Jump to content

Grejanje za pocetnika


krca44

Preporučeni Komentari

Dobro vece

Izvinjavam se unapred za postavljanje ovakvog pitanja.

Treba da ozicim pinove grejanja cevi, serijski 12V, da bih nastavio sa radovima okolo.

Video sam razne shematske dijagrame ali prakticna primena je ono sto me interesuje i zato prilazem sliku sa dva narctana primera.

Koji primeniti i da li negde postoji greska ( zice ce biti uvrnute ) prikazani su prakticni nacini spajanja i tu mi treba pomoc.

Hvala

DSCN3509.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

koje cevi, koja konstrukcija?

ako je nesto sto je uobicajeno (indirektno grejanje, bez specijalnih zahteva za podesavanje potencijala u odnosu na GND), svejedno je koje ces od ta dva nacina, a prvi je logican........ jer drugim ama bas nista ne dobijas, osim komplikacija

 

ene, gde ti nestade onih 600mV?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6N16, poceo sam da radim na univerzalnoj pcb, dok cekam pravu pcb - u edukativne svrhe, da ne ubadam samo kao lego kocke.

https://www.diyaudio.com/forums/analogue-source/242855-mini-phono-preamp.html

12V / oko 750mA su proracunali na big diya.  600mV nestade na 7812 regulatoru.

Znaci A primer - hvala  :D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako su između nožica 4 i 8 pojedinačni grejači od 6,3V, onda ti nije dobra ni jedna šema.

Ako ih vezuješ na 12,6V, onda za jedan kanal imaš šemu 12,6V-4-8-4-8-GND,  isto i za drugi. Znači po dva grejača od svake lampe na red vezuješ.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo sada, NIXIE reče

Ako su između nožica 4 i 8 pojedinačni grejači od 12V, onda izbaci kratkospojnik skroz desno koji si nacrtao između 4 i 8.

Datasheet pokazuje dva grejaca, za svaku triodu, svaka ima svoj izvod tj. 4 i 8 -  grejaci su medjusobno spojeni unutra - tako prikazuje datasheet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam 4 cevi, struja je ogranicena regulatorom na max 1A.... mada mislim da je u pitanju kontrola napona 12V i struje bi trebalo biti jedva dovoljno.

Nego da li se ono sto Zen napisa 4A - 8A - 4B - 8B - 0V  .... generalno uklapa u neki od crteza ili da razmisljam kako da nacrtam receno ?

 

 

msm da sam shvatio, nacrtacu.

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To su dve lampe na red. Treba da obezbedis napon 6,3V, a struja ionako varira po 10%.

S obzirom da su grejaci u balonu interno paralelni, ne treba se igrati sa konstantnim strujama, nece biti pravilno razdeljene po grejacima trioda. Zato stabilan napon, pa ostaje proizvodna razlika grejaca, koji ce koliko da povuce struje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

krco, bogamupoljubim, kako bi ti vezao dve sijalice u red?

uradi ovako, dva puta

jedan reg za dve cevi, regovi su jeftini a ako ostanes ispod pola wata disipacije po regu, ne moras ni hladnjak da stavljas

msm, bitnije je to sto sam ja navikao da ne koristim 78xx za vise od 500mA , sto je sigurno - sigurno

 

usput - uvrtanje zica za DC nije toliko potrebna stvar kao za AC, narocito za vodove gde nema impulsne promene opterecenja, kao sto je sijalica 

001.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala sad mi je jasno  :)

 

Da li moze da se korsiti jedan 7812 prema originalnoj shemi za grejanje 4 cevi ili mora dva komada, za svaki kanal posebno ?

Kratak sam sa materijalom za drugi reg ali napravicu ako mora / treba.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, krca44 said:

Hvala sad mi je jasno  :)

 

Da li moze da se korsiti jedan 7812 prema originalnoj shemi za grejanje 4 cevi ili mora dva komada, za svaki kanal posebno ?

Kratak sam sa materijalom za drugi reg ali napravicu ako mora / treba.

 

Jedna duotrioda je 400mA,+- 40mA(po datasheet-u), cetriri lampe bi vukle , sa 12,6V izmedju 720 i 880mA.... sto ce reci moze jedan regulator za sve cetiri lampe. i dobro hladjenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...