Welcome to diyAudio.rs

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to contribute to this site by submitting your own content or replying to existing content. You'll be able to customize your profile, receive reputation points as a reward for submitting content, while also communicating with other members via your own private inbox, plus much more! This message will be removed once you have signed in.

John Coltrane

APEX AX-11

106 posts in this topic

Ne bih se baš u potpunosti složio sa tobom, Vlado. Delimično jesi u pravu, preporučivati ovaj ili onaj model do pre 35 godina pretpostavlja da možeš da nabaviš iste takve delova, a svi znamo da nije tako, posebno u slučajevima dualnih JFET-ova, a frka je danas naći i dualne bipolarce, nestaju sa scene jako brzo. Bez baš tih nekadašnjih delova nema ni replike, ono što će se dobiti ne garantuje uspeh, štaviše slušao sam neke "poboljšane" verzije starih legedni i grdno se razočarao. Sa druge strane, modeli koji su pre 35 godina zvučali fenomenalno, danas istina ne zvuče više baš tako dobro kao onda, ali još uvek sviraju bolje od današnje serijale. Primera radi, poslednja "Designed in U.S.A. manufactured in Japan" Marantz integralaca i receiver-a, nakon propisnog osvežavanja i malo dorade (dvostrki koncentrični elektrolit od 2x12.000 uF/56V Elna se osveže zamenom standardnih kvalitetnijih elektrolita BC Components, dva komada od po 22,000 uF/63V) pa da vidiš i šta čuješ, poprilično se iznenadiš kako to i danas sjajno zvuči, pa čak posrami i neke današnje modele više srednje klase. Nije toliko bitno što danas nema onih delova, ključ je u tome da nema više šefa razvoja iz onih dana, Sid Smith-a, koji je u Marantz-u od osnivanja i kome je serija 1978-1980 poslednji rad, napustio nas je posle toga.

Ako ti ovo deluje kao sumnjiva teza, rado ću ti pozajmiti jedan primerak koji kod mene inače obitava u ormanu jer nemam više soba, zvučnih kutija i korisnika, a ja u alternaciji slušam njegovu stariju braću. Odnesi ga kući i slušaj ga par sedmica pa mi reci šta ti misliš o njemu, a šta tvoji ukućani, koji su čak i formalno kvalifikovani da nešto kažu, mislim na kćeru. Poenta je, ono što je nekada sviralo jako dobro i danas je dobro, mada ne onako izrazito bolje od konkurencije, sada samo bolje. Stoga preporuka takvih uređaja je daleko od besmislene dokle god možeš da ih kupiš na recimo KP ili e-bay. Istina, tu vrstu zvuka možeš i danas da kupiš kao nove proizvode, ali ne po cenama koje si onda mogao da platiš, a danas verovatno više ne možeš - Karan KA-i180 integralac košta negde oko €4.000, što je bar meni previše. Ali da radi sjajno, radi, svaka mu čast, i još na poklon dobiješ i jedinicu ispred specifikacije "80 WRMS" pa to bude "180/250 WRMS u 8/4 Oma". A sigurno ima još slično dobrih modela po svetu, ali po sličnim ili još višim cenama. A to je drugi razlog zbog koga je uputno preporučiti stare ali dobre uređaje, tada su koštali nešto razumno, a danas se sličan kvalitet zvuka plaća 5-10 puta više.

15 hours ago, dvv said:

Mile, sugeriram ti da izbaciš model nazvan recimo Apex MOD (Multiple Output Device) verziju modela AA9) i recimo 14, za one zbunjene koji bi hteli, ali malo jače po izlazu. Dodaj i eventualne izmene po broju i kapacitetu elektrolita, da zaokružiš info. Da se ništa "ne podrazumeva", nego da se sve zna.

Evo 'Multiple Device' verzije AA9MD sa jeftinim TO220 tranzistorima u izlazu. 

APEX AA9MD.JPG

20 hours ago, sir Oliver said:

može li to da se čuje?

I (li)neki drugi Apex? 

Taj svira srećno u PN-u.

3 dana cela, džarao na max. proletos, osunčan na terasi. Ja prilazio da ga stišavam da se ne sprži, neko ga odmah odvrne na max. Nakon kraće borbe sam odustao... Rekoh, ok, kad pregori, doneće neki stubić pa ću da ih pitam što su pojačavali....

Ne da nije ništa čurnulo, nego ja još snimio ovaj klip u neverici.

Na ovom snimku je prikazan položen test snage i izdržljivosti, na normalnom slušanju je prošao i test muzikalnosti više puta... Pored svega toga sklapa se ispod cene gainclonea za jedno popodne.

Za ovakve namene postoji mnogo bolje pojacalo nego AX14, a to je FR150. Nije previse jak da spali zvucnike ima subsonic na ulazu clip limiter strujni limiter i kolo za bustovanje napajanja VAS-a tako da ce iskoristiti i zadnji volt napajanja i poslati ga u zvucnik. Moze da se koristi kao hi-fi, studijsko ili PA pojacalo...

APEX FR150.JPG

Mila, svaka čast, kapa dole na brzini odziva, treba te promovisati kao domaći DIY brend, zadovoljavaš sve zahteve, pa onda još malo. Samo još ponudi pločice po realnim cenama i to je to.

Čime ja pekidam diskusiju o kineskim DIY kitovima jer ne vidim smisao. Mile sam ima raznorodniju ponudu od većine Kineza, a pride je tu, kraj nas, ima ko da se pita sve što treba za info iz prve ruke. Sada nam samo treba da objedniimo iskustva, mene ne zanima da li je napravljeno i od konjskog izmeta, zanima me samo da li to dobro zvuči, a kao stvar principa, UVEK ću pre podržati domaćeg konstruktora nego nekog ko zna koga ko zna gde.

Sada samo ostaje, koliko je meni poznato, da se pojavi neki Apex predpojačavač onako do jaja pa onda još malo niže model i eto nama kompletnog zaokruženog pojačanja.

Pojavilo se vec do sad desetak predpojacala, verovatno i vise... siguran sam da ih ima i uovoj temi negde na pocetku.