Jump to content

Mikorist

Preporučeni Komentari

 BIOS mora da je  konfigurisan za boot kao  "UEFI boot loader"  ne  "legacy boot loader"

Mora da se boot-uje  grub kao  "UEFI boot loader".

Takodje secure boot  ako je enabled mora da bude disabled - isto u BIOS/

Posle toga instalacija :D

 

On 8. 3. 2023. at 7:36, Mikorist reče

Kod mene je sve na UEFI. System piše Other OS -  AHCI mode za diskove.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Ukoliko posle instalacije i restarta dodjete do prompta "grub>" kucajte slecece:
 

###########################################
set prefix=(hd0,2)/boot/grub
insmod normal
normal
###########################################

Posle ovoga se pojavi GRUB meni i mocicete da udjete u OS bez problema, potom morate da uradim sledece da bi to GRUB zapamtio jer se posle restarta ono gore gubi:

########################################

sudo update-grub
sudo grub-install
 

########################################

Iz nekog razloga GRUB nije video dobru putanju za njegov config pa sam morao ovo da uradim rucno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jos jedan dodatak, posto mi conky nije lepo prikazivao temperaturu, morao sam da mu izmenim senzor...

# ovo izlistava senzore na procesoru koje koristi hwmon:
sudo find /sys/devices/platform/ -iname '*input'

# potom u konzoli otvorite konfiguracioni fajl od conky:

sudo nano /etc/conky/conky.config

i tu nadjete deo gde pise "hwmon X temp X" ta dva X-a su neki brojevi koje vi zamenite sa vasima koji su ispravni iz prethodne komande.

Potom stisnete CTRL + O i lupite ENTER da snimite izmenu, istog trenutka se promeni i temperatura na conky, ukoliko nije dobra igrajte sa sa vrednostima dok ne ubodete pravu kombinaciju...

Inace... kada otvorite konzolu i kada u njoj kucate sensors  tu mozete temperature koje vasi senzori imaju.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jos jedan dodatak, posto je meni muzika na windows serveru i share-u dodao sam deo za automatsko mountovanje network share-a.

sudo mkdir /media/IME_SEROVANOG_FOLDERA

sudo nano /etc/fstab

na kraju dodate ovo sve u jednom redu:

//192.168.0.55/IME_SEROVANOG_FODERA /media/IME_SEROVANOG_FOLDERA cifs guest,uid=1000,iocharset=utf8,vers=3.02,user=anonimous,noauto,user 0 0

Izmenjeno od pakonja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Mikorist said:

sudo nano /etc/fstab

;)

Gladan sam.... :) Ispravio sam... dobro je da si mi skrenuo paznju inace bi se ljudi zbunili... ! :) 

 

Ostalo mi je jos touchscreen da sredim jer nece double click da detektuje.... i to bi bilo to sto se mene tice... za sada... :D

 

Izmenjeno od pakonja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Evo moje iskustvo sa ovim linuxom,uspeo sam da ga stavim na desktop sa ne bas jakim procesorom(neki amd x4 6790k apu i 8gb rama).

Prosto leti kako dobro radi,zauzece ram memorije je oko 1gb,a procesora 2%,probao sam i ovaj AP za muziku ali mi sve nesto komfuzno,uspeo sam da pokrenem muziku ali mi je nekako laksi za koriscenje deadbeef music player.

Imam jedno pitanje,da li se moze instalirati program serviio(ili neki slican user friendly) da sa racunara vucem na tv filmove jer taj comp mi za to i suzi?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...