, postoje sa 3x jeftinijim.

Radi se o kutiji sa ovog linka Maxi AL TQWT sa fountek FW146 , koji je po gabaritima jako slican ovom FR135Ex ali po cijeni je 3x jeftiniji.

WWW.DONHIGHEND.DE

    Die Maxi-AL TQWT ist eine Version der Maxi-AL, dem 5. Sieger des diesjährigen DIY-Lautsprecher-Contests. Im Rahmen eines Shootouts trifft das Original (Bassreflex) am 03.12.11 in den heiligen Hallen der Klang + Ton auf diverse Versionen in anderen Gehäuseprinzipien. Ich steuere die TQWT Variante bei, die zumindest auf dem Papier eine gute Figur...

Radi se o offset TQWT kutiji, ima bass refleks cijev pomaknutu malo nazad na izlazu umjesto klasicnog TQWT kanala sa strane , naprijed ili nazad.

Provukao sam kroz simulator takvu kutiju ali sa FR135EX , TQWT sa offset izlazom i klasicnu , identicne dimenzije ali postoje neke razlike u generisanim izlazima.

TQWT klasicna je malo komplikovanija i mislim nekoliko cm treba da bude veca kutija ako su unutra isti gabariti , debljina MDF-a.

Postoji jos problem da je kineski proizvodjac neke podatke frizirao , pa sofver nece daprihvati , ubacio samo T/S a ostalo je softver sam mjenjao.

Poprecni presjeci kanala skidani sa kutije sa linka , pocetak 79cm2  a kraj kutije je 235cm2 , unutrasnja sirina 168mm , pocetak kutije je 46mm a kraj 140mm, rupa je 45mm promjera i 90mm duzine , u drugom slucaju je 1cm presjek otvora i 160mm sirina sto bi odgovaralo istom poprecnom presjeku.

Poprecni-presjeci-TQWT.png

Prva slika je offset TQWT simulacija druga klasicna TQWT simulacija

Power-TQWT.png

power-tqwt-kla.png

Damping kutija 40g polifila , samo oko drajvera , kao sa linka , inace bi trebalo vise dampinga , pogotovo za drugu kutiju

FR135-TQWT.png

Damping-kla-TQWT.png

Hod membrane , prva kutija puno veci i na vrlo niskim frekvencijama ide iznad max 5mm hoda

Displacement-TQWT.png

Displacement-klas-tqwt.png

Impedancija (elek) tu se vidi da moze jos malo dampinka

Impedance-tqwt.png

impedanca-kla-TQWT.png

 

Koju kutiju praviti , nebi trebala da je neka velika investicija , trebace dosta samo da se sa  filterima malo popeglaju visoki koji vriste.

 

 

Tek sad vidim da imam 1,5l manju klasicnu TQWT kutiju, moguce zato tolika razlika.

 

Izmenjeno od micro
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probao da povecam drugu kutiju za 1,5l zapremine da budu identicne , podebljao malo kanal kod drajvera , ista frekventna sa vecom strminom na pocetku i kvrgom, moze da se ispegla ta grba sa nesto vise od 100g polifila , dobije se ravnija frekventna od prve TQWT sa offsetom ali je poslije 1kHz veci pad. Prva grba kod impedanse se smanji onda na pola.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Teško pitanje si postavio. Drugi je driver, čak taj FR135 (barem na papiru) ima mnogo ravniji opseg, ali mu nisi izmerio stvarne TS parametre tako da ti je to lutrija raditi simulacije sa fabričkim podacima.  Mislim da ti nema druge nego razrada drivera pa merenje TS parametara pa simulacija kutije i izgradnja. A nakon toga snimanje Fr opsega igranje sa dampingom i korekcija Fr opsega ako treba, a bolje bi bilo ako se pokaže da ne treba. Ne zbog cene, nego će sigurno bolje zvučati ako mu ne treba korekcija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Ovi sa gornjeg linka prodaju kit sa istom kutijom za oba tipa drajvera , FW146 jeftiniji i ovaj skuplji , u prijevodu sa njemackog kaze tvorac kutija da nije zadovoljan sa FR135 , preciznije ali dosadno, kaze za ovaj veci da je greskom full range zvucnik dok ovaj FR135EX je pravljen da bude full range.

Nasao sam odgovor na moje pitanje i objasnjenje na velikom diy forumu , ima tread sa MJK gdje objasnjava , u mojem slucaju port pomaknut od kraja , osnovne rezonantne frekvencije pojednostavljeno receno ostaju u kutiji,  zato treba manje dampiranje , na frekventnu simulaciju ili stvarnu ima dva izvora direktni sa drajvera i taj indirektni sa porta koji se tako moze indirektno kontrolisati.

Snimio sam danas jedan od drajvera, nisu razradjeni  , ne koriste ih jer imaju problem iznad 10kHz , visoki su im blazi  horor.

Zvucna je eksterna Focusrite Scarlett 2i2  ,3 generacija , mikrofon sa kalibracijom, sonarworks ovaj najjeftiniji mjerni.

Postoje neki limiti zbog phase pluga , nemoze se pravilno izmjeriti near feald , treba mikrofon biti najdalje do membrane 0,11x precnik drajvera, nemoguce.

Precnik membrane oko 90mm x0,11= 9,9mm a ako je oko 3mm od phase pluga onda je oko 25mm daleko od membrane.

Zvucnik je jako cudan , vrlo duboka membrana , jos ima 3 upresana prstena na alu membrani , mislim da su ti prsteni uzrok problema tamo oko 10kHz i na visim frek, drugo spoj membrane i zavojnice strci 3mm , na 8"  RS225P je to mozda 1mm.

Snimano na baffle u visini 135cm , soba puna , 4,5*6m otprilike 2 vrata jedna otvorena ,  neka lustercina visi sa plafona , cirkus ,  rucni rad kugle velicine rukometnih lopti 7 komada , visina sobe 273cm

Takodje i baffle ima uticaj , iskoristena daska od sablona od prije za prosirivanje rupe a i trebalo je uglodati jos 1mm dublje za ovaj zvucnik

IMG-20230403-160518.jpg

 

mik 3mm ispred phase pluga , gate 2,8ms (duzina snimka da bi izbjegao uticaj sobe) ali sve frekvencije ispod 357Hz nije validno  , 1/0,0028 =357

premalo je vrijeme snimanja da bi pokupio nize frekvencije.

FR135-EX-3mm-2-8ms.png

Na 5cm udaljenosti , duzina snimka 2,68ms, 1/0,00268=373Hz

FR135-EX-5cm-2-68ms.png

Na 35cm , duzina snimka 2,68ms

FR135-EX-35cm-2-68ms.png

 

Isto ali 5ms , 200Hz iznad validno

FR135-EX-35cm-5ms.png

 

na 40cm , 45 stepeni mikrofon, usmjeren na zvucnik , duzina 2,7ms

FR135-EX-40cm-45-ST-2-7ms.png

na 40cm 45 stepeni sa strane 5ms duzina  klipa  ,iznad 200Hz ok

FR135-EX-40cm-45st-4ms.png

Zadnji snimak dijagonala 2,9m preko sobe,duzina snimka 10ms , prosle i 100Hz i nekoluko puta refleksije

FR135-EX-2-9m.png

 

Visoke frekvencije su problem, u samom zvucniku zbog velike dubine membrane pravi refleksije na onim prstenima upresanim, moje misljenje.

 

A onaj snimak proizvodjaca je snimak bassrefleks kutije sa 2 noch filtera koji vrijede kao i drvenarija zvucnika:)

snimci su bez peglanja , kako snima arta 1/24 , tako je sniman skrin.

 

 

 

Izmenjeno od micro
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stavio i drugi , otpakovao , prvi puta na zicu, virgin:)

Drugi na 5cm , 2,8ms

drugi-FR135-5cm-2-8ms.png

Slusam sada na baffle , sa yt muzika , ne cujem nista problematicno sa visokima , ali kad bolje razmislim ja i ne cujem 15kHz ;)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 7 minuta, NIXIE reče

Ima to i svojih prednosti. :D

Na bogatom zapadu rastjeruju  besposlene srednjoskolce , pustaju visoke frek. u velikim trgovinama , frek. koje cuju samo ovi ovi debelo ispod 18 godina.

Kad si se testirao , nekad davno u propaloj drzavi islo se 2 dana na preglede za vojsku , ja ti mogu reci da 20% 17 godisnjaka nije culo 16kHz , to je bila najvisa frek koju su testirali.

Izmenjeno od micro
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Тај драјвер је типичан широкопојасни, импотентан у басу, крешти у високима, када би се озбиљно измерила дисторзија и у средњима би био никакав..

Пре неки дан је неки од уважених чланова форума имао запажања како су 5-6 цола мидбасићи огроман компромис, они бар бас и средину одсвирају поштено.. имају бар већи ход у басу, мање креште средину, то што широкопојасни даље добаце апсолутно ништа не значи јер им директивност пада са фреквенцијом исто као и било ком другом драјверу..

Скретница је много мањи компромис него слушање разгласа са железничке станице..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ефикасни драјвери не могу да имају добар бас, драјвери већи од 2-3 цола не могу да имају довољно добар однос масе и површине да би могли разговетно да репродукују високе фреквенције..

То је до данас позната физика.. има наравно и много других фактора који утичу али од овох горе се побећи не може..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slucajno naletio na graf ovog japanskog full rangera  Coral Beta 8 , jos daleko gori u visokom , ali vise sam se iznenadio koliko je trazen, za par u jako dobrom stanju kosta 4 puta ili vise plus inflacija nego kad je bio nov. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Навикну се људи свашта да слушају, код широкопојасних драјвера мање или више увек је нешто погрешно односно фали.. чак и када добију помоћ  горе и/или доле није баш неко сјајно решење..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sta da radim kad volem full range

msm, ko je kriv vama sto volite sve fifi; ono - realno - svima vama mozak pogresno wired, al mogu samo da vas zalim, nemam vremena da vas spasavam sopstvene mizerije

:smesna: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

za blizu kujne imam male Panasonic bele kockice (15cm^3), iz doba kad je Hajle Selasije biJo teenager

korpa/driver 5", magnet 4.8", taman da moze da prodje kroz rupu za montazu

:Viannen_loungelizard:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

I ovaj bi se mogao staviti kao srednjotonac ali ekonomski za taj novac se moze dobiti vise. Subjektivno slusajuci na baffle , ovaj visokotonac prijatnije reprodukuje ljudski glas sa yt nego recimo od samog  dayton RS225P bez skretnice i visokotonca , osim sto ne ide tako duboko, a na rs225p pise da je upotrebljiv od 50-7000Hz.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...