Jump to content

Tweak DAC-a


Aoxomoxoa

Preporučeni Komentari

Iz iskustva mi je poznato da zvucnici mogu da sviraju razlicito u odnosu na vrstu podloge,stalaka,siljaka... u nedostatku neceg pametnijeg,resio sam da se poigram sa pozicioniranjem daca M2Tech Evo kockice1:

1.IMG_0068.JPG.d219fdf94942be0ada54ef3d1b1ce9a7.JPG   

DAC stoji na drvenoj konzoli pricvrscenoj na zid(zajedno sa gramofonom),znaci izolovana od police sa drugim uredjajima i dzidzu bidzama.Zvuk je malo muljav,bez suptilnih detalja(nravno onih koje moj sistem moze da iznese).Pozitivno je sto nema metalnih prizvuka u visokom spektru.Moze da se slusa.

2.IMG_0069.JPG.9b90f6855d5843178c0a72bdb0469e92.JPG

Na istu konzolu sam dodao drvenu dasku sa tri siljka,i na nju stavio dac.Sada,nebitno je da li je zvuk bolji ili losiji...razlike ima. Dobio sam u detaljnosti instrumenata,definisanosti,tako reci analiticnosti ...ali sa negativnim konotacijama: gitara u pesmi Gipsy Kings-"Love and liberte" je previse ostar...meni iritirajuci ...klavir u Stan Getz-"The girl from Ipanema" nije cist,ima neke nazalne tonove,kao i kod Stephanne Grappelli-"Ain't misbehavin'",gde violina takodje ima te dodatne nazalne tonove.

3.IMG_0066.JPG.81c20735f2f9444dda175caa9a610b1c.JPG

I tada u trenucima ludila,resih da okacim dac o policu,kanapom,tako da nema nikakvih dodirnih tacaka sa podlogom...ovo je moguce jer je dac lagan,sa drugim uredjajima od >10kg morao bih da razmislim kako ostvarim takvu poziciju...

Kao sto sam rekao,cilj ove igre je da vidim da li ima razlike u zvuku...bez ulazenja u to da li je zvuk bolji ili losiji...medjutim,ova viseca kombinacija me je definitivno zadovoljila,toliko da ne razmisljam o nabavci boljeg dac-a.Sve je sada prisutno,to jest sve sto je smetalo,sada je odsutno:gitara je zaobljenog zvuka,ne vristi,klavir i violina zvuce cisto,bez primesa "nemuzikalnih" tonova...sve ono sto me je teralo da razmisljam o zameni dac-a.

U odnosu na sistem koji imam,vise i ne mogu da ocekujem...ja prezadovoljan.

Ulaganje u tweak: kukica na navoje...naslo se u kuci...kanap/traka...imalo se... 0.00 dinara.

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo mogu razumeti jedino kod spoljnih vibracija, recimo zbog basa, na keramicke smd kondenzatore, tehnicki gledano, koji dobijaju piezo efekat usled vibracija pa uticu na zvuk, ali nikad nisam mogao da cujem bilo kakvu razliku u zvuku, za ovo treba imati jako dobro uvo, svaka cast ako cujes bilo kakvu razliku!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gosn Aoxomoxoa,

Kao i gosn Savan svasta primenjujem u svom sistemu kako bih cuo razliku ali sve se zavrsava samo na estetici sa lepim siljcima drvenim absorberima, debelim kablovima. Da li ste razmisljali da snimite nekim mikrofonom istu numeru sa i bez pa da se i mi uverimo i primenimo opisani tvik.

Hvala unapred !

Izmenjeno od jorgoss
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na zalost,ne posedujem tehniku za snimanje...voleo bih da mogu da pustim uporedni snimak,kao sto rade na Youtube...probao sam da snimim telefonom,nije ispalo nikako...nisu to razlike nebo/zemlja,ali za te suptilne razlike potreban je bar pristojan mikrofon...ja nemam nikakav.

Ne znam u cemu je caka ovog tweak-a...eliminisanje nekakve mikrofonije... mozda

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja zaista ne razumijem ovaj nivo komunikacije. Javi se član i opiše pojavu i kaže da bi volio znati zbog čega je to. I onda krene nešto što se kod mene zove zapišavanje! Javi se pješadija i odmah konstruktori krenu zlo i naopako. Zašto? Poštujuči stručnost članova ovog foruma hjteo sam i ja da opišem koja mi se desila i koju mogu ponoviti. Ali mi pješadija, bolje je da se ne javljamo. Nisam imao hrabrosti.

A neko veče kada je na temi Iskra gorio  internet, poslije čega bi se neki trebali pokriti ušima, što je i majstor @Zen Mod to rekao, kao da on nije ništa ni rekao. Mislim da malo više ... ne bi škodilo.

I što se tiče komentatora da napomenem, meni kad neko kaže da je 2 + 2=4 ja se dobro zamislim. Uvjek tu ima neki đavo, koji iza vreba! Vjerujte!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

51 minutes ago, asimze said:

Ja zaista ne razumijem ovaj nivo komunikacije. Javi se član i opiše pojavu i kaže da bi volio znati zbog čega je to. I onda krene nešto što se kod mene zove zapišavanje! Javi se pješadija i odmah konstruktori krenu zlo i naopako. Zašto? Poštujuči stručnost članova ovog foruma hjteo sam i ja da opišem koja mi se desila i koju mogu ponoviti. Ali mi pješadija, bolje je da se ne javljamo. Nisam imao hrabrosti.

A neko veče kada je na temi Iskra gorio  internet, poslije čega bi se neki trebali pokriti ušima, što je i majstor @Zen Mod to rekao, kao da on nije ništa ni rekao. Mislim da malo više ... ne bi škodilo.

I što se tiče komentatora da napomenem, meni kad neko kaže da je 2 + 2=4 ja se dobro zamislim. Uvjek tu ima neki đavo, koji iza vreba! Vjerujte!

Ja sam se javio prvenstveno da ubijem vreme i da pomognem ali je na kraju ispalo da sam odmogao. Sto se tice foruma, pomoc od nekoga tesko da mozes da dobijes, evo na primer tragao sam za izlaznim stepenom za moj amplifier projekat, javilo se par njih mogu ih i nabrojati, Nesic, shone, Beli Nindza, i jos par njih u vezi savijanja lima i jos par nekih stvari, hvala vama za predloge, cenim! Ostali, niko ni pogledao nije a kamoli da je dao neki link ili predlog vezano za izlazni stepen. Ja sam dosao na forum jer me je privukao naziv foruma "Diyaudio", ispostavilo se da je ovaj forum "sta trenutno slusam", "Sport tenis fudbal kosarka...", "sta trenutno slusam", "zanimljivo na yotube", "sav taj jazz"...itd, nikakve veze sa nazivom foruma. Gde nestadose clanovi iz diy audio sveta sa ovog foruma?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, savan said:

Ja sam se javio prvenstveno da ubijem vreme i da pomognem ali je na kraju ispalo da sam odmogao. Sto se tice foruma, pomoc od nekoga tesko da mozes da dobijes, evo na primer tragao sam za izlaznim stepenom za moj amplifier projekat, javilo se par njih mogu ih i nabrojati, Nesic, shone, Beli Nindza, i jos par njih u vezi savijanja lima i jos par nekih stvari, hvala vama za predloge, cenim! Ostali, niko ni pogledao nije a kamoli da je dao neki link ili predlog vezano za izlazni stepen. Ja sam dosao na forum jer me je privukao naziv foruma "Diyaudio", ispostavilo se da je ovaj forum "sta trenutno slusam", "Sport tenis fudbal kosarka...", "sta trenutno slusam", "zanimljivo na yotube", "sav taj jazz"...itd, nikakve veze sa nazivom foruma. Gde nestadose clanovi iz diy audio sveta sa ovog foruma?

Kao i svemu ostalom, sujeta drugih clanova. Ne svidja im se neko i etooo...vise znaju, ne zele da dele. Dobro je i ovo sto nas ima. Ne vidim ja ovde niko da je kriv za tako nesto. Slobodan izbor za sve...

🤗

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 11/26/2021 at 3:40 PM, Aoxomoxoa said:

.....

Ulaganje u tweak: kukica na navoje...naslo se u kuci...kanap/traka...imalo se... 0.00 dinara.

 

 

 

vibracije su djavo

u nekom sistemu nista ne znace, u drugom znace mnogo

svako je dobrodosao da podeli svoje iskustvo, ma kako to drugima ludo zvucalo

e sad, zaebancija je bila i bice ..... sve dok je dobronamerna , svima na rados'

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gle, možda zvuči smešno ali može da ima uticaja pozicija nekog uređaja na polici, ukoliko uređaj nije konstrukciono dobro napravljen - a 90% to nisu (konfekcija pogotovu). Može da se desi da pojačalo/neki drugi uređaj/zvučnik stvara određeno elektromagnetno/elektrostatičko polje, a ukoliko DAC nije dobro oklopljen od tehničkih smetnji, onda da to i smeta, pogotovu digitalnom delu. Odlična je praksa uređaje ugrađivati u čelične kutije (od  mekih čelika) da bi se izbegao ovaj uticaj.

Drugo, ovo što napisa Aco dok sam kucao, vibracije. Pročitajte malo više Teslina pisanja o vibracijama.

Ima evo i ovaj izuzetno interesantan video koji dosta otvara oči :) 

Ako važi za kompjutere - verovatno može da važi za svu digitaliju, time i za DAC svakako. 

Ako je prostor oko police bombardovan bilo kakvim zračenjem / koje nama ne smeta, ne znači da neće da smeta DAC-u...

Itd itd, treba sve to meriti, postoje i uređaji za to, ali avaj...... previše frke da bi se nešto možda jako relativno dokazalo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...