Jump to content

Grejanje za pocetnika


krca44

Preporučeni Komentari

pre 44 minuta, Zen Mod reče

krco, bogamupoljubim, kako bi ti vezao dve sijalice u red?

uradi ovako, dva puta

jedan reg za dve cevi, regovi su jeftini a ako ostanes ispod pola wata disipacije po regu, ne moras ni hladnjak da stavljas

msm, bitnije je to sto sam ja navikao da ne koristim 78xx za vise od 500mA , sto je sigurno - sigurno

Razumem da je bolje staviti dva rega ali radim eksperimentalni prototip ( da ga tako nazovem ) - ako proradi lako cu ga prepraviti.

A kako vezati dve sijalice redno... sta da ti kazem, nisam razumeo graficki prikaz na oridji temi ( ispod sheme phonoa ), gledao pcb - premetao po glavi ovo i ono pa blokirao - nisam mogao da dodjem do trenutka kad shema predje u prakticnu sliku vezivanja.

:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cisto kao info, ne mora da budu bolja dva regulatora od jednog. Nije to nikakvo obavezno pravilo.

Intuitivno, naizgled je proglaseno, kao nestedimice konforno resenje, medjutim kada se uradi analiza ponasanja regulatora pri odredjenim opterecenjima, regulatori struje 1,5A bolje rade u rezimu preko 600mA, nego sa manjim opterecenjem.

Te "dual mono" konfiguracije posmatrati kao dobre samo ako je obezbedjen visok nivo pribliznosti, inace su dva posebna izvora posebnog suma i nivoa signala koji se finalno ukrstaju u zvucnoj slici u sobi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je kod nas kupljen 7812, ne treba ni pokušavati da se isti optereti sa 800mA, ima odmah da ispusti dušu. U tom slučaju dva kom. po jedan na svaki kanal će da rade pouzdanije.

Takođe, grejači lampi nisu isti, kad vežeš dva na red ima na jednom da bude 6,1V a na drugom 6,5V ili slično. Zato treba malo probrati lampe da bude približno isto.

Druga opcija je uraditi stabizatore 6.3V pa vezivati grejače paralelno. Jeftina opcija su oni Kineski DC-DC konverteri, rade pouzdano, uzmeš dva kom, podesiš 6,3V i na svaki vežeš paralelno po dva grejača. Ulazni napon nije bitan, 10-20V DC.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nekorektnu pricu pricas NIXIE, veze to sa mozgom nema.

Sa takvim tvrdnjama bi trebao da izadjes sa filmicem koji si napraviom kao dokazom da se zaista to i desava. Jerbo je ne-mo-gu-ce.

To su regulatori koji imaju strujni limit na 1,5A, u toj oznaci,  ako nesto nisi znao da ih povezes, ili si koristio preduge zice, pa crklo, prvo PITAJ :)

Oni 78xx su za pola ampera, pa je mozda doslo do saplitanja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije zavera, bacio sam par komada. Više to ne kupujem, bacanje para. Kakav je to regulator kome se oznake skidaju kad ga uzmeš u ruke? Bez acetona, samo protrljaš prstima i više se ne zna šta je. Stvarno je potreban neki oštar zakon o poreklu robe i kazne, nema više smisla.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stvarno se nisam susretao sa takvim sp(t)ravama, i jedino sto mogu da preporucim je testiranje pre rada sa komponentom, i to ne na kratak spoj zbog foldbek tipa zastite, vec pri nekakvom, kao radnom optrecenju, 8, 10, 12, ili 15 oma.

Za povecanje struje

https://www.instructables.com/id/Increasing-current-on-78xx-series-regulators/

ili uzimanje regulatora u TO3 pakovanju za preko 2A, sigurno.

Lampama treba obezbediti pristojno napajanje za grejanje, narocito ako rade sa velikim pojacanjem i to u zoni  gde su prisutne smetnje napajanja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

L7812CV je uzet kod Mouser-a, ST Micro.

Doci ce i LM317 On Semi za nesto drugo.

Kod nas sam uzeo u Silken-u KBU808 grec mostove ( original predvidja KBL10 i to imam ali knap a Silken nije imao KBU810, daklem grec-ovi koje koristim jesu kineski - ako neki crkne onda idu diode UF4007 ili 1N4007 imam shaku jednih i drugih ).

 

P.S.  Meni je ovoj fazi najbitnije da sve povezem ispravno i da prototip proradi, nadam se bez problema - ako ih i bude eto prilike da se jos nesto nauci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 23 minuta, krca44 reče

L7812CV je uzet kod Mouser-a, ST

Onda nemaš brige, taj je do 1.5A. Stavi dobar hladnjak i vozi sve 4 lampe sa njim.  Ovaj je 6K/W veći ti ne treba. Sekundar 14V 1.5A min. Kondenzator 10000uF 35V. Grec koji bilo ili diode za 3A isto bilo koje.

http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=15980

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 20 minuta, NIXIE reče

Pazi kad bas taj hladnjak imam iz ranije kupovine  :D

Rezerva je neki rebrasti limeni-alu hladnjak od Sony mini-linije na kome je dvostruko STK kolo kao izlaz ( samo ima zalemljene izvode-noge, moram da to nekako razmontiram ).

 

Da prilozim shemu koliko da stoji u temi - grejanje je sa D2 greca na PSU :

Grec - 10,000uF/35V kond - 100n Wima mkp10 / 7812 / 100n Wima mkp10 - 470uF/16V + 470uF/16V kondovi

 

6N16 MINI ME PHONO Schema 2 copy.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zavisi od ispravljenog napona, odnosno razlike napona potrebne za regulator, to je osnova disipacije i potreba za hladnjakom.

Taj hladnjak je za 4-5W, obicno se ne ide preko 30C izvan ambijenta, sto je jos nekoliko stepeni kada udje u kutiju, da ne doprinosi previse opstem kuvanju.

Znaci do jedno 16-17Vdc nece praviti problem, pri 0,8 do 1A

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidi trafo jos nisam narucio i necu koristiti trafo koji je koriscen u origi gradnji - dakle tek treba definisati grejanje + eventualne sekundare za Sipi-jev preamp ( mu follower zadnji )...  + posto moram da narucim dva trafoa gledao bih da sekundari grejanja i sam trafo budu konfigurabilni za jos neki drugi projekt....

 

P.S. oridji trafo je 50VAC,  150V-100mA + 0V x2,  6,3V-2A + 0V x 2

P.P.S.  Hladnjak cu uzeti neki veci

 

++ imam u steku dva trafoa ( EI jezgra ? ) koja bi se mogla premotati....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 5 minuta, vladd reče

Trafo da drzi 12-13V pri 2A.

Mozes i originalni da koristis, ima 2x6,3V ...

Regulator je ogranicen da na izlazu da 12V... dakle ja bih koristio tu konfiguraciju ako ce mi dati dovoljno napona - jer je upotrebljiva i za neki drugi projekt sa cevima... ili mi se bar tako cini.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 16 minuta, vladd reče

Ne razumem koji te napon brine. 12Vac je12Vx1,4-1,2V(na diodama) je 15,6V na ulazu u regulator. I da se izdigne na 12,6 diodom, to je 3V razlike ulaz izlaz, dovoljno za rad.

Napamet sam racunao otprilike slicno - samo drugo je kad mi to potvrdi neko ko zna.

Sekundari su ok ( 150V-100mA puta 2 ) , ja bih eventualno dodao jos sekundar sa Sipijev mu follower, oko 30-35V-100mA ( ili nesto vise mA ako treba ) - pa narucio na vecem jezgru, kod nas da se uradi.

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je to, jedino sto trafou ne sme da padne napon ispod potrebnog minimuma, pri maksimalno zeljenoj struji.

Kod niskih napona je moguce frljati se sa zeljenim strujama i preterivati, dok je kod visokih napona to malo problematicno, em zbog uvecane snage, em sto su debljine zice blizu granice, a nesto deblja zica zauzima znacajno vise prostora zbog dosta namotaja...dodavanje struje preko potrebe previse moze da zakomplikuje i podigne snagu  trafoa nepotrebno...

Ti lampioni trose neke smesne anodne struje, oko 8,2mA max, ispod 10mA po triodi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za visoki napon je mislim dovoljno 150V - 60mA, ne mora 100mA...  

pre 22 minuta, NIXIE reče

3V je minimum, a treba dodati još malo ako slučajno padne napon u mreži, plus malo za ripple. 14VAC pod opterećenjem da budeš siguran. Mislim ista je cena.

Ako uradim tako onda mi je trafo samo za taj pre i .... trenutno ne znam za sta bi sluzio rezervni.

Moram malo da razmislim malo pre narucivanja.

Hvala, svakako mi znaci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...